Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-09, 22:19   #976
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
oricum din 65 de pagini, doar vreo 5 sunt la obiect..in rest s-a aberat la greu...masinile sunt "pe acolo"..

nu stiu cine compara pe paginile trecute ST montone(sau cum se scrie) cu GTI ED30, si aveam pretentia sa stie ca ED30 vine din fabrica cu 230 de cai, nu modificat de vreo firma (fie ea si tuner oficial). ED30 vine cu 95% motorul de S3 si doar din soft poate ajunge la >300 de cai.
E o coincidenta "turbo" fericita in cazul asta . Dar nefecit este ca nu ai si garantie ca in cazul firmei pe care iti e greu sa o scri.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 07:23   #977
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

eu tot nu am gasit unde spune de garantie pe siteul...daca da garantie la MASINA modificata sau doar la componente...
http://www.mountuneperformance.com/i...=139&Itemid=71

oricum sunt gramada de firme care urca ED30 la 300 de cai, cu garantie, gen MTM, ABT..etc
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 15:07   #978
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
eu tot nu am gasit unde spune de garantie pe siteul...daca da garantie la MASINA modificata sau doar la componente...
http://www.mountuneperformance.com/i...=139&Itemid=71

oricum sunt gramada de firme care urca ED30 la 300 de cai, cu garantie, gen MTM, ABT..etc
Garantia de la Ford ramane in picioare "This upgrade can be fitted to any model year of Focus ST, new or used, and has a minimum 12 months/12,000-mile warranty without affecting the vehicle warranty." !!! Asta nu cred ca se intampla si in cazul MTM, ABT...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 07:17   #979
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

deci cu alte cuvinte dai £1096 inc VAT pe larger tailored Pro Alloy intercooler, a high flow K&N air filter and a revised engine calibration for the potent 2.5-litre Duratec ST engine si ajungi la 260 de cai.

la REVO, dai 599 lire (*Plus Tax or VAT where applicable.)
http://www.revotechnik.com/products/....aspx?pvID=580
si ajungi la 255 , din 200.
un KN este maxim alte 50 de lire..si mai cresti 1-2 cai

da, corect intercoolerul de la mountune e bun, dar de ce ai nevoie de un intercooler cand adaugi 35 de cai?
daca tragi linie, dai mai mult, ca sa castigi mai putin. (225-260 la ST, si 200-255 la GTI)

legat de garantie:
http://www.superchips.co.uk/index.ph...d=15&Itemid=29


si aici am vorbit de GTI normal, nu de ED30.

de asta am zis..de ce s-a comparat ST Mountune cu ed30? daca tot comparam, ori comparam masini stock, ori modificate?

Last edited by bogdan_wrc; 22-04-09 at 07:23.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 07:28   #980
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Cred ca e o mica confuzie.La Mountune e vorba de potentialul de care dispune.Deci cu un Intercooler nou (nu stiu daca sunt si aceleasi injectoare), practic ai un nou ST stock, plus o recalibrare soft, nu soft tuning.Deci ai un motor lejer de 260cp, nu unul oarecum fortat de 255.Eu zic ca din cip-tuning asta chiar face peste 300cp fara sa-i afecteze fiabilitatea si fara sa mai schimbi nimic in el.E cam aceeasi chestie cu cele 2 turbine de pe 335i..."aaaaa, pai cum, 330i are 272cp, iar 335i-ul cu acelasi motor si 2 turbine pe el are doar 34cp in plus???...rusinica".Important e potentialul latent al acestui motor, putand relativ usor ajunge la puterea unui M3.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 17:56   #981
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Cred ca e o mica confuzie.La Mountune e vorba de potentialul de care dispune.Deci cu un Intercooler nou (nu stiu daca sunt si aceleasi injectoare), practic ai un nou ST stock, plus o recalibrare soft, nu soft tuning.Deci ai un motor lejer de 260cp, nu unul oarecum fortat de 255.Eu zic ca din cip-tuning asta chiar face peste 300cp fara sa-i afecteze fiabilitatea si fara sa mai schimbi nimic in el.E cam aceeasi chestie cu cele 2 turbine de pe 335i..."aaaaa, pai cum, 330i are 272cp, iar 335i-ul cu acelasi motor si 2 turbine pe el are doar 34cp in plus???...rusinica".Important e potentialul latent al acestui motor, putand relativ usor ajunge la puterea unui M3.
scuze de offtopic insa cele doua motoare bmw mentionate sunt mai multe diferente. :

3.0 aspirat 272 cp N52B30 : "Its crankcase is made entirely of magnesium and aluminum, a first in the world of engine construction. BMW used Alusil aluminum cylinder sleeves, which offer high heat conductivity, and cast them into a lightweight magnesium block [1], creating one of the lightest production engines of its size class in the world at 161 kg. Technologically it is even more advanced than the new N54B30 bi-turbo, which is based on an older M54B30 design and lacks several improvements that BMW has made for this engine."
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 20:23   #982
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
scuze de offtopic insa cele doua motoare bmw mentionate sunt mai multe diferente. :

3.0 aspirat 272 cp N52B30 : "Its crankcase is made entirely of magnesium and aluminum, a first in the world of engine construction. BMW used Alusil aluminum cylinder sleeves, which offer high heat conductivity, and cast them into a lightweight magnesium block [1], creating one of the lightest production engines of its size class in the world at 161 kg. Technologically it is even more advanced than the new N54B30 bi-turbo, which is based on an older M54B30 design and lacks several improvements that BMW has made for this engine."
e cam dubios sa fi ales bmw varianta aia de motor din 2000..in 2004 a aparut varianta de 258 cp cu pompa de apa electrica puteau sa o dezvolte pe varianta asta de motor
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 17:10   #983
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
deci cu alte cuvinte dai £1096 inc VAT pe larger tailored Pro Alloy intercooler, a high flow K&N air filter and a revised engine calibration for the potent 2.5-litre Duratec ST engine si ajungi la 260 de cai.

la REVO, dai 599 lire (*Plus Tax or VAT where applicable.)
http://www.revotechnik.com/products/....aspx?pvID=580
si ajungi la 255 , din 200.
un KN este maxim alte 50 de lire..si mai cresti 1-2 cai

da, corect intercoolerul de la mountune e bun, dar de ce ai nevoie de un intercooler cand adaugi 35 de cai?
daca tragi linie, dai mai mult, ca sa castigi mai putin. (225-260 la ST, si 200-255 la GTI)

legat de garantie:
http://www.superchips.co.uk/index.ph...d=15&Itemid=29


si aici am vorbit de GTI normal, nu de ED30.

de asta am zis..de ce s-a comparat ST Mountune cu ed30? daca tot comparam, ori comparam masini stock, ori modificate?
Daca vrei sa iti achizitionezi un Focus ST cu garantie de la productor ai de ales dintre varianta de 225 de hp si varianta "Mountune" de 260 de hp. Ce e asa de greu ? Daca tot exista 2 variante de putere ca si la Vw Gti, de ce sa nu comparam Gti cu ST si Gti ed30 cu ST Moontune ? Cred ca in scopul asta a si aparut varianta mountune, pt a ingenunchia "ed30". Variante de chiptuning exista f. multe pt ambele modele, dar garantia de la producator nu mai este valabila. Inca o chestie, daca la ST scoti £1096 pt varianata Mountune si ai 260 de cai, la VW cat trebuie sa scoti pt a ajunge la ed30 si 30 de cai in minus?
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -