Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care ar fi optiunea voastra?
1. in mare parte tuning exterior 37 19.79%
3. cate putin din fiecare 54 28.88%
2. in mare parte tuning motor 96 51.34%
Voters: 187. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-04-06, 12:02   #151
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

la actuala masina, o sa merg pe niste modificari la motor/transmisie/frane combinate cu niste modificari discrete la exterior..
asta pentru k si motorul nu este exploatat la potentialul lui, si de ce nu, majoritatea timpului il petrec in masina,la volan, nu pe langa ea, uitanduma la ea... si consider k e mai important sa ridic motorul la ce poate el, sa ma simt bine pe serpentine sau pe autostrada decat sa stau ingrijorat prin oras sa nu dau in vreo groapa si sa imi sparg un spoiler...
depinde si de masina... daca as avea una aspirata, decat sa ii pun un turbo si sa fac tot felul de shoricarii, mas axa mai mult pe exterior..
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 08-04-06, 14:33   #152
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

in mare parte tuning la motor !!! cu ce mi`ar deranja fuga lipsa vinilurilor,lipsa jantelor mari(care din contra ingruneaza),farurilor clare,stopurilor tuning,etc...nu spun ca astea nu au nici un efect,dimpotriva,dar personal primii bani i`as baga in motor !!!
tha_real_valek is offline  
Old 08-04-06, 16:32   #153
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

jantele mari nu ingreuneaza ca is facute din ceva aliaj care ii mai usor.
Oricum cauciucuri mari si late nu strica deloc, chiar ajuta la curbe si stabilitate.
GabiByte is offline  
Old 09-04-06, 01:14   #154
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Talking Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by GabiByte
.........
Oricum cauciucuri mari si late nu strica deloc, chiar ajuta la curbe si stabilitate.

si ajuta la un consum sporit de combustibil daca motorul este de aspirator cu 60-70 de caluti obositi sub capota.
Cauciucuri late trebuie sa fie ce sa le traga pe asfalt.Daca nu crezi ,fa o proba cu o "ukraina" (veterana bicicleta ruseasca) si o cursiera.
Pune "gume" de 225 pe TICO si vezi cum mai pleaca de pe loc...........
turbojack is offline  
Old 09-04-06, 14:29   #155
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by GabiByte
jantele mari nu ingreuneaza ca is facute din ceva aliaj care ii mai usor.
Oricum cauciucuri mari si late nu strica deloc, chiar ajuta la curbe si stabilitate.

Ba ingreuneaza ... ca desi sunt facute din aliaj usor ... nu e mai usor decat cauciucul ...

In schimb jantele mari iti dau stabilitate mai mare ...
SFW is offline  
Old 09-04-06, 15:35   #156
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by SFW
Ba ingreuneaza ... ca desi sunt facute din aliaj usor ... nu e mai usor decat cauciucul ...
stiu shi yo ca ingreuneaza k doar asta am spus de prima data dar ce vrea sa insemne argumentul asta ?!?!
tha_real_valek is offline  
Old 09-04-06, 17:18   #157
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by tha_real_valek
stiu shi yo ca ingreuneaza k doar asta am spus de prima data dar ce vrea sa insemne argumentul asta ?!?!

pai .... daca o roata e de 20 sa spunem (janta + cauciuc) ... daca ai janta de 16 si cauciuc restul ... e mai usoara roata decat daca ai janta pe 18 si cauciuc de restul ... pt ca plusul ala de 2" de aliaj usor e mai greu decat 2"de cauciuc ...

dar asta are efect doar asupra timpului 0-100 km ... la viteze mari sunt mai bune jantele mari cu cauciucuri cu balon mic.
SFW is offline  
Old 10-04-06, 10:59   #158
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

bine,in fine,am inteles asta cu rotile....am vrut de fapt sa spun altceva....tuning`ul in sine inseamna sa iti imbunatatesti masina,in special performantele ei ...deci de sa bag atatia bani in estetica dak mi`ar fii frica sa ma aliniez la start shtiind ce`i poate pielea masinutei ?!?!
tha_real_valek is offline  
Old 15-04-06, 13:37   #159
Alfeitor

Stage 1
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 22
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

In primul rand trucat motorul si apoi exteriorul asta e parerea mea
__________________________________________________ ______________
Alfeitor is offline  
Old 20-04-06, 00:47   #160
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

Am votat in primul rand motor(se subantzelege ca +tot ce urmeaza,dupa el)
Din cauza ca: pe mine nu ma-ncanta cu nimic faptul ca masina mea e vic tima fotografiilor,daca atunci cand urc la volan,ma simt un handicapat in carucior.Banuiesc,adrenalina este "drogul"preferat al majoritatii celor pasionati de viteza(auto/moto)...nu vad cum ar genera adrenalina 50kg de fibra puse in majoritatea cazurilor(mai ales la noi) fara nici un fel de studiu aerodinamic,aiurea pe o caroserie care ar trebui sa fie mai usoara pentru performantza.
Tuning in viziunea(si practica-in masura in care-mi permit) mea:
Motor(axe,sistem adm.var.mai perf.;supape,pistoane,biele-usoare,galerie admisie fara restrictor,debitmetru,tubulatura admisie,turbina(+supapa),intercooler bine calculat,injectoare,pompa benzina,conducte alimentare si tubulatura ulei+apa+vacuum(imbracate in metal si pe filet,nu coliere),volanta usoara+disc perf.,diferential(e) tuning sau pro, evacuare, scut facut cu cap, in masura in care ar fi necesar -kit caseta directie sport, sistem de franare(cu recalcularea diametrului conductelor daca schimbam radical sistemul), bratze inferioare intarite,bucse tuning sau pro*,jante pro si cauciucuri bune,masca fatza cu profil care sa permita un bun acces al fluxului de aer catre motor,radiatoare si frane,arcuri +amortizoare sport,.....eventual daca este o masina pe care o tin exclusiv pt.curse/fun- o operatie de micsoarare a greutatii (capota-daca are cine sa-mi faca si aripi...bine..- fibra,geamuri[laterale+spate] plastic,renuntzarea la compresorul de clima si alte prostii ce tin exclusiv de comfort)
Abia dupa ce as atinge majoritatea punctelor astora,m-as apuca eventual si de styling/tuning exterior,incepand cu un eleron reglabil
*adica cele folosite in etapele din CNR sau mai bine-zis,recomandate celor care vor sa termine respectivele concursuri

Sunt numai parerile mele,nu dati cu paru' va rog daca am gresit cu ceva..
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 20-04-06, 00:57   #161
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

-EDIT- Am uitat de ECU(electronica motorului) schimbata cu totul sau numai rescriere/inlocuire a cipului(eppromului).
Scuze admin/moderator,daca-i necesar stergeti postul,stiu ca nu-i foarte normal sa postez consecutiv eu dupa mine,dar regula cu editarea limitata la 5minute,ma obliga
lascarica is offline  
Old 21-04-06, 13:52   #162
Oportunity

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 40
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

eu as alege din fiecare..la exterior as pune un kit AERODINAMIC care sa mai aduca cativa cp in plus si la motor.parerea mea..macar kitul aerodinamic ajuta la ceva
Oportunity is offline  
Old 21-04-06, 15:27   #163
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

Kitul aerodinamic iti ofera un coeficient aerodinamic mai mic NU cai putere in plus. Oricum nu te ajuta cu mare branza, doar face urcarea pe borduri imposibila si denivelarile mai periculoase.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline  
Old 21-04-06, 23:31   #164
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

Quote:
Originally Posted by GabiByte
Kitul aerodinamic iti ofera un coeficient aerodinamic mai mic NU cai putere in plus. Oricum nu te ajuta cu mare branza, doar face urcarea pe borduri imposibila si denivelarile mai periculoase.



Sau la curatat drumul de zapada.........
turbojack is offline  
Old 26-04-06, 20:46   #165
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?

hmmm..un tuning la exterior..prima impresie conteaza pentru mine ..cand vezi o mashina tunata probabil vezi caroseria ..apoi motorul ( si el e important ..in unele cazuri chiar f important ...dac vrei sa faci liniutze si dac ai o personalitate mai sportiva ) ..dar in mare 70% sunt de acord cu ideea sa faci un tuning exterior apoi sa umbli putin si la motor pIs
VaLeX is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -