Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-13, 21:24   #4456
marckuss303

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 124
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

nu forta ...o sa-si revina la primavara . atunci vei demonta, curata si unge ...sau poti sa o faci si acuma !
marckuss303 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 22:23   #4457
sebyaft

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 69
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Dar nu cred ca are treaba cu vremea....de exemplu azi am mers la sala, am deschis usa din spate si mi-am pus rucsacul, am ajuns la sala, mi-am luat rucsacul, am plecat de la sala, mi-am pus rucsacul inapoi in spate, si usa a mers perfect....iar cand am ajuns acasa si cand sa deschid usa sa-mi iau rucsacul, nu a mai mers...si afara erau 7 grade in timisoara...
sebyaft is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 22:24   #4458
sebyaft

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 69
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marckuss303 View Post
nu forta ...o sa-si revina la primavara . atunci vei demonta, curata si unge ...sau poti sa o faci si acuma !
Si trebuie demontata si partea metalica, cea care tine geamul, sau doar fata de usa?
sebyaft is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 18:27   #4459
eugen1

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 11
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sebyaft View Post
Salut....mi-a mai aparut o problema la roverul meu....de cateva zile nu se mai deschid usile din spate...se deschid doar de pe interior...din exterior nu se mai deschid, a intepenit manerul...cand trag de el nu se mai trage pana la capat, ci doar cam pe un sfert.

La inceput a fost doar usa din dreapta, iar acum si cea din stanga....
sal.. da .. ti-au inghetat manerele.. asa se intampla.. pana nu se incalzeste masina nu ai sa le poti deschide..
eugen1 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 20:15   #4460
marckuss303

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 124
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sebyaft View Post
Si trebuie demontata si partea metalica, cea care tine geamul, sau doar fata de usa?
cauta prin postarile lui player1 ..o sa gasesti un DYN...
marckuss303 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 10:50   #4461
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sebyaft View Post
Dar nu cred ca are treaba cu vremea....de exemplu azi am mers la sala, am deschis usa din spate si mi-am pus rucsacul, am ajuns la sala, mi-am luat rucsacul, am plecat de la sala, mi-am pus rucsacul inapoi in spate, si usa a mers perfect....iar cand am ajuns acasa si cand sa deschid usa sa-mi iau rucsacul, nu a mai mers...si afara erau 7 grade in timisoara...
trebuie desfacuta fata de usa de pe interior si izolatia, apoi va trebui scoasa yala care blocheaza usa pe cuiul de pe caroserie cu o cheie torx.(este fixata in 3 suruburi pe muchia usii).
Din cauza faptului ca timp de aproximativ 10 ani sau mai mult, de cand a fost fabricata masina, mecanismul yalei nu a fost nu a fost intretinut, gresarea nu se mai face ca la inceput, mai pui faptul ca s a adunat praf in mecanismul yalei, mai adaugi ca e iarna si temperaturile scazute afecteaza si fac in asa fel ca totul sa se miste mult mai greu. daca bruschezi s ar putea sa te alegi cu o piesa rupta si te va costa 50-100 de lei. daca ai rabdare si faci totul ca la carte pretul va tinde spre gratis. spor la treaba. nu e complicat dar nu te increde in oricine. mai bine Do it yourself.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 10:52   #4462
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by spenghina View Post
Salutare!
Sunt nou pe forum deci nu ma luati tare dar, as dori sa-mi achizitionez un rover 75 2000-2003 2.0 diesel cu cutie automata deoarece am cautat putin pe google si am citit si cateva pagini anterioare si am vazut ca multa lume spune ca motoarele pe benzina sunt problematice.Stiu ca piesele sunt scumpe dar asta explica pretul destul de ieftin poate in comparatie cu alte modele.
as dori daca se poate sa imi dati cateva sfaturi despre ce anume sa iau in considerare atunci cand o cumpar,ce defectiuni specifice sa-i caut si daca se merita cutie automata sau manuala.
cand se va redeschide forumul clubului Rover Romania esti invitat acolo. vei avea parte de multe pareri pertinente.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 10:53   #4463
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cristisoru View Post
Buna ziua,de azi sunt si eu printre voi ,posesor al unui Rover 75 benzinar.Sunt bucuros ca v-am gasit si cred ca,cu ajutorul vostru voi putea sa-mi rezolv unele probleme pe care le am cu masina.
in curand te aspteptam si dincolo
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 11:03   #4464
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ionut 93 View Post
am rezolvat problema.. cam asa.. am luat un senzor debimetru de pe un fiat doblo..e exact la fel,,si seria de pe el,,insa cu o mica modificare la mufa de pe masina..adica pe masina pe mufa mai avea o bucata de plastic alb pe mufa,,ala se scoate si intra ok.. acum am demaraj bun,,si cand schimb nu se mai opreste din senin,,sau la depasire.. si de ce sa dus cel vechi??arata groaznic.. pentru ca: sub filtru de aer sunt 3 gauri astupate cu capace din cauciuc,,unul lipsea,,si tragea fum de dupa motor de undeva,, filtrul vechi arata ca toba pe dinauntru,,si nu stiam de ce..asa am cumparat-o de aiki din italia.. apoi tubul ce vine prins de debimetru avea rupte amandoua clemele..la una era un haltsurub si la cealalta nimik..am mai pus eu unul si acum e ok.. in rest merge ok,,doar nu am claxoane,,am probat sunt bune amandoua,,sigurante toate ok..probabil din volan,,nuj. si sa imi spuna cineva la cate turatii se schimba vitezele o masina ca asta?? adica rover 75 cdt 2.0 116 cp ..eu am condus benzinar pana acum,,am inteles ca e cv mai diferit..si probabil de asta mai se si oprea..eu o am de cateva luni,,sunt in italia inca,,nu prea am rulat-o aiki,,urmeaza sa o duc in tara..mi-ar prinde bine niste sfaturi de la cunoscatori.. multumesc
fiecare le schimba in functie de stilul lui de condus. unii spun ca ar fi bine in jurul valorii de 2200-2500 rpm la mersul normal, exceptie facand treapta 1 pe care nu are rost sa o turezi la 2500 cand schimbi spre 2. iar daca te afli in depasire poti sa i dai linistit 3500-4000 in treptele superioare.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 11:06   #4465
sebyaft

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 69
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
trebuie desfacuta fata de usa de pe interior si izolatia, apoi va trebui scoasa yala care blocheaza usa pe cuiul de pe caroserie cu o cheie torx.(este fixata in 3 suruburi pe muchia usii).
Din cauza faptului ca timp de aproximativ 10 ani sau mai mult, de cand a fost fabricata masina, mecanismul yalei nu a fost nu a fost intretinut, gresarea nu se mai face ca la inceput, mai pui faptul ca s a adunat praf in mecanismul yalei, mai adaugi ca e iarna si temperaturile scazute afecteaza si fac in asa fel ca totul sa se miste mult mai greu. daca bruschezi s ar putea sa te alegi cu o piesa rupta si te va costa 50-100 de lei. daca ai rabdare si faci totul ca la carte pretul va tinde spre gratis. spor la treaba. nu e complicat dar nu te increde in oricine. mai bine Do it yourself.
Din pacate le-am bruscat inainte sa-mi scrii tu....s-au deschis amandoua si una merge acum bine, insa cealalta nu am mai reusit sa o mai redeschid...
sebyaft is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 11:11   #4466
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sebyaft View Post
Din pacate le-am bruscat inainte sa-mi scrii tu....s-au deschis amandoua si una merge acum bine, insa cealalta nu am mai reusit sa o mai redeschid...

te ai complicat. acum ma vad nevoit sa ti explic rezolvarea...

asta daca esti curios.

cel mai probabil ai rupt piesa asta. o poti cumpara din dezmembrari dar trebuie sa ai mare noroc sa o gasesti la 20 de lei separat , fara mecanismul manerului. cu totul poti trece de 100.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 036.jpg
Views:	22
Size:	672.9 KB
ID:	2670784   Click image for larger version

Name:	Picture 037.jpg
Views:	28
Size:	685.8 KB
ID:	2670785  

Last edited by player1; 26-01-13 at 11:16.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 11:14   #4467
sebyaft

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 69
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
te ai complicat. acum ma vad nevoit sa ti explic rezolvarea...

asta daca esti curios.
sunt curios....in general singur imi rezolv problemele la masina...merg la service doar daca e ceva complicat...de ex cand mi s-a spart rulmentul de presiune de la ambreiaj...
sebyaft is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 11:24   #4468
sebyaft

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 69
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
te ai complicat. acum ma vad nevoit sa ti explic rezolvarea...

asta daca esti curios.

cel mai probabil ai rupt piesa asta. o poti cumpara din dezmembrari dar trebuie sa ai mare noroc sa o gasesti la 20 de lei separat , fara mecanismul manerului. cu totul poti trece de 100.
Cum pot da fata de usa jos fara sa se rupa acea chestie cromata ovala din jurul manerului de deschidere pe de interior???

Si am uitat sa mentionez ca de pe interior se deschide...doar din exterior nu se mai deschide!
sebyaft is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 11:38   #4469
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sebyaft View Post
sunt curios....in general singur imi rezolv problemele la masina...merg la service doar daca e ceva complicat...de ex cand mi s-a spart rulmentul de presiune de la ambreiaj...
- intri in masina pe o usa care se deschide si te pozitionezi pe interior langa usa blocata.
- tragi partea de sus a fetei usii spre tine pana se despreinde din clemele din dreptul geamului, pe rand una care una
- introduci o mana lunga si subtire (daca nu ai faci rost) si prinzi parghia care actioneaza mecanismul (poza3) eu am deschis mai mult de o usa in felul asta si pot spune ca dureaza de la 5 minute la o ora doar sa o deschizi. depinde de cata memorie vizuala ai ca sa stii pe ce pui mana pe acolo si de cat de tare e blocat mecanismul.(sa presupunem ca ai deschis-o)
- treci la demontarea mecanismului manerului
- nu e chiar floare la ureche daca nu stii dar cu asta te ajut eu: cu mana introdusa in usa de jos in sus, tragi cu unghia siguranta din interior care corespunde ornamentului cromat de pe exterior (poza4), ornament pe care pui degetul mare la actionarea manerului de deschidere al usii cand deschizi usa in mod normal.
- dupa ce ai tras siguranta jumatate de cm inspre inapoia usii (inspre spatele masinii cum sta usa inchisa, acum fiind deschisa vei trage de-a lungul planului usii tot inspre spatele masinii)
- acum poti scoate cu ajutorul unei surubelnite drepte ornamentul cu pricina. sub el se gaseste un surub cu cap torx pe care va trebui sa l desurubezi ()si unul in partea cealalta (poza5) pentru a scoate mecanismul din interior, cel care corespunde manerului dar nu inainte de a scoate manerul.
- dupa demontarea mecanismului din interior vei verifica piesa, daca intr-adevar este rupta
- daca e rupta o vei achizitiona din dezmembrari si o vei monta pe ax.
- acum vei trece la demontarea yalei, cea prinsa in 3 suruburi in usa
- desfaci mufa de la ichiderea centralizata si cele 3 suruburi. atentie sa nu le strici capul torx pentru ca atunci o sa se mai complice treaba. daca sunt blocate va trebui sa ai un cap torx pe care sa-l atasezi la o cheie cu clichet sau cheie T
- se scoatemecanismul, se desface carcasa lui, se curata si se greseaza cu vaselina curata, consistenta dar nu in exces.
- montarea e in ordine inversa dar grija sa nu uiti sa blochezi ornamentul cu siguranta pe interior pentru ca va trebui sa mai desfaci o data usa.
- de asemenea ai grija la montarea axului in cupla filetata (poza 3) are mare influenta asupra deschiderii usii
- la montarea fetei usii se scot clemele cele 2 negre de pe portiera (centru ) cu un patent si se monteaza pe fata de usa apoi se impinge pana face "click". in felul asta fata de usa va fi stabila si nu vei ramane cu ea in mana cand inchizi usa cu putere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 004.jpg
Views:	69
Size:	504.8 KB
ID:	2670797   Click image for larger version

Name:	Picture 006.jpg
Views:	73
Size:	561.4 KB
ID:	2670798   Click image for larger version

Name:	Picture 010.jpg
Views:	108
Size:	353.1 KB
ID:	2670799  

Click image for larger version

Name:	Picture 015.jpg
Views:	87
Size:	602.4 KB
ID:	2670800   Click image for larger version

Name:	Picture 011.jpg
Views:	64
Size:	535.7 KB
ID:	2670801   Click image for larger version

Name:	Picture 012.jpg
Views:	75
Size:	430.5 KB
ID:	2670802  

Click image for larger version

Name:	Picture 014.jpg
Views:	62
Size:	685.8 KB
ID:	2670803   Click image for larger version

Name:	Picture 020.jpg
Views:	54
Size:	709.6 KB
ID:	2670804  

Last edited by player1; 26-01-13 at 11:48.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 11:42   #4470
sebyaft

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 69
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
- intri in masina pe o usa care se deschide si te pozitionezi pe interior langa usa blocata.
- tragi partea de sus a fetei usii spre tine pana se despreinde din clemele din dreptul geamului, pe rand una care una
- introduci o mana lunga si subtire (daca nu ai faci rost) si prinzi parghia care actioneaza mecanismul (poza3) eu am deschis mai mult de o usa in felul asta si pot spune ca dureaza de la 5 minute la o ora doar sa o deschizi. depinde de cata memorie vizuala ai ca sa stii pe ce pui mana pe acolo si de cat de tare e blocat mecanismul.(sa presupunem ca ai deschis-o)
- treci la demontarea mecanismului manerului
- nu e chiar floare la ureche da ca nu stii dar cu asta te ajut eu: cu mana lunga si subtire introdusa in usa de jos in sus, tregi siguranta din interior care corespunde ornamentului cromat de pe exterior, ornament pe care pui degetul mare la actionarea manerului de deschidere al usii cand deschizi usa in mod nermal. se vede in poza
- dupa ce ai tras siguranta jumatate de cm inspre inapoia usii (inspre spatele masinii cand cum sta usa inchisa, acum fiind deschisa vei trage de-a lungul planului usii tot inspre spatele masinii) poti scoate cu ajutorul unei surubelnite drepte ornamentul cu pricina. sub el se gaseste un surub cu cap torx pe care va trebui sa l desurubezi pentru a scoate mecanismul din interior, cel care corespunde manerului dar nu inainte de a scoate manerul.
- dupa demontarea mecanismului din interior vei verifica piesa
- daca e rupta o vei acizitiona din dezmembrari si o vei monta intuitiv
- acum vei trece la demontarea yalei, cea prinsa in 3 suruburi in usa
- desfaci mufa de la ichidrera centralizata si cele 3 suruburi. atentie sa nu le strici capul torx pentru ca atunci o sa se mai complice treaba.
- mecanismul de scoate, se desface carcasa lui, se curata si se greseaza cu vaseluna curata, consistenta dar nu in exces
- montarea e in ordine inversa dar grija sa nu uiti sa blochezi ornamentul cu siguranta pe interior pentru ca va trebui sa mai desfaci o data usa.
- la montarea fetei usii se scot clemele cele 2 negre de pe portiera cu un patent si se monteaza pe fata de usa apoi se impinge pana face "click". in felul asta fata de usa va fi stabila.
Am uitat sa mentionez ca de pe interior se descjide...doar din exterior nu se mai deschide
sebyaft is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -