Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-12, 21:59   #1
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Exclamation Avarii auto - tuning

Sa zicem ca din vina ta, sau nu.... masina sufera un accident minor, dar care strica bara/usi laterale/roti... iar tu pe acele parti ai modificari in care ai investit bani/timp etc .... sau jante unicate/deosebite avariate.
Acelasi lucru valabil si ptr faruri si stopuri custom.

Ce e de facut in cazul asta ??.... ptr ca repararea lor inseamna sa iti puna ceva "stock" in loc.

Luam exemplu simplu, in care nu poti face casco ptr ca nu ai factura ptr aceste modificari.
__________________


Toata lumea e "illest" acum, insa doar pe stickere
"low&slow" dar mai mult slow decat low
Euro Corsa C

Last edited by tng; 31-05-12 at 22:04.
tng is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 22:22   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Avarii auto - tuning

Daca vrei sa le repari treci pe la R.A.R si le omologhezi.
Daca nu "Life Sucks" sau poate reusesti sa te intelegi cu agentul constatator.
Sau ceri sa fi despagubit pentru reparatii in regim propiu.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 22:26   #3
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Avarii auto - tuning

Pai ce sa omologhez la RAR? Modificarea spoilerului, prelungirea capotei pe faruri, jante nu stiu de care....... Se poate asa ceva?
tng is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 20:19   #4
JeRRy

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 304
Default Re: Avarii auto - tuning

nasola faza.
Asiguratoul este obligat sa iti repare masina cu produse stock ( originale ). nu aftermarket. ( aici fac exceptie cele stock putin tunate de producator s-line,gts si etc ).
doar daca lucrurile sunt omologate la RAR si ai factura pentru ele. ( faruri,stopuri, jenti) . De spoilere omologate nu prea am auzit, mai toata lumea stie ca nu ai voie sa umbli la partea de franare,lumini,avertizare sonore si nici decum spoilere,praguri sau "codite de rechin".

sau cum spune colegul nostru Cangri : " Sau ceri sa fi despagubit pentru reparatii in regim propiu ".


Eu am patit ceva asemanator acum vre-o 3 ani , aveam un golf 4 TDI Sport Edition, masina echipata din fabrica cu jenti pe 17" Santa Monica si nenea de la reprezentanta unde mi-a facut Dosarul , a pus si o janta de schimbat. De aici am aflat daca era alta janta pe masina sa spunem Autec sau alta pe comanda de reparatie venea Santa Monica pentru ca asta era echiparea standard.

Tunningul in faci pe barba ta ... sa arate frumos pentru tine, nu pt ala care te loveste ..probabil o face din "invidie" ...

Last edited by JeRRy; 02-06-12 at 20:24.
JeRRy is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 21:34   #5
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Avarii auto - tuning

E cam trista treaba atunci ......
Alte idei, pareri, sugestii ?
tng is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 00:09   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Avarii auto - tuning

Reparatie in regie proprie,altfel nu prea se poate pentru chestiile care nu pot fi trecute la asigurare..
Sau sa faci vreo asigurare alta decat casco,asa cum isi asigura unii fundu,buzele,vocea,casa ,soacra etc...la fel poti face o asigurare pe un bun ,cred
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 08:45   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Avarii auto - tuning

Depinde şi de asigurator dar din cāte ştiu eu (ce-am auzit pe la diverşi oameni păţiţi), asiguratorul, cam trebuie să-ţi cumpere piesa echivalentă celei stricate!

Cunosc cazuri īn care s-au cumpărat faruri/stopuri tuning ş.a.m.d!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 09:24   #8
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Avarii auto - tuning

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Reparatie in regie proprie,altfel nu prea se poate pentru chestiile care nu pot fi trecute la asigurare..
Sau sa faci vreo asigurare alta decat casco,asa cum isi asigura unii fundu,buzele,vocea,casa ,soacra etc...la fel poti face o asigurare pe un bun ,cred
noua daca ne loveste careva cazanele, nu cred ca ne dau asiguratorii bani nici de o chifla =))....deci daca iti loveste unu masina trebuie sa-i sechestrezi familia )
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 13:36   #9
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Avarii auto - tuning

Buna,
am un service auto si m-am lovit de cateva ori de problema asta.
Varianta cea mai simpla e ca pentru tot ce modificati la masina sa aveti facturi fiscale. In cazul in care ai deschis un dosar de dauna pe RCA si ti-a lovit, de exemplu, bara fata tuning, cand faci constatarea avariei la asigurare te duci si cu copia dupa factura de achizitie a piesei. Sunt obligati prin lege, cu conditia ca dauna sa nu depaseasca evaluarea masinii, sa iti deconteze tie sau service-ului unde te duci sa o repari, o bara tuning conform facturii.
Daca ai o polita casco esti obligat ca orice modificare facuta la masina sa o incadrezi in polita la rubrica accesorii ( pentru care vei plati o suplimentare).
universcomimpex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -