Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-10, 08:56   #1201
LeviMar

Stage 1
 
LeviMar's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 10
Default Re: ACCIDENTE

Legea e destul de simpla. La schimbarea benzii trebuie sa te asiguri si sa cedezi trecerea, nu zice niciunde ca daca vine cu viteza mai mare decat limita legala nu trebuie sa ii dai prioritate.
Conform regulamentului, Loganul nu depaseste pe dreapta.

"Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial."
LeviMar is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 09:18   #1202
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by LeviMar View Post
Legea e destul de simpla. La schimbarea benzii trebuie sa te asiguri si sa cedezi trecerea, nu zice niciunde ca daca vine cu viteza mai mare decat limita legala nu trebuie sa ii dai prioritate.
Conform regulamentului, Loganul nu depaseste pe dreapta.

"Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial."
Da, dar tot in regulament scrie ca este INTERZISA depasirea vitezei regulamentare pt a depasi. Deci, daca ala din fata ta merge cu 50 km/h pt ca atat e limita, trebuie sa mergi in spatele lui pana la iesirea din restrictia de viteza. Din filmuletul ala rezulta ca Citroenul a facut totul regulamentar, pe cand Loganul a venit cu viteza, si daca nu ma insel Loganul a depasit prin dreapta... pe trecerea de pietoni... asa se observa la inceput, ca schimba el banda de mers, vine cam din spatele Citroenului si forteaza depasirea. Oricum, la 75-80 km/h cat avea el, cred si eu ca nu a avut timp sa evite manevra corecta (din punctul meu de vedere) a celuilalt.

Si da, asa e.... la noi de multe ori pici de vinovat daca intri tu in el, nu mai tine cont ca el mergea cu viteza x sau ca a efectuat o manevra interzisa de regulament.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 10:34   #1203
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ACCIDENTE

Dacă se poate stabili viteza lui, atunci e culpă comună, nu "pici vinovat" pur şi simplu, mai ales dacă e accident cu victimă.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 12:26   #1204
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Da, dar tot in regulament scrie ca este INTERZISA depasirea vitezei regulamentare pt a depasi. Deci, daca ala din fata ta merge cu 50 km/h pt ca atat e limita, trebuie sa mergi in spatele lui pana la iesirea din restrictia de viteza. Din filmuletul ala rezulta ca Citroenul a facut totul regulamentar, pe cand Loganul a venit cu viteza, si daca nu ma insel Loganul a depasit prin dreapta... pe trecerea de pietoni... asa se observa la inceput, ca schimba el banda de mers, vine cam din spatele Citroenului si forteaza depasirea. Oricum, la 75-80 km/h cat avea el, cred si eu ca nu a avut timp sa evite manevra corecta (din punctul meu de vedere) a celuilalt.

Si da, asa e.... la noi de multe ori pici de vinovat daca intri tu in el, nu mai tine cont ca el mergea cu viteza x sau ca a efectuat o manevra interzisa de regulament.
Tot nu ai inteles nimic )) Despre ce depasire vorbesti??
Tu faci diferenta dintre depasirea si inaintarea pe sensul de mers?
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 01:01   #1205
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: ACCIDENTE

Cel cu Loganul parca ar venii de pe banda II, pe care circula si cel cu Citroenul si am impresia ca e depasire.
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 08:23   #1206
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

De cāte ori mă uit filmare, mă tot gāndesc că īntre ei a avut loc o dispută īn trafic īnainte de locul cu pricina.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 11:00   #1207
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by babau88 View Post
Tot nu ai inteles nimic )) Despre ce depasire vorbesti??
Tu faci diferenta dintre depasirea si inaintarea pe sensul de mers?
Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
Cel cu Loganul parca ar venii de pe banda II, pe care circula si cel cu Citroenul si am impresia ca e depasire.
Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
De cāte ori mă uit filmare, mă tot gāndesc că īntre ei a avut loc o dispută īn trafic īnainte de locul cu pricina.
Prietene, cred ca tu nu ai inteles... daca te uiti mai bine si mai atent la inceputul filmuletului vei vedea ca Loganul schimba banda.... Asa cum au observat si colegii pe care i-am citat...
Andi, cred ca ai dreptate. Cel cu Citroenul era incepator, parea sa mearga incet si responsabil, cred ca pe cel cu Loganul l-a deranjat ca mergea "prea responsbil" ca sa zicem asa... posibil sa fi fost ceva mai devreme, inainte de momentele surpinse pe camere. Si la urma urmei, era cam mare viteza, si oricine putea sa greseasca, asa cum a fost cazul celui cu Citroenul, se vede ca nu a facut-o intentionat. Cel mai nasol e ca soferul Loganului a murit... Aiurea!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 11:46   #1208
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: ACCIDENTE

au murit mai multi... deci ,ca si asistenta, la noi in tara daca tu esti cel care a facut acel lurcu indifierent ce circumstante iesi vinovat...
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 12:43   #1209
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Prietene, cred ca tu nu ai inteles... daca te uiti mai bine si mai atent la inceputul filmuletului vei vedea ca Loganul schimba banda.... Asa cum au observat si colegii pe care i-am citat...
Andi, cred ca ai dreptate. Cel cu Citroenul era incepator, parea sa mearga incet si responsabil, cred ca pe cel cu Loganul l-a deranjat ca mergea "prea responsbil" ca sa zicem asa... posibil sa fi fost ceva mai devreme, inainte de momentele surpinse pe camere. Si la urma urmei, era cam mare viteza, si oricine putea sa greseasca, asa cum a fost cazul celui cu Citroenul, se vede ca nu a facut-o intentionat. Cel mai nasol e ca soferul Loganului a murit... Aiurea!
Tu vrei sa te iau de urechi si sa te duc la locul accidentul sa vezi si u ca acolo din 3 benzi se fac 4 ?
Chiar nu vretzi sa intelegetzi niciodata diferenta dintre ,,DEPASIRE'' si ,, INAINTAREA PE BANDA'' ?
__________________
Radare in Bucuresti si Ilfov
https://www.facebook.com/groups/radarebucuresti/
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 15:32   #1210
MarioCrT

Stage 5
 
MarioCrT's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,234
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: ACCIDENTE

Asta se intampla cand mergi cu 200 la ora .Aviz amatorilor .
Click image for larger version

Name:	100_7079.JPG
Views:	206
Size:	2.63 MB
ID:	1634516

Last edited by MarioCrT; 31-08-10 at 15:38.
MarioCrT is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 15:36   #1211
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: ACCIDENTE

detalii??
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 00:35   #1212
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: ACCIDENTE

http://www.crimetime.ro/politie/un-m...t-frontal.html

Stie cineva cine sunt jucatorii de la U(rugby) implicati?
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 07:24   #1213
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by babau88 View Post
Tu vrei sa te iau de urechi si sa te duc la locul accidentul sa vezi si u ca acolo din 3 benzi se fac 4 ?
Chiar nu vretzi sa intelegetzi niciodata diferenta dintre ,,DEPASIRE'' si ,, INAINTAREA PE BANDA'' ?
eu nu vad 4 benzi.... si nu e depasire (d.p.v. legal) ... dar nici nu e frumos sa vii cu 100 pe prima banda
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image1.jpg
Views:	202
Size:	234.2 KB
ID:	1635641  
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 08:34   #1214
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Daca Loganul a atins Citroenul politia va spune simplu: neasigurare la schimbarea benzii si Citroenul va fi vinovat.Daca nu l-a atins, Loganul va fi singurul vinovat daca nu iau in considerare filmarea.
Viteza nu poate fi demonstrata deci nu exista ca proba in cazul unui proces.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 01-09-10, 08:54   #1215
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: ACCIDENTE

e aceeasi treaba ca si in cazul motoarelor....ala cu citroenu probabil s-a uitat in oglinda , a vazut ca nu vine nimic si sa bagat exact cand a venit loganu prin dreapta...se vede pe filmare ca loganul nu vine pe banda 1...vine de pe 2 pe 1....treaba e ca nu o dai cu 100 ziua in trafic
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -