Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-12, 13:20   #2056
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: ACCIDENTE

daca accidentul din ultimul link e cel pe care l`am vazut la televizor cu un bmw(sper sa nu ma insel, nu prea puteai sa iti dai seama ce fel de masina era la cat de varza era facuta), e inconstienta combinata cu prostie crunta ..masina are 5 locuri si tu iei 6 persoane avand in mainile tale vietile lor, nefiind constient de asta ..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-12, 13:31   #2057
Sonny™
BMW Driver

Stage 5
 
Sonny™'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 4,864
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[DreamWorks Club]
[Competitor CNCA]
[BMW]
[SKODA]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
daca accidentul din ultimul link e cel pe care l`am vazut la televizor cu un bmw(sper sa nu ma insel, nu prea puteai sa iti dai seama ce fel de masina era la cat de varza era facuta), e inconstienta combinata cu prostie crunta ..masina are 5 locuri si tu iei 6 persoane avand in mainile tale vietile lor, nefiind constient de asta ..
si nu e numai asta....mai e si oboseala si cine stie poate ca a consumat si bauturi alcoolice...in viata inconstienta se plateste
Sonny™ is offline   Reply With Quote
Old 31-01-12, 22:49   #2058
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: ACCIDENTE

26WRC is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 04:35   #2059
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

Nasol ultimul link. Ce s-a intamplat cu fotograful/cameramanul ala?
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 22:54   #2060
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: ACCIDENTE

http://www.stiridecluj.ro/social/cum...magini-socante
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	acc1.jpg
Views:	235
Size:	34.2 KB
ID:	2406943   Click image for larger version

Name:	acc2.jpg
Views:	206
Size:	8.7 KB
ID:	2406944   Click image for larger version

Name:	acc3.jpg
Views:	199
Size:	11.2 KB
ID:	2406945  

Champion is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 11:52   #2061
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: ACCIDENTE

Ma uitam la imagini acum, aia de pe margine chiar nu l-au putut resuscita ei pana la venirea SMURD-ului ? Asa cum stiu ei cand au facut scoala....???

Pana la urma ce e cu soferul din Subaru? Unii zic ca a murit, altii ca a e viu
__________________
捷达 mkII 使用一点八升`` ``初恋
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 12:29   #2062
luci4n_vl

Stage 5
 
luci4n_vl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,352
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by TazMan View Post

Pana la urma ce e cu soferul din Subaru? Unii zic ca a murit, altii ca a e viu
a murit......
luci4n_vl is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 13:14   #2063
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Quote:
Originally Posted by TazMan View Post
Ma uitam la imagini acum, aia de pe margine chiar nu l-au putut resuscita ei pana la venirea SMURD-ului ? Asa cum stiu ei cand au facut scoala....???

Pana la urma ce e cu soferul din Subaru? Unii zic ca a murit, altii ca a e viu
Pai mi-a zis cineva ce a fost acolo ca statea nemiscat, fara urma de sange pe corp, si au crezut ca si-a rupt coloana de aia nu l-a miscat nimeni pana nu a venit ambulanta... cica a murit la spital pana la urma...
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 13:40   #2064
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Pai mi-a zis cineva ce a fost acolo ca statea nemiscat, fara urma de sange pe corp, si au crezut ca si-a rupt coloana de aia nu l-a miscat nimeni pana nu a venit ambulanta... cica a murit la spital pana la urma...
Exact asta este cea mai mare greseala posibila. O persoana inconstienta prinsa in masina, cu o culoare normala a pielii, cu cateva lovituri vizibile cu urme de sange, DA, nu este indicat sa fie miscata, se acorda doar primele ingrijiri medicale (bandajat, pansat).

Cand o persoana deja devine la culoare alba, devine rece este clar ca a intrat in stop cardio respirator. Primele 30 de secunde sunt vitale, creierul daca nu este oxigenat se produc pagube foarte mari, ramaii cu sechele, ori intri in coma aprofundata.

In concluzie, daca se facea masaj cardiac, poate scapa pana la venirea ambulantei. Recititi legislatia si o sa vedeti cum stau lucrurile.

Citat din codul rutier

"Cei accidentati grav sunt de obicei fara cunostinta. Primul gest al salvatorului va fi sa controleze respiratia si bataile inimii. Principala datorie a salvatorului este de a pastra aceste functii majore ale organismului uman.

Nu vor fi abandonati accidentatii cu semne aparente de deces, deoarece ei pot fi salvati prin aplicarea rapida a masurilor de respiratie artificiala si masaj cardiac extern.

Pana la sosirea personalului medical, accidentatii grav nu vor fi miscati sau deplasati in mod inutil, ci numai atat cat este nevoie pentru instituirea masurilor de mentinere a functiilor vitale (respiratia si bataile inimii)."
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 13:59   #2065
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by TazMan View Post
Exact asta este cea mai mare greseala posibila. O persoana inconstienta prinsa in masina, cu o culoare normala a pielii, cu cateva lovituri vizibile cu urme de sange, DA, nu este indicat sa fie miscata, se acorda doar primele ingrijiri medicale (bandajat, pansat).

Cand o persoana deja devine la culoare alba, devine rece este clar ca a intrat in stop cardio respirator. Primele 30 de secunde sunt vitale, creierul daca nu este oxigenat se produc pagube foarte mari, ramaii cu sechele, ori intri in coma aprofundata.

In concluzie, daca se facea masaj cardiac, poate scapa pana la venirea ambulantei. Recititi legislatia si o sa vedeti cum stau lucrurile.

Citat din codul rutier

"Cei accidentati grav sunt de obicei fara cunostinta. Primul gest al salvatorului va fi sa controleze respiratia si bataile inimii. Principala datorie a salvatorului este de a pastra aceste functii majore ale organismului uman.

Nu vor fi abandonati accidentatii cu semne aparente de deces, deoarece ei pot fi salvati prin aplicarea rapida a masurilor de respiratie artificiala si masaj cardiac extern.

Pana la sosirea personalului medical, accidentatii grav nu vor fi miscati sau deplasati in mod inutil, ci numai atat cat este nevoie pentru instituirea masurilor de mentinere a functiilor vitale (respiratia si bataile inimii)."
Da stiu, insa nu toti citesc legislatia macar anual, ce sa facem... plus ca se tot schimba de la an la an aproape... desi regulile de prim ajutor nu cred ca se schimba asa de des pacat de baiat, RIP Dumnezeu sa-l ierte!
Champion is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 16:49   #2066
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

TazMan, de ce încerci să fii mai catolic decât Papa, acum?

Mie, mi s-a părut că s-au mişcat exemplar cetăţenii de la faţa locului!
Doar dacă ai o bază serioasă de cunoştiinţe medicale te-ai fi băgat să încerci să-l resuscitezi pe vitezoman!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 00:33   #2067
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
TazMan, de ce încerci să fii mai catolic decât Papa, acum?

Mie, mi s-a părut că s-au mişcat exemplar cetăţenii de la faţa locului!
Doar dacă ai o bază serioasă de cunoştiinţe medicale te-ai fi băgat să încerci să-l resuscitezi pe vitezoman!
Din contra... la cum i-au carat pe brate nu m-ar mira sa aud ca unul din ei e paralizat de la gat in jos.
Am mai scris si in alt loc, tot in legatura cu accidentul asta:
Sunt 2 lucruri care trebuiesc facute inainte de a scoate victima din masina: se monteaza guler cervical (sanse de fracturi la nivelul coloanei cervicale sunt foarte mari si, in cazul asta, miscarea pacientului fara a avea coloana cervicala imobilizata = paralizie) si asigurarea unei linii venoase. Daca omul are anumite leziuni nevizibile la momentul respectiv, deplasarea lui incorecta = hemoragie.
Deplasarea din masina pana pe targa a pacientului se face de regula de 3 persoane care incearca sa tina corpul cat de imobil posibil. 3 persoane care stiu ce fac.
Clar oamenii au vrut sa ajute, dar problema este ca poti face mai mult rau fara sa constientizezi asta.

@TazMan: se considera ca apar leziuni la nivel cerebral dupa 3 minute de stop. Dar in medicina nu exista reguli clare, am intalnit pacient tanar care a stat 45 minute in stop si n-a suferit leziuni cerebrale permanente. Dar poti sa intalnesti om mai in varsta care sa nu se trezeasca din coma dupa ce a stat 2-3 min in stop. Depinde foarte mult de organism, temperatura, etc.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 09:30   #2068
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

Da, dar ceea ce ai scris tu mai sus, se aplică echipajelor de prim ajutor.

În cazul de faţă, nu exista nici logisitică şi cu atât mai puţin, tehnică.
Ce era de făcut? Să-i lase lângă o maşină care părea să ia foc?

Ceea ce ai spus atât tu, cât şi Tazman, sunt afirmaţii logice dar care nu-şi găsesc locul în momente ca cele de mai sus.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 09:55   #2069
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Da, dar ceea ce ai scris tu mai sus, se aplică echipajelor de prim ajutor.

În cazul de faţă, nu exista nici logisitică şi cu atât mai puţin, tehnică.
Ce era de făcut? Să-i lase lângă o maşină care părea să ia foc?

Ceea ce ai spus atât tu, cât şi Tazman, sunt afirmaţii logice dar care nu-şi găsesc locul în momente ca cele de mai sus.
Stii cum se face: scoti bornele si cu tot ce ai la indemana incerci sa stingi sursa de fum. Totusi sansele ca o masina moderna sa ia foc sunt mici, sunt rare cazurile in care o masina de genul acestora implicate chiar au luat foc in caz de accident. Daca vezi ca inca ai flacara si nu reusesti sa stingi atunci scoti oamenii. Mai sus nu prea era cazul.

Si da, tocmai, se aplica in cazul echipajelor. Tocmai de-aia trebuie asteptate echipajele si intre timp faci orice posibil numai sa nu scoti victimele. Stiu ca pare aiurea, moral suna aiurea, dar asa este corect. Un organism ce prezinta leziuni multiple la anumite nivele poate sa supravietuiasca bine mersi in pozitia in care este la momentul dat (sunt multe de explicat aici); dar printr-o simpla deplasare incorecta poti declansa anumite procese care duc rapid spre deces sau leziuni ireversibile (ex. paralizie). E ca la cei injunghiati si cu cutitul ramas inauntru: daca s-au atins anumite vase/structuri, totul e ok cat e cutitul acolo. Daca cineva neinstruit pune mana si trage pur si simplu cutitul afara, poti sa-ti iei adio.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 17:33   #2070
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: ACCIDENTE

Oricare dintre noi ar fii fost la fata locului nu cred ca ar fi pus mana pe inconstientul din subaru, cu riscul de a-i agrava starea si sa fie acuzat de cine stie ce.
Cu familia din Sandero ce s-a intamplat, ca vad ca toata lumea e curioasa de cel din Subaru.
Imi pare rau de el ca a murit, dar mai rau imi pare de familia nevinovata.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -