Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   Avarii auto - tuning (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/321439-avarii-auto-tuning.html)

tng 31-05-12 21:59

Avarii auto - tuning
 
Sa zicem ca din vina ta, sau nu.... masina sufera un accident minor, dar care strica bara/usi laterale/roti... iar tu pe acele parti ai modificari in care ai investit bani/timp etc .... sau jante unicate/deosebite avariate.
Acelasi lucru valabil si ptr faruri si stopuri custom.

Ce e de facut in cazul asta ??.... ptr ca repararea lor inseamna sa iti puna ceva "stock" in loc.

Luam exemplu simplu, in care nu poti face casco ptr ca nu ai factura ptr aceste modificari.

cangri 31-05-12 22:22

Re: Avarii auto - tuning
 
Daca vrei sa le repari treci pe la R.A.R si le omologhezi.
Daca nu "Life Sucks" sau poate reusesti sa te intelegi cu agentul constatator.
Sau ceri sa fi despagubit pentru reparatii in regim propiu.

tng 31-05-12 22:26

Re: Avarii auto - tuning
 
Pai ce sa omologhez la RAR? Modificarea spoilerului, prelungirea capotei pe faruri, jante nu stiu de care....... :rolleyes2 Se poate asa ceva?

JeRRy 02-06-12 20:19

Re: Avarii auto - tuning
 
nasola faza.
Asiguratoul este obligat sa iti repare masina cu produse stock ( originale ). nu aftermarket. ( aici fac exceptie cele stock putin tunate de producator s-line,gts si etc ).
doar daca lucrurile sunt omologate la RAR si ai factura pentru ele. ( faruri,stopuri, jenti) . De spoilere omologate nu prea am auzit, mai toata lumea stie ca nu ai voie sa umbli la partea de franare,lumini,avertizare sonore si nici decum spoilere,praguri sau "codite de rechin".

sau cum spune colegul nostru Cangri : " Sau ceri sa fi despagubit pentru reparatii in regim propiu ".


Eu am patit ceva asemanator acum vre-o 3 ani , aveam un golf 4 TDI Sport Edition, masina echipata din fabrica cu jenti pe 17" Santa Monica si nenea de la reprezentanta unde mi-a facut Dosarul , a pus si o janta de schimbat. De aici am aflat daca era alta janta pe masina sa spunem Autec sau alta pe comanda de reparatie venea Santa Monica pentru ca asta era echiparea standard.

Tunningul in faci pe barba ta :D... sa arate frumos pentru tine, nu pt ala care te loveste :)..probabil o face din "invidie" ...

tng 02-06-12 21:34

Re: Avarii auto - tuning
 
E cam trista treaba atunci ...... :|
Alte idei, pareri, sugestii ?

julaikos 04-06-12 00:09

Re: Avarii auto - tuning
 
Reparatie in regie proprie,altfel nu prea se poate pentru chestiile care nu pot fi trecute la asigurare..
Sau sa faci vreo asigurare alta decat casco,asa cum isi asigura unii fundu,buzele,vocea,casa ,soacra etc...la fel poti face o asigurare pe un bun ,cred :D

andi_cimpean 08-06-12 08:45

Re: Avarii auto - tuning
 
Depinde şi de asigurator dar din cāte ştiu eu (ce-am auzit pe la diverşi oameni păţiţi), asiguratorul, cam trebuie să-ţi cumpere piesa echivalentă celei stricate!

Cunosc cazuri īn care s-au cumpărat faruri/stopuri tuning ş.a.m.d!

b01uxd 08-06-12 09:24

Re: Avarii auto - tuning
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 5051540)
Reparatie in regie proprie,altfel nu prea se poate pentru chestiile care nu pot fi trecute la asigurare..
Sau sa faci vreo asigurare alta decat casco,asa cum isi asigura unii fundu,buzele,vocea,casa ,soacra etc...la fel poti face o asigurare pe un bun ,cred :D

noua daca ne loveste careva cazanele, nu cred ca ne dau asiguratorii bani nici de o chifla =))....deci daca iti loveste unu masina trebuie sa-i sechestrezi familia :))

universcomimpex 25-06-12 13:36

Re: Avarii auto - tuning
 
Buna,
am un service auto si m-am lovit de cateva ori de problema asta.
Varianta cea mai simpla e ca pentru tot ce modificati la masina sa aveti facturi fiscale. In cazul in care ai deschis un dosar de dauna pe RCA si ti-a lovit, de exemplu, bara fata tuning, cand faci constatarea avariei la asigurare te duci si cu copia dupa factura de achizitie a piesei. Sunt obligati prin lege, cu conditia ca dauna sa nu depaseasca evaluarea masinii, sa iti deconteze tie sau service-ului unde te duci sa o repari, o bara tuning conform facturii.
Daca ai o polita casco esti obligat ca orice modificare facuta la masina sa o incadrezi in polita la rubrica accesorii ( pentru care vei plati o suplimentare).


All times are GMT +2. The time now is 21:31.

- Copyright 2024 4Tuning