Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-08, 13:29   #211
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
care S3 e 42..si care RS e 21? hai sa nu umflam preturile la S si sa punem pretul CIP la RS.....
dute omule la un control te rog )))

cauta configuratorul de la audi alege s3 si adauga la el dotari de "lux" : cum ar fi
-cotiera fata
-volan si schimbator imbracat in piele
-covorase
-pilot automat
-senzori de ploaie
-oglinda cu efect antiorbire
-oglinzi electrice (asta ca sa nu le reglezi cu batul ala)

mie mi se pare de bun simt ca la o masina din 2007-2008 mai ales S3 sa ai minimul asta de dotari

si ai sa observi ca deja pretul a ajuns undeva la 41.000 euro DDP

iar meganul care are toate astea in standard costa 21.000 euro DDP
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 13:31   #212
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
da...stiu oameni care au dat 37-38.
consulta te rog site ul oficial audi




ps - as vrea si eu sa vad un s3 cu dotari de logan daca chiar si-a cumparat cineva masina asta standard )))
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 13:33   #213
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by daniwmk View Post
dute omule la un control te rog )))
daca nu putem vorbi frumos, atunci eu ma abtin de la alte comenatrii. o zi buna.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 13:38   #214
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Mda...s-a ajuns cam departe dar ideea e simpla...S3 costa dublu cat un Megane RS si asta e o certitudine care poate fi probata cu acte (facturi). La banii aia (cat costa un S3) nu stiu daca m-as mai gandi la un hot hatch. Cred ca doar Evo ar fi obiectivul.
__________________
'06 - Mercedes C200 CDI
'08 - Renault Megane RS
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 13:45   #215
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
daca nu putem vorbi frumos, atunci eu ma abtin de la alte comenatrii. o zi buna.
asa iatzi jucariile si dute ... foarte matur
normal ca o sa fii subiectul unor astfel de afirmatii cand te contrazici asa de dragul de a te contrazice fara sa verifici vreo informatie si fara sa aduci un argument in favoarea parerii tale
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:02   #216
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

deci sa intelegem ca rs ul bate tot.asta doar in varianta stok.de acord.dar nu sunt de acord cu fiabilitatea lui fatza de gti,nu sunt de acord cu cum arata fatza de gti,nu sunt de acord de interior fatza de gti,da este mai ieftin,posibil sa aive si suspensiile mai bune.SI DACA E SA SE SCOATA CEVA DIN MOTOARELE CELOR 2 GTIUL AICI REVINE PE LOKUL 1 FARA NICI UN COMENTARIU.cmentariile vor dura la nesfarsit pt ca exista argumente pro si contra de ambele tabere.cine vrea alege gti cine vrea alege megane rs.eu aleg GTI EDITION 30.si repet inca odata megane rs e facut de uzina sport renault sport ca si cum e m ul la bmw si altele gti e facut alaturi de celelalte modele vag asa ca comparati gti cu un alt renault.ca e mai scump vag? E NORMAL E MARCA PREMIUM PE LANGA RENAULT CARE ZIC EU CA INCA ARE MARI PROBLEME CU MATERIALELE FOLOSITE LA INTERIOR DE O CALITATE F PROASTA PLASTIC CASANT SI ALTELE.
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:09   #217
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

nu stiu cine e mai matur...eu ca renunt ..sau tu ca incepi si jignesti !

auzi..eu zic ca alticneva trebuie sa se documenteze:



da, la s3 pretul este fara TVA, dar cred ca poti inmulti si tu cu 19%.

PS: cotiera la masini sport, mi se pare o optiune normala...desi acolo este vb de Cotiera centrala pentru locurile fata cu spatiu depozitare

dupa cum se poate vedea dif intre ele cu cateva optiuni de bun simt. este de 10-12k E, unde pui 4x4, dif de finisaje, materiale folosite...etc. unde platesti si firma, da.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	102
Size:	32.6 KB
ID:	427666   Click image for larger version

Name:	untitled2.JPG
Views:	138
Size:	41.1 KB
ID:	427667   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	122
Size:	20.2 KB
ID:	427668  

__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear

Last edited by bogdan_wrc; 16-01-08 at 14:14.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:12   #218
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
deci sa intelegem ca rs ul bate tot.asta doar in varianta stok.de acord.dar nu sunt de acord cu fiabilitatea lui fatza de gti,nu sunt de acord cu cum arata fatza de gti,nu sunt de acord de interior fatza de gti,da este mai ieftin,posibil sa aive si suspensiile mai bune.SI DACA E SA SE SCOATA CEVA DIN MOTOARELE CELOR 2 GTIUL AICI REVINE PE LOKUL 1 FARA NICI UN COMENTARIU.cmentariile vor dura la nesfarsit pt ca exista argumente pro si contra de ambele tabere.cine vrea alege gti cine vrea alege megane rs.eu aleg GTI EDITION 30.si repet inca odata megane rs e facut de uzina sport renault sport ca si cum e m ul la bmw si altele gti e facut alaturi de celelalte modele vag asa ca comparati gti cu un alt renault.ca e mai scump vag? E NORMAL E MARCA PREMIUM PE LANGA RENAULT CARE ZIC EU CA INCA ARE MARI PROBLEME CU MATERIALELE FOLOSITE LA INTERIOR DE O CALITATE F PROASTA PLASTIC CASANT SI ALTELE.
r26 bate tot pe circuit nu intelege gresit
discutia era intre rs vs gti si r26 vs ed30 gti
legat de topic si de ce ai scris in prima parte sunt total de acord
gti ul e mult mai bine vandut si e normal sa existe ptr el mai multe solutii de tuning .


legat de partea cu materialele ... intereseazate de conceptul de materiale slush sa vezi ce inseamna si pe ce masina a fost pus ptr prima oara
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:13   #219
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

oricum, hai sa revenim la GTI vs RS ca daca deja urcam RS vs S3, atunci discutia se poarta altfel...
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:17   #220
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
nu stiu cine e mai matur...eu ca renunt ..sau tu ca incepi si jignesti !

auzi..eu zic ca alticneva trebuie sa se documenteze:



da, la s3 pretul este fara TVA, dar cred ca poti inmulti si tu cu 19%.

PS: cotiera la masini sport, mi se pare o optiune...desi acolo este vb de Cotiera centrala pentru locurile fata cu spatiu depozitare

dupa cum se poate vedea dif intre ele cu cateva optiuni de bun simt. este de 10-12k E, unde pui 4x4, dif de finisaje, materiale folosite...etc. unde platesti si firma, da.
tot in lumea ta traiesti
ala este r26 (de care am eu) nu rs (cel despre care era vb)
si uitete ce dotari standard are s3 ul ... vrei sa scriu din nou dotarile care lipsesc ? ce draq ...


ps - unde mai pui ca rs are si 1200 euro discount deci este cam 20.000 euro
ps2 - vb mai devreme de confortul superior al s3 ului .... cum asa fara cotiera ?

Last edited by daniwmk; 16-01-08 at 14:19.
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:22   #221
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

auzi..pana aucm o dadeai in Rs26 vs Ed 30 de la Golf,.,,acum o dai Rs vs S3...dupa aia..la preturi...RS normal vs GTI normal...

eu am renuntat..nu are rost. te las sa fii mandru de RS tau pe care sper sa ni-l arati si noua la urmatoarea intalnire hot hatch.

pana atunci dupa cum observi tot frumos iti vorbesc, pt ca bunul simt nu are treaba cu acest versus. la revedere.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:50   #222
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
auzi..pana aucm o dadeai in Rs26 vs Ed 30 de la Golf,.,,acum o dai Rs vs S3...dupa aia..la preturi...RS normal vs GTI normal...

eu am renuntat..nu are rost. te las sa fii mandru de RS tau pe care sper sa ni-l arati si noua la urmatoarea intalnire hot hatch.

pana atunci dupa cum observi tot frumos iti vorbesc, pt ca bunul simt nu are treaba cu acest versus. la revedere.
tot nu pricepi
tu ai adus s3 in comparatie la un moment dat
eu am zis ca nu are rost ptr ca pretul unui s3 este de doua ori mai mare ca al unui rs
de acolo ai inceput sa zici ca pretul la s3 e mai mic decat am zis eu ca pretul la rs e cip etc ...

asa e nu are rost tu ai idea ta fixa

nu am ce sa arat la intalnire ca e un renault ... stii tu materiale naspa - casante chiar , confort naspa , bord urat , pozitie la condus ca in autobuz etc.
intre timp mie imi pune zambetul pe buze de fiecare data cand accelerez pe un viraj

cu tonul stii si tu vorba aia
cand unul iti zice ca esti beat, ai dreptul sa nu-l crezi; dar cand zece iti zic ca esti beat, e cazul sa te duci la culcare.
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 14:54   #223
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Dani, tu te-ai suit vreodata intr-un audi, sa mergi 10 min cu el si apoi sa te urci in meganul tau..Iti zic eu ca ti se va parea o caruta..nu mai compara mere cu pere, nu exista coparatie intre s3 si rs26 sau cum se mai cheama..In nici un fel..Acus te aud ca e la fel ca un RS4 megane-ul tau..Tot timpul tre sa apara un zemeu care sa zica ca masina lui e cea mai tare..Am mai spus si o mai spun, masinile sunt foarte apropiate la ce vrei tu.....Am masina fraceaza si stiu ce inseamna..Crede-ma ca la acest GTi s-a lucart mult, mult si poate este intadevar mai scump dar aici intra si traditia care o are GTI (primul hot hatch) intra si respectul cu care esti privit, intra mai multe...Poti sa comentezi ce vrei..Nu toata lumea isi ia masina ca are 0-100 cu 0.02 sec mai repede..E dezastru unde se ajunge..sa mor eu..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 15:02   #224
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Dani, tu te-ai suit vreodata intr-un audi, sa mergi 10 min cu el si apoi sa te urci in meganul tau..Iti zic eu ca ti se va parea o caruta..nu mai compara mere cu pere, nu exista coparatie intre s3 si rs26 sau cum se mai cheama..In nici un fel..Acus te aud ca e la fel ca un RS4 megane-ul tau..Tot timpul tre sa apara un zemeu care sa zica ca masina lui e cea mai tare..Am mai spus si o mai spun, masinile sunt foarte apropiate la ce vrei tu.....Am masina fraceaza si stiu ce inseamna..Crede-ma ca la acest GTi s-a lucart mult, mult si poate este intadevar mai scump dar aici intra si traditia care o are GTI (primul hot hatch) intra si respectul cu care esti privit, intra mai multe...Poti sa comentezi ce vrei..Nu toata lumea isi ia masina ca are 0-100 cu 0.02 sec mai repede..E dezastru unde se ajunge..sa mor eu..
tu de unde ai mai aparut
citeste omule topicul de la inceput inainte sa postezi nu arunca vb aiurea
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 15:08   #225
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Eu zic sa il citesti tu..Eu l-am citit..tot timpul tre sa apara unu care sa degenereze ori GTi ori RS in ultimul hal..Nu se poate scrie ca masinile sunt apropiate..Tre sa zica unu ca Meganul meu trece zburand pe langa GTi sau ca el ia curba cu 200 si gti nu poate nici cu 100..Hai mai lasa-ma..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -