Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-07, 15:51   #46
Cabbano

Stage 5
 
Cabbano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 635
Default Re: PC Hardware

Quote:
Originally Posted by fanete View Post
pei atunci dece ai calcultor?
ce intrebare mai e si asta?
nu sunt afon deloc in utilizarea PCului.....doar ca nu sunt la curent cu placile video,placile de baza,etc......fiindca nu ma intereseaza.......
dar acum daca mi s-a ars placa video trebuie sa iau alta si vroiam sa stiu ce imi recomanda unu'-altu........
DA TU DE CE AI CALCULATOR?
Cabbano is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 16:18   #47
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: PC Hardware

de vreo 3 ani s-a introdus pe piata PCI-Expres alaturi de sochetul 775 pentru intel, memorii DDR2 si prosesoarele "fara pini".

PCI-E este un sochet pentru placa video care are o largime de banda dubla fata de AGP, adica X16 si difera si fuzic fata de AGP

daca tu intradevar ai PCI-E iti recomand un 8600 GT care s-a incadra in bugetul tau , este o placa video modesta care nu te poti "face de ris".
daca nu stii ce ai in calc. cel mai usor faci diferenta prin faptul ca slotul AGP este de culoare maro si cel de PCI-E este negru sau albastru

ce fac eu cu calculatorul... pei... iau si fac torrente , arhivari dezarhivari.... si cel mai important este Home Cinema -ul meu HDTV.

apropo , sistemul meu este facut din:


carcasa silverstone lascala lc10b m
Asus p5b deluxe
Asus 8600 gtx
2X hdd s-ata 2 320 gb western
2X 1 gb DDR2 geil 667 mhz
intel 6600 @ 2.4 care urmeaza sa fie dus undeva pe la 3.5 in seara asta
sursa antec Neo 430

si o poza cu carcasa care este geniala

scuze daca am fost cam dur cu tine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sstlc10bm_add3.jpg
Views:	104
Size:	74.8 KB
ID:	303183  
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

Last edited by fanete; 13-07-07 at 16:20.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 17:46   #48
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: PC Hardware

fiecare face ce vrea cu banii . te uiti pe contractul calculatorului si copiaza numerele de serie+firma la placa de baza , procesor si placa video + cat ram ai . e cel mai sigur si cel mai usor
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 13:58   #49
PcFreak

Stage 3
 
PcFreak's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 88
Default Re: PC Hardware

Cabbano pt PCI-Express iti recomand Leadtek GeForce PX8600GT TDH 256MB DDR3 128bit http://www.emag.ro/placi_video/placa...--pPX8600GTTDH
iar pt AGP Leadtek NVIDIA GeForce 7600 GT TDH, 256MB DDR3 http://www.emag.ro/placi_video/placa...tA7600GTTDH256 preturile le vezi pe linkurile care ti le-am dat
PcFreak is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 14:28   #50
Cabbano

Stage 5
 
Cabbano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 635
Default Re: PC Hardware

Quote:
Originally Posted by PcFreak View Post
Cabbano pt PCI-Express iti recomand Leadtek GeForce PX8600GT TDH 256MB DDR3 128bit http://www.emag.ro/placi_video/placa...--pPX8600GTTDH
iar pt AGP Leadtek NVIDIA GeForce 7600 GT TDH, 256MB DDR3 http://www.emag.ro/placi_video/placa...tA7600GTTDH256 preturile le vezi pe linkurile care ti le-am dat
ms pt recomandari!
da' am o intrebare..........placile astea stiu ca nu-s high-end...da' e ceva de capu' lor la pretu asta?
Cabbano is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 18:51   #51
PcFreak

Stage 3
 
PcFreak's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 88
Default Re: PC Hardware

Sunt placi foarte bune nus hi-end dar fac parte din categoria mainstream adica is la mijloc dar totusi cu aceste placi ai sa joci majoritatea jocurilor cu un framerate decent.In caz de vrei ceva mai bun te poti uita pe adresa www.emag.ro si poti alege alte placi mai scumpe sau te poti consulta cu un prieten care se pricepe
PcFreak is offline   Reply With Quote
Old 15-07-07, 02:22   #52
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: PC Hardware

Mah,cam dubioase recomandarile si explicatiile date de voi.

1:nu diferentiezi slotul AGP de cel Pci Expres prin culoare.Pot fi si galbene(vezi DFI) ,albastre(gigabyte) ,negre(BFG,EVGA),s.a.m.d
2:banuiesc ca i-ati recomandat 8600 gt pt ca e DX10.Ei bine,o fi ea dx 10 dar ca sa si mearga DX10-le asta mai trebe si un Windows Vista si ca sa fie Vista+jocuri trebe 2Gb ram....scump domnu,scump.Acuma cel mai nasol e ca 8600 GT impreuna cu vista si 2 gb ram in Lost Planet abia merge.20-25 fps pe un conrole 6300....deci pica jocurile pe DX10 cu ea.O sa jucati crysis pe ea cand isi cumpara Becali Enzo.Pt ca sa joci pe ea jocuri pe DX9 ,unde e f buna e prea scumpa pt ce stie.La 3,8 mil iti iei un 7900 Gs care ii da fum rau de tot.Un galaxi 7900 GS e cea mai buna alegere.Toate astea in cazul in care ai pci expres.
3aca ai AGP atunci te poti orienta spre un Gainward 7600 GS cu ddr3 care se poate duce frumos la nivelul unu 7600 GT sau peste cu bani mai putini.

Recomandarea mea este sa incerci la PCGarage,deoarece au cele mai bune preturi(aproximativ).
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 15-07-07, 02:38   #53
PcFreak

Stage 3
 
PcFreak's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 88
Default Re: PC Hardware

Nush de ce zici ca sunt dubioase dar eu am dat doar exemple...nu am zis ca sunt cele mai bune...nu am vrut sa intru in detalii.Am recomandat 8600 pt ca e placa de ultima generatie nu pt ca are suport dx10 facand fata mult mai bine in jocurile nou aparute.Pan la urma fiecare cu parerea lui
PcFreak is offline   Reply With Quote
Old 15-07-07, 13:10   #54
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: PC Hardware

Chiar daca e ultima generatie,nu face fata cel mai bine in jocuri.Dupa cum spuneam,un 7900 GS o lasa in spate si e si mai ieftina.Numai bine
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 16:32   #55
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: PC Hardware

salutare....


mi-am luat acuma un Ati Radeon 9550 256 mb Daytona ...

am o problema cu ea...deci am instalat placa...am pus monitoru pe ea...am instalat driverele de pe cd...si acuma cand incerc sa intru intr-un joc...sau cateodata...mi se restarteaza calc din senin...

cum pot remedia problema ?
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 17:06   #56
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: PC Hardware

exact placa din aia mi-am cumparat si eu si cand am instalat-o prima data nu mi-am fkt figuri....am o intrabare:Tu ai pus driverele de pe cd de la placa sau ai pus drivere de pe net(cum sunt la nvidia forceware)?
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 17:48   #57
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: PC Hardware

le-a pus de pe cd
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 21:23   #58
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: PC Hardware

atunci sa foloseasca alea de pe net.....adica windows installer 3.....net framework si la final driverul ati da nu ala de pe cd.....eu am pachetu asta de 3 bucati de la prietenii mei care au tot ati si sunt multumit de el merge bine
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 22:25   #59
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: PC Hardware

tot asa l-am sfatuit si eu pe peter, sa ia driveru de pe net, ca acolo le mai actualizeaza, in functie de ce probleme mai apar
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 28-07-07, 10:16   #60
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: PC Hardware

driverele astea de la ati ce le am eu de pe net sunt de vreo 2 ani daca nu mai mult dar sunt cele mai bune....din cate stiu sunt free pe siteu oficial ati
Craxy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -