Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-13, 20:22   #4696
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Zyxy View Post
Man-ilor, problema mea este ca la toti cei trei cilindrii din fatza daca le scot fishele, abia se simte vreo diferenta. E clar ca totusi functioneaza, ca daca motorul V6 ar fi mers doar in trei cilindrii, ar fi fost vai si amar, simptome la greu, dar asta merge destul de bine, aproape ca nu-ti dai seama ca ar fi o problema, decat la relanti. Nu inteleg de ce la ceilalti trei cilindrii din spate e simte cand scot fisele, iar la astialalti nu prea.
Maine voi scoate catalizatorul si deconectez si sonda lambda sa vad daca se schimba ceva in bine. Oricum imi voi cumpara alt catalizator, iar sonda lambda noua e pe drum, dar pana atunci fac o incercare fara ele.

simptomele la a ta, seamana izbitor cu ce-am patit eu.
sper sa fie din altceva cu totul diferit. sa nu fie senzorul ala de relanti.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:04   #4697
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sebyaft View Post
Mi-a aparut o problema la rover-ul meu in seara asta...nu mi se mai deschide din telecomanda usa de la sofer...toate celelalte usi se deschid din telecomanda, doar usa soferului nu mai merge...insa merge sa fie inchisa din telecomanda, doar la deschidere nu mai merge...trebuie sa bag cheia in butuc si sa o deschid....si nu merge nici inchisa nici deschisa din butonul de langa frana de mana, unde este si butonul de avarii.

Oricine ma poate ajuta sunt recunoscator...
cel mai simplu ar fi sa inlocuiesti mecanismul care blocheaza usa cu cel de la masina pe care o dezmembrezi.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:06   #4698
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Cine imi poate spune cu exactitate de ce am nevoie pentru a-i pune turbo la 1.8-ul meu?
bacy is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:06   #4699
marckuss303

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 124
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacy View Post
Man, fenomenul descris de el seamana mult cu ce am patit eu la Fiat Stilo.Ce conteaza nr de cilindri.Succesiunea aprinderii tot calculatorul o da, si daca n-o da cum trebuie pe un canal, apare acel fenomen.
Fane ,,tie-ti mergea Stilo ala in 2 pistoane ?si sa mai si "traga" ?
marckuss303 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:07   #4700
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marckuss303 View Post
Fane ,,tie-ti mergea Stilo ala in 2 pistoane ?si sa mai si "traga" ?
mergea in 3 si tragea de rupea.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:11   #4701
marckuss303

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 124
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

da ,, greu ,,, una e k masina sa aiba 4 cilindrii si sa mearga in 3 pistoane si alta e k masina sa aiba 6 cilindrii si sa mearga in 3 !,,adik nu merge ,,,,!
marckuss303 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:13   #4702
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marckuss303 View Post
da ,, greu ,,, una e k masina sa aiba 4 cilindrii si sa mearga in 3 pistoane si alta e k masina sa aiba 6 cilindrii si sa mearga in 3 !,,adik nu merge ,,,,!
pai lui ii merge din cate am inteles eu.la relanti se sesizeaza diferenta.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:30   #4703
marckuss303

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 124
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

pai eu ce zic ,, fluctuatiile de turatii la relantii vin de obicei din admisie ,am patit-o cu vre-o 4 masini , furtun fisurat , galeria de dmisie gaurita ,intercoler spart .
marckuss303 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 21:32   #4704
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marckuss303 View Post
pai eu ce zic ,, fluctuatiile de turatii la relantii vin de obicei din admisie ,am patit-o cu vre-o 4 masini , furtun fisurat , galeria de dmisie gaurita ,intercoler spart .
inseamna ca si la mine tot de pe-acolo vin fluctuatiile la relanti .
bacy is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 12:33   #4705
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

I-am scos catalizatorul si merge mai bine, aproape ca nu se mai simte nici un tremur la relanti. A si crescut relantiul de la 700-800rpm la 800-900.
Pana-i cumpar catalizator nou, merg asa, fara.
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 15:13   #4706
Zyxy

Stage 2
 
Zyxy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 53
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

... si am constatat ca am doua sonde lambda, cate una pentru fiecare galerie de evacuare. V6 e 3 + 3. Uitasem.
Ma gandesc ca sonda lambda de pe galeria cilindrilor din fatza nu mai functioneaza bine si de aceea imi merg cilindrii slab. Se alimenteaza mai putin...
Who knows?
Zyxy is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 23:29   #4707
uniku

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 7
Exclamation Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

HELP!! Magazine anglia sau situri , vreau sa imi comand un chit ambriaj :cilindru master si slave pt 2.0 CDT!Ajutati ma !!!
uniku is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 01:17   #4708
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by uniku View Post
HELP!! Magazine anglia sau situri , vreau sa imi comand un chit ambriaj :cilindru master si slave pt 2.0 CDT!Ajutati ma !!!
de aici le poti comanda
player1 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 10:15   #4709
uniku

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 7
Exclamation Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

O mica problema mai am : De vreo o saptamana mi a intrat apa in partea stanga a masini , fata+spate , nu stie careva pe unde poate sa intre apa?
uniku is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 16:15   #4710
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by uniku View Post
O mica problema mai am : De vreo o saptamana mi a intrat apa in partea stanga a masini , fata+spate , nu stie careva pe unde poate sa intre apa?
pe la scurgerile de apa de sub capota, undeva sub parbriz. au niste caiciucuri de scurgere si se mai infunda cu frunze in general. scoate-le si scapi de grija.
bacy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -