Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-09, 20:44   #1
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Cel mai bun pilot de raliu

dupa parerea voastra care ar fi cel mai bun pilot de raliu al tuturor timpurilor, cel mai in forma pilot inca in activitate?




laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 20:45   #2
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

eu cred ca cel mai bun pilot de raliu al tuturor timpurilor este colin mcrae iar cel mai bun la momentul actual este fara doar si poate sebastian loeb
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 21:00   #3
nazca

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,089
Member of:
[DACIA]
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Quote:
Originally Posted by laur_nsl View Post
eu cred ca cel mai bun pilot de raliu al tuturor timpurilor este colin mcrae iar cel mai bun la momentul actual este fara doar si poate sebastian loeb
la fel spun si eu colin mcrae dar pacat ca nu mai este
sigur si acum era in top daca nu murea
nazca is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 16:03   #4
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

de tommi makinen ati auzit?? 4 titluri mondiale.mcrea nu era atat de bun pe cat era de spectaculos . jumate din cariera lui au fost accidente!
!41! is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 19:02   #5
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
de tommi makinen ati auzit?? 4 titluri mondiale.mcrea nu era atat de bun pe cat era de spectaculos . jumate din cariera lui au fost accidente!
am auzit si de Makinen, dar Leob are deja 5 consecutive si fuge dupa 6 . De mentionat ar mai fi si Walter Rohrl , Carlos Sainz, Grönholm.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 19:16   #6
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

sebastien loeb
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 20:38   #7
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Leob fara indoiala! Faptul k a fost si joc Colin McRae nu inseamna ca a fost cel mai bun cei ce urmaresc WRC de mici copii si au prins era de glorie a lui Colin stiu si de numeroasele accidente ale acestuia. Leob are 5 titluri consecutive si sunt 99% sigur ca o sa il ia si pe al 6 lea anul acesta.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 20:52   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Juha Kankkunen, Henri Toivonen, Tomi Makkinen, dar cel mai bun, dupa parerea mea, ramane Hannu Mikkola... pe vremea cand raliurile erau romantice.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 21:16   #9
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Hannu Mikkola daca nu ma insel concura pe un Audi Quattro nu? Oricum raliurile de atunci nu se pot compara cu cele de acum poti spune k sunt sporturi diferite cei ce au urmarit atunci cunosc diferentele. Eu recunosc cu am prins acea vreme am vazut doar cateva filmari pe youtube si descarcate de pe net cu raliuri din vremea aia eu am trait cu pilotii spusi mai sus dar nu trebuiesc uitati nici cei spusi de tine.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 21:17   #10
Axel 12 Trs

Stage 2
 
Axel 12 Trs's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 26
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Sebastien Loeb
Axel 12 Trs is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 22:15   #11
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Cel mai bun pilot al tuturor timpurilor, si actual, e Sebastien Loeb.Recordurile sale sunt fara precedent, 5 titluri, 11 raliuri castigate intr-un sezon, un raliu castigat cap-coada (toate probele...Franta 2005), 16 probe castigate consecutiv (12 in Franta 2005 plus primele 4 in raliul urmator), toate raliurile din calendar castigate (mai ramasese Finlanda, pe care l-a adjudecat anul trecut), vicecampion mondial in primul sau sezon WRC, sezon in care Solberg a scapat ca prin urechile acului cu titlul, la un singur punct, datorita unei greseli mult prea usoare a lui Seb cu 2 raliuri inainte...si se poate continua.McRae a fost o legenda si a fost un pilot spectaculos, dar mult-mult in urma lui Seb.Sa nu uitam ca in 2004 si 2005 si McRae si Saintz au fost nici mai mult nici mai putin decat piloti locotenenti ai lui la Citroen, Seb fiind de departe vioara 1.Probabil a fost si motivul principal al retragerii lor, le venea greu sa ramana ca legende in postura de piloti secunzi.Se spunea ca Xsara e indestructibila...era poate, a lui Loeb, prin stilul lui curat de pilotaj.McRae a trebuit insa sa abandoneze in Turcia 2006 cu masina lui Seb.
Alte legende au fost fara dubiu Kankkunen, Toivonen, Vatanen, Oriol...dar iarasi in opinia mea mult sub Loeb.Asta fie si din simplul motiv ca acestia erau oarecumn specializati pe suprafete.In vechile raliuri de macadam sau zapada, primii 3 isi disputau victorile, pe asfalt insa nu prea, lasand loc ultimului amintit.Loeb insa e complet, perfect capabil sa castige pe orice suprafata.
Makkinen...un alt monstru sacru, dar dominat de Loeb pe asfalt inca din 2002, cand era doar "suplinitor", si din cate tin minte in acel an Xsara a fost inca cu fwd.In sezonul 2003 insa Seb a inceput sa se desprinda, fiind cel care a fost la un sfert de pas de a-i lua titlul lui Solberg.
Telul lui e clar...probabil ca este ultimul sezon WRC, din 2010 ramanand doar Group N si JWRC (se vorbeste si de un S2000).Va mai castiga si titlul de anul acesta, WRC-ul terminandu-se cu era Loeb.Apoi probabil ca il vom vedea cam tot timpul in LM.
Aaaaa....da, nu se cade sa uit sa mentionez urmatoarele.Sunt fan Loeb, dar sunt fan nu pentru ca e multiplu campion (sau cel putin nicidecum nu in principal pentru asta), ci pentru ca are un caracter unic intre marii campioni ai lumii raliurilor si motorsportului, un etalon aproape imposibil de atins pentru oricare.Modest, cinstit cu el insusi, isi asuma fiecare responsabilitate si fiecare greseala.Nu "masina i-a subvirat" , nu "vremea a fost de vina" etc...ci recunoastea ca fusese greseala sau neputinta lui.Auzisem de la cineva ca ii place sa-l vada pierzand numai si numai ca sa-l vada ridicand din umeri si spunand ca atata a putut.Apropo de modestie...in 2007, in Portugalia, prima lui prezenta pe acele probe...nu s/a sfiit sa mearga la mai tanarul sau coleg, Sordo, sa ii ceara sfaturi in legatura cu probele.Sordo mai alergase in acest raliu in JWRC si avea astfel o idee despre cum arata acel raliu.In 2006, dupa un sir de victorii consecutive, a pierdut in Grecia in fata lui Marcus.Toti au sarit sa vada "nah....ce zice acuma...ce zice...?".La care el, simplu si limpede " Marcus a fost pur si simplu prea rapid pentru mine, am tras cat am putut, mi-am asumat riscuri, dar nu l-am putut prinde".Sa comparam cu atitudinea celorlalti, care vesnic inventau scuze si se vedea ca-i roade in interior precum un sobolan inchis.Respect si pentru Marcus, ori Solberg si altii, dar la ei prea erau de vina numai factorii externi.EI CHIAR NU PIERDEAU NICIODATA PENTRU CA CELALALT FUSESE MAI BUN.Lui Seb insa nu ii intra musca in ochi, nu dadea vina pe vreme sau pe cauciucuri, nu se plange ca o babuta ca masina...ca ploaia...ca echipa...ci pur si simplu el castiga sau pierde.Asta il face unic pentru totdeauna.

Last edited by carutasu; 08-02-09 at 22:44.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 05:06   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Hannu Mikkola daca nu ma insel concura pe un Audi Quattro nu? Oricum raliurile de atunci nu se pot compara cu cele de acum poti spune k sunt sporturi diferite cei ce au urmarit atunci cunosc diferentele. Eu recunosc cu am prins acea vreme am vazut doar cateva filmari pe youtube si descarcate de pe net cu raliuri din vremea aia eu am trait cu pilotii spusi mai sus dar nu trebuiesc uitati nici cei spusi de tine.
A inceput pe Volvo, a mai trecut pe la Mercedes, Peugeot, Toyota, Ford (pt perioada de la Ford l-am amintit aici) si si-a incheiat cariera la Audi.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 10:21   #13
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Hannu Mikkola va ramane cel mai bun pilot de raliu. Pe vremea aia masinile aveau mai multa mecanica decat electronica, acum e invers.
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 11:08   #14
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Da si nu...eu cred ca si unii si ceilalti s-ar fi adaptat la celelalte conditii ( cei vechi la masinile de azi iar cei de acum la masinile de Gr B ).Pe de alta parte, eu stiu, asa lui Armin Schwartz de exemplu ar fi trebuit sa-i fie usor sa se bata pentru titlu in WRC, dar a fost departe de top.E relativ, totul e cu "daca" , e mult mai usor zic eu sa comparam dupa rezultatele concrete.In fine, nu au mai fost piloti care sa domine sezoanele cap-coada atat de clar.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 11:18   #15
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: cel mai bun pilot de raliu

Leob dicteaza in WRC, chiar intr-o emisiunea declara ca se va implica si-n alte curse cu motor gen LM, asta fiindca nu are concurenta in WRC. As mai aminti si pe Richard Burns.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -