Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus ST vs Golf GTI
Ford Focus ST 335 54.12%
VW Golf GTI 284 45.88%
Voters: 619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-06, 16:19   #76
SpiKe88

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

vw favorit
SpiKe88 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 18:01   #77
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Cool Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by teddy
a fost o editie speciala la GTI-uri cu vopsele de lamborghini


Daca exista asa ceva ,vopseaua reprezenta jumatate din valoarea golfuletului.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 18:09   #78
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Optez pt. Focus pt.cel mai important motiv: stabilitate si manevrabilitate mai buna .In rest fiecare dintre masini are plusuri si minusuri,dar pe ansa,blu daca punem si pretul in balanta,se inclina spre Focus.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 18:09   #79
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by turbojack
Daca exista asa ceva ,vopseaua reprezenta jumatate din valoarea golfuletului.
normal cai scump pentru romania ... dar daca ai face un tuning la o masina de peste 50.000 euro probabil ca ai fi dispus sa dai 10 pentru o vopsea care o face chiar unicata.


p.s. totusi nu prea imi vine sa cred ca e chiar asa mult..
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 19:13   #80
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Avem un Focus care suna precum un Volvo T5 cu evacuare supra di mensionata (sau mai degraba, precum doua evacuari), un Focus a carui usurinta cu care accelereaza, putere dezlantuita instantaneu, dar cu eleganta si comportament ar trebui sa il urce direct pe primul loc in topul hot-hatch.

Focus-ul asta atinge 241 km/h, sprinteaza de la 0 la 100 km/h in 6,8 secunde si totusi ofera un consum mediu de 9,8 litri/100 km - o masina pentru care nu trebuie sa te simti vinovat, chiar daca esti ecologist.

Puterea lui ST - 225 de caluti, obtinuti prin intermediul unui sistem turbo KKK-Warner integrat - e dublata de un cuplu de 320 Nm, livrati intre 1.600 si 4.000 rpm.

am citit cu cateva pagini in urma de diferenta de 4000 de EURO - cine a zis-o s-a informat de la TOPGEAR .... de acolo era acea diferentza.

imi place GTI ul dar tot ce este facut sub deviza RS de la Ford este o impune respect, Focusul are un comportament rutier deosebit, este usor controlabila cu sau fara ESP iar motorul suna absolut criminal, personal aleg STul.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 19:28   #81
mercut

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 214
Smile Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
normal cai scump pentru romania ... dar daca ai face un tuning la o masina de peste 50.000 euro probabil ca ai fi dispus sa dai 10 pentru o vopsea care o face chiar unicata.


p.s. totusi nu prea imi vine sa cred ca e chiar asa mult..
Doamne wtcvictim......e grele...se referea ca golfu nu valoreaza mai nimic si de-aia vopseaua aia e jumate din valoare masinii....
mercut is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 19:43   #82
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by mercut
Doamne wtcvictim......e grele...se referea ca golfu nu valoreaza mai nimic si de-aia vopseaua aia e jumate din valoare masinii....
doamne mercut ... daca valoreaza mai nimic, de ce nu is numa cateva in romania ?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 20:03   #83
mercut

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 214
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
doamne mercut ... daca valoreaza mai nimic, de ce nu is numa cateva in romania ?
=))..bai baiatule...ce a scris el acolo era o metafora...sau lasa ca e prea complicat pt tine...si in al doilea rand am uitat ca tu "nu te arunci in discutii fara sens" de genu
'si daca el zice sa te arunci in dunare , te arunci ?'
mercut is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 20:04   #84
mercut

Stage 4
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 214
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
doamne mercut ... daca valoreaza mai nimic, de ce nu is numa cateva in romania ?
=))..bai baiatule...ce a scris el acolo era o metafora...sau lasa ca e prea complicat pt tine...si in al doilea rand am uitat ca tu "nu te arunci in discutii fara sens" de genu
'si daca el zice sa te arunci in dunare , te arunci ?'
mercut is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 20:25   #85
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by mercut
=))..bai baiatule...ce a scris el acolo era o metafora...sau lasa ca e prea complicat pt tine...si in al doilea rand am uitat ca tu "nu te arunci in discutii fara sens" de genu
'si daca el zice sa te arunci in dunare , te arunci ?'
ba... dai alt tab inapoi in nfs ... ca esti prafff...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 22:37   #86
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Talking Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by wtcvictim
normal cai scump pentru romania ... dar daca ai face un tuning la o masina de peste 50.000 euro probabil ca ai fi dispus sa dai 10 pentru o vopsea care o face chiar unicata.


p.s. totusi nu prea imi vine sa cred ca e chiar asa mult..


Un vopsit pe un Lambo sau Ferra costa de la 15 k euro in sus,daca ai chef de fitze pe capota,etc. ,sare scorul in tavan .
Pune doar aceasta valoare minima pe un golf de 20 k euro si vezi ce suma iti da.
O vopsea superbuna (care se pune si pe mercedes) este Standox ,care te costa doar 500 euro pt. tot golfuletul.Plus o manopera de inca 500 -1000 mi se pare mai mult decit suficient si deloc exagerat.
Eu cred ca de fapt era vorba despre NUANTE de vopsea de la Lamborghini si nu de vopsele folosite pe Lamborghini ca atare.
Iar 15k pe o valoare de 300k euro mi se pare echitabil.Insa 15k pe o valoare de 20 k mi se pare o absurditate,snobism sau luati-o cum vreti.
Si gata cu off-topicul.
Acum revenind la oile noastre.
Am condus ambele masini ambele stock,atit pe drumuri virajate in panta cit si pe autostrada.
Focus mi s-a parut mai bun pe ansamblu (ca mecanica,tinuta de drum,etc)desi golful avea finisaje interioare mult mai bune (asta pt. ca era full option posibil ) cu piele ,GPS,scaune electrice incalzite ,4 motion,dvd etc.
Deci exceptind aceste optiuni as putea zice aristocratice ,ca frine,stabilitate in curbe,demaraj Focu este mai bun decit Golf.
Iat o vopsea de la Lambo nu-mi da si cai putere in plus
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-04-06, 22:59   #87
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by turbojack
Un vopsit pe un Lambo sau Ferra costa de la 15 k euro in sus,daca ai chef de fitze pe capota,etc. ,sare scorul in tavan .
Pune doar aceasta valoare minima pe un golf de 20 k euro si vezi ce suma iti da.
O vopsea superbuna (care se pune si pe mercedes) este Standox ,care te costa doar 500 euro pt. tot golfuletul.Plus o manopera de inca 500 -1000 mi se pare mai mult decit suficient si deloc exagerat.
Eu cred ca de fapt era vorba despre NUANTE de vopsea de la Lamborghini si nu de vopsele folosite pe Lamborghini ca atare.
Iar 15k pe o valoare de 300k euro mi se pare echitabil.Insa 15k pe o valoare de 20 k mi se pare o absurditate,snobism sau luati-o cum vreti.
Si gata cu off-topicul.
Acum revenind la oile noastre.
Am condus ambele masini ambele stock,atit pe drumuri virajate in panta cit si pe autostrada.
Focus mi s-a parut mai bun pe ansamblu (ca mecanica,tinuta de drum,etc)desi golful avea finisaje interioare mult mai bune (asta pt. ca era full option posibil ) cu piele ,GPS,scaune electrice incalzite ,4 motion,dvd etc.
Deci exceptind aceste optiuni as putea zice aristocratice ,ca frine,stabilitate in curbe,demaraj Focu este mai bun decit Golf.
Iat o vopsea de la Lambo nu-mi da si cai putere in plus
... daca vrei sa faci un showcar si vrei sa bagi bani in ea, probabil ca o sa fii dispus sa dai atata (eu sincer as da).. in fine nu am chef sa discut pe subiectul asta , avem conceptii diferite ..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 16:59   #88
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Oameni buni , ganditi inainte sa scrieti?
Cum sa fie vopseaua de pe Golful ala 15k euro ? Omul ala e tampit? Daca avea 15k de dat pe o vopsea probabil avea si un tuning la masina , nu era stock , right?
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 17:47   #89
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by turbojack
Focus mi s-a parut mai bun pe ansamblu (ca mecanica,tinuta de drum,etc)desi golful avea finisaje interioare mult mai bune (asta pt. ca era full option posibil ) cu piele ,GPS,scaune electrice incalzite ,4 motion,dvd etc.
Deci exceptind aceste optiuni as putea zice aristocratice ,ca frine,stabilitate in curbe,demaraj Focu este mai bun decit Golf.
Iat o vopsea de la Lambo nu-mi da si cai putere in plus

hmmmmmm...aici e vb de focus st si golf gti...
c ai condus sigur nu era gti ...ai zis k era 4motion... 4motion nu exista p gti
SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 11-04-06, 17:48   #90
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ford Focus ST Vs. VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by SpeedeR
hmmmmmm...aici e vb de focus st si golf gti...
c ai condus sigur nu era gti ...ai zis k era 4motion... 4motion nu exista p gti
vorbea si omul in cunostinta de cauza
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -