Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Maşinile despre care discutăm(argumentaţi vă rog votul)
Aston Martin DB9 - 140 k EUR 20 11.83%
Audi R8 - 110 k EUR 12 7.10%
BMW M6 - 116 k EUR 20 11.83%
Corvette Z06 - 80 k EUR 6 3.55%
Corvette ZR1 - 140 k EUR 24 14.20%
Ferrari F430 - 170 k EUR 15 8.88%
Ford GT - 190 k EUR 18 10.65%
Lamborghini Gallardo LP560 - 173 k EUR 25 14.79%
Maserati GranTurismo S - 115 k EUR 10 5.92%
Mercedes SL 63 AMG - 140 k EUR 11 6.51%
Nissan GT-R R35 - 90 k EUR 49 28.99%
Porsche 997 GT3 - 117 k EUR 14 8.28%
Porsche 997 Turbo - 140 k EUR 13 7.69%
Porsche 997 GT2 - 190 k EUR 32 18.93%
Audi R8 V10 - 143 k EUR 20 11.83%
Mercedes CLK 63 AMK Black Series - 134 K EUR 21 12.43%
Multiple Choice Poll. Voters: 169. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-09, 21:54   #31
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
bai anaconda... tu chiar trebuie sa te contrazici aiurea cu toata lumea? ia tradu ce inseamna SUPER CAR? asta defineste o masina f performanta. daca eu modific un rx7 si ala face pipi pe orice ferrari, lambo pe circuit si abia daca ai avea voie sa mergi cu ea pe strada se cheama supercar, daca e o firma celebra , facuta pt performanta si exclusivitate e o exotica. am explicat ca la copiii mici. poate asa intelegi si tu. inainte sa spui ceva , gandeste ceea ce zici. japonezii nu au fost renumiti pentru masini frumoase, dar asta face ca gtr sa nu fie supercar? si asa ca informatie si lamborghini si ferrari au droiae de sisteme electronice pt prosti ce pot fi oprite, numai ca gtr e masina de pasionati, ferrari e masina de bogati, desi nu numai.
daca modifici un rx7 si face pipi pe ce vrei tu , o sa fie o masina modificata si nu un supercar .. e simplu , nu?
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 00:11   #32
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca tu zic...asa tre sa fie, abereaza in continuare. Btw ce intelegi tu prin "toata lumea" ? Toata lumea = tu ? Tare .

Si daca in anii 70 aia era definitia de ce ar trebui sa se schimbe ? Ca sa dormi tu fericit cu idea de supercar la GTR ? Sau ca asa au vrut unii ? Dar poate nu sunt toti de acord (si dupa cum vezi pe topic mai era cineva care nu impartea parerea cu tine = toata lumea) ? Aia au avut 2 perechi de oo cand au schimbat "teorema" ? Poate eu vin cu alta definitie de supercar din alta sursa nu din dictionarul lu' peste care nu cred ca s-a axat pe sportul asta cu masini sa iti dea tie o definitie cat mai buna pentru supercar. Noi sa fim sanatosi.

LE: Daca tot incepi cu dictionare de la Oxford, macar pune mana si pe o gramatica, chestii elementare gen scrisul ar putea fi imbunatatite si ai putea sa SCRII corespunzator, fara "tu nu sti", "tu scri" etc.
Eu ti-am venit cu argumente si surse, daca dictionarul explicativ al limbii engleze nu este bun pentru tine ti-l las tie pe ala de limba romana unde esti mai bun si definitia aia din 70 nu am schimbat-o eu a schimbat-o timpul si tehnologia, daca ei s-au schimbat dupa ele si tu nu poti este treaba ta.
Nimic din ce contesti tu nu este argumentat, inclusiv denigrarea GTR-ului este departe de a fi argumentata de tine.
Asteptam sa vii tu cu o sursa mai credibila decat cele 2 date de mine, ca sa te poti umfla in pene pe drept.
Asta este, sunt pofticios de "i", dar la cultura auto si soferie iti pot oferii ocazia sa ne masuram, poate-ti mai trec impresiile astea de atotstiutor, nu de alta dar este un forum auto nu de literatura.

Cred ca tu ai inventat masina timpului daca RX7 ,Supra si GTR sunt un cacat pentru tine si in cazul asta ne cerem scuze, nu ne-am dat seama ce eminenta ne baga in seama. )

P.S.
"supercar
• noun a high-performance sports car." - sursa - Oxford Dictionary of English 2008

adica - substantiv al unei masini sport de inalta performanta - sursa- un fel de DEX
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 24-05-09 at 00:15.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 00:19   #33
xht20

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 194
Member of:
[SKODA]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
...daca eu modific un rx7 si ala face pipi pe orice ferrari, lambo pe circuit...
Aici ai mare dreptate, de aceea se chinuie inginerii Ferrari sau Lamborghini sa faca masini cat mai aerodinamice si cat mai stabile. Ca vine cineva cu un RX7 modificat si ii rupe in doua pe circuit. Nu cred ca daca tu faci o Mazda de 1000cp mai reusesti sa o stapanesti, cu atat mai putin sa obtii un timp bun pe circuit. Pe linie dreapta poate o fi mai buna, dar din modestele mele cunostiinte despre circuite, mai exista si curbe intr-un circuit, si nu cred ca RX7 sta mult mai bine decat un Lamborghini (care mai are si tractiune integrala pe deasupra) in curbe.
xht20 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 00:20   #34
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUPERCARS - roundup

Multumesc de traducere dar nu trebuia sa te strofoci. Cat despre RX7 / Supra etc da in topicul asta sunt rahat, nu au nicio treaba cu supercar-ul. Cat despre denigrarea GTR-ului, la fel, masina imi place dar nu are legatura cu topicul asta unde ar trebui sa se discute de supercar-uri nu de Nissan / Toyota care in primul rand nu au aspectul de supercar. Fiecare ramane cu parerea lui dar pentru mine, si multi altii orice ai face un Nissan fie el 240SX fie el 350Z sau vreo Toyota poate sa fie racheta si sa faca pipi pe orice cu sau fara modificari, atata timp cat arata a caramida, nu au motor central (mare parte a supercar-urilor cam asa au), sau vreun sunet aparte nu au ce cauta in categoria asta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 00:39   #35
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Anaconda, te rog calmează-te, trage aer în piept o secundă înainte să dai submit post şi îndulceşte-ţi termenii, nu transforma topicurile într-o mahala că nu sunt dispus să facem asta. Un dialog al surzilor nu e tocmai cel mai bun lucru pe forum, dar dacă el vine însoţit şi de expresii tari deja e prea mult...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 03:56   #36
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Multumesc de traducere dar nu trebuia sa te strofoci. Cat despre RX7 / Supra etc da in topicul asta sunt rahat, nu au nicio treaba cu supercar-ul. Cat despre denigrarea GTR-ului, la fel, masina imi place dar nu are legatura cu topicul asta unde ar trebui sa se discute de supercar-uri nu de Nissan / Toyota care in primul rand nu au aspectul de supercar. Fiecare ramane cu parerea lui dar pentru mine, si multi altii orice ai face un Nissan fie el 240SX fie el 350Z sau vreo Toyota poate sa fie racheta si sa faca pipi pe orice cu sau fara modificari, atata timp cat arata a caramida, nu au motor central (mare parte a supercar-urilor cam asa au), sau vreun sunet aparte nu au ce cauta in categoria asta.


Referitor la motor central si eu sunt adeptul lui dar ZR1, Porsche sunt dovada ca se poate scoate performanta f buna si fara motor central.

Daca citeai introducerea toping-ului ai fi vazut ca subiectul se refera strict la raport pret/performanta, nu ma intereseaza istoria, brandul, designul, etc.

Asa ca in topicul de fata ce spui tu nu are valoare, de design nu se discuta, mie-mi place mai mult GTR-ul decat Maserati, M6 si chiar decat R8 dar asa cum mie-mi plac brunetele buzate, slabute si cu fese tie poate-ti plac blondele pieptoase si plinutze, dupa cum am invatat de mici gusturile nu se discuta, dar performantele si pretul se pot compara f usor.
De sunet nici nu are rost sa dicutam.....
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 09:19   #37
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: SUPERCARS - roundup

Nu consider ca este corect sa introducem in comparatiile strict teoretice masini de genul R8 V10, ZR1 ori Enzo, pe langa GT-R sau 997 GT2/Turbo/GT3. Inainte de a ma contesta, observati ca acestea doua sunt masinile cu motoarele cele mai mici (3.8 respectiv 3.6 l, in 6 cilindri).
Chiar si cu diferenta mare existenta intre ele si restul supercar-urilor, faptul ca s-au impus pe piata si au performante deosebite ma face sa le prefer pe ele.
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 09:31   #38
central
Skoda Driver

Stage 5
 
central's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,325
Member of:
[SKODA]
Default Re: SUPERCARS - roundup

am votat aston martin-prestanta; si corvette z06 datorita pretului mic in raport cu puterea motorului.
central is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 12:41   #39
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: SUPERCARS - roundup

aston - eleganta, stil, performante
z06 - design agresiv, performante, pret redus (fata de restul)
galardo - am eu ceva personal cu lambo-urile
GTR - japoneza, pret redus, performante foarte bune (deci cea mai buna in raport calitate/pret)
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 14:27   #40
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: SUPERCARS - roundup

votez ZR1 o masina cu performante de ENZO MCLAREN si cel mai bun raport performante/pret
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 14:53   #41
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Sa argumentez votul atribuit BMW-ului M6...
Designul e subiect de genul "de gustibus non discutandum", mie imi place, mi se pare o combinatie excelenta intre sportivitate si eleganta.
Nu comentez capitolul motor pentru ca se stie deja despre ce e vorba.
La sfarsit principalul motiv: dintre toate cele de mai sus cred ca ofera cel mai bun confort si spatiu interior/portbagaj, fiind si cel mai bun compromis intre supercar si masina de strada.
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 18:54   #42
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Sa argumentez votul atribuit BMW-ului M6...
Designul e subiect de genul "de gustibus non discutandum", mie imi place, mi se pare o combinatie excelenta intre sportivitate si eleganta.
Nu comentez capitolul motor pentru ca se stie deja despre ce e vorba.
La sfarsit principalul motiv: dintre toate cele de mai sus cred ca ofera cel mai bun confort si spatiu interior/portbagaj, fiind si cel mai bun compromis intre supercar si masina de strada.
Si Maserati GranTurismo S - 115 k EUR crezi ca are mai putin loc ? M6 nu este supercar! E doar un alt "rahat" in alt ambalaj pentru care platesti dublu si primesti acelasi interior anost !
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 20:09   #43
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: SUPERCARS - roundup

Let me guess...votul tau a plecat la GTR... E o preferinta strict personala si fiecare are dreptul la o opinie nu? Nu am atacat celelalte modele, pur si simplu mi-am expus punctul de vedere. Maserati nu e pe gustul meu, atata tot.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 21:09   #44
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Let me guess...votul tau a plecat la GTR... E o preferinta strict personala si fiecare are dreptul la o opinie nu? Nu am atacat celelalte modele, pur si simplu mi-am expus punctul de vedere. Maserati nu e pe gustul meu, atata tot.
N-am votat nimic pentru informarea ta. Oricum topicul este din start gresit ca nu poti numi o masina ca M6, SL63, CLK, GTR supercar pentru ca nu sunt.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 21:41   #45
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: SUPERCARS - roundup

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Si Maserati GranTurismo S - 115 k EUR crezi ca are mai putin loc ? M6 nu este supercar! E doar un alt "rahat" in alt ambalaj pentru care platesti dublu si primesti acelasi interior anost !
Ai sa razi dar M6 este mult peste Maserati ca performate, tren de rulare si sa nu mai vorbim de confort.
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -