Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-14, 19:10   #1171
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Care erai ma ala de ziceai de calitate superioara la Porsche?
Superior la ce?...la pielea dp bord?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 16-04-14, 19:57   #1172
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Care erai ma ala de ziceai de calitate superioara la Porsche?
Superior la ce?...la pielea dp bord?
Taci ma din gura, ca este un Porsche. Ai emblema, design, vrei si calitate!?

Eu am avut Cayenne S ( https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...e-cayenne.html ) si de atunci mi s-a cam pus pata pe Porsche. Spre deosebire de alte masini avute, asta a fost o masina ingrijita si linistit exploatata, dar pana la 60k de km a avut multe probleme de fiabilitate neacoperite de garantie, fiindca Porsche Romania nu acorda garantie masinilor aduse din SUA.

Sincer, a fost o porcarie de masina, cu un consum exorbitant (chiar si pentru ce oferea), multe probleme de fiabilitate si de calitate a materialelor.

Credeam ca 911 este alceva (desi m-a dezamagise un 997.1) dar se pare ca tot de c este.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 10:11   #1173
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Taci ma din gura, ca este un Porsche. Ai emblema, design, vrei si calitate!?
Asta a fost tare )))

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu am avut Cayenne S ( https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...e-cayenne.html ) si de atunci mi s-a cam pus pata pe Porsche. Spre deosebire de alte masini avute, asta a fost o masina ingrijita si linistit exploatata, dar pana la 60k de km a avut multe probleme de fiabilitate neacoperite de garantie, fiindca Porsche Romania nu acorda garantie masinilor aduse din SUA.

Sincer, a fost o porcarie de masina, cu un consum exorbitant (chiar si pentru ce oferea), multe probleme de fiabilitate si de calitate a materialelor.

Credeam ca 911 este alceva (desi m-a dezamagise un 997.1) dar se pare ca tot de c este.
Aici tin sa te contrazic, si asta pt prima oara ca de fel parerile tale au o baza solida , sunt argumentate....... si nu sunt scoase din burta precum marea majoritate a userilor de aici ce-si dau cu parerea de unele masini fara macar sa le fi atins odata in viata sau in vise....
Eu am tras de Cayenne S la greu, inclusiv o gramada de liniute cu plecari tari de pe loc ( cutia exceptionala), am intrat cu ea in offroad la greu cu noroi pana la jumatatea rotilor si pot spune ca e o masina ABSOLUT exceptionala. In 5 ani de cand trag de ea nimic schimbat . Comparativ cu restul SUV-urilor pot spune ca e regele absolut. De la incursiuni in off si on road, nu a avut si nu are competitor. Pot spune ca in off e cam la aceleasi performante cu un G-class stock. Pe sosea la fel, e rege. Mecanica perfecta, motorul si cutia perfect setate, suspensiile la fel, dupa atata timp de cand o am inca pot spune ca e superba. Interiorul e mult mai calitativ si atent finisat decat FX45 ( ce are o imitatie de piele infecta) , X5 sau Q7 de care nu pot spune aceleasi lucruri ca de Cayenne. Singurul mare minus e consumul enorm de mare , mai ales in regim sportiv ( nu prea poti merge normal ) , dar eu zic ca e meritat la ce senzatii ofera masina...

Last edited by 300zxtt; 18-04-14 at 10:19.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 10:30   #1174
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Comparativ cu restul SUV-urilor pot spune ca e regele absolut. De la incursiuni in off si on road, nu a avut si nu are competitor.
Toyota Land Criuser se tavaleste pe jos de ras (cel putin pe partea de rege absolut pe offroad)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 10:44   #1175
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Toyota Land Criuser se tavaleste pe jos de ras (cel putin pe partea de rege absolut pe offroad)
Copilul, iar postezi din burta ))) , tipic ca si pana acum. Ai mers vreodata in off road cu astea doua, macar in visele tale umede ?Cand faceam eu asta, tu.....


On topic.... daca nu exista GTR R35, garantez ca beetle nu era asa de bun cum e acum....

Last edited by 300zxtt; 18-04-14 at 11:07.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 12:30   #1176
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

@JDV & GTR : cautati pe google termenul de "lemon car".
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 12:40   #1177
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Asta a fost tare )))



Aici tin sa te contrazic, si asta pt prima oara ca de fel parerile tale au o baza solida , sunt argumentate....... si nu sunt scoase din burta precum marea majoritate a userilor de aici ce-si dau cu parerea de unele masini fara macar sa le fi atins odata in viata sau in vise....
Eu am tras de Cayenne S la greu, inclusiv o gramada de liniute cu plecari tari de pe loc ( cutia exceptionala), am intrat cu ea in offroad la greu cu noroi pana la jumatatea rotilor si pot spune ca e o masina ABSOLUT exceptionala. In 5 ani de cand trag de ea nimic schimbat . Comparativ cu restul SUV-urilor pot spune ca e regele absolut. De la incursiuni in off si on road, nu a avut si nu are competitor. Pot spune ca in off e cam la aceleasi performante cu un G-class stock. Pe sosea la fel, e rege. Mecanica perfecta, motorul si cutia perfect setate, suspensiile la fel, dupa atata timp de cand o am inca pot spune ca e superba. Interiorul e mult mai calitativ si atent finisat decat FX45 ( ce are o imitatie de piele infecta) , X5 sau Q7 de care nu pot spune aceleasi lucruri ca de Cayenne. Singurul mare minus e consumul enorm de mare , mai ales in regim sportiv ( nu prea poti merge normal ) , dar eu zic ca e meritat la ce senzatii ofera masina...
Noi am mai dezbatut subiectul asta si ori esti tu norocos, ori am fost eu ghinionist, dar in ultimul deceniu o gramada de masini au devenit ca Dacia comunista care cand iti cumparai una se spunea "sa speram ca nimeresti una buna!" ))

Asa am alt exemplu, am 3 prieteni care au sau au avut ML 2007/2008, toate cu pachet de off-road, 2 cu putine probleme (unul are 320k de km), al 3-lea s-a stricat de 100 de ori, ii venea sa-i dea foc si nu o rupe in on-road si nu face off-road. Asta ultiumul saracul cred ca a bagat 10k in reparatii (avand service), a zis ca nu vrea sa mai auda in viata lui de Mercedes.

Deci asta este faza nasoala acum, masinile nu ami sunt facute ca pe vemuri unde un model era bun sau nu, acum e la bucata masina, buna sau nu . Si asta este valabil inlusiv la BMW si Audi.

Cred ca singurii care au modele fiabile, nu bucati fiabile, sunt japonezii de la Toyota, Mazda si Honda.

Last edited by GTR; 18-04-14 at 12:43.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 12:46   #1178
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
@JDV & GTR : cautati pe google termenul de "lemon car".
Merci, tare, nu stiam!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 14:18   #1179
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Noi am mai dezbatut subiectul asta si ori esti tu norocos, ori am fost eu ghinionist, dar in ultimul deceniu o gramada de masini au devenit ca Dacia comunista care cand iti cumparai una se spunea "sa speram ca nimeresti una buna!" ))
Acum am vazut ca e 2003, cred ca masina ta era din primele loturi fabricate si posibil sa fi avut parte de "bolile tineretii" , eventual remediate apoi, ori ai fost tu foarte ghinionist, fiind un caz mai singular.

Last edited by 300zxtt; 18-04-14 at 14:21.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 14:31   #1180
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
On topic.... daca nu exista GTR R35, garantez ca beetle nu era asa de bun cum e acum....
Si eu iti garantez ca daca nu era 'beetle' asa de bun cum era, nici GTR nu era atat de bun.

Daca stai sa te gandesti GTR a fost facuta cu un target: sa fie mai buna ca 911.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 18:01   #1181
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Copilul, iar postezi din burta ))) , tipic ca si pana acum. Ai mers vreodata in off road cu astea doua, macar in visele tale umede ?Cand faceam eu asta, tu.....
Daca imi poti da un exemplu unde am vorbit din burta, te rog sa dai quote, si daca este asa cum zici tu, eu imi sterg contul.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 20-04-14, 21:59   #1182
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 21-04-14, 00:47   #1183
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Acum am vazut ca e 2003, cred ca masina ta era din primele loturi fabricate si posibil sa fi avut parte de "bolile tineretii" , eventual remediate apoi, ori ai fost tu foarte ghinionist, fiind un caz mai singular.
Asa este, e din primele loturi, dar oricum e inadmisibil la asa un brand cu pretentii si la asa un pret sa oferi asa calitate!

Am avut un prieten care a avut faceliftul GTS si intradevar, nu a avut probleme de gen, dar totusi...
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-04-14, 00:50   #1184
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Care erai ma ala de ziceai de calitate superioara la Porsche?
Superior la ce?...la pielea dp bord?
glumetzule ..tu chiar compari calitatea dintr un GT3 cu un Nissan ? he he ..ok, tine tu Nissan ul, ma "sacrific" eu cu Porsche le

Cea mai proasta calitate pe care am vazut o intr o masina a fost la un Lexus RX350 (nou nout, drive test oferit de Lexus la lansarea de atunci) unde bagai degetul mic in gap uri.. plus miros de lipici ca in Logan. .dar hey, e un Lexus, trebuie sa fie masina de lux, nu? ca asa zic americanii si astia s referinta la finete/rafinament ..
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 21-04-14, 01:03   #1185
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

.. in alta ordine de idei, 911 castiga DIN NOU o cursa de anduranta, de data asta nu in America ci in Europa.. http://www.24h-lemans.com/fr/actuali...707_14898.html

Da' cum isi permit astia ma cu motoru' ala pus gresit, asa cum insusi Clarksonul a spus raspicat de atatea ori ..doar e gresit ! nu se poate ! nu e adevarat ! ..e doar un Beetle de a lu' Hitler ! etc, etc etc.. E cea mai proasta solutie ever sa ai motor in spate. contrazice legile fizicii.. doar fraierii din formula 1 mai au distributie pe punti asemanatoare.. si aia s niste handicapati pe care nu i baga nimeni in seama.. cum, franare de exceptie si tractiune de neegalat, ce vrei sa zici cu asta ?
993turbo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -