Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-08, 20:04   #271
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

cumparati frate ce vrei fiecare cumpara ce vrea nu?parerea mea tfsi e peste motorul de pe megane rs si pe circuit rs cum se comporta???
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 20:34   #272
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
cumparati frate ce vrei fiecare cumpara ce vrea nu?parerea mea tfsi e peste motorul de pe megane rs si pe circuit rs cum se comporta???
argumente?
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 20:56   #273
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Am uitat sa mantin ca aspiratul cumpar Dar diferentele sunt foarte mici intre cele 2 motorare.

@catalyn: nu astepta argumente...ca nici din ruptul capului nu o sa respunda...ca nu stiu...numia din brosuri, forumuri si teste de pe net sau ziare, eventual emisiuni. Cunostinte macanice pe acest forum, mai ales la versus e sub orice critica...

Si de ce cumpar motorul respectiv? Raspunsul e simplu, in ultimele 4 ani exista Clio cup in ungaria, am vorbit cu piloti si sunt foarte multumiti de motoare, la fel si cei care merg la rally, numai filtre si ulei trebue schimbat, in rest perfect.


Apropo...de ce difera asa tare motorul TFSI de RS? explicati exacte va rog...altfel nu o sa iau serios...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 22:00   #274
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

confuzie oare cu tsi?E un motor care are are unele chestiile mai speciale, adica un benzinar turbo care are disponibil cuplu la turatie foarte joasa si e si mai economic decat alte motoare turbo.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 22:41   #275
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

se pare ca iubitorii de renault au pus stapanire pe acest thread
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 22:54   #276
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
se pare ca iubitorii de renault au pus stapanire pe acest thread
Cred ca sunt iubitori de RS...nu renault...
Dar ceilalti sunt iubitori de VAG...nu GTI...

Cam asta e diferenta, de asta nu pot sa aduca argumente pe masura...

Numai cutia e un plus la GTI, ce este foarte buna...in rest RS...designul e subiectiv, deci nu se discuta.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:05   #277
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

poate ca vag`ul ofera mai mult si de la renault nu poti iubi decat rs`ul pe mine undeva ma doare, si pana acum am vorbit de ce am obs eu, ceea ce putei vedea cu ochiul liber, nu date tehnice despre motor etc etc...si incerc sa nu fiu subiectiv...cand oi avea banii de oastfel de masina ... e altceva
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:22   #278
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
poate ca vag`ul ofera mai mult si de la renault nu poti iubi decat rs`ul pe mine undeva ma doare, si pana acum am vorbit de ce am obs eu, ceea ce putei vedea cu ochiul liber, nu date tehnice despre motor etc etc...si incerc sa nu fiu subiectiv...cand oi avea banii de oastfel de masina ... e altceva
Exact asta e problema...

Trebue ales intre GTI si RS, nu VAG si Renault...
90% a ales vag, si nu GTI...penibil...atat despre obiectivitate.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:29   #279
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

poate ca vag`ul a facut masini mult mai fiabile ecat renaultul, si din cauza asta inclina balanta
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:32   #280
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Cum nu se poate compara un Audi sau Porshe cu VW la fel nu se poate compara renault simpu cu RS...dar vad ca asta va depaseste.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:47   #281
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

incearca sa nu mai fii arogant. cu atitudinea asta nu poti decat sa ii indepartezi pe cei neutri care doreau sa ia o decizie in legatura cu aceste 2 masini. si le zici u acolo ca rs e diferit de renault... la baza e un renault, e u megane inbunatatit. si tot de directorii de la renault vin deciziile....
si ceva pt u. intra pe forum la vw si la renault... si ai sa vezi cum toti pe la renault se vaita de probleme tehnice... ceea ce la vw mai putin

vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 00:04   #282
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
incearca sa nu mai fii arogant. cu atitudinea asta nu poti decat sa ii indepartezi pe cei neutri care doreau sa ia o decizie in legatura cu aceste 2 masini. si le zici u acolo ca rs e diferit de renault... la baza e un renault, e u megane inbunatatit. si tot de directorii de la renault vin deciziile....
si ceva pt u. intra pe forum la vw si la renault... si ai sa vezi cum toti pe la renault se vaita de probleme tehnice... ceea ce la vw mai putin


De ce sa nu fiu arogand canr majoritatea judeca o masina dupa unde este construit si traieste in lumea lui, fara sa recunoasca. De asta nu sunt masini japoneze in romania si de asta se vinde asa de bine Vag-ul...
Nu e mult mai bun VW decat Renault, ambele au probleme cum ies pe poarta fabrici, unele de design, unele de calitate. VW sa un pic mai bine, dar nu poti spune ca este mult superior...nu degeaba are probleme financiare...are preturi exagerate cand fiabilitatea nu e superioara.

O rublica despre caliteta, despra cat e apreciat golful sau meganul in europa, nu in romania. Nici una nu obtine peste 8 puncte, cand japonezele majoritate din gama au peste 8-8.3...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	hdgfhgfh.JPG
Views:	74
Size:	11.8 KB
ID:	428682   Click image for larger version

Name:	hghgfh.JPG
Views:	76
Size:	27.3 KB
ID:	428683  

Last edited by Hexer; 18-01-08 at 00:07.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 00:17   #283
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

incearca sa te linistesti, fumeaza o tigare. nu ai sa ajungi nicaieri daca te iei de toti care au ceva impotriva renaultului, sau mai bine zis indragesc mai mult vw decar ren....
2 traim in romania,foarte putini i`si permit sa ia o masina noua si Normal ca te mai iei si dupa "spiritul de turma" cand te hotarasti sa iei o masina. eu consider ca tocmai spiritul ala de turma e un atuu deoarece nu cred eu ca atatia cumparau vw daca erau proaste. si ti`am mai zis poate sa cheltuiasca vw 1000000E si sa o vanda cu 16000 pe mine prea putin ma intereseaza.si ce ziceai u de marketingul de la vw... bv lor. stiu sa se descurce cum si marchetingul celor de la renault e ca sa vanda masina ieftin, sa o faca mai slaba calitativ ca sa pice repede si piesele scumpe. uite asa consider si eu de cei de la renault in fine, eu nu ma cert cu tine si nu am nicim personal. tin sa te anunt ca ai mei au avut renault asa ca.....
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 00:34   #284
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
incearca sa te linistesti, fumeaza o tigare. nu ai sa ajungi nicaieri daca te iei de toti care au ceva impotriva renaultului, sau mai bine zis indragesc mai mult vw decar ren....
2 traim in romania,foarte putini i`si permit sa ia o masina noua si Normal ca te mai iei si dupa "spiritul de turma" cand te hotarasti sa iei o masina. eu consider ca tocmai spiritul ala de turma e un atuu deoarece nu cred eu ca atatia cumparau vw daca erau proaste.
Cu fumatul poate ai dreptate...incerc sa las in rest ai dreptate...
Eu nu vreau sa indragesc renaultul, am si zis de zeci de ori, eu vorbeam de RS, ce e altceva dupa parerea si experienta mea.
Dar incep sa devin un pic...arogant cand vine cineva si zice va o masina e mai buna decat cealalta numai ca nu stie detalli sau vorbeste in generalitati, din vorbe de la spetele blocului. Eu nu consider VW de a fi semnificativ mai bun, un pic este mia bun decat restul din francezii, dar cu siguranta are un pret mai mare.
De mult nu se poate compara masinile europene cu cele japoneze, asta majoritatea europenilor stiu, chear si germanii, mai trebue cateva ani si in romania oameni o sa dea seama ca gresesc cand vorbesc despre fiabilitate superioara la VW.

Pana acuma era problema piesele la masini japoneze, sper ca asta eu personal sa schimb...sa vedem ce pot rezolva anul asta...

Last edited by Hexer; 18-01-08 at 00:36.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 07:58   #285
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Nici eu nu sunt fan Renault si pot spune si eu ca VW e deasupra (deci scotand acum din discutie versusul GTI si Megane RS), dar am si eu un ghimpe contra aprecierilor superficiale, ca de exemplu "masinile frantuzesti sunt praf".Eu consider ca pentru Citroen de exemplu nu se aplica, despre un C4 sau C5 numai ca sunt masini proaste nu cred ca se poate spune.De asemenea exclusivismul nejustificat (romanesc) la Vag iarasi irita de multe ori (si exclusivismul la masinile germane).Si daca romanii din Romania au o scuza, ca si-au format o anumita mentalitate in functie de cata informatie au avut, pentru cei de dincolo e cam trist daca sufera de acelasi sindrom.Discutam cu cineva din Germania (roman) care vroia sa-si ia o masina (ori sportiva, ori sa imbine sportul cu confortul si fiabilitatea de top).Sa tinem cont ca la nemti topurile de fiabilitate gem de japoneze, ultimii ani sunt dominati fara drept de apel, iar pentru 2008 au nominalizat X3-ul, chestie care tare cred ca e aruncata putin la disperare, o salvare de imagine, le vine negru si lor in fata ochilor de cand nu si-au vazut masinile in acest top.Oricum ei apreciaza bunaoara foarte mult masinile japoneze de care vorbeam.Bun, in discutia asta cu romanul in cauza, am ajuns sa-i vorbesc si sa-i recomand si masina japoneza, ori o Honda S2000, sau Civicul, sau Mazda Rx8, daca vrea una orientata pe sport, ori daca vrea o imbinare de dinamism, fiabilitate si confort, o Accord (2.4 benzina de exemplu).Ei bine, stiti ce mi-a raspuns? (si se simtea prin tastatura cum isi umflase pieptul si narile de convingere cand scria asta): "nu-mi trebuie mie pungi de orez, eu vreau ceva made in Deutchland".E clar ca lumina zilei ca nu facea deosebirea intre Honda si Hyundai (nu ca as avea ceva cu a doua marca, dar nu sunt din acelasi loc si categorie) si pentru el era totuna o masina japoneza, sau una chinezeasca sau coreana si nici nu-l interesa sa stie ca nu e asa.De la nici un neamt sunt absolut convins ca nu as fi auzit replica asta.
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -