Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-08-11, 06:04   #241
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Nu m-am putut abtine...sa nu-i pun sasiul si rotile.
ps: in sfarsit am gasit setarile la aparat.acum se vede culoarea machetei...
ps2: acum chiar ati scapat de mine...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7503.JPG
Views:	77
Size:	1.09 MB
ID:	2113532   Click image for larger version

Name:	DSCF7504.JPG
Views:	48
Size:	1.02 MB
ID:	2113533   Click image for larger version

Name:	DSCF7505.JPG
Views:	79
Size:	1.04 MB
ID:	2113534  

FED express is offline  
Old 09-08-11, 17:28   #242
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

misto rau culoarea mane..abia astept sa o vad terminata!
concediu placut
2010 is offline  
Old 30-08-11, 22:43   #243
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
misto rau culoarea mane..abia astept sa o vad terminata!
concediu placut
Ma bucur ca-ti place Costi.Sa o vezi cand e gata...
Concediul a venit repede si a trecut si mai repede.

Anul trecut o cunostiinta mi-a aratat un model de Porsche Spyder Maisto 1/18 de generatie veche pe care o avea acasa intr-o stare execrabila.Fara parbriz, fara capota din spate, cu rotile unele rupte, altele lipite, cu farurile lipite, cu volanul rupt si ...in fine.Ca tot incepusem sa mesteres la modele, m-a rugat sa o rezolv cumva.Am luat-o frumos si am dezmembrat-o.Baiatul cunostiintei avand un atelier de tinichigerie/vopsitorie a zis imediat ca o modifica nu stiu ce si a pus chit pe ea.A ramas la dansii.

Asta iarna mi-am adus aminte de macheta si am aranjat o combinatie cu bunul prieten Horia de la Cluj, iar in colet si-a facut loc si un model de SPyder asemanator, dar cu caroseria completa.Din pacate fara roti si alte elemente.Din doua nu s-au putut face una singura, asa ca am luat piesele bune de pe dansa, iar restul am trimis-o impreuna cu epava chituita la un coleg de forum.In tot acest timp tinandu-mi piesele pe care ma gandeam ca o sa le folosesc, adica le-am dezmembrat si am salvat ce se putea salva.

Acum in vara, cu ajutorul prietenului Mihai (Strada) am facut rost de un exemplar de Spider complet, fara roti doar.Defapt ii lipseau si axul fata si cel spate, dar asta a fost o problema de comunicare.Oricum, pentru 30 de lei am obtinut multe.Astfel, m-am trezit cu o fosta cutie de chit Body la un kg plina cu piese de la 2 Spidere si cu inca un SPider complet.Acum...combina-le Emile.

De la primul Spider am luat rotile si gumele.Jantele erau cu vopseaua sarita, cum de altfel se vede in poze...le-am smigheluit cu apa si le-am dat o mana de fond alb - invatatura de minte de la vopsirea Porcului - iar apoi le-am vopsit in gri Iridium, aceeasi nuanta ca cele de pe Porc.Au iesit brici.Atat doar ca una are inelul lovit ca urmare a anilor si a chinurilor suferite.Booon...

Avem jante, avem gume.Pe ce le punem ? Am rezolvat cu tot aproape.De la SPider 1 aveam axul din fata, dar fara partile mobile pe care practic se fixeaza rotile, care permit rotilor sa bracheze.Noroc ca mi-am adus aminte de un alt Porsche dezmembrat de la care le va imprumuta.Cu partea din fata ma consider rezolvat.

Dar ce sa fac in spate ? Nu am axul...Cunostiinta mi-a spus ca nu e problema daca rotile spate sunt fixe.Sa am pe ce sa pun rotile, aia e important.Acum i-am adus aminte de axurile chinezesti care le am de la un set de jante...ma gandesc sa fac ceva cu ele.Sa calculez sa masor sa dau gauri...Aveti vreo idee ? sa ma ajutati cumva...daca nu, tot o dreg eu cumva, dar e bine sa mai aud ceva pareri.

Am pus si poze sa va dumiriti putin cum sta treaba.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF8758.JPG
Views:	63
Size:	1.16 MB
ID:	2135634   Click image for larger version

Name:	DSCF8759.JPG
Views:	80
Size:	1.10 MB
ID:	2135635   Click image for larger version

Name:	DSCF8760.JPG
Views:	35
Size:	1.23 MB
ID:	2135636  

Click image for larger version

Name:	DSCF8768.JPG
Views:	37
Size:	1,004.3 KB
ID:	2135637   Click image for larger version

Name:	DSCF8769.JPG
Views:	32
Size:	1.13 MB
ID:	2135638   Click image for larger version

