Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-09, 21:11   #2086
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

nush daca era necesar un nou thread pentru o simpla intrebare...
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 21:14   #2087
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

El isi cauta pe cont propriu si din gresala am vazut la un topic din zona comerciala...Si cum mi-e prieten...Era logic sa incerc sa il ajut nu?...
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 00:14   #2088
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Quote:
Originally Posted by botdriver View Post
nush daca era necesar un nou thread pentru o simpla intrebare...
De ce ? Avem un numar limitat ? Sa stii ca nu`ti creste maciuca proportional cu numarul de post`uri
TRX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 01:02   #2089
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Mai bine iti iei faruri aftermarket cu Xenon parerea mea. Daca mesteru e habarnist si iti deschide faru, iti baga si xenonu aiurea si pe urma nu il inchide faru inapoi caluema risti de la umiditate sa ti se faca un condens de tot rahatu si o sa plangi.

Si eu am vrut sa-mi pun pozitii angel eyes la ibiza pe oglinziile de la faruri ca sunt perfecte pt asa ceva dar am renuntat cand am scotocit forumurile mai adanc si am vazut cate probleme intervin dupa ce desfaci farurile.
Plus de asta respectivu tre sa stie si cum sa ti le regleze ca de pus ti le pun si eu dar nu garantez ca o sa-ti bata pe pamant Cred ca mai mult pe spatiu cosmic.
Nasol e ca pt ibiza 06-07 nu se fabrica inca ceva calumea cu angel aftermarket.
__________________
Seat Ibiza - MM 12 ELF

Galerie persoanala de poze -> http://www.wix.com/oiegaspaul/photography

Last edited by Soche; 11-09-09 at 01:04.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 02:25   #2090
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Are dreptate baiatu'...TRX parerea mea e sa te invarti sa iti faci rost de faruri aftermarket cu xenon...Poate gasesti ceva si cu angel-eyes cu putin noroc...Risti mult prea mult pentru xenon pe farurile stock...Cum zicea daca nu le inchizi bine probleme cu umiditatea...Apoi cica dupa ce inchizi faru' trebuie sa il fierbi sa se faca vid in el...Daca il tii prea mult in apa fierbinte crapa sticla [Asa am auzit...sincer , mi se pare cam...barbara ideea ]...Sunt multe riscuri...Oricum respect si mult succes cu proiectu'!...Numai bine!...
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 02:39   #2091
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Baieti, Soche si Teenager,sincer,...daca nu stiti mai bine nu vorbiti.

1) Farurile cu lupe aftermarket sunt stiute (in special unele modele) pentru faptul ca pur si simplu bat aiurea lupele alea...unele, cele mai ieftine in special. Lupele cu xenon sunt un produs nou care au o calitate super misto si fidelitate. Is superioare net oglinzii stock si farului cu lupa aftermarket. Ma bucur ca am lamurit asta, astept sa ma contraziceti.

2) Farurile respective de cele mai multe ori se aburesc aiurea pur si simplu ca sunt ieftine...si prost facute, din nou spun, cele ieftine...chinezarii.

3) Un far daca il desfaci calumea, montezi lupa la loc, imbini la loc calumea nu cred ca are ce sa ti se abureasca

4) Nu e nici o barbaritate, nu e rocketscience sa desfaci 1 far. Nu e greu sa pui lupele alea aftermarket pe pozitie...au o linie care trebuie sa fie perpendicular in sus...sau ceva in genu asta (foarte greu nu?)...firmele care vand asa ceva tin cont de garantie si in cazul in care ti le montezi tu deci operatiunea e considerata simpla...altfel nu ar mai acorda garantia, nu???

5) TRX dai fara grija add la id asta "serban_pc", vorbeste cu serban, el aduce asa ceva. Este f cunoscut pe forum si e baiat serios, garantia e garantie, produsul e produs (daca vrei cautal pe forum si gasestei threadul lui cu xenoane), eu tot de la el miam cumparat lupe cu xenon si astept sa imi ajunga. Contracost iti face si montajul, in cazul meu am sa mil fac singur pentru ca nu e rocketscience sa dai jos sticla de la far, sa bagi o lupa si sa o lipesti la loc.

Va salut cu respect si va urez succes!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 11:08   #2092
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Omule, zic din propria experienta. Am prieteni ce si-au desfacut farurile la Leon si Ibiza si-au pus xenon aftermarket si au probleme cu farurile in fiecare dimineata. Sunt o gramada ce au patit daca dai un search pi gugal...

Nu zic ca toata lumea pateste la fel dar, merita riscul?
Daca esti destept si ai bani cauti o pereche de firma calumea le instalezi si gata, te-ai scos.

Daca bat aiurea no problem, oricum trebuie sa le reglezi amandoua fie ca cumperi doar instalatia fie ca cumperi faruri (scuzati cacofonia).

Leonul are oglinda asa ca daca pui un xenon aftermarket o sa fie ca ceapa si o sa-ti difuzeze lumina in enshpe mii de directii daca nu o reglezi perfect. Si daca faci o comparatie cu o masina cu asa ceva din fabrica o sa se vada diferenta. No offence dar ori iti iei ceva calumea ori mai bine o lasi balta.

Legat de operatiunea de montare, am specificat si eu ca i le pot monta. Atata stiu si eu in materie de mecanica si circuite electrice, dar nu promit ca o sa-i bata calumea.

Parerea mea ca iesi mult mai bine cu faruri aftermarket. Arata si mai bine si sunt si mai usor de montat.
Sincer n-am vazut masina cu tuning puternic la exterior care sa aiba faruri cu oglinda si xenon. Mi se pare prea romanesc sa faci ceva de rahat ca sa iesi cu 100 euro mai ieftin.

Am fost mai clar de data asta?

Last edited by Soche; 11-09-09 at 11:11.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 11:19   #2093
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Stie cineva niste preturi informative, pentru ambele optiuni care le am la dispozitie ?
TRX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 12:29   #2094
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Are dreptate baiatu'...TRX parerea mea e sa te invarti sa iti faci rost de faruri aftermarket cu xenon...Poate gasesti ceva si cu angel-eyes cu putin noroc...Risti mult prea mult pentru xenon pe farurile stock...Cum zicea daca nu le inchizi bine probleme cu umiditatea...Apoi cica dupa ce inchizi faru' trebuie sa il fierbi sa se faca vid in el...Daca il tii prea mult in apa fierbinte crapa sticla [Asa am auzit...sincer , mi se pare cam...barbara ideea ]...Sunt multe riscuri...Oricum respect si mult succes cu proiectu'!...Numai bine!...
Angel eyes pe seat?...
vezi poate gasesti ceva faruri de alea cu leduri ))
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 12:42   #2095
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Nu vreau nici trademark BMW, nici Audi. Vreau doar Xenoane cu lupa ... da` aici se pluteste`n deriva
TRX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 12:57   #2096
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Quote:
Originally Posted by TRX View Post
Nu vreau nici trademark BMW, nici Audi. Vreau doar Xenoane cu lupa ... da` aici se pluteste`n deriva
poi vezi la reprezentata pentru ceva bun
sau incearca asa ceva
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...at-314625.html
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...at-237105.html
__________________
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 13:57   #2097
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Angel eyes pe seat?...
vezi poate gasesti ceva faruri de alea cu leduri ))
Nici chiar asa. Angel eyes arata foarte misto iar considerand ca la Ibiza 07 sunt 2 oglinzi serice in fiecare far ar arata bine in opinia mea.

Btw, nu o baga pe aia ca e kitch tuning sau ca doar pe BMW da bine. Da recunosc, ei le-au bagat dar nu inseamna ca numai ei au dreptu sa le foloseasca.

oricum destul cu astea, ii stricam la om topicul.
Eu unul as ramane la faruri aftermarket si nu montaj instalatie xenon in faruri cu oglinda. Sti tu vorba aia TRX, dai un ban dar stai in fata. Plus ca-ti schimba aspectul masinii.

Last edited by Soche; 11-09-09 at 14:08.
Soche is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 14:30   #2098
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Quote:
Originally Posted by Soche View Post
Nici chiar asa. Angel eyes arata foarte misto iar considerand ca la Ibiza 07 sunt 2 oglinzi serice in fiecare far ar arata bine in opinia mea.

Btw, nu o baga pe aia ca e kitch tuning sau ca doar pe BMW da bine. Da recunosc, ei le-au bagat dar nu inseamna ca numai ei au dreptu sa le foloseasca.

oricum destul cu astea, ii stricam la om topicul.
Eu unul as ramane la faruri aftermarket si nu montaj instalatie xenon in faruri cu oglinda. Sti tu vorba aia TRX, dai un ban dar stai in fata. Plus ca-ti schimba aspectul masinii.
Ok,pune`ti angel eyes pe seat,daca tot da bine.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 15:57   #2099
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

Nu vreau tiganii de la Dectane
Gata, nu ne intelegem. Imi pun Angel Eyes cu tot cu spranceana aia de la Audi. Si`o sa fie foarte tare ))
TRX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 16:03   #2100
Soche

Stage 5
 
Soche's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 470
Member of:
[SEAT]
Default Re: Kit Xenon cu Lupa ?! Aftermarket

O sa arate... bestiaaaallll
Nu te poti caca in gusturile omului ce sa faci
Soche is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -