Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-08, 21:26   #1
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

Sa vedem ce obiceiuri aveti la pompa, ce preconceptii aveti. Alimentati plin ochi? Doar 1/2? Circulati pana la avertizarea masinii sau a ceasului de combustibil? Sau aveti o suma de bani de care alimentati? Evitati sa circulati cu rezerva de 7 litri (sau cat o fi la voi)?

Threadul nu are ca tema tipul de motorina sau benzina, sau norma de poluare, ci doar ce s-a scris mai sus. Exista deja pe aceasta tema cu tipul de combustibil.

Eu bag in general de 1/2 din rezervor, dar nu e o regula; mai bag si in suma fixa de bani dinainte stabilita, de exemplu de 70 ron. Daca plec la drumuri mai lungi fac plinul, dar se intampla rar. Merg foarte des pe rezerva (pana la 60km din 100km). Si asta de fiecare data. Imi face placere sa merg pe rezerva, sa mai draghez rezervorul de mizerie si pentru a avea o masina usoara. Daca o fi, poate nu e mizerie si e doar o legenda. Avand in vedere ca exista un filtru de combustibil, consider ca nu am de ce sa imi fac probleme din acest motiv.

Last edited by iulian2476; 24-12-08 at 21:33.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 21:48   #2
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Thumbs up Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

Deobicei pun motorina de 50 ron (dar depinde suma variaza si de cata motorina am in rezervor) o tin cam la 50% din rezervor in oras iar cand plec in afara incerc sa ii fac plinul ; pe rezerva am mers maxim de 2 ori iarna incerc sa tin rezervorul cat se poate plin ( pt a nu face condesn) dar asta tine mult si de ce bani dispun
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 24-12-08, 22:34   #3
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

utilizez metoda plin pana in gura , pastrez bonul si fac si eu un calcul de consum la cateva mii de km . cand plec la drum lung alimentez la o benzinarie din orasul meu pana la plin chiar daca mai am benzina in rezervor.
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 02:57   #4
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

rar scade sub jumate, cand scade e nasol.. dar oricum, cam pe acolo se mentine
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 01:01   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

pana cand se aprinde "becul groazei" si bag cam de 50-100ron, depinde cat de bine stau
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 09:05   #6
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

de regula plin, e mai usor sa il completezi (de regula sta acul peste 3/4) decat sa ii faci un plin intreg
Korne is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 09:11   #7
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

In general merg pana raman cu vreo 10 litri... Mai exact: pana imi indica acul ca mai am un sfert de rezervor.
Suma de "incarcare" este in jur de 60 - 70 ron si mai are putin pana ajunge la plin.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 01:23   #8
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

incerc sa am mereu cam 60% rezervorul plin... la mine se simte diferenta cum sta de spate cand e cu peste jumate rezervorul plin fata de cazurile cand am 10 litri...
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 23:02   #9
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

eu am afisajul digital si cand imi mai raman 2 liniute subtiri(rezerva) si una groasa ma sperii ingrozitor si prefer sa nu risc . il tin in jur de jumatate de preferat peste...cand scade sub jumate alimentez intre 50 - 70 ron. Nu am mers niciodata pe rezerva...sunt prea panicat!
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 06:53   #10
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

acum ca am ramas somer, sa vedem cum o sa mai stea.. imi placea sa stea peste jumate ) astea o sa fie doar vise in urmatoarea perioada )
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 07:40   #11
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

Cred ca se aplica la mai toata lumea, dar daca nu se aplica la toata lumea, o spun pentru cei care detin DAEWOO fabricate in Romania:

Incercati sa evitati sa mergeti pe rezerva la masini prea mult timp - in multe cazuri se duce naibii pompa de benzina.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 07:53   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

daca am bani.. mai fac plinuri dar in perioada asta, am alimentat asa..treptat cate 50 ron ! Oricum e mai bine asa, ai consum mai scazut ( motorul trage mai putina greutate - n-aare rost sa traga 50 L in plus cand ar putea sa traga 17-20 L ) si e ceva !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 09:18   #13
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
daca am bani.. mai fac plinuri dar in perioada asta, am alimentat asa..treptat cate 50 ron ! Oricum e mai bine asa, ai consum mai scazut ( motorul trage mai putina greutate - n-aare rost sa traga 50 L in plus cand ar putea sa traga 17-20 L ) si e ceva !
Super tare! Suntem ca la F1. Mergem pana la ultimul strop de combustibil ca sa avem greutate mica in rezervor
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 09:25   #14
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

Quote:
Originally Posted by KTA87 View Post
Super tare! Suntem ca la F1. Mergem pana la ultimul strop de combustibil ca sa avem greutate mica in rezervor
Eu nici să vreau nu pot să merg asa, uşor, mai uşor
1. Consumă iarna ceva mai mult ca vara, aşa că iarna am ceva mai multă benzină
2. Eu am deja greutate , o cutie ditamai īn portbagaj de muzică (singura de altfel).
3. O fată īn dreapta , de fel nu iau persoane īn spate , īn curānd o să fie declarată maşină cu 2 locuri ..
Revenind la topic bag benzină tipic proprietarilor de BMW.., adică suficientă pāna la urmatorul peco(luānd īn considerare traseul nestabilit īn timp şi spaţiu )
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning

Last edited by bodyspeed; 20-01-09 at 09:29.
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 09:37   #15
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?

Ca sa fiu si eu ontopic. Bag motorina de ~70RON. N-am mai facut de mult plinul. Il fac doar cand plec la un drum foarte lung.
KTA87 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -