Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-08-11, 12:58   #226
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
portiera nu e inchisa
cand e inchisa si are fata de usa sta normal
aha am inteles acum!
hai spor la treaba
2010 is offline  
Old 01-08-11, 15:37   #227
Cristi.megane

Stage 5
 
Cristi.megane's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 581
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Sunt curios cum va arăta în final , dar mi se pare ciudat încalţat cu jantele de pe z3....
Cristi.megane is offline  
Old 02-08-11, 19:56   #228
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by Cristi.megane View Post
Sunt curios cum va arăta în final , dar mi se pare ciudat încalţat cu jantele de pe z3....
o sa vedem...

Dupa cateva ore de taiat si slefuit am terminat jantele de pe spate si le-am potrivit pe ax.Imi place la nebunie cum arata.Am facut un test pe cealalta matza ca sa le ajustez si sa le potrivesc.
Nu credeam, dar e mai mult de munca la rotile din fata, defapt la prinderea lor.Trebuie modificat butucul putin si chiar nu credeam ca imi va pune ceva probleme, dar oricum asta e farmecul.
In primele poze, jantele sunt pe matza "in lucru", iar in ultimele, pe donatoare.

Astept pareri.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7433.JPG
Views:	74
Size:	137.7 KB
ID:	2106318   Click image for larger version

Name:	DSCF7434.JPG
Views:	68
Size:	86.9 KB
ID:	2106319   Click image for larger version

Name:	DSCF7435.JPG
Views:	56
Size:	113.3 KB
ID:	2106320  

Click image for larger version

Name:	DSCF7436.JPG
Views:	59
Size:	89.9 KB
ID:	2106321   Click image for larger version

Name:	DSCF7444.JPG
Views:	59
Size:	75.1 KB
ID:	2106322   Click image for larger version

Name:	DSCF7446.JPG
Views:	46
Size:	75.2 KB
ID:	2106323  

Click image for larger version

Name:	DSCF7447.JPG
Views:	39
Size:	66.7 KB
ID:	2106324   Click image for larger version

Name:	DSCF7452.JPG
Views:	57
Size:	138.8 KB
ID:	2106325   Click image for larger version

Name:	DSCF7455.JPG
Views:	40
Size:	60.8 KB
ID:	2106326  

Click image for larger version

Name:	DSCF7456.JPG
Views:	40
Size:	83.0 KB
ID:	2106327   Click image for larger version

Name:	DSCF7457.JPG
Views:	58
Size:	103.3 KB
ID:	2106328   Click image for larger version

Name:	DSCF7458.JPG
Views:	33
Size:	101.4 KB
ID:	2106329  

Click image for larger version

Name:	DSCF7459.JPG
Views:	37
Size:	90.1 KB
ID:	2106330   Click image for larger version

Name:	DSCF7460.JPG
Views:	53
Size:	76.6 KB
ID:	2106331  
FED express is offline  
Old 04-08-11, 16:17   #229
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Asadar trebuia sa vina si clipa asta...
M-am tot gandit cum sa rezolv problema si am gasit cel mai bun mod.Cred.
Am masurat, gaurit, taiat, frezat, lipit si probat.Totul e perfect.
Inca o treaba bine facuta.Dupa parerea mea...
Am facut poze la fiecare miscare ca sa vedeti.Astept pareri daca am procedat sau nu bine.
Adevarat, acum un "telescop" sa-i zic asa...este gri si unul negru, dar nu conteaza fiindca la sfarsit tot sasiul va fi negru, in afara de esapament si va arata bine, pana atunci eu sunt multumit de rezultat si de faptul ca totul se potriveste de minune.
Oricum, asta nu ma scuteste de achizitionarea unui nou motan, fiindca inca am nevoie de axul fata pe care l-am facut...bucatele in momentul acela blestemat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7462.JPG
Views:	30
Size:	155.7 KB
ID:	2108717   Click image for larger version

Name:	DSCF7463.JPG
Views:	37
Size:	158.4 KB
ID:	2108719   Click image for larger version

Name:	DSCF7464.JPG
Views:	36
Size:	146.6 KB
ID:	2108721  

Click image for larger version

Name:	DSCF7465.JPG
Views:	29
Size:	104.8 KB
ID:	2108722   Click image for larger version

Name:	DSCF7467.JPG
Views:	35
Size:	107.4 KB
ID:	2108724   Click image for larger version

Name:	DSCF7469.JPG
Views:	27
Size:	131.6 KB
ID:	2108725  

Click image for larger version

Name:	DSCF7470.JPG
Views:	29
Size:	116.6 KB
ID:	2108727   Click image for larger version

Name:	DSCF7471.JPG
Views:	32
Size:	102.0 KB
ID:	2108728   Click image for larger version

Name:	DSCF7472.JPG
Views:	35
Size:	86.3 KB
ID:	2108730  

Click image for larger version

Name:	DSCF7473.JPG
Views:	29
Size:	97.9 KB
ID:	2108731   Click image for larger version

Name:	DSCF7474.JPG
Views:	33
Size:	95.5 KB
ID:	2108735   Click image for larger version

Name:	DSCF7475.JPG
Views:	31
Size:	113.4 KB
ID:	2108736  

Click image for larger version

Name:	DSCF7477.JPG
Views:	34
Size:	104.7 KB
ID:	2108737  
FED express is offline  
Old 04-08-11, 16:37   #230
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Da' daca spuneai ca ai nevoie de niste sarma de cupru/aluminiu mai groasa si iti trimiteam eu nu era mai bine decat sa strici volanul?
In rest pare ok rezultatul, dar apropo de ce ai zis cu vopsirea sasiului: vezi ca nu trebuie sa fie integral negru; spre exemplu deflectoarele de caldura care de obicei se vopsesc cu aluminiu.
__________________
bmwh548 is offline  
Old 04-08-11, 20:52   #231
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Da' daca spuneai ca ai nevoie de niste sarma de cupru/aluminiu mai groasa si iti trimiteam eu nu era mai bine decat sa strici volanul?
In rest pare ok rezultatul, dar apropo de ce ai zis cu vopsirea sasiului: vezi ca nu trebuie sa fie integral negru; spre exemplu deflectoarele de caldura care de obicei se vopsesc cu aluminiu.
Am zis sa nu mai deranjez pentru nimic...mai Radu mai.Mersi oricum.

Cum sa-ti explic treaba cu sasiul...
Doar partea de sub macheta vine neagra, in afara de esapament care ramane cromat.
Partea care se observa va fi data in gund si pregatita de vopsit.Va avea aceeasi culoare ca si caroseria, mai putin viitoarea buza din fata care va fi neagra.
Sper ca m-am facut inteles.
Mersi de parere Radule, aveam emotii cand am vazut ca ai postat.Daca a trecut testul tau e bunicica lucrarea.Mersi.
FED express is offline  
Old 05-08-11, 23:12   #232
Miria

Stage 5
 
Miria's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,054
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Am zis sa nu mai deranjez pentru nimic...mai Radu mai.Mersi oricum.

Cum sa-ti explic treaba cu sasiul...
Doar partea de sub macheta vine neagra, in afara de esapament care ramane cromat.
Partea care se observa va fi data in gund si pregatita de vopsit.Va avea aceeasi culoare ca si caroseria, mai putin viitoarea buza din fata care va fi neagra.
Sper ca m-am facut inteles.
Mersi de parere Radule, aveam emotii cand am vazut ca ai postat.Daca a trecut testul tau e bunicica lucrarea.Mersi.
Fedule dupa parerea mea arata bine,insa te cam chinuesti de pomana,mai bine banii de pe diversi motani donatori ii foloseai in vreun Autoart.Si inca o intrebare daca a trecut testul lui Radu de ce ar fi o lucrare bunicica?Chiar daca te-ai chinuit si se vede.Oricum dupa parerea mea prea multa munca si bani ,care adunati ar fi insemna un Autoat sau Kyosho veritabil.Oricum mult succes!
__________________
Miria is offline  
Old 06-08-11, 02:17   #233
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Mersi de parere Radule, aveam emotii cand am vazut ca ai postat.Daca a trecut testul tau e bunicica lucrarea.Mersi.
Deci am ajuns sa fiu privit ca tartorul sectiunii sau cum? Stiu ca de multe ori sunt cam acid in exprimari, dar nu o fac cu rautate, am eu un stil mai ciudat de a critica in mod constructiv. Imi place ce vad la tine de obicei pentru ca ai foarte multa rabdare si nu te grabesti sa vezi macheta gata sacrificand grija pentru detalii.

Quote:
Originally Posted by Miria View Post
Fedule dupa parerea mea arata bine,insa te cam chinuesti de pomana,mai bine banii de pe diversi motani donatori ii foloseai in vreun Autoart.
Nu prea sunt de acord. Sa spun ca eu am cumparat inca 3 machete de E65 ca sa o fac pe cea albastra? Sa spun de cate ori am vopsit-o sau cate accesorii am luat special pentru ea si nu le-am mai folosit? Emil e pasionat de E36 si vrea ca rezultatul sa fie cat mai bun, pentru asta trebuie cheltuiti bani si e dreptul lui sa ii cheltuie cum crede de cuviinta.
bmwh548 is offline  
Old 06-08-11, 09:16   #234
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by Miria View Post
Fedule dupa parerea mea arata bine,insa te cam chinuesti de pomana,mai bine banii de pe diversi motani donatori ii foloseai in vreun Autoart.Si inca o intrebare daca a trecut testul lui Radu de ce ar fi o lucrare bunicica?Chiar daca te-ai chinuit si se vede.Oricum dupa parerea mea prea multa munca si bani ,care adunati ar fi insemna un Autoat sau Kyosho veritabil.Oricum mult succes!
Da Andrei si eu m-am gandit cateodata la treaba asta si asa si este daca trag o linie, poate cu banii de pe machetele donatoare, de pe grund, vopsea si alte nimicuri poate luam ceva calumea, dar asta nu inseamna ca nu o sa iau mai incolo.PE mine chiar ma pasioneaza si lucrez cu mare placere la machetele astea.
De exemplu, ca sa termin Porsche-le (care e gata de vopsit, il vopsesc cand vin din concediu) a trebuit sa mai cumpar unul intreg dupa ce la ala meu modificasem deja caroseria si tot.Eu l-am luat fara scaune, fara volan, fara roti, fara parbriz, fara faruri si cu alte lipsuri, un cadavru de macheta intr-un cuvant.Ei, l-am gasit fara oglinzi(care oricum nu le mai foloseam) la un pret imbatabil, asa ca am luat donatorul si am completat-o pe a mea, restul trimitand-o mai departe la bunul prieten Horia.Tot de la el am luat inainte un 993 pentru roti si mai is multe de zis...dar nu are rost.
Ideea e ca pentru mine inseamna mult sa lucrez si sa fac ceva cu mana mea.Nu stiu ce sa zic...cei care lucreaza asa ceva cunosc sentimentul.
Eu ma bucur chiar si la primul strat de grund cand stiu ca an terminat marile operatii la caroserie si imi pot face o idee asupra modelului final.

Asa ca...la inceputul saptamanii am rupt axul fata cand am vrut sa dau jos rotile, iar in momentul ala s-a rupt si "telescopul" de sustinere din partea de sus a sasiului, dupa cum ai vazut mai sus, l-am rezolvat, dar ax de unde ?
Asa ca urmeaza un nou motan rosu (cu cutie poate) de la care o sa iau axul si restul il tin il combin cu celalalt, fiindca urmatorul motan care il fac va fi unul stilat doar cu mici detalii, nu va mai fi clean look.Apoi o sa mai urmeaza un motan albastru, care va ramane stoc, doar asa din marea mea iubire mentru masina asta si pentru machetele astea...
E greu de explicat...sunt bolnav deja...

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Deci am ajuns sa fiu privit ca tartorul sectiunii sau cum? Stiu ca de multe ori sunt cam acid in exprimari, dar nu o fac cu rautate, am eu un stil mai ciudat de a critica in mod constructiv. Imi place ce vad la tine de obicei pentru ca ai foarte multa rabdare si nu te grabesti sa vezi macheta gata sacrificand grija pentru detalii.

Nu Radule, doar ca stiu ca urmaresti calitatea, la fel ca mine si daca aprobi lucrarea inseamna ca e ceva de capu' ei pana la urma...in fine...pricepi tu.
Si nici o problema cu exprimarea, mie mi se pare foarte potrivita, iar critica m-a ajutat mult sa stii.
Da, nu ma mai grabesc, mai ales acum cand Porschele a primit un strat subtire de grund la praguri unde a ramas chitul de cand am lucrat ultima data, iar acum porcul e gata de vopsit.Poate il vopsesc luni, fiindca marti plec pentru vreo 2-3 saptamani, iar in felul asta o sa fie uscat bine cand ma intorc.Sau cine stie...
Cert e ca Porsche-le mai trebuie vopsit, asamblat, reglata suspensia -poate mochetez interiorul- si e "gata de drum", adica gata sa stea in vitrina...
Apoi Motanul asta la care am pregatit rotile, e aproape gata si la exterior, sa vad ce-i mai fac la interior si cam gata...acum nu ma mai grabesc.NU vreau sa ma inec ca tziganul la mal...
Si in plus...mai sunt pregatite 2 Z3M (date in grund...) dar asta e alta poveste si alt proiect, nu va bat la cap cu el


Nu prea sunt de acord. Sa spun ca eu am cumparat inca 3 machete de E65 ca sa o fac pe cea albastra? Sa spun de cate ori am vopsit-o sau cate accesorii am luat special pentru ea si nu le-am mai folosit? Emil e pasionat de E36 si vrea ca rezultatul sa fie cat mai bun, pentru asta trebuie cheltuiti bani si e dreptul lui sa ii cheltuie cum crede de cuviinta.
Ei este si o parte buna dupa atatia donatori, ramai cu un parc de dezmembrari din care mai iasa cate ceva cascaval, sau pentru placerea mea, pot combina diferite piese de la machete pentru noi proiecte...sau piese pentru ale mele, daca cumva se rupe/strica ceva.Oricum asta e sacrificiul pentru un proiect de asa amploare.Si eu cred ca merita.

Last edited by FED express; 06-08-11 at 09:26.
FED express is offline  
Old 08-08-11, 16:16   #235
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

ai plecat in concediu si ai lasat totul balta...rusine
buna treaba pana aici emi!!!
2010 is offline  
Old 08-08-11, 19:30   #236
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
ai plecat in concediu si ai lasat totul balta...rusine
buna treaba pana aici emi!!!
Na na na...nu scapi asa repede de mine...

Azi am bagat turbo.Am alergat la atelier si am dat chit fin.Am ajuns pe seara acasa si am slefuit porcul si am dat deja primele 2 straturi de vopsea pe el.
Din pacate sapuniera mea nu poate reda culoarea.Macheta este de un violet violent de frumos.Este lila blau, dar aparatul meu arata cu totul altceva...

Problema e alta...
In urma slefuirii au mai ramas urme unde a iesit la iveala negrul mat de dinainte.A fost slefuit oricum si prinde vopseaua.Problema e ca albastrul nu a acoperit inca destul de bine desi a fost aplicat uniform.Mi-e teama ca nu o sa acopere.Deja am dat al treilea strat.Nu stiu ce sa fac...

Mi-e ciuda pe mine ca nu am dat un fond inainte.Doamne ce prost am putut fi.Puteam da un fond alb ca sa iasa mai deschis sau un fond negru.Mi-e ciuda ca nu am dat...

Radu, ce sugestie imi dai ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7499.JPG
Views:	50
Size:	1.20 MB
ID:	2113169   Click image for larger version

Name:	DSCF7500.JPG
Views:	59
Size:	1.04 MB
ID:	2113170   Click image for larger version

Name:	DSCF7501.JPG
Views:	60
Size:	1.27 MB
ID:	2113171  

Click image for larger version

Name:	DSCF7502.JPG
Views:	53
Size:	1.15 MB
ID:	2113172  
FED express is offline  
Old 08-08-11, 19:42   #237
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

In stadiul asta nu mai am ce sugestii sa-ti dau. Trebuia sa dai un strat subtire de grund sau chiar un strat de alb, orice ca sa uniformizezi suprafata. In momentul asta e prea tarziu. Din poze e mai greu sa-mi dau seama de problema, e chiar atat de evidenta? Eu as lasa-o sa se usuce perfect (24 de ore cred ca sunt suficiente) si apoi as scoate-o la lumina (soare puternic). Daca se vad diferente de nuanta incearca sa o polishezi complet (sau eventual chiar sa smirgheluiesti fin) si apoi sa mai dai un strat de vopsea. Atentie la grosimea vopselei, banuiesc ca vei da si lac, daca ingrosi prea tare risti sa ciupesti vopseaua pe la muchiile pieselor mobile.
bmwh548 is offline  
Old 08-08-11, 19:47   #238
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
In stadiul asta nu mai am ce sugestii sa-ti dau. Trebuia sa dai un strat subtire de grund sau chiar un strat de alb, orice ca sa uniformizezi suprafata. In momentul asta e prea tarziu. Din poze e mai greu sa-mi dau seama de problema, e chiar atat de evidenta? Eu as lasa-o sa se usuce perfect (24 de ore cred ca sunt suficiente) si apoi as scoate-o la lumina (soare puternic). Daca se vad diferente de nuanta incearca sa o polishezi complet (sau eventual chiar sa smirgheluiesti fin) si apoi sa mai dai un strat de vopsea. Atentie la grosimea vopselei, banuiesc ca vei da si lac, daca ingrosi prea tare risti sa ciupesti vopseaua pe la muchiile pieselor mobile.
da, acum am dat ultimul strat.s-a mai pierdut, dar am eu ochi prea buni
oricum maine dimineata plec si o sa se usuce vreo 2 saptamani bine de tot...
ma gandesc sa o las asa si cand vin sa-i dau un polish si apoi in functie de situatie sa o iau cu un 1000-2000.
daca chiar nu iasa nici asa, atunci o iau bine cu un 600 pana o matuiesc, ii dau un alb de fond si apoi iara.
deci in concluzie, o las pana peste 2 saptamani cand vin.
macar am testat un mit.vopsitul pe balcon.la mine cel putin nu a fost praf ca am udat inainte, iar in felul asta vopseaua a iesit fara imperfectiuni.chiar sunt multumit de aspectul asta...
FED express is offline  
Old 08-08-11, 20:19   #239
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Machete in lucru - FED express

a iesit fff bine din ce vad..nici nu ma asteptam sa fie nasol, bravo emi foarte buna mana!!!
2010 is offline  
Old 08-08-11, 21:47   #240
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Machete in lucru - FED express

Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
a iesit fff bine din ce vad..nici nu ma asteptam sa fie nasol, bravo emi foarte buna mana!!!
mersi Costi.
acum dupa aproape 2 ore si o uscare bunicica stand sub reflector, imi dau seama ca vopseaua nu arata delco rau ba chiar s-a acoperit bine.
oricum, cand vin urmeaza un polish, o maturie si inca un strat de vopsea, ca sa ajunga si pe interiorul capotelor si a usilor, iar apoi lac si asta e !
FED express is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -