Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-07, 09:22   #721
danyutz

Stage 4
 
danyutz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 238
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

ok, hai sa-ti dau dreptate, dupa poza de la avatar detii un ST, felicitari, dar de ce ma iei cu replici si cuvinte dintr-astea? demonstreaza-mi ca ST'ul e contrar la ce-am scris eu, nu-mi trebuie replici ca nu stiu cum se scrie sau ca sunt prea multe litere.
__________________
danyutz is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 11:44   #722
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Skylin3 View Post
demonstreaza-mi ca ST'ul e contrar la ce-am scris eu, nu-mi trebuie replici ca nu stiu cum se scrie sau ca sunt prea multe litere.
Nu stiu daca ai observat , dar esti pe pagina 50 a topicului asta, s-au cam spus toate argumentele pro si contra la fiecare, asa ca nu te mira ca ai primit asa raspuns la un asa post... . Data vitoare scrie mai putin si mai inteligent
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 13:23   #723
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Conduc un VW, e drept, nu GTI. Chiar daca sunt fan VW, nu pot totusi sa nu spun ca Focus ST este peste Golf GTI... La R32 e alta discutie, dar la GTI, nu am ce sa spun. "Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului"
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 13:57   #724
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

toate ca toate, dar imi explica si mie cineva ce e cu cuplul asta d la ST ??
chiar sunt curios...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	focus st.JPG
Views:	76
Size:	43.1 KB
ID:	384403  
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 16:51   #725
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
unlord, amice...esti trepadush rau de tot.
ti-am mai zis cand erai mai mic... vw (in afara de tourage in paris dakar, din motive de publicitate) nu se baga in motorsport din motive de marketing. are audi si seat sa faca asta. si lambo. dar nah..e greu sa deschizi ochii in jur. si e mai simplu sa scrii ford rullz.
sau poate nu stii ca unele motoare de la audi au acelasi cod ca si cele de la vw. si chiar tre sa iti fac prin deductie matematica ca daca audi a participat in curse..atunci are istorie?
pe langa asta...tu chiar rcezi ca ST ala are ceva din WTCC sau WRC in el? da,,,,, stema )))))))))
bah cat visati unii mah... ce va place sa va uitati la reclame cu ford campion.

nu incerca sa imi raspunzi ca nu are rost. am avzut ca nu te pot combate, dar macar abtine te de a scrie prostii.
ce istorie are GTIu? uite te si tu prin anii '70-'80. sau ce facea golful II gti sau rallye pe strazi. dar nu mai ma chinui ca nu are rost. bine ca are ford istorie si vw e zero. nu zic ca ford e zero....eu macar recunosc... dar nah..eu am mai multe clase decat trenu... nu ca altii.
Pacat ca observ ca te chinui sa faci un meeting de hot hatch vorbim de grupul VAG sau de VW?VW cam ciuciu istorie in Motorsport asta e fiecare cu ale lui.GTI are avantajul ca a inceput traditia hot hatch,in comparatia cu ST si-o cam ia,personal inclin catre GTI dar in cazul de fata e depasit de ST.
@sco211 nu prea inteleg ce vrei sa spui
PS-era cineva care zicea ca facea cu Fiesta ST Golf GTI ai recomand sa incerce sa scrie romane SF (banuiesca era stock Fiesta desi nici nu modificari nu cred ca miroase GtI-ul)
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 21:46   #726
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

pacat ca au nevoie de 2.5 T pt 225 CP si 6.8 suta . pe cand GTI are 2.0 si 6.9 suta cu DSG . motor mai mic , consum mai mic, taxe mai mici .
SI sa nu uitam k GTI se va vinde cu motorizare standard de 230 CP si suta 6.8 ...deci dc sa cumpar un ST cu motor 2.5 cand pot lua un GTI sa am taxe mai mici , consum mai mic si mai puternic si mai rapid. oare voi ce ati alege ? rog sa se abtina din rasp genul de oameni " ford rullz "
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 07:24   #727
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

alecsutzu..nu inteleg ce legatura are intalnirea cu topicul.... de ce pacat?
eu recunosc o masina buna cand o vad, recunosc ca ST are potential...ca are istorie ford in motorsport...dar de ce e asa greu de inteles ca nu VW trebuie "cautat" de istorie in motorsport...ci Audi si SEAT. asta e. VW au divizie sport.
vw apartine de VAG. deci? e ca si cum ai zice ca vb doar de passat si nu de golf.

si vezi ca motoarele ford sunt cam fara istorie in curse.... COSWORTH...da!!! dar ei au fost mereu mai independenti si acum mai nou..ghici de cine apartin? ))

audi nu s-a folosit in zilele de istorie de alt sub-contractant sa faca motoare. si ia vezi cine a bagat 4x4 la curse? si cine ii batea la ce avans pe concurenti? ...

pana la urma? ce treaba are istoria? CTR e cam o masina fara istorie la curse...sau prin anii 70-80 era cam lipsa prin motorsport, si uite ca acum e un hot hatchback veritabil.
in fine.....noi vorbim, vanzarile se fac, pasionatii isi cumpara ce vor..sunt curios tu ce masina iti vei cumpara sau ce masina ai... ca vad ca toti avem taste si suntem tari in gura pe net.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 07:55   #728
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
pacat ca au nevoie de 2.5 T pt 225 CP si 6.8 suta . pe cand GTI are 2.0 si 6.9 suta cu DSG . motor mai mic , consum mai mic, taxe mai mici .
SI sa nu uitam k GTI se va vinde cu motorizare standard de 230 CP si suta 6.8 ...deci dc sa cumpar un ST cu motor 2.5 cand pot lua un GTI sa am taxe mai mici , consum mai mic si mai puternic si mai rapid. oare voi ce ati alege ? rog sa se abtina din rasp genul de oameni " ford rullz "
De curiozitate si poate ar fi bine sa scrie cineva aici cum sta ca pret GTI 30 Edition fata de ST?
Cred ca am mai zis pe undeva chestia asta, dar ST-ul mi se pare ca trebuie comparat cu GTI 30 Ed si nu cu GTI-ul normal, care este inferior ca performante dupa parerea mea ... desigur, DSG-ul este si el usor alta poveste.
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 09:11   #729
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

nu inteleg de ce va certati ca ciobanii...ce incercati sa faceti? sa ii convingeti pe restu sa isi cumpere masina care o vreti voi?
cert e ca focus e mai bun si pe foaie si real life decat gti.(punct) demonstrat de atatea ori
cat despre 2.5 si 2.0...fiecare vede avantajul acolo unde vrea, eu prefer sa il vad la 2.5
cheet is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 09:26   #730
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
alecsutzu..nu inteleg ce legatura are intalnirea cu topicul.... de ce pacat?
eu recunosc o masina buna cand o vad, recunosc ca ST are potential...ca are istorie ford in motorsport...dar de ce e asa greu de inteles ca nu VW trebuie "cautat" de istorie in motorsport...ci Audi si SEAT. asta e. VW au divizie sport.
vw apartine de VAG. deci? e ca si cum ai zice ca vb doar de passat si nu de golf.

si vezi ca motoarele ford sunt cam fara istorie in curse.... COSWORTH...da!!! dar ei au fost mereu mai independenti si acum mai nou..ghici de cine apartin? ))

audi nu s-a folosit in zilele de istorie de alt sub-contractant sa faca motoare. si ia vezi cine a bagat 4x4 la curse? si cine ii batea la ce avans pe concurenti? ...

pana la urma? ce treaba are istoria? CTR e cam o masina fara istorie la curse...sau prin anii 70-80 era cam lipsa prin motorsport, si uite ca acum e un hot hatchback veritabil.
in fine.....noi vorbim, vanzarile se fac, pasionatii isi cumpara ce vor..sunt curios tu ce masina iti vei cumpara sau ce masina ai... ca vad ca toti avem taste si suntem tari in gura pe net.
Am avut un urs in momentul de fata am o Fiesta si de cumparat as dori sa imi iau un GTI sau 325 sau 120d sh nu noi.Am spus doar ca cine a zis ca VW nu are istorie in motorsport are dreptate,clar asta nu are nici o treaba cu vanzarile dar afirmatia este corecta.o sa zic ce am mai zis pe alt topic ,masinile sunt destul de apropiate asa ca alegerea uneia dintre ele este o chestiune subiectiva(din punctul meu de vedere cel putin )
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 10:19   #731
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
Sunt curios daca ai mai mult de 18 ani...Pai ce treaba are ce spui tu cu ce discutam noi ? Nu va fi nimeni atat de retard sa nu recunoasca renumele VW, dar cred ca nu stii nimic despre Ford in cazul asta...Totusi daca ar fi sa iti raspund in aceeasi maniera ca tu sa poti intelege ceva te-as ruga sa-mi traduci VW !!! :P

VW = Volkswagen
Volk = Popor
Wagen = Masina/Autoturism

=> Volkswagen = Masina poporului

Multumit ?

Si nu am spus ca cineva ar trebui sa recunoasca numele VW, am spus doar ca GTI are mai multa traditie decat ST. (nu era o comaparatie intre VW si Ford, si pur si simplu intre GTI si ST).

BTW in afara de faptul ca are mai multa putere ST-ul nu are nimic altceva in plus fata de GTI. Asta este parerea mea si cred ca am tot dreptul sa o spun ... sincer m-am dat cu ambele masini si nu prea am simtit o mare diferenta.

P.S. poti sa ai cati cai vrei tu pe o masina, ca daca nu stii sa ii folosesti, degeaba ii ai.
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 11:06   #732
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by BYG'u View Post
pacat ca au nevoie de 2.5 T pt 225 CP si 6.8 suta . pe cand GTI are 2.0 si 6.9 suta cu DSG . motor mai mic , consum mai mic, taxe mai mici .
SI sa nu uitam k GTI se va vinde cu motorizare standard de 230 CP si suta 6.8 ...deci dc sa cumpar un ST cu motor 2.5 cand pot lua un GTI sa am taxe mai mici , consum mai mic si mai puternic si mai rapid. oare voi ce ati alege ? rog sa se abtina din rasp genul de oameni " ford rullz "
LOL !!! GTI Edition30 are 230HP in primul rand iar daca te gandesti la economie cand e vorba de putere...Si cu tine e clara treaba :P
Ia-ti frate o Fabia si lasa-ne

P.S. Scuze pt. rautate , dar... cum poti sa ceri unui motor puternic sa-ti consume putin ? E absurd !!!
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 11:13   #733
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by alexGTI View Post
VW = Volkswagen
Volk = Popor
Wagen = Masina/Autoturism

=> Volkswagen = Masina poporului

Multumit ?

Si nu am spus ca cineva ar trebui sa recunoasca numele VW, am spus doar ca GTI are mai multa traditie decat ST. (nu era o comaparatie intre VW si Ford, si pur si simplu intre GTI si ST).

BTW in afara de faptul ca are mai multa putere ST-ul nu are nimic altceva in plus fata de GTI. Asta este parerea mea si cred ca am tot dreptul sa o spun ... sincer m-am dat cu ambele masini si nu prea am simtit o mare diferenta.

P.S. poti sa ai cati cai vrei tu pe o masina, ca daca nu stii sa ii folosesti, degeaba ii ai.
Ma bucur ca ai avut ocazia sa te dai cu amandoua...Pacat ca nu vrei sa recunosti diferente date nu de putere ci de cu totul alte date...cu stabilitatea cum stai pe Golf ?
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 11:21   #734
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

GodFATHER, nu e vb de economie, dar de ce sa consume 20 cand pot obtine aceleais performate cu 16 %...de ce avanseaza tehnoliga si nu avcem toti consum ca ameriCANII?
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 11:53   #735
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by GodfatherN View Post
LOL !!! GTI Edition30 are 230HP in primul rand iar daca te gandesti la economie cand e vorba de putere...Si cu tine e clara treaba :P
Ia-ti frate o Fabia si lasa-ne

P.S. Scuze pt. rautate , dar... cum poti sa ceri unui motor puternic sa-ti consume putin ? E absurd !!!


da ma iar esti destept. atunci si cine isi cumpara un Lexus LS600h inseamna k se gandeste la consum ) dupa gandirea ta .

PS : si faza cu consumul si taxele , poate k pe noi nu ne intereseaza dar sunt multi pe care ii intereseaza k topicul asta nu e numai pt mine si pt tine ) . asa k nu imi spune mie sa imi iau fabie ,oricum prefer o fabie rs dekt un ST ))))

Last edited by BYG'u; 07-11-07 at 11:55.
BYG'u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -