Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-08, 09:03   #406
bogo4all

Stage 5
 
bogo4all's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,392
Default Re: Accidente Baia Mare

Oricum daca e sa ti se intample ti se intampla, nu e nevoie sa ai viteza ca se pot arunca in fata masinii fara sa ai nici o reactie, chiar daca ai peste sau sub 100; sincer sa fiu nu stiu ce inseamna condus preventiv pe portiunile acelea de drum, poti avea si 80 si tot nenorocesti o persoana.
__________________
bogo4all is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 12:46   #407
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by razvyrulz View Post
nu pot fi de acord de nici o culoare cu tine, in primul rand varsta(23) nu te face musai mai destept sau sofer mai bun; in al doilea rand, soferul conducea o masina pe drum, uau ce chestie ... femeia a intrat pe sosea pe unde? prin loc nepermis. Omul oricum va plati pt o fapta pt care nu e vinovat(in opinia mea), iar despre femeie ... dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca ...

P.S.:nu te'am "atacat", mi'am spus doar parerea.
nenica eu nu ma dau mai destept sau mai bun sofer decat nimeni altcineva, dar ceea ce am spus am spus din proprie experienta si spun asta pt ca desi am 23 de ani, pot sa spun ca am facut destui kilometri pana la ora actuala (undeva la 200.000 daca e sa ma gandesc putin, plus minus 10%) din care cel putin 120-130 mii in afara orasului si crede-ma ca am avut "ocazia" sa vad o gramada pe sosea. si daca e sa ma leg de varsta, tu vorbesti care probabil ai carnetul de cel mult 2 ani, asta daca il ai. si ceea ce am spus am spus-o nu di prisma varstei "avansate" care o am ci din experienta care pot spune ca am capatat-o la volan, conducand. te asigur ca sunt n-spe persoane care au carnet de n-spe ani de zile si nu au condus nici 10000 de km, deci nu stiu de ce tot vorbesti despre ceva ce nu am pomenit eu.

ps: nu te-am "atacat" ci doar am dat o replica....parerea mea
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 13:08   #408
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Poti sa ai si 1 milion de km facuti in cati ani vrei tu si tot se pot intampla nenorociri de genu intr-o fractiune de secunda. Nu km multi te fac mai bun, ci gandirea (modu de a trata orice din trafic) si atentia. E destul sa intinzi mana pana la AC sa dai +0,5 C si cand ridici privirea sa nu mai poti evita coliziunea. Cum a zis si bogo... daca e sa se intample, se intampla.
__________________
Seat Ibiza - MM 12 ELF

Galerie persoanala de poze -> http://www.wix.com/oiegaspaul/photography
Soche is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 13:40   #409
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Accidente Baia Mare

In fine oricui se putea intampla sunt o gramada de factori era si noapte ink,ceatza...o clipa de neatentie poate costa atat din partea soferului cat si din partea pietonului!
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 14:19   #410
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by Soche View Post
Poti sa ai si 1 milion de km facuti in cati ani vrei tu si tot se pot intampla nenorociri de genu intr-o fractiune de secunda. Nu km multi te fac mai bun, ci gandirea (modu de a trata orice din trafic) si atentia. E destul sa intinzi mana pana la AC sa dai +0,5 C si cand ridici privirea sa nu mai poti evita coliziunea. Cum a zis si bogo... daca e sa se intample, se intampla.
deci daca tu inca crezi ca experienta la volan o dobandesti doar gandind intr-un anume fel, scuza-ma dar gandesti aiurea...spune-mi tu ca desi nu sti sa inoti, daca pici in apa, doar gandindu-te ca o sa poti sa inoti, vei scapa atunci eu ma las de condus si merg cu bicicleta. nene....pune unu cu gandire asa zisa rationala care nu stie inca bine sa conduca si cand merge cu 60km/h arunca-i un sac in fata masinii si vezi cat de bine stie sa il evite sau cat de rapida e reactia de a evita obstacolul sau de a frana.....deci hai sa fim seriosi....da e absolut necesar sa gandesti rational, mai ales cand te afli la volan, dar daca nu ai pic de experienta, jumatate din sansele pe care le ai in a evita o situatie riscanta, s-au dus.
eu nu ma dau mare sofer dar iti spun sigur ca experienta e cruciala la volan.
daca tu crezi ca n e asa, atunci e vorba de alta mancare de peste.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 14:28   #411
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

prea mult offtopic!!
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 15:09   #412
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

andreiand1 ce conteaza de cat timp am eu permisu'? daca e important pentru tine, il am de la 18 ani si 2 sapt, si daca veri sa stii de cat timp il am, il am de 2 ani si 11 luni) iar kilometri facuti nu i'am numarat niciodata, asta din cauza ca sunt la volan zilnic, nu DUMINICA, multumit de raspunsuri?
iar cu nr de km facuti de tine ... nu m'am "udat" ...

si ... cand 2 iti zic ca esti beat ... te duci si te culci, sau in cazul tau ... te dai pe bicicleta.
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 15:28   #413
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by razvyrulz View Post
andreiand1 ce conteaza de cat timp am eu permisu'? daca e important pentru tine, il am de la 18 ani si 2 sapt, si daca veri sa stii de cat timp il am, il am de 2 ani si 11 luni) iar kilometri facuti nu i'am numarat niciodata, asta din cauza ca sunt la volan zilnic, nu DUMINICA, multumit de raspunsuri?
iar cu nr de km facuti de tine ... nu m'am "udat" ...

si ... cand 2 iti zic ca esti beat ... te duci si te culci, sau in cazul tau ... te dai pe bicicleta.
trebuia sa te uzi cumva? nu zicea nimeni de asa ceva dar daca tu ai simtit ca poate poate vine si totusi ai scapat si ai ramas uscat, na norocul tau.
cat despre teoriile tale....mai bine invarte mai mult de corman la iarna si o sa mai inveti una alta despre ce inseamna volanul, sau la tine probabil ca simulatoarele 3d iti aduc experioanta la volan.
sa ma scuze restul participantilor la discutii, dar esti chiar naiv si nu am putut sa nu raspund pe masura postului tau.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 15:35   #414
rodicabirsa

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
nenica eu nu ma dau mai destept sau mai bun sofer decat nimeni altcineva, dar ceea ce am spus am spus din proprie experienta si spun asta pt ca desi am 23 de ani, pot sa spun ca am facut destui kilometri pana la ora actuala (undeva la 200.000 daca e sa ma gandesc putin, plus minus 10%) din care cel putin 120-130 mii in afara orasului si crede-ma ca am avut "ocazia" sa vad o gramada pe sosea. si daca e sa ma leg de varsta, tu vorbesti care probabil ai carnetul de cel mult 2 ani, asta daca il ai. si ceea ce am spus am spus-o nu di prisma varstei "avansate" care o am ci din experienta care pot spune ca am capatat-o la volan, conducand. te asigur ca sunt n-spe persoane care au carnet de n-spe ani de zile si nu au condus nici 10000 de km, deci nu stiu de ce tot vorbesti despre ceva ce nu am pomenit eu.

ps: nu te-am "atacat" ci doar am dat o replica....parerea mea
200000 in 5 ani ( doar banuiesc ca ai carnetul de la 18 ani), inseamna 40000 km pe an, adica 3333 km pe luna, deci 111 km/zi ( asta daca circuli nonstop si sambata si duminica si de sarbatori si sa nu mai faci si o vacanta si de asemenea presupun ca ai circulat la fel de mult si in primele luni dupa ce ai luat carnetul).... s-o credem si pe asta.
rodicabirsa is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 15:35   #415
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente Baia Mare

) ce'i zic eu si ce'mi raspunde el ) Oi fii eu naiv dar tu...esti chiar Gica Contra.

sa fii sanatos nepoate, nu'tzi mai raspund la replici, nu pt ca nu as avea replici, ci pt ca topicul se numeste Accidenta BaiaMare si nu Eu vs TU.

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
trebuia sa te uzi cumva? nu zicea nimeni de asa ceva dar daca tu ai simtit ca poate poate vine si totusi ai scapat si ai ramas uscat, na norocul tau.
cat despre teoriile tale....mai bine invarte mai mult de corman la iarna si o sa mai inveti una alta despre ce inseamna volanul, sau la tine probabil ca simulatoarele 3d iti aduc experioanta la volan.
sa ma scuze restul participantilor la discutii, dar esti chiar naiv si nu am putut sa nu raspund pe masura postului tau.

Last edited by razvyrulz; 19-11-08 at 15:39.
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 15:40   #416
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
trebuia sa te uzi cumva? nu zicea nimeni de asa ceva dar daca tu ai simtit ca poate poate vine si totusi ai scapat si ai ramas uscat, na norocul tau.
cat despre teoriile tale....mai bine invarte mai mult de corman la iarna si o sa mai inveti una alta despre ce inseamna volanul, sau la tine probabil ca simulatoarele 3d iti aduc experioanta la volan.
sa ma scuze restul participantilor la discutii, dar esti chiar naiv si nu am putut sa nu raspund pe masura postului tau.
off topic terminati discutiile astea ca nu o sa ajungeti la o intelegere!!!din cate il stiu p razvy rulz ii un sofer bun ..........lasa-ti jignirile!
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 17:00   #417
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Accidente Baia Mare

andreiand1, renunta la stilul agresiv si la acuzele subtile la adresa colegilor tai, rezulta doar flame si off-topic dupa postarile tale.
nu detine nimeni adevarul absolut, si faptul ca avem pareri diferite nu ne indreptateste la remarci taioase, IN MOD CONSTANT.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 21:36   #418
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Accidente Baia Mare

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
deci daca tu inca crezi ca experienta la volan o dobandesti doar gandind intr-un anume fel, scuza-ma dar gandesti aiurea...spune-mi tu ca desi nu sti sa inoti, daca pici in apa, doar gandindu-te ca o sa poti sa inoti, vei scapa atunci eu ma las de condus si merg cu bicicleta. nene....pune unu cu gandire asa zisa rationala care nu stie inca bine sa conduca si cand merge cu 60km/h arunca-i un sac in fata masinii si vezi cat de bine stie sa il evite sau cat de rapida e reactia de a evita obstacolul sau de a frana.....deci hai sa fim seriosi....da e absolut necesar sa gandesti rational, mai ales cand te afli la volan, dar daca nu ai pic de experienta, jumatate din sansele pe care le ai in a evita o situatie riscanta, s-au dus.
eu nu ma dau mare sofer dar iti spun sigur ca experienta e cruciala la volan.
daca tu crezi ca n e asa, atunci e vorba de alta mancare de peste.
nu m-am exprimat nici eu cel mai bine si nici tu nu m-ai inteles prea bine in ceea ce am zis.

Ce am vrut eu sa zic ca experienta la volan nu te face neparat super sofer. Tatal meu are 20 ani de condus fara incidente si totusi si-a lovit masina putin de 2 ori anul asta. Experienta nu te face neaparat mai bun ca ceilalti ci iti da doar un + in a iesi cu bine din incurcatura. Cel mai important este totusi cum gandesti acea faza si cum actionezi ca sa eviti o tragedie. Orice sofer oricat de bun ar fi, oricati km are sub fund poate sa aiba ghinionul unui accident din diferite motive.

Sper ca ai inteles de data asta. Nu am dorit sa jignesc, pur si simplu asta cred eu.

Scuzati de offtopic.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 06:27   #419
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Accidente Baia Mare

Alt accident aseara din fericire nu a fost grav numai sau ciocnit un pic,un Citroen berlingo cu un Tata.Si pe gutinu am auzit ca au fost ceva accidente din cauza zapezii.
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 07:42   #420
M I V E C

Stage 5
 
M I V E C's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 715
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Accidente Baia Mare

3 zile nu ma uit pe forum, si tot de un pilot apare. nici voi nu stiti care este mai jmeker
M I V E C is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -