Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-12, 13:17   #391
tambourine_man

Stage 1
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 18
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by zeolit View Post
eu parcand practic la intrarea in TMB
TMB ?!
tambourine_man is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 17:32   #392
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by zeolit View Post
WJ-ul este imbatabil din punctul meu de vedere.
La banii pe care ii dai pe el, ai o masina echipata full, cu capabilitati excelente on si off.
On road ma bate doar X5/X6, Cayenne si ML-ul, iar off doar Landcruiserul si Discovery. Niciuna insa nu am gasit sa ma bata si pe sosea, si off-road.
Aici ma refer strict la modele similare, echipate de strada, precum a mea

Cred ca nu stii ce vorbesti. Un Cayenne sau un Touareg sterge cu tine pe jos si on si offroad. Mai ales Cayenne pe sosea. Acolo e imbatabil. NIci prin cele mai frumoase vise nu ajunge un WJ pe unde poate urca un Cayenne sau Touareg.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 14:35   #393
ursuletz_82

Stage 2
 
ursuletz_82's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 44
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Conduc zi de zi un Pajero LWB 2,8 TD. De ce 4x4? Imi da o nota de siguranta fata de unii imbecili din trafic,vizibilitate mai buna si....daca chiar tai fata unui turism,se fereste.
Am mai condus:Grand Cherokke ZJ 5,2 cmc: Patrol tot de 2,8;chiar si Frontera 2,5; L-200: Pajero benzina 3000.
Dintre toate mi-a placut Pajero 3000 benzina.Pe vitor pt.trozneli in padure mi-am propus o Niva si asa mai de strada un FreeLander.
Un week-end placut!
ursuletz_82 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 14:39   #394
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Ce treaba are 4x4 cu viziblitatea?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 15:25   #395
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
NIci prin cele mai frumoase vise nu ajunge un WJ pe unde poate urca un Cayenne sau Touareg.
E atat de amuzanta afirmatia incat nici nu are rost sa incerc sa incerc o discutie.

Tine-o tot asa, esti pe drumul cel bun
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 16:58   #396
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

SUV Hyundai Santa-fe 2.2 CRDI-150cp
Si in afara de motor care mi se pare pur si simplu prea puturos nu prea am ce sa-i reprosez.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 19:11   #397
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by ursuletz_82 View Post
daca chiar tai fata unui turism,se fereste.
Aceasta afirmatie nu-si are rostul pe acest topic ... locul ei e intr-un topic denumit "soferi nesimtiti". Ti-as dori sa-ti taie si tie fata vre-un TIR doua trei sa vezi ce cool e.
Din cauza "oamenilor" ca tine oamenii au o parere asa "buna" despre noi restul posesorilor de SUV-uri/offroadere.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 19:40   #398
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Din cauza "oamenilor" ca tine oamenii au o parere asa "buna" despre noi restul posesorilor de SUV-uri/offroadere,
si/sau bmw-uri cu numere de BG si 10l de benzina in rezervor.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 13:14   #399
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
E atat de amuzanta afirmatia incat nici nu are rost sa incerc sa incerc o discutie.

Tine-o tot asa, esti pe drumul cel bun
E amuzanta pt tine. Pt mine , e reala. Eu in comparatie cu tine, chiar am testat .Nu vorbesc din auzite sau pareri. Un Cayenne poate urca exact acolo unde poate si un Patrol sau Pajero. Sau, poate merge foarte bine si on ( aici il demoleaza) si off langa un G-class.

Atat de distractive sunt unele pareri ale celor care sunt paralel cu subiectul, dar ei continua sa o tina asa, ca doar stie el ca asa e....

Last edited by 300zxtt; 18-11-12 at 13:20.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 18:15   #400
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Eu sunt de aceeasi parere ca Cayenne se descurca ok la un offroad soft/mediu ... dar plangi langa masina cand zgarii jantele (balonul cauciucului prea mic ca sunt roti de aspect pe ele). Si da, zic si eu ca e comparativ cu Patrol/Pajero stock.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 23:31   #401
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
E amuzanta pt tine. Pt mine , e reala. Eu in comparatie cu tine, chiar am testat .Nu vorbesc din auzite sau pareri. Un Cayenne poate urca exact acolo unde poate si un Patrol sau Pajero. Sau, poate merge foarte bine si on ( aici il demoleaza) si off langa un G-class.

Atat de distractive sunt unele pareri ale celor care sunt paralel cu subiectul, dar ei continua sa o tina asa, ca doar stie el ca asa e....
Ne limitam doar la urcat sau intra in off-road si incrucisari diverse, gen trecut santuri / parauri ? Pentru ca atunci singurul posibil avantaj care il are Cayenne in fata unui off-roader cu punti rigide sunt artificiile electronice, care ajuta pana la un punct daca nu ai cursa la suspensie...

Ar trebui sa fiu absurd sa zic ca e mai buna o masina cu punti rigide on-road
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 08:24   #402
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Ne limitam doar la urcat sau intra in off-road si incrucisari diverse, gen trecut santuri / parauri ? Pentru ca atunci singurul posibil avantaj care il are Cayenne in fata unui off-roader cu punti rigide sunt artificiile electronice, care ajuta pana la un punct daca nu ai cursa la suspensie...

Ar trebui sa fiu absurd sa zic ca e mai buna o masina cu punti rigide on-road
Intra tot felul de incursiuni soft si mediu. Si aici face fata cu brio alaturi de orice offroader stock. Iar fata de unele are avantajul suspensiei pneumatice ce ridica masina mai sus decat cele cu suspensie normala. Intr-o incursiune off mediu alaturi de un prieten cu un GC am avut avantajul garzii la sol mai mare, iar la el singurul avantaj fiind autonomia mai mare, avand diesel.

Deci, scoate-ti ideea ca, daca e e suv, Cayenne e bun doar sa-ti impresionezi vecinii. Paote face face oricarei incursiuni soft si mediu. Si incaltata cu cauciucuri Scorpion M+S.

Last edited by 300zxtt; 20-11-12 at 08:30.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 14:07   #403
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Question Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

nu mai merge 4x4? trage numai spate-stanga.am comutat 4h, 4l...
masina in cauza mazda bt-50 2008.
ce poate fii? cardanul mic care actioneaza puntea fata, cutia de transfer, diferentialul?
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 18:06   #404
vizy

Stage 1
 
vizy's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 13
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Ne limitam doar la urcat sau intra in off-road si incrucisari diverse, gen trecut santuri / parauri ? Pentru ca atunci singurul posibil avantaj care il are Cayenne in fata unui off-roader cu punti rigide sunt artificiile electronice, care ajuta pana la un punct daca nu ai cursa la suspensie...

Ar trebui sa fiu absurd sa zic ca e mai buna o masina cu punti rigide on-road
Sunt destule filmulete pe youtube,arunca si tu o privire:https://www.youtube.com/results?searc....1._uRD8YC4LJY

Sa fiu sincer nici eu nu am crezut ce poate Cayennul in off-road dar m-am documentat.
Respect 300zxtt!
vizy is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 20:04   #405
cernescualina

Stage 3
 
cernescualina's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 81
Default Re: Ce 4x4 conduci? (SUV sau Tot-teren)

Eu cand conduc un 4x4 il conduc pe asta din poze , dar mi-ar placea un Duster , cred ca e o masina buna . Ma amuza foarte tare "copilasi" din discutile de mai sus , cum stiu ei ce masina e mai tare , c-am asa faceam si la gradinita , e clar ca un pick-up , nu e la fel de bun in offroad ,ca un Pajero , Patrol etc , si nici un SUV , gen Cayenne nu merge in offroad la fel, (ca-s masini cu vopsea scumpa ), parrea mea , ca le-am c-am vazut pe toate , merg cam la fel ,e prea mica diferenta , in rest tine de cauciucuri , motoare, blocante,unghi de atac si degajare , etc ,etc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	retusate-2081.jpg
Views:	125
Size:	8.42 MB
ID:	2650732   Click image for larger version

Name:	retusate-2094.jpg
Views:	92
Size:	7.69 MB
ID:	2650733   Click image for larger version

Name:	retusate-2088.jpg
Views:	134
Size:	8.54 MB
ID:	2650734  

cernescualina is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -