Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-09, 22:13   #31
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
acuma o dam pe viteza maxima !
Stii care e problema ta.. ca nu recunosti unele chestii care omu ti le arata in fata!

Cand ti-am aratat comparatia cu pisica...ai zis ca e vb de generatii diferite..ok
apoi ti-am comparat cu e90 318..ai zis ca nu ..trebuie 320.
Ok ti-am aratat 320..acu zici ca e viteza ! Pai hotaraste-te omule !
Noi ori vorbim de 402 m .. ori de topspeed ?
Parca vorbeam de RWD vs FWD ..care pune mai bine puterea, la valori mici ! ..acu o dam in topspeed ?

Eu am taria sa recunosc ca unele sunt chiar reusite..ca m3-ul. Tu nu ai taria sa recunosti ca un bmw mediu, poate fi facut si de un VAG sau orice alta marca ! Degeaba iti arat 10 mii de exemple, tu o tii pe a ta !

PS: nu sunt fan VAG ca tine ( cu bimmeru tau ) defapt sunt fan MB
Mai citeşte şi nu printre rānduri apoi mai vorbim,. vorbeam la modul general ai făcut exemplu care iti convine şi atat nu te-ai uitat la toate aspectele, uitete in discuţile cu tine vb noi de 402 m.. Nu
Apoi bmw nu e marca mea preferata, nici Vag-ul nu e, nu vorbi fără să ştii
Orice alta marcă poate face bmw-ul, chiar un oltcit nu intru in detalii ca nu al meu,.şi la fel de bine a făcut şi maşini din grupul Vag,bine modificat dar nici la cai oponenţilor Eu mi-am inchis aici offtopicul cred că ar fi cazul să il opriţi şi voi şi să trecem la subiect
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 22:16   #32
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bodyspeed View Post
Mai citeşte şi nu printre rānduri apoi mai vorbim,. vorbeam la modul general ai făcut exemplu care iti convine şi atat nu te-ai uitat la toate aspectele, uitete in discuţile cu tine vb noi de 402 m.. Nu
Apoi bmw nu e marca mea preferata, nici Vag-ul nu e, nu vorbi fără să ştii
Orice alta marcă poate face bmw-ul, chiar un oltcit nu intru in detalii ca nu al meu,.şi la fel de bine a făcut şi maşini din grupul Vag,bine modificat dar nici la cai oponenţilor Eu mi-am inchis aici offtopicul cred că ar fi cazul să il opriţi şi voi şi să trecem la subiect
ok ok ..nu vorbeam de 402m... vorbeam de RWD vs FWD.

NU STIAM CA TRACTIUNEA POATE FACE DIFERENTA LA TOPSPEED !
DECI PROMIT CA O SA IMI IAU RWD CA SA PRIND 250 LA ORA.. CA GOLFU MEU CU FWD E SLAB LA 209 LA ORA !

Cine de cine radea? si cine rade la urma?
Chiar tu m-ai facut sa rad ! Nu stii cum sa o mai dai ca sa iasa ca tine!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 22:28   #33
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ok ok ..nu vorbeam de 402m... vorbeam de RWD vs FWD.

NU STIAM CA TRACTIUNEA POATE FACE DIFERENTA LA TOPSPEED !
DECI PROMIT CA O SA IMI IAU RWD CA SA PRIND 250 LA ORA.. CA GOLFU MEU CU FWD E SLAB LA 209 LA ORA !

Cine de cine radea? si cine rade la urma?
Chiar tu m-ai facut sa rad ! Nu stii cum sa o mai dai ca sa iasa ca tine!
Vorbeam la modul general .., citeşte şi tu tot , hai că promit că de data asta o să scriu puţin , văd că nu prea urmăreşti scrisul

O să scriu īn engleză poate prinzi mai bine

Quote:
"Rear wheel drive vs. front wheel drive. Which is better?

Rear wheel drive provides better handling and acceleration and with the addition of traction control, virtually eliminates the fwd advantage in the snow. In the end, it depends on what you want from your car. If it's performance, you're looking at rwd. If you're indifferent, perhaps looking for a small car with greater interior volume, it's front wheel drive for you."
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 22:30   #34
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ok, la modul general despre FWD vs RWD.( ca de la asta a inceput discutia ). deci care e treaba cu argumentul cu topspeed ? nu inteleg !

Stiu ce e un RWD si ce face el . Mai ales cand vorbim de performante !! ( si ma refer la performante..nu porcariile care le-am aratat noi )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 23:21   #35
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Asa ca eu vreau sa compar RWD vs FWD .. la PUTERI EGALE ! CUPLU EGAL !
Mai pune 2 oameni in golf sa fie si greutatea egala..)
Normal ca la o masina cu tractiune spate, la plecare "cu scartz", ( l-am citat pe ilustrul Audist PDVlsd addicted) centrul de greutate tinde sa mearga spre rotile care trag, crescand aderenta. Chit ca are 100 cai sau 500 tot se lasa de spate si tot pune puterea pe strada mai eficient. Ca mai exista si exceptii e posibil dar tine de alte aspecte, altele decat legile fizicii.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 23:38   #36
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da, dar la masini de putere relativ mica-medie.. nu conteaza f mult daca e RWD sau FWD .
La puteri mai mari deja, fwd nu mai are nici un rost.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 00:45   #37
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Parerea mea personala ca o masina se merita sa fie pe benzina doar daca este un motor sport, si masina la fel cu o echipare sport incepand de la clasa mica cu minim 170 cai.
__________________
http://www.BagStore.ro
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 01:18   #38
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

poate imi explica si mie unu dintre ilustrii ingineri de pe threadu asta de ce o masina fwd de 200cp accelereaza mai incet decat una rwd de fix aceeasi putere, sa zicem de la 100 kmh la 200 kmh. masini cu aceleasi rapoarte in cutie, aceeasi greutate, aceeasi aerodinamica, etc...ca eu unu nu pot sa-mi dau seama
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 04:41   #39
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
poate imi explica si mie unu dintre ilustrii ingineri de pe threadu asta de ce o masina fwd de 200cp accelereaza mai incet decat una rwd de fix aceeasi putere, sa zicem de la 100 kmh la 200 kmh. masini cu aceleasi rapoarte in cutie, aceeasi greutate, aceeasi aerodinamica, etc...ca eu unu nu pot sa-mi dau seama
Pentru pierderile de putere de pe drum, respectiv un cardan si un diferential.

Pierderile de putrere sunt foarte mari de la motor la roti ajungand si la valori de >20%, sunt diferente chiar si la acelasi tip de transmisie, diferenta poate fi mare chiar si intre 2 diferentiala cu acelasi raport.


Revenind la topic, masinile diesel sunt din ce in ce mai atragatoare, motoarele diesel sunt tot mai rafinate si mai performante.
Raman la parerea ca pt. o masina de familie chiar si cu valente sportive e mai bun dieselul, iar pentru o sportivitate pura ramane incontestabil benzina.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 04:56   #40
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
eu am 125cai....si sunt cot la cot cu 320.....
p.s pt un opel 1.8 e ceva....pt bmw nu exista....ca sa fie bmw trebuie sa aibe minim 6 bebelusi la masa.....min...
nu am vazut nici una ca a ta dar am citit si nu scria de rau.. minim ca minim dar si un IS sta bine.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 04:58   #41
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
BMnWA tu spui ca ai facut un bertone cu un corsa de aceleasi puteri. ia gandestete putin la masa masinilor? si zici c faci japoneze si renaulturi+citroen (care de obicei sunt mai usurele). facem pariu ca`ti gasesc masini de 80 de cai care i`ti da rusine?
am zis ca am facut un bertone si un corsa de aceleasi puteri cu 318i . Daca mie imi da rusine atunci da rusine la multe alte masini. Consider ca sta mai catre varf motorizarea asta printre cele de seama ei decat la fundul sacului.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 05:00   #42
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by beck View Post
ce ai auzit tu de pe la altii este corect, tractiunea spate este avantajata la plecarea de pe loc fata de fwd, DAR numai la masinile cu puteri relativ mari, ~200cp in sus.

poate ai un dif mai scurt si pleci mai bine decat un 318 normal , am mers cu 318 si 320 stock si intretinute, sunt niste mortaciuni , hai sa zicem ca 320 mai scoate ceva peste 4500 rpm , dar mult prea putin.

pan la urma topicul era despre diesel versus benzina, (total inutil dealtfel) sunt motoare diferite care trebuie folosite in moduri diferite si fiecare au avantaje si dezavantaje, este o discutie interminabila
poate ca tu vorbesti ce auzi la altii dar eu tot ce zic,nu scot din alte povesti , scot din experienta si din concluziile care le-am tras dupa ce am incercat mai multe masini.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 05:10   #43
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Stiu ca nu vorbeai cu mine Dar mor p'astia care cred ca daca au bmw sunt king of the road ! si bat orice masini. ( nu fac referire neaparat la tine )

uite colea exemplu , puteri asemanatoare, greutati asemanatoare. Recunosc..sunt generatii diferite Dar e benzina vs benzina

http://www.ultimatespecs.com/index.p...=1251&option=4

http://www.ultimatespecs.com/index.p...r=156&option=4

Ete ca sa vezi ca golful cu cuplu mai mic, si greutate mai mare , bate pisicu mai usor si cu cuplu mai maricel ( oleaca )

ASTA ASA REFERITOR LA FWD vs RWD ( care oricum n-are nici o legatura cu subiectul ..dar daca tot aberam, macar sa facem oamenii sa si inteleaga ceva )
prietene ) hai cu un golf FSI si punem la pariu daca tu crezi ca face treaba esti invitatul meu. Nu de alta dar chiar am avut 3 luni un golf 5 FSI cu 60 mii km care l-am vandut de 3 zile si stiu intamplator care e treaba. Este eronata informatia cu 11.3 secunde cand eu scot cu a mea 10.2 - 10.3 la cronometru. Audi 115 cai ? la fel e valabil pentru un audi de 125 cu dublu ax , da la fel stiu cum e , am avut. Mercedes? 18 de 122 cai ? de cand mercedesul e sport la motoarele mici ? skoda ? care din ele felicia sau octavian ? ))
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 05:11   #44
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
http://www.ultimatespecs.com/index.p...=3218&option=4
date si despre c18xe..dar e opel deh...
si uite pisicul 320 care e bmw..dar e mai in spate..
http://www.ultimatespecs.com/index.p...r=150&option=4
nu are cum scoate un 320i 10 secunde la 100 ca atata scoate 1.8 meu vezi , v-am zis la toti lasati siturile daca nu ai prbat masinile. Atatia computer Wizz si computer thug cati sunt aici.. nici pe mirc nu mai gasesti.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 05:14   #45
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
daca si cu parca..eu vb de ce a scris colegul mai sus..ca 320 rupe cu 1.8 pe jos..mai si intoarce pana ma ajung eu..eu vream sa-i arat ca totusi ca ae trebuie barem sa se documenteze inainte sa vb....dar deh...mandria de proprietar de bmw...
mosule pe mine de un 2.0 ma despare 1 secunda , cred ca tu nici nu apuci sa te uiti in oglinda in secunda aia nu stiu ce intoarceri mai vrei sa faci.. poate capul il intorci.. dar nu cred.
BMnWA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -