Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-08, 19:39   #16
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: M-a lovit un betiv.

cazul tau e relativ simplu , pt recuperarea pagubei ai 2 optiuni, fie iti repari u masina apoi ii iti recuperezi banii pe parte civila in instana dar asta va dura ceva , fie iti da el banii de reparatii fara a te constitui parte civila , pentru el insa e mai complicat pt ca e caz penal si de proces oricum nu scapa pt infractiunea comisa, si merita tras la raspundere pt ca astfel de oameni distrug viitorul unora nevinovati , iti spun sigur ca daca u pateai ceva sau mai erai in masina cu cineva si patea ceva nu mai aveai o parere asa blanda despre acel sofer, eu mi am schimbat radicaL parerea dupa ce un prieten de al meu a stat prin spitale vreo 20 de zile din cauza unei inconstiente cu 0,9 in aer si 1,7 in sange, pe parte civila tiam zis va dura ceva dar rezultatul scontat il vei obtine
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-08, 22:29   #17
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Quote:
Originally Posted by p_vio46 View Post
cazul tau e relativ simplu , pt recuperarea pagubei ai 2 optiuni, fie iti repari u masina apoi ii iti recuperezi banii pe parte civila in instana dar asta va dura ceva , fie iti da el banii de reparatii fara a te constitui parte civila , pentru el insa e mai complicat pt ca e caz penal si de proces oricum nu scapa pt infractiunea comisa, si merita tras la raspundere pt ca astfel de oameni distrug viitorul unora nevinovati , iti spun sigur ca daca u pateai ceva sau mai erai in masina cu cineva si patea ceva nu mai aveai o parere asa blanda despre acel sofer, eu mi am schimbat radicaL parerea dupa ce un prieten de al meu a stat prin spitale vreo 20 de zile din cauza unei inconstiente cu 0,9 in aer si 1,7 in sange, pe parte civila tiam zis va dura ceva dar rezultatul scontat il vei obtine
Crede-ma ca nu am deloc o parere "bland" despre el. Tot ce imi doream in seara aia a fost initial sa il bat ) .. iar dupa ce tentativa mea a fost un insucces ( a drak mai bine eram singur in masina sa nu aiba cine sa ma tina ) ) iar dupa aceea sa il vad cu nasu in inchisoare. Dar treaba asta nu cred ca o sa se intample. Dacar ar fi numai el, crede-ma ca as stoarce de pe el cati parai as putea, si l-as si da in judecata sa isi racoreasca putin creieru la inchisoare.. dar cand am vazut-o pe sotie-sa.. saraca era distrusa.. si pe el il durea in paispe. Asa ca sa imi rezolv eu cu bine masina... si din partea mea.. treaba asta sa il faca sa il lumineze si sa nu mai faca asa ceva veci.. (care is sansele.. ? betiv a fost betiv o sa moara.. )


Chiar, nu stiti, in astfel de cazuri ii se suspenda carnetu doar pe o perioada de timp sau ii se anuleaza?

Last edited by RA_2fast4u; 09-02-08 at 22:31.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 10:38   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

se anuleaza permisul si i se intocmeste dosar penal... i se da si o pedeapsa, probabil cu suspendare (daca este la prima abatere sau nu este mare pericol social). Pedeapsa va fi de 1-1,5 ani... dupa aceasta perioada, inca 2 ani nu mai are dreptul sa dea de permis. deci abea peste 3-4 ani o sa mai aiba dreptul sa faca scoala si sa dea examen... 90% sunt sigur ca nu o sa mai vada permis in viata lui. ii apare in dosar tot ce a facut si nici un politist nu-i mai da permisul (decat cu spaga si pile... aia 10% are lipsesc mai sus )
vorbesc in cunostiinta de cauza, unchimiu' a facut la fel... 2,4 alcolemia in sange ratatatul familiei, cea mai proasta cunostiinta a mea
ps.: asta a fost acum vreo 6-7 ani... nici pana acum nu are permisul inapoi, si cu ceva pile destul de mari... degeaba
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 19:51   #19
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Of.. vesti proaste... Trebuia sa imi aduca avansul pentru cumpararea pieselor (61 de milioane ) am vorbit cu el joi.. si mi-a promis ca sambata vine cu banii. Pana atunci masina mea sta in service desfacuta fara sa se lucreze nimic la ea.. fara piese? :/ ... asa.. a venit sambata, m-a sunat vineri ca nu vine numai luni... luni l-am sunat (ma rog duminica seara) mi-a spus ca nu a primit inca banii, dar ca ii intra marti, si deci miercuri (maine) va veni sa plateasca (el nu sta in cluj.. ). Asa.. l-am sunat acum si... el zice ca nu i-a aprobat banca creditul (cica mai are unu.. garrr .. ) nici nu am stiut ce sa zic.. m-am blocat.. nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa ajung aici. Ma rog, pana la urma am i-am spus la tipul ca sa faca cumva sa scoata banii pana luni, sau o am vorbit cu ai mei si platim noi reparatiile, si pe el il dam in judecata.. problema e, ca ai mei pierd foarte mult daca investesc banii aceia acum in ceva inutil... si pe undeva banuiesc ca daca asta o sa se intample => planurile mele de masina la vara s-au cam dus pe coco.. deci.. fuck


Nu stiti cumva.. nu as putea sa vorbesc cu asiguratorul, fie al meu, fie al lui... sa imi plateasca ei reparatiile, si sa il dea ei in judecata pe tipu asta.. ca sa nu mai am eu de lucru cu el.. va rog.. iara sunt confuz.. uff .. a drak ce noroc pe capu meu.. din toata lumea asta numa betivu asta falit s-a nimerit sa ma paleasca
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 20:01   #20
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Ce urat am scris. Scuzati, dar precum spuneam si mai sus am multe pe cap.. s-au adunat foarte multe in ultima vreme...


Am si uitat sa iti multumesc Geo_ZGA pentru raspuns
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 20:21   #21
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Sa pun si niste poze.

Prima e facuta in seara accidentului.. din pacate nu am avut inspiratia sa ii pozez si dacia care m-a lovit.. care arata mult mai rau decat arata fundul meu. Fata nici nu am mai pozat-o, nu se vedea mare lucru cand nu era desfacuta, dar am fost zilele trecute pe la service, si am vazut-o si desfacuta.. e lovita destul de urat si acolo. Adica, bara, cea din plastic, nu e afectata prea tare, numai vopseaua sarita de pe ea, dar ranforsarea de sub ea, care pare foarte solida, e palita rau.. inca putin si lovea raiatorul, noroc ca a ratat intercooler-ul, putin mai jos si il spargea si pe ala si-apoi alta distractie. Asa ciudat arata saraca.. desfacuta.. fara stopuri.. fara faruri.. nici nu am recunoscut-o..


Maine, sau poimaine cred ca o sa ma duc iara pe la service si o sa ii fac niste poze si "dezbracata"...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC09970-1.jpg
Views:	124
Size:	178.0 KB
ID:	458113   Click image for larger version

Name:	DSC09978c.jpg
Views:	179
Size:	449.8 KB
ID:	458114   Click image for larger version

Name:	DSC09980c.jpg
Views:	117
Size:	348.6 KB
ID:	458115  

RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 21:20   #22
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: M-a lovit un betiv.

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Nu stiti cumva.. nu as putea sa vorbesc cu asiguratorul, fie al meu, fie al lui... sa imi plateasca ei reparatiile, si sa il dea ei in judecata pe tipu asta.. ca sa nu mai am eu de lucru cu el.. va rog.. iara sunt confuz.. uff .. a drak ce noroc pe capu meu.. din toata lumea asta numa betivu asta falit s-a nimerit sa ma paleasca

din pacate tipul fiind beat, nu indeplinea conditiile necesare pentru a circula pe drumurile publice, si in cazul asta asigurarea RCA nu este valabila. cu asiguratorul lui nu prea ai ce sa discuti pentru ca normal ca nu o sa-si ieie ei belea pe cap. te lasa pe tine sa te distrezi cu el.

sfatul meu: totusi incearca cat timp se poate sa rezolvi pe cale amiabila problema (trebuie inteles ca daca-si face credit poate dureaza un pic pana vede banii in mana), dar nici nu te lasa dus cu zaharelul o perioada prea indelungata. daca totusi ajungi la proces, asteapta-te sa-ti recuperezi banii undeva in 2-3 ani (asta din experienta proprie).
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 21:50   #23
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

da... procesul poate fi lungit pana la 3 ani. daca una din parti nu se prezinta la infatisare, va cheama alta data... si iar nu vine... si abea a N-spea oara se judeca in lipsa... si tot asa pana ajungi sa te plimbi 3 ani prin tribunale pt niste bani care nu o sa mai aiba nici o valoare atunci
din pacate, nu ai multe variante: ori rezolvati pe cale amiabila, sa-ti plateasca el toate cheltuielile; ori te constitui parte civila si stai pana la 3 ani prin tribunale; ori ultima si cea mai urata varianta... iti bagi bipbipbip in ei de bani (dar nu e cazul, ca nu cred ca dormi pe salteaua cu epuroi ) si o repari singur.
bobo are dreptate: daca esti baut, asiguratorul (indiferent ca e rca sau casco) nu te despagubeste cu nimic.

stai asa... ca mai poti descoperi probleme si dupa ce se termina reparatiile: sa troncane ceva, sa fie slabit, indoit (sa nu se observe la prima vedere)... eu am patit-o, cu masina reparata de ziceai ca e noua ca din fabrica, sa ma trezesc ca troncanea, directia era aiurea (geometria praf), tragea stanga in ultimul hal...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 22:56   #24
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Eh... stiu povestea cu asigurarea, dar tot astept sa vina cineva si sa imi zica: "bai nene fa asa asa asa si ai scapat fara bataie de cap" sti? ) ...

Ma rog, revenind. Tipul parea ca el ar vrea sa rezolve problema (cine nu ar vrea?) dar nah.. e aiurea sti... Nici nu as vrea sa fiu eu egoist si sa ii fac rau... din partea mea sa ma doare la 11 de banii aia nici nu i-as mai cere.. numa sa imi jure, sa imi dea in scris ca nu se mai urca in viata lui beat la volan.. sau si mai bine ca nu mai bea veci (eh ? ) .. dar nah, nu e cazul, asa ca, ceea ce a stricat trebuie sa plateasca. Am mai spus, banii pe care i-am cheltuit pe benzina(chiar azi am fost pana la turda, ~35 km de cluj, ca sa mai semnez ceva acte la politie) si alte inconveninete pe care mi lea creat. Dar nici nu am timp/chef sa stau dupa capul lui pana cand se hotaraste el sa imi dea ceva bani.


Geo, nu cred ca o sa am probleme ulterioare.. in primul rand eu deja am facut vreo 100 de km cu masina in starea in care e acuma si nu am simtit nici o diferenta.. sa speram ca nici nu o sa fie ca fac urat cu nervii. Iar in al 2-lea rand service-ul la care imi fac masina e al unui bun prieten de-al meu si cei de pe acolo stiu(am mai fost.. nu e primul care ma ia la tinta.. ) asa ca nu cred sa faca masina doar de mantuiala.


sti, eu sunt asa o fire mai optimista din ) .. acum sa vedem ce iese pe luni.. poate poate..

Last edited by RA_2fast4u; 19-02-08 at 22:59.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 22-02-08, 18:07   #25
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Insfarsit va scriu si eu fericit... Ieri a fost "prietenu" meu prin cluj (a reusit sa faca imprumut la banca, credeti-ma ca nici nu am fost curios cum) si a venit si mi-a platit piesele! Deci astazi au si inceput sa lucreze la masina, si sper ca pe vinerea viitoare sa o am acasa !

Tipul are si restul banilor, pe care o sa ii dea la sfaristul lucrarii.. deci e bine .. in principiu am scapat

Last edited by RA_2fast4u; 22-02-08 at 18:09.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 01-03-08, 10:10   #26
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: M-a lovit un betiv.

bine ca s-a terminat cu bine .. in loc sa - si ia credit sa plateasca un masina de spalat un tv ceva plateste pagube asa le trebuie
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 14:16   #27
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: M-a lovit un betiv.

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Insfarsit va scriu si eu fericit... Ieri a fost "prietenu" meu prin cluj (a reusit sa faca imprumut la banca, credeti-ma ca nici nu am fost curios cum) si a venit si mi-a platit piesele! Deci astazi au si inceput sa lucreze la masina, si sper ca pe vinerea viitoare sa o am acasa !

Tipul are si restul banilor, pe care o sa ii dea la sfaristul lucrarii.. deci e bine .. in principiu am scapat
Totusi...v-ati miscat repede
Am avut cam acelasi gen de accident in Iulie in Ungaria pe autostrada..un pic mai grav dar tot asa, a intrat direct in spate un mos cu telefonul la ureche , deja franase mai inainte cu vreo 30 de km dar a 2-a oara tinanduse dupa noi a facut BOOM!!, a franat in ultimii 2 metri
Oricum, asigurarea abia acum a reusit sa faca tot ce trebuia pentru a duce masina la service, care inca nu e la service
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 15:56   #28
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
Totusi...v-ati miscat repede
Am avut cam acelasi gen de accident in Iulie in Ungaria pe autostrada..un pic mai grav dar tot asa, a intrat direct in spate un mos cu telefonul la ureche , deja franase mai inainte cu vreo 30 de km dar a 2-a oara tinanduse dupa noi a facut BOOM!!, a franat in ultimii 2 metri
Oricum, asigurarea abia acum a reusit sa faca tot ce trebuia pentru a duce masina la service, care inca nu e la service
Am fost azi la service, si pe maine e gata Trebuia sa fie gata pe vineri, dar nu a ajuns numai acuma bara fata, apropo mi-au schimbat si bara fata si ambele faruri fata, erau rupt nu stiu ce pe acolo si nu au mai putut fi salvate. sau poate se putea face o improvizatie sau ceva de genu (picatura? ) dar eu le-am spus de la inceput ca tot ce e afectat sa fie schimbat, nu vreau sa am probleme dupa aceea. Si deci pe maine ar trebui sa o am in fata casei. Costul, undeva in jur de 95 de milioane. A naibii de scumpa o noapte de betie!


Eagle.. nu prea inteleg eu ce s-a intamplat, dar am inteles esentialul.. ceva dezorientat a intrat in voi. Probabil s-a intarziat atat deoarece s-a intamplat in afara romaniei. Eu am mai avut un accident in iarna, un dezorientat nu m-a vazut in oglinda si mi-a varzalit usa dreapta fata si spate, dar si atunci a mers repede. Am fost la constatari, si ei m-au trimis la nu stiu ce service cu care lucreaza ei, dar am refuzat si le-am zis ca vreau sa ma duc altundeva(acolo unde am facut-o si acum). Si s-a rezolvat repede. Din cate am inteles daca te duci la service-ul la care te trimit ei astepti de te ia dracu de obicei.

Last edited by RA_2fast4u; 10-03-08 at 15:58.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 09:46   #29
C-jay_VSS

Stage 2
 
C-jay_VSS's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 63
Default Re: M-a lovit un betiv.

nu pot decat sa te admir pt calmul tau..
eu crek il zdrobeam de vreo 3 ori..
ma bucur k s-a terminat cu bine, cat despre el... sa speram k datoria care o are acum sa-l faca sa se gandeasca de 2 ori inainte sa mai urce in asa hal la volan..
C-jay_VSS is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 16:01   #30
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: M-a lovit un betiv.

Gata.Chiar acuma am ajuns de la service. Mi-au platit tot, masina e in fata casei , ca noua stop dreapta nou, faruri noi, bari noi, porbagaj nou. E ok , a trecut si asta.


c-jay, mersi de compliment, da daca m-ai fi vazut dupa accident cat de "calm" si "pasnic" eram )



Ma duc sa ard niste titei, ca mi dor )
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -