![]() |
Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
Sa vedem ce obiceiuri aveti la pompa, ce preconceptii aveti. Alimentati plin ochi? Doar 1/2? Circulati pana la avertizarea masinii sau a ceasului de combustibil? Sau aveti o suma de bani de care alimentati? Evitati sa circulati cu rezerva de 7 litri (sau cat o fi la voi)?
Threadul nu are ca tema tipul de motorina sau benzina, sau norma de poluare, ci doar ce s-a scris mai sus. Exista deja pe aceasta tema cu tipul de combustibil. Eu bag in general de 1/2 din rezervor, dar nu e o regula; mai bag si in suma fixa de bani dinainte stabilita, de exemplu de 70 ron. Daca plec la drumuri mai lungi fac plinul, dar se intampla rar. Merg foarte des pe rezerva (pana la 60km din 100km). Si asta de fiecare data. Imi face placere sa merg pe rezerva, sa mai draghez rezervorul de mizerie si pentru a avea o masina usoara. Daca o fi, poate nu e mizerie si e doar o legenda. Avand in vedere ca exista un filtru de combustibil, consider ca nu am de ce sa imi fac probleme din acest motiv. |
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
Deobicei pun motorina de 50 ron (dar depinde suma variaza si de cata motorina am in rezervor) o tin cam la 50% din rezervor in oras iar cand plec in afara incerc sa ii fac plinul ; pe rezerva am mers maxim de 2 ori :-) iarna incerc sa tin rezervorul cat se poate plin ( pt a nu face condesn) dar asta tine mult si de ce bani dispun :oops:
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
utilizez metoda plin pana in gura , pastrez bonul si fac si eu un calcul de consum la cateva mii de km . cand plec la drum lung alimentez la o benzinarie din orasul meu pana la plin chiar daca mai am benzina in rezervor.
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
rar scade sub jumate, cand scade e nasol.. dar oricum, cam pe acolo se mentine :)
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
pana cand se aprinde "becul groazei" si bag cam de 50-100ron, depinde cat de bine stau
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
de regula plin, e mai usor sa il completezi (de regula sta acul peste 3/4) decat sa ii faci un plin intreg
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
In general merg pana raman cu vreo 10 litri... Mai exact: pana imi indica acul ca mai am un sfert de rezervor.
Suma de "incarcare" este in jur de 60 - 70 ron si mai are putin pana ajunge la plin. :) |
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
incerc sa am mereu cam 60% rezervorul plin... la mine se simte diferenta cum sta de spate cand e cu peste jumate rezervorul plin fata de cazurile cand am 10 litri...
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
eu am afisajul digital si cand imi mai raman 2 liniute subtiri(rezerva) si una groasa ma sperii ingrozitor si prefer sa nu risc :D. il tin in jur de jumatate de preferat peste...cand scade sub jumate alimentez intre 50 - 70 ron. Nu am mers niciodata pe rezerva...sunt prea panicat! :lol:
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
acum ca am ramas somer, sa vedem cum o sa mai stea.. imi placea sa stea peste jumate :)) astea o sa fie doar vise in urmatoarea perioada :))
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
Cred ca se aplica la mai toata lumea, dar daca nu se aplica la toata lumea, o spun pentru cei care detin DAEWOO fabricate in Romania:
Incercati sa evitati sa mergeti pe rezerva la masini prea mult timp - in multe cazuri se duce naibii pompa de benzina. |
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
daca am bani.. mai fac plinuri dar in perioada asta, am alimentat asa..treptat cate 50 ron ! Oricum e mai bine asa, ai consum mai scazut ( motorul trage mai putina greutate - n-aare rost sa traga 50 L in plus cand ar putea sa traga 17-20 L ) si e ceva !
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
Quote:
|
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
Quote:
1. Consumă iarna ceva mai mult ca vara, aşa că iarna am ceva mai multă benzină 2. Eu am deja greutate , o cutie ditamai īn portbagaj de muzică (singura de altfel). 3. O fată īn dreapta :lol:, de fel nu iau persoane īn spate , īn curānd o să fie declarată maşină cu 2 locuri .. Revenind la topic bag benzină tipic proprietarilor de BMW.., adică suficientă pāna la urmatorul peco(luānd īn considerare traseul nestabilit īn timp şi spaţiu ) |
Re: Cum alimentati? Faceti plinul de fiecare data? Circulati pana la rezerva?
Ca sa fiu si eu ontopic. Bag motorina de ~70RON. N-am mai facut de mult plinul. Il fac doar cand plec la un drum foarte lung.
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:06. |
- Copyright 2026 4Tuning