Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Instalari diverse

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-13, 17:11   #1
nandi

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 493
Default ajutor mare nu ma descurc...

am luat un difuzor jbl ms10sd2 slim si o statie magnat tribal 1,6kw,si nu stiu sa leg sa se aude bine ,difuzorul este cu doua bobine de 2-2ohm si fiecare bobina de 250rms,cine stie sa-mi zica cum trebuie sa leg sa pot sa scot tot ce poate difuzorul...multumesc
nandi is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 20:02   #2
nandi

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 493
Default Re: ajutor mare nu ma descurc...

difuzorul am reusit sa leg acuma este problema la amlificator nu stiu sa leg in punte cine ma poate ajuta???
nandi is offline   Reply With Quote
Old 19-12-13, 07:20   #3
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ajutor mare nu ma descurc...

Pe statie ai 4 terminale unde poti lega firele de la difuzoare(statia are 2 iesiri pt stereo si una pentru mono/bridge mode);dintre cele 4 folosesti doar extremitatile,te uiti la polaritate pe statie,unul o sa fie plus,il legi la o borba de + a difuzorului,iar cel de minus la celalalt set de borde ale difuzorului,desigur tot la - ; iar bornele ramase libere de pe difuzor le unesti printr-un fir gros(daca se poate mai gros decat firele care merg de la statie la difuzor .
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 19:19   #4
alex912005

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 8
Default Re: ajutor mare nu ma descurc...

Daca vrei sa-l pui pe 4 ohmi faci cum a spus cel de mai sus, adica asa cum arata imaginea asta:




Ca sa-l pui pe 1 ohm faci in felul urmator:


alex912005 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -