Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-06-10, 08:46   #46
InSidE

Stage 4
 
InSidE's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 186
Default Re: Machete in lucru - FED express

bravo FED!Tine-o tot asa.
InSidE is offline  
Old 25-06-10, 10:42   #47
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Mersi prietene din Sibiu-io's din Sebes - la A4 am slefuit in continuare si in prezent este in cabina de vopsit, se aplica un strat mai gros de spritz-chit, ca sa am de unde finisa cu apa si smirghel.Acum sunt cam ocupat, dar saptamana asta sper sa termin de finisat, iar apoi sa-i dau culoarea finala-BLAU LILA
FED express is offline  
Old 27-06-10, 09:51   #48
InSidE

Stage 4
 
InSidE's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 186
Default Re: Machete in lucru - FED express

ateptam sa vedem cum o sa iasa.am si eu o intrebare:ca sa o vopsesti trebuie sa dai toata vopseaua jos,pana la metal,si apoi dai cu vopsea si atat?Am si eu un lambo si vreau sa-i dau culoare.
InSidE is offline  
Old 27-06-10, 10:32   #49
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by InSidE View Post
ateptam sa vedem cum o sa iasa.am si eu o intrebare:ca sa o vopsesti trebuie sa dai toata vopseaua jos,pana la metal,si apoi dai cu vopsea si atat?Am si eu un lambo si vreau sa-i dau culoare.
hmmm..nu chiar...depinde.Eu asa faceam si mi-e umpic greu.Dadeam toata vopseaua jos, faceam modificari sau mno..ce vreau si apoi dau cu grund sau spritz-chit.Mai multe straturi sau unul mai gros.Apoi finisez cu smirghel cu apa si apoi vopsesc.
De exemplu Eddycdk doar matuieste vospeaua si asa ceva vreau si eu sa fac de acum in colo.O matuiesc si apoi grundul vopseaua si lacul care vor veni dupaia au sa zic un strat pe care sa adere, adica nu vin direct pe metal.
Daca vrei poti sa dai si cu lac dupa o zi sa zicem dupa ce s-a uscat complet.Ai grija sa pregatesti bine caroseria si..spor la treaba.

UPDATE:A4-le a iesit de la spritz-uit acum 1 zi si saptamana asta se pregateste de ultimul finisaj si isi va primi culoarea!!Lacul am vazut ca adera perfect pe culoarea aleasa si nu se ciobeste!!Am testat inainte pe alta caroserie!!Curand poze!!
FED express is offline  
Old 28-06-10, 08:43   #50
InSidE

Stage 4
 
InSidE's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 186
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
hmmm..nu chiar...depinde.Eu asa faceam si mi-e umpic greu.Dadeam toata vopseaua jos, faceam modificari sau mno..ce vreau si apoi dau cu grund sau spritz-chit.Mai multe straturi sau unul mai gros.Apoi finisez cu smirghel cu apa si apoi vopsesc.
De exemplu Eddycdk doar matuieste vospeaua si asa ceva vreau si eu sa fac de acum in colo.O matuiesc si apoi grundul vopseaua si lacul care vor veni dupaia au sa zic un strat pe care sa adere, adica nu vin direct pe metal.
Daca vrei poti sa dai si cu lac dupa o zi sa zicem dupa ce s-a uscat complet.Ai grija sa pregatesti bine caroseria si..spor la treaba.

UPDATE:A4-le a iesit de la spritz-uit acum 1 zi si saptamana asta se pregateste de ultimul finisaj si isi va primi culoarea!!Lacul am vazut ca adera perfect pe culoarea aleasa si nu se ciobeste!!Am testat inainte pe alta caroserie!!Curand poze!!
mersi de sfat.Asteptam pozele.
InSidE is offline  
Old 28-06-10, 16:30   #51
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by InSidE View Post
mersi de sfat.Asteptam pozele.
Ok man, cat de curand!
FED express is offline  
Old 28-06-10, 21:34   #52
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Prieteni, colegi, amici, cum vreti voi..va prezint A4-le.Asa cum e el in stadiul de fata.nefinisat, doar cu spritz-'ul pe el.sper sa-mi fac vreme si sa-l finisez.am fost ocupat cu lucru la cele 1/1 si de cateva zile l-am lasat i nasteptare...A iesit excat cum doream.Am facut rotile..chiar daca nu vise par schimbate, sunt.Sunt schimbati butucii pe fata.nu'i mare lucru dar e o poveste lunga cum de am ajuns sa'i schimb si mno....in fine!
Dupa finisarea cu apa si dupa ce va iesi asa cum sper eu, ma apuc de fabricarea celorlalte componente si sa vad ce mai am nevoie.In principiiu dupa finisare ma voi ocupa de finale, apoi de faruri, grila, interior, antena de statie/ posibil sa fac si statia emisie-receptie-imi va da mari batai de cap- si apoi dupa asamblare si dupa ce totul vine asa cum vreau eu, o sa o vopsesc.
Mai jos aveti pozele promise.

L.E: Cu rotile nu am ce sa fac...le las astea pana gasesc altele..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF4566.JPG
Views:	134
Size:	397.0 KB
ID:	1541562   Click image for larger version

Name:	DSCF4567.JPG
Views:	112
Size:	355.0 KB
ID:	1541563   Click image for larger version

Name:	DSCF4568.JPG
Views:	110
Size:	482.2 KB
ID:	1541564  

Click image for larger version

Name:	DSCF4569.JPG
Views:	98
Size:	355.0 KB
ID:	1541565   Click image for larger version

Name:	DSCF4570.JPG
Views:	102
Size:	488.9 KB
ID:	1541566   Click image for larger version

Name:	DSCF4571.JPG
Views:	82
Size:	231.1 KB
ID:	1541567  

Click image for larger version

Name:	DSCF4572.JPG
Views:	75
Size:	298.3 KB
ID:	1541568   Click image for larger version

Name:	DSCF4574.JPG
Views:	71
Size:	319.7 KB
ID:	1541569   Click image for larger version

Name:	DSCF4579.JPG
Views:	90
Size:	332.1 KB
ID:	1541570  

Click image for larger version

Name:	DSCF4580.JPG
Views:	260
Size:	462.2 KB
ID:	1541571  
FED express is offline  
Old 29-06-10, 15:56   #53
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Trebuie sa iti faci timp si pentru el, vreau sa il vad terminat
2010 is offline  
Old 29-06-10, 20:11   #54
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

De vazut termninat il vei vedea...aranjez cu Cel De Sus sa nu vina sfarsitu in 2012...glumeam...sper sa'l gat pana atunci.Hai ca pe saptamana viitoare il bag la vopsitorie.Mi ciuda ca azi a fost sarbatoare dar am fost plecat si nu am avut timp.lasa, totul va iesi bine...cand se termina cu MINE.O sa arate bine, sper.Numa sa-i mai fac finalele si il pregatesc.Sa auzim de bine!

P.S:Astept cu nerabdare 850-ul!!
FED express is offline  
Old 29-06-10, 21:19   #55
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
De vazut termninat il vei vedea...aranjez cu Cel De Sus sa nu vina sfarsitu in 2012...glumeam...sper sa'l gat pana atunci.Hai ca pe saptamana viitoare il bag la vopsitorie.Mi ciuda ca azi a fost sarbatoare dar am fost plecat si nu am avut timp.lasa, totul va iesi bine...cand se termina cu MINE.O sa arate bine, sper.Numa sa-i mai fac finalele si il pregatesc.Sa auzim de bine!

P.S:Astept cu nerabdare 850-ul!!
uhhh ala e pe drum..incearca maine sau joi
2010 is offline  
Old 29-06-10, 21:30   #56
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
uhhh ala e pe drum..incearca maine sau joi
sigur prietene!!Multumesc mult!
O intrebareati-mi niste idei de unde sa fac rost de plasa fina...de metal.Am nevoie pentru a face grila la A4.Daca nu voi gasi voi ramane la cea originala.daca pun plasa cu ce s-o lipesc?Merge cu poxipol sau un lipici bun?
De fapt 2 intrebari...crede-ti ca ar da bine sa fac jantele la Audi negre? si eventual as face apoi si capota, depinde cum va arata.Ce ziceti... Finalele vor fi cromate.Adica asa sunt ele!
FED express is offline  
Old 29-06-10, 23:43   #57
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
sigur prietene!!Multumesc mult!
O intrebareati-mi niste idei de unde sa fac rost de plasa fina...de metal.Am nevoie pentru a face grila la A4.Daca nu voi gasi voi ramane la cea originala.daca pun plasa cu ce s-o lipesc?Merge cu poxipol sau un lipici bun?
De fapt 2 intrebari...crede-ti ca ar da bine sa fac jantele la Audi negre? si eventual as face apoi si capota, depinde cum va arata.Ce ziceti... Finalele vor fi cromate.Adica asa sunt ele!
din sita de strecuratoare fina poti face
ultima data am luat din Kaufland ca o strecuratoare cu diamentrul de 25cm la 4,5 lei buc si era si dreapta, nu ca cele de ceai
cauta prin magazine
jantele alea, hmmm merg si negre dar si albe... chiar si in culoarea interiorului daca il faci maro, crem, bej
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline  
Old 01-07-10, 15:04   #58
InSidE

Stage 4
 
InSidE's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 186
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by eddycdk View Post
din sita de strecuratoare fina poti face
ultima data am luat din Kaufland ca o strecuratoare cu diamentrul de 25cm la 4,5 lei buc si era si dreapta, nu ca cele de ceai
cauta prin magazine
jantele alea, hmmm merg si negre dar si albe... chiar si in culoarea interiorului daca il faci maro, crem, bej
Mai e o varianta pentru grila.Merge sa folosesti si sita de la bateriile moderne.Ea are rolul de a retine pietricele si calcarul care vin de pe robinet.

Spor la lucru si sa ne ti la curent cu ce se intampla.
InSidE is offline  
Old 01-07-10, 17:17   #59
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by InSidE View Post
Mai e o varianta pentru grila.Merge sa folosesti si sita de la bateriile moderne.Ea are rolul de a retine pietricele si calcarul care vin de pe robinet.

Spor la lucru si sa ne ti la curent cu ce se intampla.
asta e buna, are o sita cat degetul mare, iti dai seama cate baterii iti trebuiesc pentru 1/24? sa numai zicem de 1/18
pustiu_FUG is offline  
Old 01-07-10, 19:55   #60
InSidE

Stage 4
 
InSidE's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 186
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
asta e buna, are o sita cat degetul mare, iti dai seama cate baterii iti trebuiesc pentru 1/24? sa numai zicem de 1/18
eu ma refeream la faptul ca mai este o varianta,nu ca a mea este cea mai buna
InSidE is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -