Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 31-05-09, 23:35   #316
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by bilutza View Post
au fost 2 anul trecut unul in 11 mai si celalat nici nu mai stiu cand aici vb de cel din 11 mai si daca ai fost acolo nu cred ca a iesit un dezastru si daca nu ma crezi uitate la posturile de la acel eveniment
Cel din 11 mai a fost super (cel organizat de voi). Cel organizat de urban moto care a iesit urat de tot a fost pe 31 august
norbi_bidi is offline  
Old 31-05-09, 23:38   #317
bilutza

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 34
Default

Quote:
Originally Posted by smoke_weed View Post
lasa-ne.... lasa-ne.... am vazut si eu cand "s-a intrunit" comisia tehinca langa subaru de cluj.. a fost ceva de genu... mama ce are asta aici... cred ca are cel putzin 400 cai... in ce grupa l-ai pus? e? nu... e de f... dute adu f..
halal verificat...
da eu am fost acolo si nu a zis nimeni ca are 400 de cai ci era ca are turbina modificati si are destul peste grupa la care a fost inscris si eu am zis ca cu turbina modificata are vreo 50 de cai in plus si lam mutat cu o grupa mai sus pt ca daca o masina are modificari la turbina sau nos se calculeaza cai stock ai masini X 1,3 si din acest motiv l-am saltat o grupa

Quote:
Originally Posted by huber_bm View Post
eu ma refer la cel organizat de Istvan,,,nush sigur daca asa il cheama, dar in fine...acuma cred ca stii de care am zis
ala organizat de istvan a iesit un dezastru , imi aduc aminte cum venea la tristan (cel cu timpi) si il intreba cum sa faca grupele si ii ziceam eu cu tristan sa fac grupele LR si habar nu avea despre ce vb

Last edited by bogo4all; 03-06-09 at 08:14.
bilutza is offline  
Old 01-06-09, 00:43   #318
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by bilutza View Post
da eu am fost acolo si nu a zis nimeni ca are 400 de cai ci era ca are turbina modificati si are destul peste grupa la care a fost inscris si eu am zis ca cu turbina modificata are vreo 50 de cai in plus si lam mutat cu o grupa mai sus pt ca daca o masina are modificari la turbina sau nos se calculeaza cai stock ai masini X 1,3 si din acest motiv l-am saltat o grupa
Dar de coeficitentul de tractiune fata s`a uitat ? ? Doar cel care ridica puterea conteaza ?
TRX is offline  
Old 01-06-09, 02:57   #319
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by smoke_weed View Post
lasa-ne.... lasa-ne.... am vazut si eu cand "s-a intrunit" comisia tehinca langa subaru de cluj.. a fost ceva de genu... mama ce are asta aici... cred ca are cel putzin 400 cai... in ce grupa l-ai pus? e? nu... e de f... dute adu f..
halal verificat...
a urcat o grupa subarul fiindca proprietarul a recunoscut ca are peste 300 cai, nu tasta doar de dragul de a tasta, au fost masini incadrate gresit dar per total lumea a fost fair play. pacat cu ploaia care a ingreunat tot evenimentul, ultimul event organizat tot midnight racers a fost exemplat.
__________________


WWW.PERFORMANCEZONE.RO
German engineering, french fleer, italian look ...nothing beats the japanese!
Keisuke is offline  
Old 01-06-09, 07:48   #320
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by bilutza View Post
da eu am fost acolo si nu a zis nimeni ca are 400 de cai ci era ca are turbina modificati si are destul peste grupa la care a fost inscris si eu am zis ca cu turbina modificata are vreo 50 de cai in plus si lam mutat cu o grupa mai sus pt ca daca o masina are modificari la turbina sau nos se calculeaza cai stock ai masini X 1,3 si din acest motiv l-am saltat o grupa
Hm ... foaaarte interesant, atunci cand Jeff cu Evo a zis ca el are 280 de cai de fabrica da el vrea mai sus in grupe, zicea domnul organizator ca nu, el sa ramana acolo, tot ce a modificat la masina este castigul lui (pana la urma l-au lasat), incerc sa scot in evidenta faptul ca, Subaru WRX are turbina din fabrica, daca el a schimbat turbina, este castigul lui, nu inseamna ca trebe saltat o grupa, daca el vrea mai sus, tot respectu, altfel ... ramane acolo unde ii.
__________________
Race the strip, not the street!
ZanDer is offline  
Old 01-06-09, 07:51   #321
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by IonutzMFF View Post
Regulament Concurs 31 MAI 2009


* Concurs de accelerare viteza ,pe distanta de400 si 1000m plecand cate doua masini in paralel,startul de pe loc, sosirea lansata.Se desfasoara pe grupe in functie de puterea motorului(cea declarata de fabricant), clasele sunt urmatoarele:

A1 75cp
A 100cp (+ 75 pana la 100cp)
B 130cp (+100 pana la 130cp)
C 165cp (+130 pana la 165cp)
D 200cp (+165 pana la 200cp)
E 250cp (+200 pana la 250cp)
F 300cp (+250 pana la 300cp)
G 350cp (+300 pana la 350cp)
J 400cp (+350 fara limitare )
H VIP



Liber aici competitori se aleg intre ei indiferent de clasa din care fac parte.
* Concurs de viteza indemanare, traseu virajat, jaloane, intoarceri se da startul la cate o masina contra timp.

Mentiune , atunci cand se stabilesc grupele se ia in calcul puterea motorului ce echipeaza in acel moment autoturismul, iar in cazul unor interventii majore cu ar fi aplicarea unui turbo , compresor, nitro, nos, sau schimbarea chiulasei de la 2 supape pe cilindru la mai multe rezultand un motor de alt tip se aplica coeficiente respective se reincadreaza noul motor.
Exemple de mod de calcul :
Pt montare suplimentara de turbo
(puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa
Pt compresor
(puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa

Pentru nitro, nos
(puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa
Pentru combinatia acestor modificari, de exemplu turbo+NO2, se ia in calcul coeficientul mai mare, cel de turbo.
Folosirea unui bloc motor intalnit pe mai multe modele, dar cu configuratii diferite nu poate determina in mod direct clasa, clasa este determinata de configuratia generala nu doar de seria blocului motor.
Pentru schimbat chiulasa
Motor opel 115cp 8valve-se schimba chiulasa se monteaza de 16v rezulta motor de 136 sau 150cp , la motor de Vw 1,8 8v de 90cp se aplica 16v rezulta clasa pt motorul 1,8 de 16v adica 130cp.
Exemplu la bloc motor de Dacia, daca este montata chiulasa de Renault 5 Alpine, se va inscrie in clasa corecta motorului renault astfel echipat care ofera cca 92cp. valabil si pentru alt tip de accesorii ale motorului.
Organizatorul atunci cand apar cazuri speciale poate intruni o comisie tehnica si indica clasa de participare putand da derogari sau marirea clasei cand se impune.

Coeficienti in functie de tractiune si arhitectura( Cta)

Tractiune spate 1,00
Tractiune fata 0,95
Motor central 1,10
Tractiune 4x4 1,15

puterea masini se inmulteste cu Cta si rezulta puterea dupa care se determina grupa de incadrare corecta.

Grupele vor fi asemanatoare cu cele de anul trecut cu o singura conditie , in categoria A1 si A , numarul de locuri va fi limitat la 20 masini /grupa


INSCRIERILE SE FAC LA CORTUL SPECIAL AMENAJAT IN INCINTA AEROPORTULUI
Iar asta referitor la coeficientul de tractiune, la care organizatorii au zis ca ei nu au zis asa ceva. Mai si cititi regulamentele preluate inainte sa le postati si sa ziceti ca voi nu ati zis nimic de coeficienti de tractiune.
Sa nu mai zic de pretu biletului de "15 lei" si de cele doua Probe-uri de Cluj de 163 cp (CU tractiune fata) care au fost integrati la grupa D 166-200cp, poate ati omis de citit si acea parte a regulamentului.

In rest, numa bine!

Last edited by ZanDer; 01-06-09 at 07:54.
ZanDer is offline  
Old 01-06-09, 09:22   #322
gabi_ford

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 136
Default Re: 2 Faster More Show

uite aici

A1 75cp
A 100cp (+ 75 pana la 100cp)
B 130cp (+100 pana la 130cp)
C 165cp (+130 pana la 165cp)
D 200cp (+165 pana la 200cp)
E 250cp (+200 pana la 250cp)
F 300cp (+250 pana la 300cp)
G 350cp (+300 pana la 350cp)
J 400cp (+350 fara limitare )
H VIP
pe mine si pe prietenu meu cu ford probe de ce nea bagat la D? ca 163 de cai avem din fabrica cam dean pl organizare ...nu mi-a placut deloc !
__________________
apasa pedala !
gabi_ford is offline  
Old 01-06-09, 09:24   #323
ditza v8

Stage 4
 
ditza v8's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 230
Default Re: 2 Faster More Show

care stie..BH 04 ARO sa mai dat..? ca doar cu M3 alb lam vazut 2 ture si atat..
ditza v8 is offline  
Old 01-06-09, 09:27   #324
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by ditza v8 View Post
care stie..BH 04 ARO sa mai dat..? ca doar cu M3 alb lam vazut 2 ture si atat..
domnu' , imi zici care e treaba cu bmw-ul asta? zici ca ai un fetish cu el ...
Brabus is offline  
Old 01-06-09, 09:32   #325
ditza v8

Stage 4
 
ditza v8's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 230
Default Re: 2 Faster More Show

poi ce treaba sa fie? imi place foarte mult atata tot..si sunt curios ce a facut ca eu la 6 am plecat acasa..nu am mai putut sta ca am fost rupt de la 10 dimineata..si doar cu M3 ala alb lam vazut asa sa dat de 2 ori cu el...cat d repede imi achizitionez si eu un URS
__________________

______________________
Ca sa faci placerile mai placute,scurteaza-le
Photoshop Player
ditza v8 is offline  
Old 01-06-09, 10:05   #326
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by bilutza View Post
tot eu am sters pt ca da ai dreptate nu trebuie sa aictionam la primele instincte dar in cazul lui e cu totul altceva dar astea sunt alte dicuti care trebuie purtate personal nu pe un forum unde subiectul principal sunt cursele nu cearta
ai dreptate, da-i un pm.
io repet, din pozele alea cu skyline, subaru, evo, viper mor de ciuda ca nu am ajuns acolo, imi ajungea sa le aud turate ...
apropos, nu a fost nici o febletze de supra?
Brabus is offline  
Old 01-06-09, 10:06   #327
huber_bm
Honda Driver

Stage 5
 
huber_bm's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 719
Member of:
[Honda]
Default Re: 2 Faster More Show

nu...nici una
huber_bm is offline  
Old 01-06-09, 10:08   #328
bilutza

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 34
Default Re: 2 Faster More Show

Quote:
Originally Posted by Brabus View Post
ai dreptate, da-i un pm.
io repet, din pozele alea cu skyline, subaru, evo, viper mor de ciuda ca nu am ajuns acolo, imi ajungea sa le aud turate ...
apropos, nu a fost nici o febletze de supra?
mai in baia mare sunt vreo 2 dar nici una nu sa prezentat
bilutza is offline  
Old 01-06-09, 10:09   #329
ditza v8

Stage 4
 
ditza v8's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 230
Default Re: 2 Faster More Show

da mai chiar nici o supra nimic..acuma mio zis un baiat la telefon ..cik domy s-a dat cu viperu : l'a luat de 2 ori...cu subaru: la luat ..el a fost cel mai bun din cate am inteles..sper sa nu gresesc..corectatzima !
ditza v8 is offline  
Old 01-06-09, 10:09   #330
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: 2 Faster More Show

stiu ca sint, am "orgasm" de fiecare data cind le vad, mai ales pe cea rosie...
Brabus is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -