Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Starea curselor auto

Starea curselor auto analiza 4tuning a momentului... starea de fapt si de drept...

Reply
 
Thread Tools
Old 23-12-04, 21:56   #31
dude

Stage 4
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 185
Default Re:

Cei cu adevarat pasionati vor face efortul financiar in primul rand de a veni la cursa, chiar daca pretul biletului de intrare ca si spectator va fi mai mare. Sebastian are dreptate, automobilismul este un sport costisitor, si majoritatea o stiti foarte bine pe pielea voastra, chiar daca o facem cu totii ca pe un hobby. Parerea mea sincera (daca intereseaza pe cineva ) este ca spectatorii ar trebui sa plateasca o taxa mai mare la intrare (eventual un abonament pe an / pe numar de etape, dupa profilul fiecarei etape, etc). In felul asta ar fi mai putini pusti teribilisti care sa 'topaie' de colo-colo si sa se puna atat pe ei cat si pe ceilalti spectatori in pericol sau in situatia de a se intrerupe cursa din cauza lor.

In alta ordine de idei va doresc Sarbatori Fericite si sa ne auzim cu bine la anu`. Bafta.
__________________
Sanatate maxima !
dude is offline   Reply With Quote
Old 08-01-05, 21:43   #32
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Dupa parerea mea, ar fi rezonabila o taxa de 500000 de lei pt participare si 100000 pt spectatori, insa anuntarea etapelor sa se faca in cercuri restranse sau cu 2 zile inaintea cursei ca sa nu se raspandeasca prea mult zvonul si sa vina mii de oameni care nu au nici o treaba cu subiectul curselor. Ar fi bine ca macar la finish sa fie un oficial care sa comunice rezultatul persoanei de la microfon si sa fie anuntat si publicul care sta in zona startului de deznodamantul cursei
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 08-01-05, 22:26   #33
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Nu te inteleg cum poti sa gandesti asa totusi???
Adica eu fac spectacolul ca participant si tot eu sa platesc mai mult???
Cand te duci la un meci de fotbal tu platesti 100.000 pe un bilet si pe jucatori ii pui sa plateasca de vreo 5 ori mai mult pt ca joaca acolo!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 08-01-05, 22:43   #34
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Pai organizatorii inchiriaza pista si eu nu cred ca spectatorii se intrec pe pista. Oricum nu faci zilnic curse LEGALE, si daca pui la spectatori taxa de 500000 de lei nu cred ca vei avea nici 100 de persoane care sa dea banii astia. Este ca si cand ai juca poker: si tu pui bani dar daca pierzi mana castigatorul ia tot, asa ca de banii stransi de la participanti ar trebui sa se cumpere premii castigatorilor
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 08-01-05, 23:39   #35
RX-8

Stage 2
 
RX-8's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 28
Default

De marimea taxelor de participare si asistare a curselor depinde viteza de dezvoltare a organizatiilor sportive la nivelul celor din alte tari (Bungee Jumping, GoKarts, etc.). Cui sa ii ceri bani mai multi ca sa dezvolti cursele mai repede? Participantilor ? Publicului ? Sponsorilor? Daca ceri prea multi bani participantilor vor fi mai putini, deci si publicul va scadea, sau poate ca va creste spectacolul si vor participa numai cei cu masini mai scumpe. Daca pleaca spectatorii atunci nu se mai imbulzesc nici sponsorii (oricum nu se imbulzesc). Unora dintre participanti li se pare incorect: ei platesc si masina, si benzina, si taxa de participare, dar astea sunt lucruri pe care le platesti oricum daca esti pasionat de masini. Cat despre taxa - fara un cadru legal risti sa platesti o amenda usturatoare. Publicul trebuie sa plateasca o taxa modica (pretul unui bilet de cinema) si pe de alta parte mancare, bautura, reviste si eventual suveniruri. Cat despre sponsori, contractele cu ei trebuie, si cred ca sunt confidentiale. In concluzie toata lumea ar trebui sa plateasca cat mai mult. Pacat ca in realitatea o taxa de 1.500.000 este inaccesibila unor adevarati impatimiti. Asa ca trebuie facut un compromis aici: ori impunerea unei taxe de 500 000, accesibila din punctul meu de vedere tuturor, sau taxarea un functie de masina (eu personal as fi ptr taxa de 500 000 lei). Toti se plang ca in alte tari e mai frumos, ca masinile sunt mai tari ca spectacolul este mai bun, dar adevarul este ca si situatia financiara a organizatorilor e alta.
__________________________________________________ _____

Asta e parerea mea. Fara bani, fenomenul curselor legale nu va lua amploare, si la asta trebuie sa contribuim cu totii.
RX-8 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-05, 08:56   #36
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Sincer si mie mi-ar conveni sa dau 500.000 lei, cu toate ca eu imi bag benzina OMV 100 ca sa alerge mai bine, eu imi bag Mobil 1 ca sa mearga mai bine, eu bag piese in ea; cu toate astea chiar mi-ar conveni sa dau banii astia. Dar nu imi convine ca publicul sa dea 100.000 si sa sara dupa aia un pusti gardul sa trebuiasca sa-l evit si mai intru tot eu dupa aia cu masina intr-un stalp/pom, asta nu imi convine!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 31-01-05, 23:55   #37
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Probabil vor fi urmatoarele taxe:
100 000lei spectatorii si 1 000 000lei taxa de participare.
Taxa de spectator asigura doar intrarea in perimetrul imediat apropiat zonei de concurs.
Taxa de participare asigura inscrierea in grupe, iar eliminarea se face fara restituirea banilor.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 31-01-05, 23:56   #38
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Parerea mea ca este cam mare taxa de participare, dar este decizia voastra!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 01-02-05, 00:19   #39
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Si uite asa scapam si de dacii la legale si de masini normale, vor fi doar cei care au surprize si care spun ca atatia cai si de fapt au dublu si se gandesc ca merg la sigur, si sa vedeti ce mancatorie iese.
E bine ca se scot banii, pt. investitii, si o sa fie spectacol.
Bine gandita taza la participanti, sa vad eu cine mai da acum 1 mil si cand ajunge la start sa faca domne nu mai merge masina. Dar vor fi si jumate din cati concurenti erau.

P.S. E mult rau pt. participanti, dar lasa ca au baietii bani.
__________________
luca is offline   Reply With Quote
Old 01-02-05, 11:13   #40
bogdan
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
bogdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,211
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[FORD]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default

pai ca sa ma dau cu o taxa de 1 milion cred ca ar trebuii sa oferiti ceva premii substantiale de cel puti 10-15 milioane altfel eu nu cred ca merita sa-mi rup masina si sa mai dau si bani!!!
__________________
I don't suffer from insanity, I enjoy every minute of it.
bogdan is offline   Reply With Quote
Old 01-02-05, 13:01   #41
RaveBoy

Stage 5
 
RaveBoy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 302
Member of:
[AfterDark Racing]
Default

Parerea mea este ca 1 mil este o suma cam mare ..... scopul curselor nu este sa se dea doar cei cu masini scumpe si cu bani ... as vrea sa cred ca este loc si de masini autohtone ... gen oltcit modificat sau dacie etc. ....
Poate taxa ar putea fi in functie de modelul masinii ....
RaveBoy is offline   Reply With Quote
Old 01-02-05, 13:26   #42
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

Daca taxa o sa justifice organizarea si premiile atunci mie imi convine!
aicad is offline   Reply With Quote
Old 01-02-05, 14:11   #43
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Quote:
Daca taxa o sa justifice organizarea si premiile atunci mie imi convine!
La o prima vedere pare o suma maricica...(dar organizatorul isi face singur calculele si stie cum este mai bine pentru a se acoperi costurile).

Dar devine acceptabila, daca organizarea va fi impecabila, fiecare participant isi va cunoaste timpul (sper sa se revina la sistemul de pe vitan.. 2 manse - si se face clasamentul dupa timpi... asa este echitabil pentru toti participantii din punctul de vedere al taxei platite, deoarece fiecare stie ca pentru banii respectivi se da de 2 ori, afla si timpii masinii.... pe cand in sistemul piramidal... cei slabi din grupa clar dau un milion doar pentru a se da o singura data...), si cat mai mult timp pentru libere....
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 01-02-05, 18:14   #44
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

cred ca taxa ar trebui sa ii ambitioneze pe cei cu masini competitive si nu sa participe doar de dragul de a participa ci de dragul de a castiga si de a demsonstra aptitudinile masinii si ale soferului. IN cazul cluburilor, in loc sa se dea jumatate dintre membrii, ar trebui sa participe doar masinile care au sanse la un premiu iar taxa sa fi platita de club. (parerea mea) insa aceasta suma ar trebui sa justifice macar un premiu de 5 ori mai mare decat taxa, daca nu si mai mult. Sunt complet de acord cu sistemul piramidal, dar nu strica sa se stie si timpii. si ar trebui sa se formeze grupele cu un nr minim de masini (8-16) astfel incat sa acopere si o parte din cheltuieli si premiile.
__________________

Inconstienta ucide oameni nevinovati! Jos Gaina!
aicad is offline   Reply With Quote
Old 01-02-05, 18:46   #45
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

La un meci de fortbal vin 10.000-20.000 de oameni. Cati vin la o legala. Cat e biletul la un meci de fotbal. Cat trebuie sa fie la o legala??? Daca sunteti siguri ca puteti oferii un spectacol nemaivazut si nu aveti 1.000.000 sa platiti pentru PASIUNEA VOASTRA. Atunci puteti sta la intrare la spectatori. Gasiti 10 luati-le cate 100.000 luati un marker scrieti sponsori pe masina si punetii sa semneze. E perfect asa nuh???
mpa is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -