Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Starea curselor auto

Starea curselor auto analiza 4tuning a momentului... starea de fapt si de drept...

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-10, 15:03   #211
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Quote:
Originally Posted by cRbL View Post
parerea mea de necunoscator e ca nu ar fi in interesul politiei sa existe o astfel de pista. Sa zice prin absurd ca s-ar face si prin cine stie ce minune s-ar da aprobarile necesare, ar scadea numarul amenzilor date pe strazi pt viteza. Ei cum ar mai face o paine cinstita ?
Tu realizezi ce spui?Crezi ca ar incepe lumea sa mearga mai incet?

Crezi ca toata lumea care ia amenzi pt depasirea vitezei legale sunt drag raceri?


Scuze pt offtopic,dar e chiar amuzanta remarca

Putem spune ca s-ar diminua numarul curselor ilegale (teoretic,practic niciodata) eu la asta m-ar referit cand am spus de sprijinul Politiei.
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 23:59   #212
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Da, realizez ce spun. Daca tu personal ai prefera sa te dai pe strazi din semafor in semafor, in loc sa mergi undeva safe, e...problema ta. Oricum vorbim inutil. Nu cred ca se va face asa ceva prea curand, so..
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 16:32   #213
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Ideea era ca nu s-ar influenta prea mult numarul celor care depasesc viteza si iau amenzi, pentru ca si daca toti cei care vin la curse ar merge legal, ar ramane un numar aproape la fel de mare al celor care depasesc viteza si care n-au nici o treaba cu sportul auto.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 01:18   #214
eu_simplu

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Nu vreau sa ma laud, dar dispun de fondurile necesare pentru constructia unei piste de drag racing.
Sunt pasionat de masini si as fi dispus sa finantez constructia unei piste in Romania.
Dar nu vreau sa pierd timpul umbland dupa acte, aprobari, firme de contructii, etc...
Daca e cineva dispus sa se ocupe de toata nebunia de acte si sa supravegheze constructia, sa-mi dea un PM.

Singura mea conditie e sa fie aproape de Timisoara, sa nu trebuiasca sa strabat jumatate de tara sa ma pot da si eu pe pista mea
eu_simplu is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 21:55   #215
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Quote:
Originally Posted by eu_simplu View Post
Nu vreau sa ma laud, dar dispun de fondurile necesare pentru constructia unei piste de drag racing.
Sunt pasionat de masini si as fi dispus sa finantez constructia unei piste in Romania.
Dar nu vreau sa pierd timpul umbland dupa acte, aprobari, firme de contructii, etc...
Daca e cineva dispus sa se ocupe de toata nebunia de acte si sa supravegheze constructia, sa-mi dea un PM.

Singura mea conditie e sa fie aproape de Timisoara, sa nu trebuiasca sa strabat jumatate de tara sa ma pot da si eu pe pista mea
nu te cred ce avere ai
bano is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 16:15   #216
exousus

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

mai.. nu stiu... nu cred ca asta o sa schimbe ceva in ceea ce tine de cei care merg repede si fac curse ilegal... cursele ilegale se fac tocmai pt ca sunt ilegale)

dar mi-ar fi folositoare o pista de drag... pentru ca vreau sa-mi testez masina si eu... vreau sa stiu ce poate.. si practic nu am nicaieri unde pot face asta fara sa ma gandesc ca ma prinde politia sau ca cine stie ce groapa sau ce naiba pot patii... si nu trebuie sa fie ceva sofisticat.. doar o strada noua de un kilometru sau ceva , supravegheata, cu o amarata de ambulanta pusa intr-o parcare undeva la mijloc, in care sa poti face ce te taie pe tine capul. Risc minim, multora le-ar conveni, costuri mici de intretinere, si posibilitatea der a face bani buni chiar si cu o taxa de 20-30 de lei la intrare.
exousus is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 18:52   #217
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Habar nu ai ce vorbesti...chill...
shadow is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 07:19   #218
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

SUnt convins ca ar fi ideal ca o astfel de pista sa fie aproape de Bucuresti.
In continuare cred ca potentialul cel mai mare il are Bucurestiul desi dupa timpi nu este chiar asa. Sigur problema cu timpii se poate rezolva repede.

Propunerea mea concreta arata cam caum se vede in imaginea atasata.
Este un teren in plan ideal pentru o pista de concurs la cca 15Km de Bucuresti. Este in Belciugatele, se iese din pantelimon si se merge in linie dreapta pe un asfat f bun pana in localitatea mentionata.
Acolo exista si motel, restaurante, piscina, deci daca e de organizat ceva pt cei care vin e excelent.
Eu pun 50% adica terenul mai ramane de ingradit si pista.
Putem face o forma de asociere cu un contract serios si ne putem pune pe treaba. Terenul are fix 10Ha.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Pista-teren.jpg
Views:	314
Size:	271.2 KB
ID:	1986498  
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 22:06   #219
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
SUnt convins ca ar fi ideal ca o astfel de pista sa fie aproape de Bucuresti.
In continuare cred ca potentialul cel mai mare il are Bucurestiul desi dupa timpi nu este chiar asa. Sigur problema cu timpii se poate rezolva repede.

Propunerea mea concreta arata cam caum se vede in imaginea atasata.
Este un teren in plan ideal pentru o pista de concurs la cca 15Km de Bucuresti. Este in Belciugatele, se iese din pantelimon si se merge in linie dreapta pe un asfat f bun pana in localitatea mentionata.
Acolo exista si motel, restaurante, piscina, deci daca e de organizat ceva pt cei care vin e excelent.
Eu pun 50% adica terenul mai ramane de ingradit si pista.
Putem face o forma de asociere cu un contract serios si ne putem pune pe treaba. Terenul are fix 10Ha.
Depinde ce inseamna 50 % ..cat inseamna ca si bani? Cat mai trebuie bagat ulterior? Eu unul sunt dispus sa cotizez o cota-parte pentru niste procente si ca mine cred ca mai sunt.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 22:23   #220
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Eu pun terenul si vreau 50%, nu vreau 51, doar 50 ca sa nu se interpreteze.
Un calcul modest duce toata investitia la gata cu teren incercuit la cca 400 000 euro.
Cei care se strand pot sa se asocieze cumva si in functie de suma pusa la bataie sa primeasca procentual.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 07:31   #221
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Va salut si imi permit sa intervin si eu cu o mica remarca.
Apreciez initiativa si recunosc ca am gandit-o si eu mai demult mai in gluma sau nu.

Dar...

Vorba unde-s multi puterea creste e relativ adevarata pana la bani.
Din experienta spun ca acest proiect sau alte proiecte de genul asta cu bani stransi si numarati pe genunghi de pe forumuri si nu numai nu are finalitate din simplul fapt ca suntem Romani.
Singura sansa pe care o are proiectul asta este ca finantarea lui sa fie facuta de foarte foarte si subliniez FOARTE putini oameni implicati. Cu cat mai multi, cu atat mai multe discutii/furaciuni/interpretari si certuri.

Respect initiativa si va urez succes. Cu siguranta voi da si eu bani pe intrari daca se finalizeaza proiectul.

O zi buna,
Un incepator.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 15:55   #222
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: O pistă de drag: idei şi propuneri

Asa este!
In mod cert chiar daca sunt multi e bine sa aiba putini reprezentanti pe care sa-i sprijine in hotararile lor.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -