Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-08, 19:16   #76
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Eu nu pot sa va sugerez decat MOTUL.
Eu folosesc gama 300V de la MOTUL in toate masinile mele.
Este singurul producator care isi vinde gama destinata competitiilor, atat uleiurile de motor cat si cele de transmisie sau lichid de frana din gama 300V sunt cele folosite efectiv in WRC, GT500, LeMans , AutoCross si alte competitii.
Va recomand cu incredere MOTUL.
__________________
SKN ROMANIA
www.skn-tuning.ro
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 20:15   #77
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

din mica mea experienta, eu stiu ca indicat este sa se faca schimbul de ulei la fiecare 6 luni. de fapt, nu aceste 6 luni sunt importante, ci schimbarea de anotimp. schimbul de ulei se face la schimbarea anotimpurilor, iarna-vara. normal ca trecerea intre iarna si vara se face primavara si toamna... si atunci si schimbul de ulei. la schimbarile de anotimp vara-iarna apar diferente de temperaturi, iar uleiul isi pierde din proprietati. ca sa nu mai vorbesc ca exista uleiuri "de vara" si "de iarna", cu vascozitate mai mica, respectiv mai mare...
cum a zis si Draculas, daca nu la 5000 km, atunci macar pe la 7-8000 trebuie schimbat uleiul. daca faci nr asta de km in scurt timp, schimbi uleiul inainte de schimbarile de anotimp, daca nu... cand vine iarna sau vara
eu asa stiu... si asa fac: fac pana in 10.000 km pe an, schimb uleiul toamna (prin septembrie, ca asa imi pica si revizia) si primavara (dupa 6 luni, nu e chiar primavara exact... dar pe acolo ). si nici nu tin uleiul in motor peste 5.000 km.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 21:07   #78
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

pt un golf 3 stiti ce ulei recomanda producatorul?ca sincer atatea pareri am auzit ca daca ar merge masina si fara ulei pe bune ca nu as mai baga
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 21:54   #79
bbm

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 443
Member of:
[Observator 4tuning]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by bogmotorsport View Post
pt un golf 3 stiti ce ulei recomanda producatorul?ca sincer atatea pareri am auzit ca daca ar merge masina si fara ulei pe bune ca nu as mai baga
pai daca mergi la porsche sau la un dealer de al lor o sa ti recomande castrol sau mobil, pina la urma este si chestiune de buget; vezi de exemplu la castrol ce ulei recomanda ei pt motorul tau, la mobil, etc pina la urma castrol, mobil, motul, aral sint marci bune, vezi si bugetul ce iti permite
__________________
I keep trying but I can never drive faster than my guardian angel can fly !!

http://www.racingcode.com/products.htm
bbm is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 07:38   #80
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by bbm View Post
pai daca mergi la porsche sau la un dealer de al lor o sa ti recomande castrol sau mobil, pina la urma este si chestiune de buget; vezi de exemplu la castrol ce ulei recomanda ei pt motorul tau, la mobil, etc pina la urma castrol, mobil, motul, aral sint marci bune, vezi si bugetul ce iti permite
stii care e ideea ca acum daca dai 100 de mii in plus la un litru macar bun sa fie ca daca ajungi sa bagi din alea rele nu ajungi departe cu motorul.iar eu sa stii ca aral bag si imi cam consuma la 5mii 800ml si as vrea sa incerc altceva ca am auzit tot felul de povesti si nu stiu ce sa mai cred cu toate ca eu aral folosesc de cand a iesit masina de pe poarta fabricii
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 14:33   #81
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

e adevarat ca la diesel se mai arde uleiu si mai trebuie completat?ma tot uit la mine...nu consuma masina(asa zic eu)..nu pierde da in 6000 Km i-am pus cam 600 ml..apropo ulei e mobil 10W40

bafta

Last edited by G0rdy; 09-01-08 at 14:37.
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 22:28   #82
attila

Stage 3
 
attila's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 165
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Eu folosesc aral 5w40,in cartea tehnica de la vw passat scrie daca consuma 1l la 1000 km e inca in ordine,mi se pare eronat.Am mai citit intr-o carte de opel astra clasic ca la 1000 km consumul este de 0,6l.Nu stiu care e faza...cine stie sa ma lamureasca
attila is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 22:48   #83
mbgd

Stage 4
 
mbgd's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 216
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by bogmotorsport View Post
pt un golf 3 stiti ce ulei recomanda producatorul?ca sincer atatea pareri am auzit ca daca ar merge masina si fara ulei pe bune ca nu as mai baga

am avut golf 3 dieselsi am folosit numai ARAL si consuma ulei cam 300-500ml la 10000km cand faceam schimbul.si asa a mers pana l-am vandut la 500.000km,in stare de functionare!
__________________
DON'T WORRY,BE HAPPY!!!
mbgd is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 07:59   #84
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by mbgd View Post
am avut golf 3 dieselsi am folosit numai ARAL si consuma ulei cam 300-500ml la 10000km cand faceam schimbul.si asa a mers pana l-am vandut la 500.000km,in stare de functionare!
deci sa inteleg ca e bun ARAL-ul?a mea precizez ca e benzina...
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 08:32   #85
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by attila View Post
Eu folosesc aral 5w40,in cartea tehnica de la vw passat scrie daca consuma 1l la 1000 km e inca in ordine,mi se pare eronat.Am mai citit intr-o carte de opel astra clasic ca la 1000 km consumul este de 0,6l.Nu stiu care e faza...cine stie sa ma lamureasca
cred ca e cam neclara faza cu "1L de ulei la 1000 Km" cel putin asa mi se pare..

Rog pe cei care se pricep mai bine sa ne lamureasca

bafta
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 13:46   #86
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
e adevarat ca la diesel se mai arde uleiu si mai trebuie completat?ma tot uit la mine...nu consuma masina(asa zic eu)..nu pierde da in 6000 Km i-am pus cam 600 ml..apropo ulei e mobil 10W40

bafta
Nimeni nu stie?
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 16:47   #87
andreitentean

Stage 5
 
andreitentean's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 732
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Treaba cu uleiurile e mai complicata. Un motor poate consuma sau nu ulei din cauza ca acelas indicativ comercial , sa luam spre exemplu 5W40, poate sa detina propietati total diferite, si in acest caz constructorul cere un anumit standard, nu un producator si nu neaparat un indicativ gen 5W40. Cand producatorul cere acest standard tine cont de factori precum toleranta dintre segment si camasa, nr de segmenti prezenti pe piston, materialul acestora, regimul maxim de temperatura , si toti acesti factori (si nici eu nu ii cunosc pe toti) conduc la alegerea uleiului optim titand cont de parametrii precum :
-tehnologia de esterizare
-grad de vascozitate
-densitate la 15 grade C
-vascozitate la 100 de grade C
-vascozitate la 40 de grade C
-index de vascozitate
-HTHC grad de vascozitate la 150 de grade C
-punct termic de curgere
-punct termic de fierbere

E ceva mai complicat.
Iar problema acuzata de voi cu consumul de ulei nu inseamna neaparat o uzura a motorului si nici o proasta calitate a uleiului, cel mai probabil este nepotrivirea propietatilor uleiului cu cerintele motorului cand molecula este rupta de segment atunci cand acesta curata uleiul ramas pe camasa, in loc sa-l racleze il rupe, uleiul pierzandu-si propietatile si asa ajungand sa intre in camera de ardere si sa se consume.
Trebuie sa tineti cont de faptul ca in Romania recomandarile de ulei la reprezentante se fac dupa factori economici , sunt firme producatoare de ulei care participa la investitia initiala pentru constructia atelierelor pentru a avea exclusivitate de vanzare sau sunt agenti de vanzare care promit bonusuri personale celor ce pot lua decizia cu privire la aprovizionarea cu ulei.

PS: concluzia acestui post nu trebuie sa fie --> un motor nu ar trebui sa consume (arda) ulei.
andreitentean is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 17:24   #88
attila

Stage 3
 
attila's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 165
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

de exemplu la masina mea imi trebuie ulei de norma 505.01,se poate ca 2 marci de uleiuri de norma aceasta sa aibe proprietati diferite?
attila is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 18:46   #89
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by andreitentean View Post
Treaba cu uleiurile e mai complicata. Un motor poate consuma sau nu ulei din cauza ca acelas indicativ comercial , sa luam spre exemplu 5W40, poate sa detina propietati total diferite, si in acest caz constructorul cere un anumit standard, nu un producator si nu neaparat un indicativ gen 5W40. Cand producatorul cere acest standard tine cont de factori precum toleranta dintre segment si camasa, nr de segmenti prezenti pe piston, materialul acestora, regimul maxim de temperatura , si toti acesti factori (si nici eu nu ii cunosc pe toti) conduc la alegerea uleiului optim titand cont de parametrii precum :
-tehnologia de esterizare
-grad de vascozitate
-densitate la 15 grade C
-vascozitate la 100 de grade C
-vascozitate la 40 de grade C
-index de vascozitate
-HTHC grad de vascozitate la 150 de grade C
-punct termic de curgere
-punct termic de fierbere

E ceva mai complicat.
Iar problema acuzata de voi cu consumul de ulei nu inseamna neaparat o uzura a motorului si nici o proasta calitate a uleiului, cel mai probabil este nepotrivirea propietatilor uleiului cu cerintele motorului cand molecula este rupta de segment atunci cand acesta curata uleiul ramas pe camasa, in loc sa-l racleze il rupe, uleiul pierzandu-si propietatile si asa ajungand sa intre in camera de ardere si sa se consume.
Trebuie sa tineti cont de faptul ca in Romania recomandarile de ulei la reprezentante se fac dupa factori economici , sunt firme producatoare de ulei care participa la investitia initiala pentru constructia atelierelor pentru a avea exclusivitate de vanzare sau sunt agenti de vanzare care promit bonusuri personale celor ce pot lua decizia cu privire la aprovizionarea cu ulei.

PS: concluzia acestui post nu trebuie sa fie --> un motor nu ar trebui sa consume (arda) ulei.

aha deci sa inteleg ca tot e o problema
Ms mult andrei
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 14:05   #90
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Ce ulei auto folosesti ?

Quote:
Originally Posted by attila View Post
de exemplu la masina mea imi trebuie ulei de norma 505.01,se poate ca 2 marci de uleiuri de norma aceasta sa aibe proprietati diferite?
S-ar putea.
Eu sunt nevoit la fel ca tine sa folosesc aceeasi norma (pentru motor cu pompa diuza). VAG colaboreaza in ceea ce priveste uleiul de motor (si nu numai) cu Castrol, cu care impreuna au dezvoltat un ulei care indeplineste aceasta norma (505.01). Eu am schimbat de 2 ori: o data cu Castrol TXT 5W-40 pentru Diesel PD, iar a doua oara cu urmasul acestuia: Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40. Crede-ma ca nu completez nimic intr-un an de zile, in care merg ~ 7500 km (daca la schimbul de ulei pun 4,5 l).
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -