Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce conteaza la o masina ?
Numele 12 35.29%
Dotarile 22 64.71%
Voters: 34. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-04-06, 06:34   #1
catharsis3k

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 40
Default Dotari vs Marca

Tinand cont ca tot Bucurestiul e impanzit de BMW-uri .. 318 sau Mercedesuri C180 sau alte masini de marca dar inceput de gama..vine deci intrebarea intrebarilor.

Ati prefera o masina pentru numele ei ( Marca ) doar sa va dati smecher ca aveti BMW ( desi are doar 100 de cp ) sau preferati o masina mai din popor dar mult mai bine dotata ? - amandoua sa fie acelasi pret in schimb.
catharsis3k is offline  
Old 14-04-06, 08:11   #2
cryo

Stage 4
 
cryo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of:
[Honda]
Default Re: Dotari vs Marca

ce legatura are motorizarea cu dotarea masinii respective?

Nu poti pune problema atat de general. Ai prefera un Megane full-option in locul BMW-ului 318 "chel" de mai sus?

Masina mea e in varianta de echipare "de baza". Mai jos de atat, nu exista la modelul respectiv. Si totusi are dotari destul de generoase (printre care oglinzi electrice incalzite, trapa electrica, clima bizonica , 6 airbags, audio cd player + 6 boxe (decente) etc), dotari pe care le gasesti destul de "sus" in lista echiparilor altor masini. Daca as fi luat in locul ei o masina mai slaba, dar cu tapiterie din piele si faruri Xenon? No way.

Fiecare dintre noi e dispus sa sacrifice mai mult sau mai putin in ceea ce priveste dotarile, in favoarea unui motor mai bun, sau a unei fiabilitati mai mari, a unui design mai frumos etc. Altfel, daca am alege toti la fel, ar fi prea plictisitor de privit pe strada
__________________
The name's Dover. Ben Dover
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...812#post819812

Last edited by cryo; 14-04-06 at 08:14.
cryo is offline  
Old 14-04-06, 10:48   #3
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Dotari vs Marca

Nu prea poti compara asa . Dau un exemplu concret . Audi A4 vs VW Passat. Audiul , chel va fi mai bine dotat decat un passat , cu ceva bani vei pune pe passat aceleasi optiuni, te va ajunge intr-adevar putin mai ieftin dar vei fi nevoit sa astepti pana iti va fi adusa masina daca vrei optiuni in plus.Una peste alta o masina "cu nume" vine destul de dotata la pretul standard...
PS:Parca Audiul ar fi mai "legat" nu?
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline  
Old 14-04-06, 12:03   #4
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Dotari vs Marca

Daca vorbim de masini cat de cat rezonabile,toate vin in versiunea cea mai slaba cu minimul de dotari,adica geamuri si oglinzi electrice,climatizare,sistem audio decent,ABS,ESP.Deci decat Megane cu piele si trapa si cine stie ce porcarii mai bine o masina premium fara ele.Asta daca vorbim de performante apropiate,ca altfel mai bine Megane de 170 CP decat Seria 3 de 115 CP.BMW in 4 cilindri...niciodata !
Race is offline  
Old 14-04-06, 12:07   #5
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Dotari vs Marca

Intr-avedar nu mai ai aceeasi senzatie , dar e clar ca o masina premium iti ofera foarte multe satisfactii , chiar si cea mai slaba din toate punctele de vedere...mai multe decat una mai slaba ca marca si mai dotata
Cosmin255 is offline  
Old 14-04-06, 12:54   #6
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Dotari vs Marca

sa va spun ceva... dotarile au o importanta ATAT de putina atat timp cat masina de baza este atat de buna ca un C180 sau 318i. numele nu s-a dobandit doar tinand preturile sus ci prin calitate si performanta - numele vine cu o garantie, daca renault facea super masini toata lumea inchidea gura cand vorbeam de megane cu piele(wtf?).
teddy is offline  
Old 14-04-06, 16:06   #7
catharsis3k

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 40
Default Re: Dotari vs Marca

pai atunci sa va dau un exemplu concret

Opel Vectra 2006 V6 230cp full option = 21 325 euro ( pret CIP )

BMW 318i 2006 I4 129cp ( nu stiu ce optiuni are la pretul asta ) = 21 900 euro ( pret CIP )

Deci la un pret de cca 22 000 euro poti avea fie o masina super dotata Opel sau cea mai de baza seria 3.

Care ati alege ?
catharsis3k is offline  
Old 14-04-06, 19:31   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Cool Re: Dotari vs Marca

Quote:
Originally Posted by catharsis3k
pai atunci sa va dau un exemplu concret

Opel Vectra 2006 V6 230cp full option = 21 325 euro ( pret CIP )

BMW 318i 2006 I4 129cp ( nu stiu ce optiuni are la pretul asta ) = 21 900 euro ( pret CIP )

Deci la un pret de cca 22 000 euro poti avea fie o masina super dotata Opel sau cea mai de baza seria 3.

Care ati alege ?


eu unul categoric Vectra.
De multe ori marca nu isi merita numele.
Voi prefera intotdeauna o japoneza full option , unui BMW chel ,de exemplu.Iar unul dintre motive este ca service-ul te seaca pur si simplu.
Cu diferenta de bani dintre cele doua ,mi-o tunez de isi rup toti gitul uitindu-se dupa ea.
turbojack is offline  
Old 14-04-06, 20:16   #9
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Dotari vs Marca

Tot Vectra.In afara de 330i si 325i,nu merita Seria 3.
"BMW chel" nu exista.Depinde ce intelegi tu prin "chel" acum...

Quote:
mi-o tunez de isi rup toti gitul uitindu-se dupa ea
Evident,masina japoneza->spoilere,eleroane,desene,becuri,neoane...esenta tuning-ului
Ce japoneza ai prefera tu in loc de Vectra aia ? Un Accord 2,4l/190 CP la 22.540 EURO CIP ? Sau o Mazda 6 2.3l/166 CP 22.250 EURO CIP ? Mai scumpe si mai slabe...dar dau bine cu flacari desenate pe ele
Race is offline  
Old 14-04-06, 21:01   #10
pepy
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
pepy's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 424
Member of:
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Dotari vs Marca


330xi 2006 nu are ca dotare standard nici macar gemuri electrice spare,GARANTAT!!!
pepy is offline  
Old 14-04-06, 22:37   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Talking Re: Dotari vs Marca

Quote:
Originally Posted by Race

Evident,masina japoneza->spoilere,eleroane,desene,becuri,neoane...esenta tuning-ului
Ce japoneza ai prefera tu in loc de Vectra aia ?


De exemplu ,flebetea mea: Mitsubishi 3000 GT
Engine Specs: 3.0L V-6 320HP
Transmission: 6-spd man w/OD
Masinuta asta tunata (motor ,frine ,suspensii) da de pamint cu orice M5.
Si macar arata a masina sport si nu a limuzina cu doua usi.
Tuningul inseamna mai mult decit bari cu gauri si plasa, plus picturi pe capota.In plus masinuta asta chiar si stock ,nu are nevoie de nici un M lipit pe cur.Atrage privirile oriunde ar fi.
turbojack is offline  
Old 14-04-06, 22:53   #12
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Talking Re: Dotari vs Marca

Quote:
Originally Posted by pepy

330xi 2006 nu are ca dotare standard nici macar gemuri electrice spare,GARANTAT!!!

Europenii au fost obligati de japonezi (cererea pietei)sa introduca in pachetul standard optiuni care in mod normal se introduceau la optiuni ,gen: ABS,oglinzi electrice,geamuri electrice,clima ,audio,etc
Chiar si acum ,ce mai poti adauga pe o japoneza standard comparativ cu una europeana?
Doar la europene am vazut geamuri electrice in fata si manuale pe spate
turbojack is offline  
Old 15-04-06, 08:15   #13
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Dotari vs Marca

Quote:
Originally Posted by pepy

330xi 2006 nu are ca dotare standard nici macar gemuri electrice spare,GARANTAT!!!
Si?Are oricum dotari destule pt a nu`i mai trebui adaugat nimic...Geamurle electrice ar fi mai importante pe fatza...cred ca "poti trai" si fara cele dp spate...parerea mea..
Cosmin255 is offline  
Old 15-04-06, 11:33   #14
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Dotari vs Marca

Ce gluma ! Nu cred NICI DACA VAD ca exista un 330xi care nu are geamuri electrice spate !

turbojack,te faci ca nu pricepi ? In loc de Vectra tu iei 3000GT ? Vad ca ai probleme de intelegere,deci reformulez:ce masina japoneza inca in productie,noua,sedan,de ~4,6 metri lungime cu pretul in jurul a 21.300 EURO CIP preferi tu in loc de Vectra 2.8/230 CP ?

Quote:
Tuningul inseamna mai mult decit bari cu gauri si plasa, plus picturi pe capota
Exact,dar tu nu pareai sa zici asta."o tunez de isi rup toti gitul uitindu-se dupa ea" inseamna ca ii aduci modificari care se vad cand masina merge pe strada...iar adaugarea unui compresor sau schimbarea telescoapelor nu se observa in felul ala.

Topicul asta nu trebuia sa fie japoneze vs europene,dar daca insisti :

Quote:
Doar la europene am vazut geamuri electrice in fata si manuale pe spate
http://www.honda.com.ro/jazz/standard/
http://www.mitsubishiromania.ro/inde...d=340&action=2
Uite doua japoneze care indeplinesc conditia ta.
Race is offline  
Old 15-04-06, 12:52   #15
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Smile Re: Dotari vs Marca

Masinile nemtesti mai ales au niste liste cu dotari optionale de te doare capul ....
Nu e normal ca pe un Seria 3 sau pe un A4 ... sa trebuiasca sa pui drept optional geamuri electrice spate ...
Da asta e ...

Pana una alta, prefer un Audi A4 ... cu optiuni ... si cu vreo 20 000 km .... decat sa iau alta masina, de la un producator mai slab ... noua ... la acelasi pret, si cu aceleasi optiuni ... si la care sa scada si pretul vazand cu ochii ...

Pt 20 000 de km rulati prin germania inchid eu ochii ...
SFW is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -