Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-09, 02:12   #1
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu cred ca are mari probleme cu tdi-ul de 90, dar cu siguranta cel de 116 ii da nanaua!

eu i-am dat-o bine la un 2.0 fsi, cu bmw-ul lui..doar ma joc, nici nu omor masina!
n-am nici o figura de bmw sau alte vrajeli comparam 2 bmw-uri mai sus si deja gata s-au aprins flacarile cenusii. Daca te ajuta cu ceva ma trag linistit cu un passat de 131 de cai si iti fa tu griji ca nu pleaca de langa mine nicaieri. unu de 116 sta linistit in spate 400m , cred ca are treaba sau citeste ziarul.. Eu vorbesc de passat ca am dat si am condus, stiu cum e. Am fost cu 325tds stiu cum e stiu ce e. Dar voi astia ce papagaliti aici ati fost cu un 1.8 de bmw sa vedeti daca merge sau nu ? Dupa ce incrdere aveti in 1.9 dezol de 90 si 116 cred ca nu!
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 02:15   #2
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu cred ca are mari probleme cu tdi-ul de 90, dar cu siguranta cel de 116 ii da nanaua!

eu i-am dat-o bine la un 2.0 fsi, cu bmw-ul lui..doar ma joc, nici nu omor masina!
bine , hai zi-mi motor ai pe fierul tau si iti zic daca te joci sau nu , stii cum e.. vorba multa saracia omului.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 08:07   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

ideea e ca am mers cu 1.8 d'ala slab si nu mi s-a parut extraordinar ( si pe e46 si pe e36 ).

Passaturile de 131 le face toata lumea! Le faceam si eu cu un opel 1.7 dti! Si loganurile fac passaturile de 131
eu am 2.0 TDI exact ca si bluey , e de la vw si ia suta in 9.3 din date tehnice N-am filtru, n-am toba..am scutu cazut, si butoane cojite! Revizia trebuia sa o fac acu 1000 km.. dar ce sa vezi! Masina trage ca nebuna
N-am venit sa ma laud cu ea. tu m-ai intrebat ce masina am , dupa ce mi-ai pocit numele !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 08:50   #4
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ideea e ca am mers cu 1.8 d'ala slab si nu mi s-a parut extraordinar ( si pe e46 si pe e36 ).

Passaturile de 131 le face toata lumea! Le faceam si eu cu un opel 1.7 dti! Si loganurile fac passaturile de 131
eu am 2.0 TDI exact ca si bluey , e de la vw si ia suta in 9.3 din date tehnice N-am filtru, n-am toba..am scutu cazut, si butoane cojite! Revizia trebuia sa o fac acu 1000 km.. dar ce sa vezi! Masina trage ca nebuna
N-am venit sa ma laud cu ea. tu m-ai intrebat ce masina am , dupa ce mi-ai pocit numele !
degeaba ai mers cu un e46 de 1500 kg cu 118 cai care nu face nimica. Si cu e36 poate era obosit. Am si un e36 320i benzina din 93,crezi ca te intereseaza mai mult cu ala sa te incerci ? Nu te lauzi cu nimica dar combinatia tractiunea fata+diesel iti mai lasa si o foarte mare impresie ca "frate rupe asfaltu sub ea" ai impresia ca merge masina top tzustand!
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 08:57   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

se scrie: Top Zustand !
lasa-ma cu impresiile mele! eu am km de condus la greu si cu multe masini! nu a lu taticu sau a mea Am incercat multe masini la viata mea, si ele m-au incercat pe mine !
Am mers cu e36 si 320-ul de 150 si 318is de 140, sunt bune..trag bine! dar tu ai zis de al tau 318 de 116 (cati o mai avea), acu ce faci? schimbi foaia? pai hotaraste-te..ori 318 ori 320! Ca asa ma duc si eu la vecinu cu M6 si pontiac GTO si sa vedem daca te mai tii dupa mine!
Impresia ca "frate rupe asfaltu " nu e ca e turbo diesel +fwd . E ca eu merg, in timp ce restul stau E impresia din cati am facut cu masinuta asta, care o folosesc day-by-day si nu o am preparata ! Nici nu vreau sa o am preparata! Cand voi avea o masina preparata de asa ceva, in nici un caz nu o sa fie un 318 e36, ci un 325 e30

Bafta si hai sa ne intoarcem la topic !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:40   #6
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
tu chiar nu-ti dai seama cati se amuza pe seama ta?chiar atat de greu poate fii sa intelegi?stii ce putere are a3-ul lui @bluey?are cam cam dublu si ceva puterea ta.....asa ca stai in banca ta si nu mai provoca doar dupa ce vezi pe carfoolio sau alt site asemanator....1.8 de la bmw a apa de ploaie in comparatie cu alte motoare de 1.8 de la altii constructori...
bai miticule da lasa-ma si tu cu teoriile tale. Ce apa in ploaie ca 2.0 benzina de la scoda se trage la cot , 1.8 de opel se trage la cot , de la reno citroen mercedes le trage pe bile. Fata de care sunt apa in ploaie ? 1.8 asta se tine dupa calibra de 2.0 . Hoda , mazda si toyota japonezele si alfa au motorizari mai tari decat 1.8 simplu de la bmw de 116 cai.Si daca e de comparat 1.8 16v atunci este si 1.8is pentru alfa si japoneze Daca mai sunt altele zi-mi tu sa ma luminez ca eu nu cunosc.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:43   #7
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
el nu a zis ca e penal ca prima masina! ( d'aia a si scris ca nu e relevant )

Dar nu poti sa vi sa te lauzi cu un 1.8 de 116 cai ( Sau cati o mai avea ) ca face si ca drege si da nanaua la diesel de 250 de cai..etc etc. ca doar e bmw si rullz ! Intelegi tu care e ideea? Ca motorul e PENAL PENTRU ASA CEVA ! poti emite pretentii macar de la 320 in sus .
da nu am cu ce sa ma laud , am COMPARAT exista o diferenta da aici sunt multi nesatisfacuti cu studii neterminate cu 7 clase sau cu 11.. altii cu 13 sau cu 14 dar asta e aici toti sunt ingineri. Eu am comparat exemple si cazuri concrete nu situri si date , daca eu am exagerat atunci aici toti au ciuperci otravitoare in cap. Pentru mine nu exista bmw rulz ca nu am 15 ani nici 20 sunt cu o facultate terminata si cu inca una de jumate inceputa dar aici sare lumea in cap daca vi cu o parere sau cu un exemplu.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:48   #8
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
inseamna ca nu stii ce este aia ironie ! AM FOST IRONIC ! Do'oh !


Nu tu ai zis ca citez: " combinatia tractiunea fata+diesel iti mai lasa si o foarte mare impresie ca "frate rupe asfaltu sub ea" " ?

Eh eu am fost ironic la ce ai zis tu
da pentru ca la plecare te avanajeaza mai mult spatele decat fata. Poate daca plec de pe loc cu un 1.9tdi de 116 cai ii dau 2-3 masini , daca plecam de la 25-30 km atunci poate ii dau 1 sau jumate pentru ca nu mai am eu avantajul la start .
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:56   #9
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
da pentru ca la plecare te avanajeaza mai mult spatele decat fata. Poate daca plec de pe loc cu un 1.9tdi de 116 cai ii dau 2-3 masini , daca plecam de la 25-30 km atunci poate ii dau 1 sau jumate pentru ca nu mai am eu avantajul la start .
normal ca te avantajeaza ! si eu am vazut o pisica cu o skoda.. pisica la plecare avea 1 masina in fata.. la sfarsit a recuperat skoda si a castigat !
Imediat o sa aflu si ce motoare aveau! oricum..cert e ca erau benzinare si puternice , amandoua !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:58   #10
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu am 125cai....si sunt cot la cot cu 320.....
p.s pt un opel 1.8 e ceva....pt bmw nu exista....ca sa fie bmw trebuie sa aibe minim 6 bebelusi la masa.....min...
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 13:56   #11
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

BMnWA tu spui ca ai facut un bertone cu un corsa de aceleasi puteri. ia gandestete putin la masa masinilor? si zici c faci japoneze si renaulturi+citroen (care de obicei sunt mai usurele). facem pariu ca`ti gasesc masini de 80 de cai care i`ti da rusine?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 14:12   #12
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
da pentru ca la plecare te avanajeaza mai mult spatele decat fata. Poate daca plec de pe loc cu un 1.9tdi de 116 cai ii dau 2-3 masini , daca plecam de la 25-30 km atunci poate ii dau 1 sau jumate pentru ca nu mai am eu avantajul la start .
ce ai auzit tu de pe la altii este corect, tractiunea spate este avantajata la plecarea de pe loc fata de fwd, DAR numai la masinile cu puteri relativ mari, ~200cp in sus.

poate ai un dif mai scurt si pleci mai bine decat un 318 normal , am mers cu 318 si 320 stock si intretinute, sunt niste mortaciuni , hai sa zicem ca 320 mai scoate ceva peste 4500 rpm , dar mult prea putin.

pan la urma topicul era despre diesel versus benzina, (total inutil dealtfel) sunt motoare diferite care trebuie folosite in moduri diferite si fiecare au avantaje si dezavantaje, este o discutie interminabila
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 17:12   #13
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
eu am 125cai....si sunt cot la cot cu 320.....
p.s pt un opel 1.8 e ceva....pt bmw nu exista....ca sa fie bmw trebuie sa aibe minim 6 bebelusi la masa.....min...
Ce opel ai care să facă un 318i care are 113 sau 115 cai bănuiesc. Că is-ul are 140 şi mai e si rwd. Iar 2.0 la o cursă cu tine are timp să se şi intoarcă cu spatele în timp ce tu eşti pe la jumătatea celor 402m,
un 2.0 are ca timp 0....100km - 9.9 sec..iar un astra de 125 cai are 100km peste 10,5 sec in schimb una e RWD alta e Fwd . 150 cai vs 125..greutatea este de luat in considerea dar nu prea mult că o dăm în altele , gen hai să scot şi lichidul de la spălator parbriz că am 2,5 l şi mă reţine


On Benzina e putere, diesel e durere , părerea mea nu daţi cu pietre.
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 18:47   #14
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bodyspeed View Post
Ce opel ai care să facă un 318i care are 113 sau 115 cai bănuiesc. Că is-ul are 140 şi mai e si rwd. Iar 2.0 la o cursă cu tine are timp să se şi intoarcă cu spatele în timp ce tu eşti pe la jumătatea celor 402m,
un 2.0 are ca timp 0....100km - 9.9 sec..iar un astra de 125 cai are 100km peste 10,5 sec in schimb una e RWD alta e Fwd . 150 cai vs 125..greutatea este de luat in considerea dar nu prea mult că o dăm în altele , gen hai să scot şi lichidul de la spălator parbriz că am 2,5 l şi mă reţine


On Benzina e putere, diesel e durere , părerea mea nu daţi cu pietre.
stiu ca BMW RULLLLLLLLLLLZLZLZZLZLLZLZ.. dar nu cred ca 115 cai de la bmw sunt mai cai decat 115 de la audi, merc, skoda, geely..etc

Referitor la RWD , vs FWD... da RWD este pt asa ceva! Dar la puteri frate! Mie mi-ar fi rusine sa zic ca am RWD ca da mai bine puterea, atata timp cat nici nu am macar 200 cai
De la 300-400 cai in sus..normal ca RWD bate FWD oricand .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 18:59   #15
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Se vede cat de mult ati condus RWD la orice putere....
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -