Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CL65AMG vs BMW M6
Mercedes CL 65 AMG 148 46.11%
BMW M6 173 53.89%
Voters: 321. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-06, 21:29   #16
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by NWZeu
o intrebare simpla ..... datele masini sunt mai sus , cu ce e mai perfomant BMWul ?? ... tu zici "pare" si e absurd, si de ce m-ai citat pe mine , eu nu am facut nici o remarca la pretz??? scrie date care avantajeaza BMWul, pune un test .... nu ma cita ce e foarte plictisitor ......
lol de lol ... te-am citat pentru ca te-am aprobat .... tziam dat dreptate ca motorul respectiv e o reusita inginereasca... si am zis asa ca si caz general cam care ar fi avantajele M6-lui
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 21:33   #17
Turbo110

Stage 5
 
Turbo110's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,717
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Hai sa scoatem din vedere pretul pt ca M6 nu costa 40 de mii ....sare ushor si el de suta de mi de E ...iar pana la CL65 nu mai e mult ma refer ca pret...Ca masina as alege 65AMG , nu vb de cai, de motor , s-au de faptul ca teoretic e mai rapid AMG dupa 400 de m datorita celor 105 cai in plus a cuplului monstruos de 1000nm , vb De masina..."e mult mai masina de M6" , bmw'urile numai sunt ce au fost si sunt sigur ca mai sunt pe forum oameni ce gandesc ca mine...
__________________
Nothing to display
Turbo110 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 21:35   #18
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

NWZeu! nu la tine ma refeream! ci la einstein care spunea ca nu are rost comparatia... ca vezi doamne cl-ul e de lux si nu stiu ce ... ! eu ii spuneam doar ca ambele sunt masini sport, doar ca imbina aici si luxul atata tot!
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 21:37   #19
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by TuningBoy
NWZeu! nu la tine ma refeream! ci la einstein care spunea ca nu are rost comparatia... ca vezi doamne cl-ul e de lux si nu stiu ce ... ! eu ii spuneam doar ca ambele sunt masini sport, doar ca imbina aici si luxul atata tot!
nu potzi zice ca , CL-ul nu are tenta sportiva , intradevar e coupe-ul clasei S dar totusi eu un coupe
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 21:42   #20
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
nu potzi zice ca , CL-ul nu are tenta sportiva , intradevar e coupe-ul clasei S dar totusi eu un coupe
eu stiu ca-s f obosit si s-ar putea sa ma exprim cam prost dar n-am vrut sa spun decat ca ambele masini sunt SPORTIVE si k aceasta comparatie e buna! einstein spunea ca nu e buna, ca se compara o masina de lux cu una sport sau ceva de genul asta! eu decat l-am contrazis pe el! sper ca acum m-am facut inteles, daca nu pm
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 12-04-06, 22:02   #21
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Originally Posted by Turbo110
Hai sa scoatem din vedere pretul pt ca M6 nu costa 40 de mii ....sare ushor si el de suta de mi de E ...iar pana la CL65 nu mai e mult ma refer ca pret...Ca masina as alege 65AMG , nu vb de cai, de motor , s-au de faptul ca teoretic e mai rapid AMG dupa 400 de m datorita celor 105 cai in plus a cuplului monstruos de 1000nm , vb De masina..."e mult mai masina de M6" , bmw'urile numai sunt ce au fost si sunt sigur ca mai sunt pe forum oameni ce gandesc ca mine...
Lol cine a zis ca e 40.000?
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 00:02   #22
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Ambele masini sunt cam inutile.Coupe-urile mari de super-lux sunt facute pentru imagine,nu pentru valoarea practica.Un M5 ofera aproape aceleasi performante ca un M6,la pret mai mic si e mult mai practic si confortabil.Un S65 nu are absolut nici un dezavantaj in fata unui CL65,decat imaginea (valabil pentru orice S si CL,nu doar AMG-uri).Pentru performante extreme exista Porsche...deci in afara de imagine aceste coupe-uri nu ofera nimic.
65-urile AMG sunt extrem de rapide in linie dreapta.M6 nu are absolut nici o sansa aici.Pe circuit se schimba locurile.
65-urile AMG sunt extrem de scumpe datorita exclusivitatii.Nu neaparat in comparatie cu concurenta,ci chiar cu 55-urile.
CL65 costa aproape dublu.Concluzie:inca un vot pentru M6.Personal as prefera un CLK63 in loc de ambele.
Race is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 00:32   #23
robie@max

Stage 2
 
robie@max's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 44
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Quote:
Ambele masini sunt cam inutile.Coupe-urile mari de super-lux sunt facute pentru imagine,nu pentru valoarea practica.Un M5 ofera aproape aceleasi performante ca un M6,la pret mai mic si e mult mai practic si confortabil.Un S65 nu are absolut nici un dezavantaj in fata unui CL65,decat imaginea (valabil pentru orice S si CL,nu doar AMG-uri).Pentru performante extreme exista Porsche...deci in afara de imagine aceste coupe-uri nu ofera nimic.
65-urile AMG sunt extrem de rapide in linie dreapta.M6 nu are absolut nici o sansa aici.Pe circuit se schimba locurile.
65-urile AMG sunt extrem de scumpe datorita exclusivitatii.Nu neaparat in comparatie cu concurenta,ci chiar cu 55-urile.
CL65 costa aproape dublu.Concluzie:inca un vot pentru M6.Personal as prefera un CLK63 in loc de ambele.
--------------------------------------------------------------------------
Mai Race, dupa ce am citit alte posturi 'extremiste' ale tale si credeam ca esti irecuperabil , ma uimesti acum .Dar in sensul bun. Achiesez intru-totu' la ce ai zis tu aici, cu singura remarca ca CL 65 este exemplul tipic de opulenta la care sa ajuns la Mercedes in goana dupa cai si prestigiu. Un monstru de motor care nu are nici o legatura cu coupeul CL(care se doreste elegant si luxos si nu supersport) si care pe circuit duce la subvirare datorita masei mari a motorului si la controlul extrem de dificil a masinii datorita puterii si cuplului imens. Parerea mea e ca M este o masina mult mai omogena si mai sportiva!
robie@max is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 03:46   #24
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

avand in vedere ca m6 are 105 cai in minus si doar 0.1 s diferent 0-100 fata de merc si in plus de toate are si UN PRET cu aproape 100 000 de euro mai mic (practic inca un m6) in plus il mananca pe circuit pe merc aleg fara indoiala BMW!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 08:57   #25
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Vad ca unii nu au habar ce inseamna o masina sport, de arunca un CL de 5m lungime si 2 tone in aceasta categorie. Pe orice alt tip de drum in afara de autostrada , CL AMG sau altfel nu are nici cea mai vaga sansa in fata unui seria 6. Nici cu mama lui ABC nu poti face o masina de 2 TONE sa ia virajele la fel de rapid ca una care cantareste cu 25% mai putin.
O comparatie CL cu Bentley GT ar fi fost mult mai corecta.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 11:20   #26
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

"Doar 0,1s" pana la 100 km/h nu spune nimic.Timpii pe sfertul de mila sunt 12,4 si 11,8...ceea ce inseamna ca pana ajunge M6-le la linia de sosire CL65 mai parcurge inca 32m daca merge cu viteza constanta (adica fara sa mai accelereze de la viteza de iesire).La viteze mari (acceleratie 150-250km/h de exemplu),CL are avantaj si mai mare.65-urile sunt foarte rapide in linie dreapta.
Race is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 11:35   #27
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

La fel si o racheta de croaziera, dar aia nu intalneste viraje pe drum.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 13:15   #28
slater

Stage 3
 
slater's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 97
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Hai sa vb mai mult despre valoarea practica a acestor masini si mai lasatio moarta cu circuitele voastre .Puteti sa puneti in indiscutie o cursa intre doua localitati ,pe autostrada ,chestii care le fac oamenii ce-si permit masinile astea ,... .Un doi fanii BMW au scoso : CIRCUIT ,.. si de-aici dai cu laudele ce tare'i bmw'u .Usor fratilor cate CL65'uri/M6'uri ati vazut voi facand un tur de circuit .Si aici nu ma refer la pilotii care le testeaza ci la oamenii care le cumpara ,...Companiile au strategii diferite , Mercedes vede partea mai practica a masinilor ,aplicabila in viata de zi cu zi ,BMW ramane pura sportivitate .De aici vine diferenta de pretz .
Subiectiv se stie ce aleg )
slater is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 14:54   #29
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

Practic vorbind: pe autostrada e clar,castiga CL65,nici o sansa pentru M6.Pe un drum normal insa,nu se va tine de M6.Drum normal insemnand majoritatea drumurilor din Romania.

Chestia cu "valoarea practica" e o gluma.Octavia TDI are valoare practica.Clasa C ar inseamna saltul la segmentul premium.Clasa S la superlux.Clasa CL la imagine.Iar un CL65 AMG e intruchiparea opulentei,un exces pe 4 roti.Nu e NIMIC practic la un coupe cu dimensiuni de limuzina de lux cu 612 CP sub capota.
Race is offline   Reply With Quote
Old 13-04-06, 15:29   #30
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Mercedes CL65AMG vs BMW M6

eventual cine are posibilitatea cumparari unui S clase dar nu doreste sa stea in spate si sa fie condus ci doreste sa conduca se va orienta spre CL.

nefiind acum fan bmw pot adauga ca la bmw cele mai frumoase si singurele modele ce mi-au placut sunt cele coupe din seria 6 si 8(635csi,850 csi si acest nou seria 6).referitor la estetica masinii pot recunoaste ca bmw chiar a facut cel mai frumos bmw de pana acum
300zxtt is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -