Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-11, 20:01   #1036
mini cooper

Stage 5
 
mini cooper's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 413
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by manu_96xls View Post

Nu mai luati brichete sa le desfaceti sa luati LED-ul,deoarece acesta are un piciorus mai scurt,fapt care va dezavantajeaza.
Mai bine va duceti la un magazin de electronice si cereti LED-uri cat mai mici (pt machete la scara 1/24 sau mai mici)Acesta este 50 bani.Sau cereti normale pentru restul machetelor.
Cautati si o baterie din seria CR20.. Este mai scumpa dar......este cat o moneda,deci puteti sa o amplasati oriunde doriti
Rezistentele nu sunt necesare .
Pentru a aprinde si stinge cum vrei tu LED-urile tot la magazinul de electronice ceri cel mai mic intrerupator care exista si ai sa ramai uimit.Este minuscul.(nu il mai gasesc sa ii fac poza)
Cate baterii CR20 imi trebuie pt 6 leduri legate in serie si eventual daca imi mai trebuie si o rezistenta sau altceva?
mini cooper is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 22:26   #1037
cotabitza

Stage 3
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 81
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Cel produs de maisto sau care ?
Nu conteaza firma producatoare, dar daca se poate de la mai multe cu atat mai bine...(cat sa-mi fac o idee cum se deschid usile si cam cum este prinsa usa de caroserie)
cotabitza is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 09:45   #1038
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

http://luxuryvice.com/blog/2010/08/1...aren-shopping/

uite aici ceva poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	MercedesBenz_SLRMcLaren_Rear-650x487.jpg
Views:	117
Size:	50.7 KB
ID:	2178428  
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 10:22   #1039
cotabitza

Stage 3
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 81
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Multumesc domnu steaua23!
cotabitza is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 13:24   #1040
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by mini cooper View Post
Cate baterii CR20 imi trebuie pt 6 leduri legate in serie si eventual daca imi mai trebuie si o rezistenta sau altceva?
De ce le legi in serie?
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 15:47   #1041
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Thumbs up Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
De ce le legi in serie?
nu mai stiu eu formula de calcul ...

serie : R1 + R2 + R3 = Re unde R1 = 3v , R2 = 4v , R3 = 9v

3v + 4v + 9v = 16v

paralel : 1 / R1 + 1 / R2 + 1 / R3 = 1 / Re -> aceleasi valori

1 / 3 + 1 / 4 + 1 / 9 = 25/36
numitor comun 36

amplificam pe primul cu 12
amplificam pe al doilea cu 9
amplificam pe al treilea cu 4

( 12 + 9 + 4 ) / 36 = 25 / 36 = 0.69(4)

oricum mai vezi si aici : http://www.elforum.ro/viewforum.php?f=209

Sper sa fi calculat bine daca nu corectati-ma ...
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 17:05   #1042
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Am citit de vreo 3 ori ce-ai scris si tot nu inteleg ce-ai incercat sa calculezi acolo.

@mini cooper:

1. Legi ledurile in serie-> tensiunea de care au nevoie creste. Ledurile au tensiunea de deschidere cam pe la 2v (cele albastre si albe au tensiunea de deschidere ceva mai mare, aproape de 3v). Deci pentru fiecare led din montaj ai nevoie de ~3v (ca presupun ca vrei sa folosesti leduri albe). Pentru 4 leduri montate in serie rezulta ca ai nevoie de o sursa de ~12v. Adica ori 8 baterii de 1.5v (as fi curios in ce macheta incap atatea) ori o baterie de 12v (sunt niste baterii asemanatoare cu cele R6, cam la fel la diametru, dar cam in jumatate la lungime, vezi aici un exemplu). Pe langa asta adaugi rezistenta pentru limitarea curentului (ca sa nu arzi ledurile). La legarea in serie poti sa "risti" si sa nu pui rezistente, dar nu garanteaza nimeni ca nu vei avea probleme.

2. Legi ledurile in paralel-> tensiunea de care montajul are nevoie e egala cu cea de care are nevoie un singur led. 3v sunt suficienti pentru alimentarea unui numar de "x" leduri (montate in paralel) cu conditia ca bateriile sa fie suficient de puternice. Si aici esti nevoit sa folosesti rezistente pentru limitarea curentului ca sa nu arzi ledurile. Daca la varianta serie rezistentele sunt mai mult sau mai putin optionale la cea paralel sunt mai mult sau mai putin obligatorii.

Valoarea rezistentelor o calculezi folosind legea lui Ohm (U=I*R) si formula puterii (P=U*I). Adaugi la astea si faptul ca ledul trebuie sa aiba curentul limitat la maxim 20mA (sunt unele care urca mai sus, dar sunt ceva mai speciale).

Exemplu practic: vrei sa alimentezi un singur led alb la 3v si vrei sa stii ce rezistenta sa folosesti. Aplici legea lui Ohm R=U/I, unde U=3v si I=20mA=2*10^(-2), rezulta ca R=150 ohmi. Dupa asta aplici formula puterii pentru a afla ca rezistenta trebuie sa fie de minim 0.06watti pentru a nu se arde (rezistenta, nu ledul). Ca sa fii sigur (dar mai ales ca sa nu iti scape rezistentele dintre degete) le folosesti pe cele de 0.25w.

Exemplu practic 2: vrei sa alimentezi 4 leduri albe la 3v si vrei sa calculezi rezistenta. Tensiunea e aceeasi, in schimb intensitatea creste (ai 4 leduri la 20mA bucata, rezulta 80mA). Din legea lui Ohm rezulta R=37.5 ohmi. Aplici si formula puterii si rezulta P=0.24watti. Esti cam la limita cu o rezistenta de 0.25watti asa ca ar fi mai bine sa iei una de 0.5watti.

Nu te astepta sa gasesti rezistente de valorile care rezulta din calcule. Exista niste valori standardizate, spre exemplu nu cred ca exista rezistenta de 150ohmi, vei gasi de 162 de ohmi in schimb (sper sa nu ma insele memoria). Cand esti in situatia asta alegi intotdeauna o rezistenta mai mare ca si valoare decat cea de care ai nevoie. E mai bine ca ledurile sa lumineze putin mai slab (diferenta nu e foarte mare) decat sa se arda repede.
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 19:57   #1043
Gabriel_175

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 39
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

A incercat careva sa deschida portbagajul la un hummer h2 1/18 SUV?Si se poate folosi metoda cum se deschide capota la motor ca la alte modele?
Gabriel_175 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 21:02   #1044
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by Gabriel_175 View Post
A incercat careva sa deschida portbagajul la un hummer h2 1/18 SUV?Si se poate folosi metoda cum se deschide capota la motor ca la alte modele?
Ce imi place mie cand vine cineva si vrea sa afle diverse lucruri dar da doar o parte din informatii.
Daca e maisto 1:18 nu se deschide portbagajul decat daca il tai cu flexul sau ceva asemanator . Daca e Highway 61 se deschide ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 10:41   #1045
Gabriel_175

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 39
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Oricum e din plastic partea de sus si cred ca se taie usor,dar cred ca in portbagaj e ceva de facut ca vine ca o cutie in spate.
Gabriel_175 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 11:17   #1046
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Cupola si hayonul sunt dintr-o bucata si sunt din plastic. De taiat il tai cu un cutter bun sau chiar cu traforajul. Balamalele se fac destul de usor (nu vor fi realiste, dar isi vor face treaba). Plasticul e probabil negru pe sub vopsea asa ca marginile rezultate in urma taierii vor fi negre ceea ce e oarecum un avantaj (poti sa spui ca imita chederele), dar vor trebui slefuite putin cu smirghel de 600 (valoarea e data aleator, vezi la fata locului ce si cum, ideea e sa iasa marginile drepte si oarecum netede). Nu stiu cum e portbagajul, dar banuiesc ca se rezolva cu niste plastic, adeziv si la sfarsit 1-2 straturi de vopsea neagra.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 15:09   #1047
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Am citit de vreo 3 ori ce-ai scris si tot nu inteleg ce-ai incercat sa calculezi acolo.

@mini cooper:

1. Legi ledurile in serie-> tensiunea de care au nevoie creste. Ledurile au tensiunea de deschidere cam pe la 2v (cele albastre si albe au tensiunea de deschidere ceva mai mare, aproape de 3v). Deci pentru fiecare led din montaj ai nevoie de ~3v (ca presupun ca vrei sa folosesti leduri albe). Pentru 4 leduri montate in serie rezulta ca ai nevoie de o sursa de ~12v. Adica ori 8 baterii de 1.5v (as fi curios in ce macheta incap atatea) ori o baterie de 12v (sunt niste baterii asemanatoare cu cele R6, cam la fel la diametru, dar cam in jumatate la lungime, vezi aici un exemplu). Pe langa asta adaugi rezistenta pentru limitarea curentului (ca sa nu arzi ledurile). La legarea in serie poti sa "risti" si sa nu pui rezistente, dar nu garanteaza nimeni ca nu vei avea probleme.

2. Legi ledurile in paralel-> tensiunea de care montajul are nevoie e egala cu cea de care are nevoie un singur led. 3v sunt suficienti pentru alimentarea unui numar de "x" leduri (montate in paralel) cu conditia ca bateriile sa fie suficient de puternice. Si aici esti nevoit sa folosesti rezistente pentru limitarea curentului ca sa nu arzi ledurile. Daca la varianta serie rezistentele sunt mai mult sau mai putin optionale la cea paralel sunt mai mult sau mai putin obligatorii.

Valoarea rezistentelor o calculezi folosind legea lui Ohm (U=I*R) si formula puterii (P=U*I). Adaugi la astea si faptul ca ledul trebuie sa aiba curentul limitat la maxim 20mA (sunt unele care urca mai sus, dar sunt ceva mai speciale).

Exemplu practic: vrei sa alimentezi un singur led alb la 3v si vrei sa stii ce rezistenta sa folosesti. Aplici legea lui Ohm R=U/I, unde U=3v si I=20mA=2*10^(-2), rezulta ca R=150 ohmi. Dupa asta aplici formula puterii pentru a afla ca rezistenta trebuie sa fie de minim 0.06watti pentru a nu se arde (rezistenta, nu ledul). Ca sa fii sigur (dar mai ales ca sa nu iti scape rezistentele dintre degete) le folosesti pe cele de 0.25w.

Exemplu practic 2: vrei sa alimentezi 4 leduri albe la 3v si vrei sa calculezi rezistenta. Tensiunea e aceeasi, in schimb intensitatea creste (ai 4 leduri la 20mA bucata, rezulta 80mA). Din legea lui Ohm rezulta R=37.5 ohmi. Aplici si formula puterii si rezulta P=0.24watti. Esti cam la limita cu o rezistenta de 0.25watti asa ca ar fi mai bine sa iei una de 0.5watti.

Nu te astepta sa gasesti rezistente de valorile care rezulta din calcule. Exista niste valori standardizate, spre exemplu nu cred ca exista rezistenta de 150ohmi, vei gasi de 162 de ohmi in schimb (sper sa nu ma insele memoria). Cand esti in situatia asta alegi intotdeauna o rezistenta mai mare ca si valoare decat cea de care ai nevoie. E mai bine ca ledurile sa lumineze putin mai slab (diferenta nu e foarte mare) decat sa se arda repede.
Este formula de calcul a rezistentelor , in serie si paralel ... cel putin asa eu am invatat-o . Recunosc ca am mai uitat anumite chestii de cand am terminat liceul .

Tu il complici cam mult cu rezistentele dar daca se pricepe o sa ii iasa , stiu ca fara ele in timp e posibil sa se arda ledul . Eu le pun leduri la masinute fara rezistente ...

Cu o baterie de la placa de baza CR2032 alimentezi un led de 3v , bateria avand 3v . cu doua doua leduri , legate in serie ... etc ... parca legate in paralel le scadea intentisitatea iluminarii ledurilor , nu mai stiu sigur ... oricum succes ... daca nu intelegi legarea lor cauta pe la inceputul acestui topic si vei gasi ... mai detaliat ... sau vezi topicul lui bmwh548 la masini sau machete tunate ...
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 17:16   #1048
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

El intreaba daca sa puna ledurile in paralel sau in serie tu ii dai formulele de calcul pentru legarea rezistentelor in serie/paralel (si le faci si pe alea varza). Eu scriu un roman (hai...o nuvela, ca n-a fost chiar asa de lung postul) pe care l-ai citat in intregime si unde am scris clar care e treaba cu legatul serie/paralel a ledurilor si alimentarea (si am subliniat ca la legarea in serie trebuie sa maresti tensiunea) si tu iar le amesteci. Daca stii ca domeniul te cam depaseste nu ar fi mai bine sa il ocolesti?
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 10:39   #1049
GHxOxST

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 90
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

salut ...acum vre-o 3 saptamani am terminat de vopsit prima mea macheta un Mustang SVT Cobra 2003 ...Modelul este Maisto 1:18
Si as vrea niste sfaturi ,cum as pute face niste frane si niste tobe ( din ce materiale si cum).Cele originale nu le mai am.Am cautat pe forum tutoriale de facut frane si toate lucrurile aste si nu am gasit.. Daca m-a poate ajuta cineva cu asta as fi recunoscator!

Edit:Si as mai vrea sa stiu cu ce pot lipi inapoi farurile,stopurile si toate plasticele .. cu superglue nu vreau sa le lipesc fiindca se albesc si se vede urat.


Edit2:In alt loc nu am gasit unde sa posztez si problema asta...in legatura cu un Chevrolet Corvette C6 Maisto 1:18
Masina o am de mult timp aproximativ 4 ani ..si acum un an si ceva a cazut masina de pe biblioteca si s-a spart gemul de la portbagaj(luneta) si nu stiu ce as putea face... cum as putea sa il fac laloc,din ce materiale,cum sa procedez... nu stiu nimic daca are cineva de vanzare la pise machete ar fii perfect...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S7000202.JPG
Views:	89
Size:	174.8 KB
ID:	2180693   Click image for larger version

Name:	S7000201.JPG
Views:	94
Size:	173.9 KB
ID:	2180694   Click image for larger version

Name:	yl.JPG
Views:	52
Size:	10.3 KB
ID:	2180700  

Click image for larger version

Name:	S7000205.JPG
Views:	87
Size:	174.8 KB
ID:	2180714   Click image for larger version

Name:	S7000204.JPG
Views:	61
Size:	174.7 KB
ID:	2180715  

Last edited by GHxOxST; 10-10-11 at 10:50.
GHxOxST is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 13:40   #1050
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Frane: eu le-am facut din plastic. Am taiat cu preducele cateva "discuri" de frana. apoi le-am vopsit cu Tamiya Aluminiu. Etrierele sunt facute tot din plastic, taiat cu cutter-ul si finisat cu niste smirghel. Cam asa arata rezultatul, etrierele fixe, discurile se invart odata cu rotile.

Adeziv: Poxipol transparent pentru lipit faruri/stopuri etc. Aplica-l in cantitati mici, straturile groase nu mai sunt transparente si in timp capata o tenta galbuie.

Luneta: daca nu gasesti de cumparat poti incerca sa o confectionezi din plastic de la cutiile pentru betisoare de urechi (e mai dificil pentru ca e grosut si de obicei nu e perfect transparent) sau din folie din aceea folosita la centrele de printari pentru coperti.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -