Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Starea curselor auto

Starea curselor auto analiza 4tuning a momentului... starea de fapt si de drept...

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-04, 09:11   #1
guci

Stage 2
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 29
Default VALOAREA TAXEI DE PARTICIPARE/PRET BILET ACCES

Consider asta un subiect interesant.
Sportul de care vorbim noi e unul destul de scump.
Propun un bilet de intrare pe la 150 000lei si o taxa de participare de
1 500 000 lei. Ar niste bani ce s-ar putea investi in dezvoltare.
Ce pareri aveti voi?
La o taxa asa de mare nu vor mai veni multi de umplutura si publicul va fi selectat mai bine, 50 000 e mult prea putin.
guci is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 11:22   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

La banii astia s-ar putea sa creasca pretentiile de organizare,
ca participant:
-sa nu fie public de loc pe pista (sa stea pe margine nu va ganditi la lipsa lui de tot)
- sa se cronometreze timpii profesional (timp de reactie, 0-100km/h ,timp pe 400m, viteza atinsa dupa cei 400m)
- sa se afiseze timpii
-sa apuce sa se dea toata lumea (gandeste-te si tu cum e sa dai 50$ si sa nu apuci sa participi)

ca spectator:
- poate ca ai vrea sa stai si jos la banii astia
- sa nu te inghesui
- sa vezi toata cursa

Cred ca sumele puse de tine sunt cam mari pt un start ca la o ilegala, si o acceleratie prin \"tunelul mortii\" (nu uita ca atunci cand te inscrii, semnezi o hartie pe care scrie clar ca daca ii busesti pe aia raspunderea este a ta)

Cu tot chinul organizatorilor pana acuma nu cred ca au fost organizate 2 curse la fel, la unele am inteles ca au existat dispozitive de cronometrare la altele nu, la unele publicul a fost tinut la distanta si cursa s-a desfasurat in conditii bune, la altele pur si simplu s-a intrerupt cursa pt ca era foarte riscant,

toata aceasta incertitudine ca nu stii cum v-a fi cursa urmatoare, este foarte nasola, te gandesti la cursa X si zici ca da pt o asa cursa merge sa platesti si 50$, dar apoi te gandesti dar daca o iesii ca la cursa Y parca nu as participa deloc.(si din punctul de vedere al spectatorilor cred ca se gandeste la fel, acolo mi-a placut ar merita sa dau banii, acolo a fost dezastru mai bine stau acasa oare la cursa de \"maine\" cum o fi? o merita sau nu?)

Acuma ca LR s-a retras din organizarea curselor, ori o sa iasa o harababura totala si chiar nu o sa avem 2 curse identice (ma refer ca nivel de organizare), sau poate ca se v-a afirma cineva suficient de \"puternic\" sa organizez curse la un interval constant si la acelasi nivel de organizare (slabe sanse)

PS: parerea mea proprie si personala

OFFTOPIC
cred ca cel mai frumos ar fi sa existe curse organizate la intervale clare de timp, si organizate la acelasi nivel (sa se respecte mereu aceleasi reguli)

Curse pentru amatori organizate profesional, daca se organizeaza asa ceva sunt dispus sa platesc si 50$ ca taxa de participare.

Si in legatura cu subiectul LR, poate oamenii asteapta terminarea constructiei pistei (depsre care nu s-a mai zis nimika, dar care cred ca se avanseaza cu lucrarea), si atunci chiar vor avea conditii pentru a organiza curse la un nivel profesional, preferand sa faca o pauza pana la data terminarii constructiei pistei (care era anuntata pe undeva pe aicea la finalul lui 2005)
Sper sa am mare dreptate in \"previziunile mele astrale\"

si inca un pic de offtopic, ce e oameni buni cu invazia asta de clone de useri? nu aveti curajul sa va exprimati opinia? Bravo pentru intalnirea NSL, unde oamenii au discutat problemele intr-un climat civilizat fata in fata nu ascunsi in spatele unui user, poate ca astfel de intalniri ar trebuii organizate mai des.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	echipamente.jpg
Views:	588
Size:	75.6 KB
ID:	14886   Click image for larger version

Name:	im002898.jpg
Views:	624
Size:	64.0 KB
ID:	14887  
200SX is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 11:40   #3
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Dupa ce ca oamenii isi rup masinile in 2 cand se dau tu vrei sa le ceri lor 1,5 mil????
Poti sa maresti preturile spectatorilor, sau daca tot vrei sa maresti taxa de inscriere atata, macar da si tu premii mai consistente ca sa stie lumea pt ce se zbate.
Mie mi s-ar parea mult mai convenabil sa pui o taxa de 150.000 - 200.000 pt spectatori (ca sa mai vina cineva), si o taxa de vreo 500.000 pt participanti!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 11:44   #4
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

Participantii ar trebuii scutiti de orice taxa. Dupa ce sa isi omoara masinile, mai dau si 1.5 mil sa participe, ce idee!
Adica sa dau bani, pentru a-mi strica masina
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 12:01   #5
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

mda.. 150 de mii intrarea... suna bine....

Pe Baneasa am dat 50 de mii si nu am vazut nimic.....( noroc cu 4tuning ca a flimat, si am vazut cursele pe calculator) .... oare cine o da 150 de mii ca sa nu vada nimic.... ?? De unde impresia ca cei care umpleau randurile degeaba nu isi vor permite sa dea mai mult??? din contra.. poate nu isi vor permite sa intre cei cu adevarat pasionati....

ah.. daca taxa ar fi luata de organizatori, si reinvestita sunt de acord sa fie un pret crescut... dar cum s-a zis ca aceste taxe au fost luate de aeroporturi, nu vad rostul cresterii taxei....
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 13:59   #6
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

N-as da 1.5 milioane sa ma trag o singura data.. asta e clar...
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 14:12   #7
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Cum e in Polonia:

- pentru intrare pe areoport: 4.5-5 Euro pentru persona (nu contazea masina.
- pentru participare: 7-8 Euro + intrare.

Dar acolo ...

Durazea toata ziua.
Sunt tribune
Cronometru
Calssament pentru toate etape (dupa ultima etapa este un castigator al calssei)
Preturile
Sunt locuri pentru manacare/bautura unde sunt mese etc
+ alte lucruri ca bungee jumping, Subaru test drive cu un sofer de railu, quads, gokarts etc

http://www.sss.org.pl/index.php?rok=...iew=3;10n;73;1

Asta sunt poze de la PRIMUL eveniment organizat in 2003.
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 18:22   #8
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Aceste taxe pot fi aplicate in momentul in care spectatorii vor avea unde sa stea, astfel incat sa vada ce se intampla pe pista (TRIBUNE) si participantii sa fie lamuriti cu ce au facut pe pista (TIMPI, VITEZA, etc.).

Pana atunci, taxele sunt exorbitante.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 18:41   #9
lolek

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 354
Default

zetemte aici suntem in ROMANIA acolo e altceva
pt ce 150 mii pt inghesuiala ... neeee
si 1.5 mil pt participanti .... no way
lolek is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 21:11   #10
bix

No Speed Limit

Stage 5
 
bix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 470
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default

ok sunt deacord dau 1.500 dar.......iau masina care vreau din parc si p-aia o rup........ nu p-amea
bix is offline   Reply With Quote
Old 18-12-04, 21:19   #11
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

si altul la fel, nu pe a lui... ia la intamplare din parc masina ta.... )
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 19-12-04, 12:20   #12
TYE

Stage 4
 
TYE's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 297
Default

Pentru cei care sunt impotriva taxelor de 1,5 milioane: intelegeti gresit fenomenul. Daca considerati ca va stricati (omorati) masina la curse inseamna ca nu e hobby pentru voi. Parerea mea: mai bine mai putin si mai bine decat mult si prost. SGM de ce ti-ai facut ce ti-ai facut la masina? Serban .. de ce ai vr6? De ce nu ti-ai luat simplu?

Eu sunt total pentru taxe de participare si vizionare.
__________________
I didn\'t fight my way to the top of the food chain to be a vegetarian.
------------
Dacia Solenza Scala
TYE is offline   Reply With Quote
Old 19-12-04, 19:03   #13
piersi

Stage 1
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 18
Default

parerea mea e ca dc ramane taxa de 1.500 o sa fie f putini care sa-si permita sa dea banii astia la fiecare cursa. si o sa ramana cativa balalai cu masini scumpe si cu banii lu tata care o sa se plictisesca sa se dea intre ei. iar k spectator, pentru banii astia tre sa fie conditii nu sa stau dupa un tufis si sa nu vad nimik.
piersi is offline   Reply With Quote
Old 19-12-04, 19:18   #14
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

TYE eu nu m-am plans ca rup masina... am zis doar ca nu merita pentru o cursa sa dau suma repsectiva...
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-04, 20:37   #15
TYE

Stage 4
 
TYE's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 297
Default

Toate spusele mele sunt valabile pentru o cursa finalizata cu un clasament si premii. Nu este valabil pentru cursele organizate pana acum.
TYE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -