Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/1528-tuning-exterior-motor-alege.html)

BogdanCMS 13-07-04 20:29

Tuning exterior sau la motor? Ce ati alege?
 
...sau mai bine zis Styling sau Tuning?

Sa zicem ca ati avea o anumita suma de bani si cu acestia nu puteti decat sa alegeti intre:
1. un tuning exterior complet, cu praguri, spoilere, eleron, jante, si ce mai trebuie, care sa arate f bine(+vopsea sau stickere de calitate buna);
2. un tuning motor-- cip, evacuare(eventual toata), admisie, un calculator sau injectoare mai performante, eventual si alte modificari mai serioase;
3. un compromis intre cele 2, adica un kit exterior nu prea bogat si o modificare motor mai moale, nu asa spectaculoasa

In cazul asta ce ati alege, presupunand ca toate 3 variantele ar costa aproximativ la fel?

Eu personal merg pe varianta exterioara initial...sau cel putin in proportie de 80% exterior si 20% performante...

Puteti si argumenta sau da si procente...

MC Mate 14-07-04 00:11

Eu as face mai intai motorul si dupa ce termin motor,suspensi,evacuare atunci m-as apuca de spoilare,praguri si ultima ar fi vopseaua.K nu mi se pare normal dupa ce o ii pui un Kit exterior ii dai o vopsea mai speciala sa te apuci sa dai motorul jos si sa o faci bucati.

COObra 14-07-04 00:16

engine baby :D :D

BogdanCMS 14-07-04 00:22

Pai argumenteaza si tu, de ce? :P :lol:

COObra 14-07-04 00:28

pentru ca mi se pare mai important
motorul te poate ajuta cateodata sa iesi din situatii neplacute. un eleron sau un sticker nu.
si sa te fac la liniuta daia :D :D

BogdanCMS 14-07-04 00:36

Da, e adevarat, dar ce nu-mi palce mie in Ro este ca multe masini sunt \"lucrate\" la motor si pot destul de multe, insa pe afara arata de multe ori deplorabil...La noi s-a cam impamantenit faza asta cu \"am o masina care pare rabla dar te fac de nu te vezi\"(vezi KWX), ceea ce nu e in regula, parerea mea...Ar tb sa tinem si la estetic, in fond impresionezi mult mai mult cand apari cu o masina super-tunata pe dinafara(aici vb de masini care merita asha ceva, nu Dacii sau altele de genu') decat sa ai o japitza care merge de bubuie...

HAMMER 14-07-04 08:00

Chiar daca bogdanCMS a zis ca nu se pun in discutie Daciile, totusi o zic si eu ceva. As umbla in proportie de 80% la exterior si intreior, iar de restul as umbla putin pe la evacuare. De ce? La Dacie ori bagi bani grei in modificari la motor ori nu are rost. Asta este parerea mea.

mara 14-07-04 08:05

Motor si tot ce tine de mecanica.Exterior serie(stok) daca asa se scrie. Dar intretinut,nu cum este KWX.Si niste roti nu prea sofisticate,jante model macadam sa reziste la drumurile noastre.

BogdanSHA 14-07-04 10:29

Cate putin din fiecare. Ca asa am facut si pana acum :P

200SX 14-07-04 20:28

hop si eu
 
*Admisie evacuare - nu e asa de costisitor, primul lucru care o sa-l fac
*Motorul - evident motorul trebuie facut si el + un upgrade de turbina
*frane - masina mai puternica/rapida trebui sa se mai si opreasca
*roti - niste jenti mai mari/late... si niste caucuicuri mai bune se necesita dupa ce au fost facute modificarile de mai sus
*muzica - parca intr-o masina se ncesita si o muzica care sa sune cat de cat bine
*neoane - asta mai mult de moft
*elemente de design exterior care sa imbunatateasca in acelasi timp performatele masinii
*o vopsire in culori foarte vii/fosforescente ceva periculos in ton cu performantele masinii

cam asta e ordinea in care le-as face eu, daca as avea bani

varianta minima este
admisie evacuare + ceva vopsea periculoasa pe alocuri + neoane

IS 18 BOG 14-07-04 21:21

cum bine stiti tuningu la motor scade din viata motorului ....
prefer tuning la exterior si interior + ceva tobe sport si filtru de aer sport ....... nu ma hazardez la multe

BogdanCMS 14-07-04 21:49

Ehhh, privind situatia votului, sunt in minoritate...numai eu cred ca tuningul exterior ar tb sa fie prioritar? Adica nu preferati sa va facetzi masina BETON pe afara si sa se uite lumea dupa ea ca dupa vreo vedeta? Repet, vb de masini la care MERITA sa faci un tuning si cu un motor acceptabil (peste 100-110cp din fabrica).

X-Ray-Eyes 15-07-04 02:39

Tuning ...
Tuning inseamna POWER !
Styling inseamna aspect ... si reprezinta tuningul in proportie de 10 max 20 %
Dar ... englezii si alte natzii de pigmei cand vb de tuning vorbesc despre puterea de sub capota ... nici decum puterea de atractie ... aspiratoare si alte vacuumuri ...
Cum te simti cand ai o masina cu un aspect \" irezistibil \" si un jaf de masina cu un monstruletz sub capota rade de tine in orice situatie ?
nashpa !
Ce explicatzii ii dai prietenei din dreapta ? Draga ... ala e nebun ... sau ... nu am bagat eu triptronicul sau nu am accelerat eu prea tare !?! Nu prea cred ... mai bine taci ... si faci ceva in priviinta asta ...
Eu zic ca daca vrei sa faci un tuning incepi cu motorul ...
Ori bagi bani in el , ori bagi cea mai puternica versiune din gama respectiva ... a marcii respective ...
Si cand ai Doza de adrenalina asigurata de fiecare data cand te urci la volan atunci potzi sa te bagi si la SIGURANTA , apoi la exterior , interior , si muzica pe ultimul loc dupa parerea mea ...
Dar nici sa iti scoata creierii prin urechi si sa iti rupa ficatzii in tine ca atarna greu si nu mai fuge masina calumea ...
:peace:
Am o parere cat de cat k-lumea sau nu ?

Kusa 15-07-04 10:39

Eu personal mi-as face prima data un tuning la motor inainte de toate pentru ca degeaba ai spus tu BogdanCMS ca aproape toti din romania au motoare facute dar putini din romania au motoare facute klumea . Acuma asta e parerea mea proprie si personala. :lol: ( a si eu as alege inainte de toate o motocicleta si i-as face un tuning la motor :wink: )

X-Ray-Eyes 15-07-04 10:52

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"BogdanCMS\"
Da, e adevarat, dar ce nu-mi palce mie in Ro este ca multe masini sunt \"lucrate\" la motor si pot destul de multe, insa pe afara arata de multe ori deplorabil...La noi s-a cam impamantenit faza asta cu \"am o masina care pare rabla dar te fac de nu te vezi\"(vezi KWX), ceea ce nu e in regula, parerea mea...Ar tb sa tinem si la estetic, in fond impresionezi mult mai mult cand apari cu o masina super-tunata pe dinafara(aici vb de masini care merita asha ceva, nu Dacii sau altele de genu') decat sa ai o japitza care merge de bubuie...

Aici nu sunt de acord cu tine in proportie de 80 % si sunt in prop. de 20 % ...
De ce ?
Ptr ca daca tot bagi monstrul dedesubpt , ar trebui s o aranjezi si la exterior .. dar nu imediat .. ci dupa o anumita perioada ...
Sincer , te faci mai de *** si rade lumea de tine si mai rau atunci cand o iei de la o japitza de masina decat de la una tunata !
Iar \" japitza care merge de bubuie \" se numeste sleeper .... si umilintza e si mai mare atunci cand o iei de la unu din asta si dupa aceea iti zice ca are motor de 1500 sau 1600 si defapt are 2500 , 3000 ...
:)))
Personal am o astfel de japitza !
:peace:


All times are GMT +2. The time now is 17:35.

- Copyright 2024 4Tuning