Name:	DSCF8826.JPG
Views:	46
Size:	1.36 MB
ID:	2135639  

Click image for larger version

Name:	DSCF8827.JPG
Views:	32
Size:	1.27 MB
ID:	2135640   Click image for larger version

Name:	DSCF8761.JPG
Views:	41
Size:	839.0 KB
ID:	2135641   Click image for larger version

Name:	DSCF8762.JPG
Views:	38
Size:	1.20 MB
ID:	2135642  

FED express is offline  
Old 30-08-11, 22:52   #244
Miria

Stage 5
 
Miria's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,054
Default Re: Machete in lucru - FED express

Bai Emil,fara nicio suparate.Un Maisto acum e 80-100 de lei nou nout.Ce rost are sa tot dai gauri,sa lipesti ,sa cumperi cazane dezmembrate de la unu si altul.Daca pui pe hartie te costa cam cat 2 Maisto noi noute si finalul tot nu arata ca unul original.Alta e cand o vopsesc aia in fabrica alta cand o vopsesti la spray.Nu vreau sa te superi pe mine sau sa te descurajez,dar parerea mea mai bine daca tot esti cu restauratul, incearca un Autoart vechi,Kyosho sau nu stiu orice altceva valoros.Pune o piele pe scaune,fa ceva deosebit,in loc sa resuscitezi niste machete ce probabil au fost jucate de copii si distruse.
__________________
Miria is offline  
Old 30-08-11, 23:09   #245
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by Miria View Post
Bai Emil,fara nicio suparate.Un Maisto acum e 80-100 de lei nou nout.Ce rost are sa tot dai gauri,sa lipesti ,sa cumperi cazane dezmembrate de la unu si altul.Daca pui pe hartie te costa cam cat 2 Maisto noi noute si finalul tot nu arata ca unul original.Alta e cand o vopsesc aia in fabrica alta cand o vopsesti la spray.Nu vreau sa te superi pe mine sau sa te descurajez,dar parerea mea mai bine daca tot esti cu restauratul, incearca un Autoart vechi,Kyosho sau nu stiu orice altceva valoros.Pune o piele pe scaune,fa ceva deosebit,in loc sa resuscitezi niste machete ce probabil au fost jucate de copii si distruse.
Da, ai dreptatea ta.Singura chestie e ca nu eu dau banii...daca asa vrea omul cui i-o fac.Asa i-o fac.Ma intelegi ?
eu nu ma incurcam cu cadavru ala de macheta.sau cu urmatorul.deja mi-au trecut 3 prin mana.
Un Porsche Spider Maisto il obtin la 50 de lei.In stare perfecta.Dar nu bag banii mei in joc.Ma intelegi ?
Daca omul vrea asta, asta ii dau.Daca o faceam pentru mine era alta treaba.

Dupa cum vezi...pe Porcul meu e alta treaba.Incet si sigur.Mocheta si alte treburi care o sa urmeze daca o sa fii pe faza.Ma intelegi ?
Macheta asta e o comanda sa zic asa.
Clientul nostru stapanu nostru, nu ? de la el vin banii...


Ca tot ziceam de Porsche-le meu...
Mi-am dat seama ca acel capac mic de deasupra scaunelor din spate, trade-mark'ul Speedsterelor (sa zic asa) nu arata bine in aceeasi culoare cu caroseria, asa ca l-am vopsit negru odata cu bara din fata.
Si capacelul va primi un polish odata cu caroseria.Cand va sosii momentul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF8767.JPG
Views:	33
Size:	1,011.0 KB
ID:	2135686   Click image for larger version

Name:	DSCF8765.JPG
Views:	37
Size:	1.07 MB
ID:	2135687   Click image for larger version

Name:	DSCF8764.JPG
Views:	42
Size:	881.0 KB
ID:	2135688  

FED express is offline  
Old 30-08-11, 23:29   #246
Miria

Stage 5
 
Miria's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,054
Default Re: Machete in lucru - FED express

Eh daca te mai si plateste atunci e ok.Bravo tie!Si eu astept deznodamantul Porscheului tau.Chiar sunt curios cum o sa iasa mochetata.
Miria is offline  
Old 31-08-11, 00:40   #247
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Cauta doua holzsuruburi cat mai subtiri cu cap ingropat (sa intre in suportii aia care se vad in ultima poza si sunt ramasi de la axul original). Ai grija sa nu fortezi prea tare ca sa nu crape plasticul. Alternativ ai putea sa folosesti si niste bucati de conductor masiv ceva mai gros (s-ar putea sa fie chiar mai indicata metoda asta).
Apoi iei frumos o bucata din plastic (cartela e prea subtire cred, eventual sa lipesti doua fasii de cartela una peste alta) si o tai la dimensiunile potrivite incat sa formezi o baza pe care sa stea axul. Dai gauri in bucata asta si o prinzi cu holzsuruburile de suporti.
Iei o alta bucata din plastic si tai cateva fasii subtiri pe care le pui pe marginile bazei in asa fel incat axul sa se invarta fara probleme, dar sa ramana pe pozitie.
Cand termini cu chestiile de detaliu (gen corectat garda la sol, fixat axul in asa fel incat roata sa fie la distante egale de prag si de aripa spate etc) iei inca o bucata de plastic si o lipesti peste tot aranjamentul si in felul asta axul ramane acolo.

PS: eu as zice totusi sa cauti un ax pe la dezmembrari ca e cam mult de munca pentru ceva ce se gaseste gata facut.
__________________
bmwh548 is offline  
Old 31-08-11, 04:59   #248
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

cum zice Radu e cel mai bine...varianta 1 sau 2!
iar pleci si nu e gata porcul tau..
2010 is offline  
Old 01-09-11, 08:07   #249
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

baga pozele cu porcu bre!
2010 is offline  
Old 01-09-11, 09:03   #250
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
baga pozele cu porcu bre!
Nu le-am mai pus azi'noapte ca s-a oprit calculatorul la o fluctuatie de curent si mi-a fost lene sa mai scriu odata postul

Deci...dupa mai bine de un an macheta e gata in proportie de 80%.Si totusi nu-mi vine sa cred ca am adus-o la viata.Costi stie bine, era un cadavru de macheta.Completa in proportie de 45%.Si totusi nu am abandonat-o.

Ce mai e de facut:

-lipit semnalizatorul stanga cu poxipol transparent.(are piciorul rupt)
-montat interiorul portbagajului
-reglat suspensia fata/spate
mai ales pe fata ca nu-mi place deloc cum arata...
-mochetare
-o sa incerc sa ma ocup umpic si de compartimentul motor
-vopsit caroseria pe interior
-montate fetele de usi
-montat volanul
-lipit grila de deasupra capotei motor.nu are nici un sistem de prindere fiindca este custom 100%.e o grila de 993 taiata/finisata/vopsita.oricum arata de n'ori mai bine decat cu cea originala care nu era perforata.
-polish

Si acum cateva poze facute in graba azi-noapte dupa ce am terminat-o de asamblat preliminar.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF8836.JPG
Views:	42
Size:	99.5 KB
ID:	2136774   Click image for larger version

Name:	DSCF8837.JPG
Views:	53
Size:	98.8 KB
ID:	2136775   Click image for larger version

Name:	DSCF8838.JPG
Views:	48
Size:	101.3 KB
ID:	2136776  

Click image for larger version

Name:	DSCF8839.JPG
Views:	36
Size:	91.0 KB
ID:	2136777   Click image for larger version

Name:	DSCF8840.JPG
Views:	38
Size:	90.0 KB
ID:	2136778   Click image for larger version

Name:	DSCF8843.JPG
Views:	38
Size:	96.4 KB
ID:	2136779  

Click image for larger version

Name:	DSCF8844.JPG
Views:	51
Size:	107.0 KB
ID:	2136780   Click image for larger version

Name:	DSCF8849.JPG
Views:	55
Size:	102.8 KB
ID:	2136781  
FED express is offline  
Old 01-09-11, 09:10   #251
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

dupa ani si ani...eu am crezut ca e gata tot..
imi place ce vad pana aici!!!
2010 is offline  
Old 19-09-11, 20:47   #252
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Am fost iar plecat de acasa asa ca am lasat din nou Porschele pe dreapta...dar am revenit cu forte proaspete si cu ceva bunatati.
Dintr-un magazin de modelism am cumparat 2 benzi adezive, una Tamiya (masking tape) si una Groupner (striping tape, 1,5mm), 2 culori Revell: una portocalie si una "cupru".Pe langa toate astea am mai gasit si un set de pensule de modelism cu 2 pipete insotite de o solutie pentru curatat vopseaua (de pe pensule).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF9588.JPG
Views:	57
Size:	1.25 MB
ID:	2157743   Click image for larger version

Name:	DSCF9590.JPG
Views:	51
Size:	1.11 MB
ID:	2157744   Click image for larger version

Name:	DSCF9592.JPG
Views:	64
Size:	1.09 MB
ID:	2157745  

FED express is offline  
Old 19-09-11, 22:57   #253
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Nu stiu preturile asa ca nu ma leg de aspectul asta, daaaaar (si sincer sper ca nu iti stric entuziasmul cu ce urmeaza):

- trebuia sa iei banda simpla, aplicatorul e inutil si mai mult incurca (daca nu folosesti banda foarte des capatul prins in aplicator se usuca si e un capat destul de lung).
- pipetele alea sunt din plastic, vei folosi cantitati maricele de diluanti pentru a le curata si dupa un timp materialul va deveni usor poros din cauza diluantilor si nu il vei mai putea curata cum trebuie, pipetele trebuie sa fie din sticla (sunt suficient de rezistente sa le lasi si mostenire).
- vopselele Revell sunt cam...slabute, Tamiya si Model Master ruleaza grupa mare (si Gunze sunt foarte bune, dar nu am probat personal doar am vazut pe altcineva vopsind cu ele); inca ceva legat de vopsele: emailurile (enamel) nu se dau la penson (poti sa le aplici, dar sunt oarecum dificile), pentru penson iti trebuie acrilice (eventual cu un strop de retarder pe langa diluantul aferent). Ai grija ca peste metalizate (cum e cuprul ala) trebuie obligatoriu lac (metalizatele oxideaza in timp si isi schimba nuanta, spre exemplu aluminiul care devine un simplu argintiu).
bmwh548 is offline  
Old 20-09-11, 06:16   #254
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Am fost iar plecat de acasa asa ca am lasat din nou Porschele pe dreapta...dar am revenit cu forte proaspete si cu ceva bunatati.
Dintr-un magazin de modelism am cumparat 2 benzi adezive, una Tamiya (masking tape) si una Groupner (striping tape, 1,5mm), 2 culori Revell: una portocalie si una "cupru".Pe langa toate astea am mai gasit si un set de pensule de modelism cu 2 pipete insotite de o solutie pentru curatat vopseaua (de pe pensule).
acum sa vad si cand incepi sa le folosesti..sper ca nu in urmatoarea vacanta..
2010 is offline  
Old 20-09-11, 13:34   #255
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Nu stiu preturile asa ca nu ma leg de aspectul asta, daaaaar (si sincer sper ca nu iti stric entuziasmul cu ce urmeaza):

- trebuia sa iei banda simpla, aplicatorul e inutil si mai mult incurca (daca nu folosesti banda foarte des capatul prins in aplicator se usuca si e un capat destul de lung).
- pipetele alea sunt din plastic, vei folosi cantitati maricele de diluanti pentru a le curata si dupa un timp materialul va deveni usor poros din cauza diluantilor si nu il vei mai putea curata cum trebuie, pipetele trebuie sa fie din sticla (sunt suficient de rezistente sa le lasi si mostenire).
- vopselele Revell sunt cam...slabute, Tamiya si Model Master ruleaza grupa mare (si Gunze sunt foarte bune, dar nu am probat personal doar am vazut pe altcineva vopsind cu ele); inca ceva legat de vopsele: emailurile (enamel) nu se dau la penson (poti sa le aplici, dar sunt oarecum dificile), pentru penson iti trebuie acrilice (eventual cu un strop de retarder pe langa diluantul aferent). Ai grija ca peste metalizate (cum e cuprul ala) trebuie obligatoriu lac (metalizatele oxideaza in timp si isi schimba nuanta, spre exemplu aluminiul care devine un simplu argintiu).
Mi-ai distrus copilaria ...

Asadar...
De banda nu stiu, nu m-am gandit la chestia cu uscatul mai ales ca e prima data cand iau.Nici nu am prea cascat ochii dupa banda asa simpla.O sa ma gandesc ce sa fac cu capatul ala prins in aplicator...sa nu se usuce dupaia...

Pipete din sticla nu am vazut.Asa era setul.In principal am dorit pensule ca sa aplic si eu niste culori.Pur si simplu s-a nimerit sa fie pipetele "la pachet", oricum nu aveam de gand sa iau vopsea cu ele.Bine ca mi-ai zis.

Chestia cu vopselele Revell nu o stiam.Acolo erau Revell si Humbroll mi se pare.Am luat Revell fara sa stau pe ganduri, nu prea pot argumenta alegerea.Poate si fiindca lotul de vopsele revell era mai mare...poate.
La chestia cu emailurile si acrilicele, iar nu m-am gandit.Defapt nu stiam.Tamya erau destul de putine, cateva la spray, printre care si grund.Revell la fel parca.Erau umpic cam scumpe pentru bugetul cu care am intrat in magazin asa ca...

Acum cu "cuprul" ala...ce lac sa dau peste el ? am doar lac de la duplicolor, oare sunt compatibile ?
Aveam de gand sa dau cu "cupru" ceva tevi pe sub machete sau ceva...
Pacat ca nu am stat mai mult.Erau o gramada de chestii si recipiente, m-am uitat ce m-am uitat, dar pe fuga, la unele am dedus poate...pacat ca nu a fost timp mai mult.
Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
acum sa vad si cand incepi sa le folosesti..sper ca nu in urmatoarea vacanta..
hahahaha...nu stiu man...sa vad ce si cum.cand am nevoie de ele, le folosesc.
FED express is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -