Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-09, 09:37   #61
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

si legiloe noastre sutn destul de bune problema este la politia romana care este corupta, care pt cativa le trece cu vederea la multe ilegalitati.

recunosc si e4u am dat spaga ca sa scap si atunci ma bucuram ca am scapat. dar m-am gandit porma si mi-am dat seama ca se putea intampla o chestie foartye grava.

ma grabeam si am depasit pe linie continua- in principiu se vedea se urma dupa curba era iarna si se vedea printre copaci ca nu vine nici o masina dar totusi nutea sa fie o masina si sa nu o fi observat eu si atunci un mare BUM si paote cine stie nsite aripioare si o harpa :d
mae is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 22:23   #62
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

judecatorii au decis:4 ani de inchisoare pentru viata unui om

sa ma ca# in ea de tara
atat valoram,4 ani
acum sa vedem ca nu am inteles daca sunt cu suspendare sau nu
......
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 00:50   #63
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

Nope. 4 ani cu executare şi daune de plătit de 3.131.091 RON. Şi să zică mersi că nu a luat pedeapsa maximă, dat fiind că e vinovat de mai multe infracţiuni.

Doctorul Adrian Iosif Cocoană, cel care, în august 2008, aflat la volanul unui autotursim Ferrari a ucis un pieton şi a fugit de la locul faptei, a fost condamnat, ieri, de magistraţii Judecătoriei Craiova la patru ani de închisoare cu executare pentru ucidere din culpă, părăsirea locului accidentului şi vătămări corporale.

Instanţa l-a mai obligat pe Adrian Iosif Cocoană să plătească familiei victimei 68.875 de lei daune materiale şi 3 milioane de lei daune morale. Totodată, magistraţii au stabilit despăgubiri şi către Cristina Rohneanu (prietena tânărului) 50.000 de lei daune morale şi 1.776 de lei daune materiale, iar lui Mircea Preduţ (şoferul taximetrului) 10.000 de lei daune morale şi 440 de lei daune materiale. Hotărârea nu este definitivă, putând fi atacată cu recurs la Tribunalul Dolj. Adrian Iosif Cocoană a fost arestat preventiv în 21 august 2008, pentru 29 de zile, ulterior mandatul de arestare fiind prelungit. Şeful Poliţiei Rutiere Timiş, Florin Bolbos, declara atunci că şoferul avea viteză foarte mare, fiind pe o porţiune de drum drept. Şoferul a intrat în depăşire pe contrasens şi pentru că din faţă veneau maşini a vrut să se replieze. Atunci a lovit un taxi, iar autoturismul Ferrari a ricoşat pe trotuar unde a lovit doi pietoni, după care s-a izbit de un cap de pod. Şoferul a fugit, însă s-a predat poliţiei după aproape 24 de ore.


http://www.puterea.ro/news5531/Uciga...une-morale.htm

Codul Penal în vigoare acum spune aşa:

Art. 178. - Uciderea din culpa

Uciderea din culpa a unei persoane se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Uciderea din culpa ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale ori a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activitati, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

Când uciderea din culpa a unei persoane este savârsita de un conducator de vehicul cu tractiune mecanica, având în sânge o îmbibatie alcoolica ce depaseste limita legala sau care se afla în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza fapta savârsita din culpa, de orice alta persoana în exercitiul profesiei sau meseriei si care se afla în stare de ebrietate.

Daca prin fapta savârsita s-a cauzat moartea a doua sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevazute în alineatele precedente se poate adauga un spor pâna la 3 ani.


Până acum instanţele comuniste şi cele post-1989 obişnuiau să aplice o pedeapsă cu suspendare în caz de accident cu victime, dar cu obligarea la despăgubiri, fiindcă principalul interes de natură socială este despăgubirea moştenitorilor victimei, nu să îl ţii pe dobitoc închis, ceea ce e costisitor pentru stat.

Faptul că unii au devenit asasini din pură nesimţire, începând cu Carmen Păunescu, i-a făcut şi pe judecători să devină mai puţin îngăduitori şi să întindă mai puţin mâna spre plic :P

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 22:40   #64
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

nu vedeti punctul esential: sentinta nu este definitiva si irevocabila.

inca mai are cale de atac la aceasta sentina, care normal ca o va folosi. deci pana sa ajunga la final povestea asta mai este.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 23:47   #65
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

Quote:
Originally Posted by bobo32 View Post
nu vedeti punctul esential: sentinta nu este definitiva si irevocabila.

inca mai are cale de atac la aceasta sentina, care normal ca o va folosi. deci pana sa ajunga la final povestea asta mai este.
Depinde!

Eu zic că mai bine de atât nu are cum să iasă pentru nemernic. Cred că şi el este conştient de asta şi se va conforma sentinţei.
În România zilelor noastre, oricât de sumbru ne-ar fi viitorul/prezentul, "jutiţia" nu cred că poate trece cu vederea un aşa caz.
Zic şi eu...
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 13:41   #66
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

sunt curios care ar fi fost sentinta daca se preda atunci la fata locului si sa i se verifice alcoolemia
probabil ar fi ajuns pe la 7 ani

"Când uciderea din culpa a unei persoane este savârsita de un conducator de vehicul cu tractiune mecanica, având în sânge o îmbibatie alcoolica ce depaseste limita legala sau care se afla în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani."

voi ce ziceti?
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 19:10   #67
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

Pe mine nu ma mai mira nimic. Stiu un caz, in Craiova, unde o persoana a fost omorata pe trecerea de pietoni. A doua zi, dimineata, trecerea era mutata la 50 de metri de locul initial
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 19:22   #68
mario_eddy

Stage 5
 
mario_eddy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 434
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

tu probabil te referi la trecerile de pietoni din centrul craiovei, alea au fost mutate din simplul motiv ca s-a construit un sens giratoriu si trecerile de pietoni erau fix la iesiri si soferilor le era imposibil sa vada din timp daca e cineva pe trecere. accident mortal nu stiu sa fi fost, si chestia cu mutatul trecerii de pietoni am auzit-o pana acum de cel putin 5 ori in 5 orase diferite e un fel de urban legend, cum e bancul cu tipa in jeep care dupa ce o loveste unul se da jos si spune: ba xxxx tu stii cata xxxx am supt eu pt masina asta!

si ontopic, domnul doctor dupa mine merita cel putin 20 de ani de inchisoare. tata a fost lovit pe trecere de un idiot mort de beat si a stat cateva saptamani bune in coma, a trebuit sa invete sa vorbeasca din nou, sa mearga etc a suferit 13 operatii pe viu, si a ramas cu handicap locomotor, in schimb soferul a primit 1 an de inchisoare cu suspendare
__________________

Last edited by mario_eddy; 24-07-10 at 19:26.
mario_eddy is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 18:24   #69
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

nu am cuvinte pt ""doctorul"" cu Ferrari......mare ""smecheras"" asasin de Romania..
Condoleante familiei baiatului

mario_eddy foarte nasol ce ai scris.nu pot sa zic decat insanatosire grabnica ...a primit 1 an doar tipu?
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 15:59   #70
StoRo

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 75
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

E ciudata Romania asta.
StoRo is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 23:18   #71
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

Ciudat e el. Accidente se pot întâmpla, dacă nu cu maşina atunci cu motorul, cu barca, cu elicopterul cu orice. E firesc să se acorde despăgubiri moştenitorilor victimei, şi acestea să nu fie ridicole ca într-un caz petrecut la Bacău (7500 RON despăgubiri).

Scârboşenia lui de caracter e demonstrată de faptul că nu şi-a făcut datoria de bun cetăţean: să acorde primul ajutor victimelor, să cheme Poliţia şi SMURDul şi să se predea autorităţilor. Cine ştie, poate dacă făcea asta, băiatul ar fi supravieţuit, minutele până când vine ambulanţa sunt vitale. Şi chiar dacă nu ar fi supravieţuit, autorul era condamnat pentru omor din culpă cu suspendare. Şi bineînţeles, cu acordarea de daune. Faptul că a fugit ca un şobolan, a făcut diverse manevre ca să tragă de timp, să mute procesul, să încerce să se dea nevinovat, îl face să-şi merite pe deplin pedeapsa. Dacă niciunul dintre noi n-ar avea simţul datoriei aşa cum nu l-a avut el, unde ajungem?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 12:48   #72
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

Începând de azi, Adrian Cocoană îşi execută condamnarea de 4 ani la Penitenciarul Timişoara.

Tribunalul Dolj a respins recursul său. Decizia este definitivă şi irevocabilă.

(Pentru a scăpa de plata despăgubirilor, a renunţat la cea mai mare parte dintre proprietăţile lui )

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 13:05   #73
xXSegaXx

Stage 3
 
xXSegaXx's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 108
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

4 ani mi se pare prea putin pt viata unui om
xXSegaXx is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 19:27   #74
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ferrari implicat intr-un accident mortal la Timisoara

a dat bani grei sa faca doar 4 ani de parnaie...
Daca avea dacia si era calic facea un minim 10
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -