Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > Alte marci > AMERICANE

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-06, 16:20   #1
Iulian-GL

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 4
Default Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

American muscle este o masina super as vrea si eu poze pt cei care au si daca se gaseste asa ceva in romania si la ce pret ... sau un link unde pot gasi detalii pe acest forum ms ...
Iulian-GL is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 04:45   #2
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

sincer sa fiu, eu cred ca in orice mashina fabricata in USA se gaseste o portzie de american muscle.
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 10:14   #3
BH-15-RIC

Stage 5
 
BH-15-RIC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Quote:
Originally Posted by Danwerty View Post
sincer sa fiu, eu cred ca in orice mashina fabricata in USA se gaseste o portzie de american muscle.
Aici ai dreptate si oricum orice motor de pe o americana poate fi transformat fara prea multe eforturi in american muscle !!!!
BH-15-RIC is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 19:16   #4
vgedc

Stage 3
 
vgedc's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 114
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

aaa...sunt cateva in tara lor :P adik is prea tari cel putin un camaro '69 e masina visurilor mele :P
vgedc is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 03:47   #5
AmericanMuscleHeh

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

pacat ca nu stai in state, muscle cars sunt ff ieftine daca le iei rable.
chiar daca sunt rable, tot scoti un v8 de 250+ hp
AmericanMuscleHeh is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 13:17   #6
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Quote:
Originally Posted by Iulian-GL View Post
American muscle este o masina super as vrea si eu poze pt cei care au si daca se gaseste asa ceva in romania si la ce pret ... sau un link unde pot gasi detalii pe acest forum ms ...
American muscle nu este o masina este mai mult un curent.
moise is offline   Reply With Quote
Old 30-04-07, 16:20   #7
vladimir_VLM

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 129
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

bai de ce nu mam nascut si eu american sa am si eu una de la fier vechi o luam
vladimir_VLM is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 00:33   #8
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Quote:
Originally Posted by vgedc View Post
aaa...sunt cateva in tara lor :P adik is prea tari cel putin un camaro '69 e masina visurilor mele :P
cateva?
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 01:23   #9
funkdoc

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

in romania muscle car...slabe sanse frate
funkdoc is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 21:08   #10
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

ce ziceti de noul corvette Z06?? in romania au inceput sa ajunga exemplare? aici se vand foarte foarte bine, si ca performanta pt bani si usurinta de modificare e greu de batut...

decat poate de Dodge SRT4, bazat pe Neon, care neon saracul e ca dacia 1310 a americii dar dupa mine asta o face asa de grozava... faptul ca o masina renumita sa fie asa de varza, cu putina dedicatie de la ingineri si suport de la fabrica, poate sa devina un absolut monstru... sunt multe masini cu 4cyl si turbo in europa, dar nici una nu vine cu kit-uri de upgrade de la fabrica care sa-ti ridice puterea la peste 340 de cai la roti, si cu modificari mici sa poti sa duci la 400+, fara sa trebuiasca sa schimbi nimic la motor, transmisie si axe pana mult dupa ce treci de 500 de cai putere LA ROTI! toate astea intro masina de $19,999!

dupa mine asta ii da multe in comun cu vechiile masinile vechi care erau doar masini de baza cu super motoare, facute doar ca sa anihileze tot ce le statea in cale.... si sa sti ca SRT-ul o sa anihileze tot ce ii sta in cale, pt ca e usor sa fie dus la 11 secunde pe 400 de metrii, si o sa te propulseze cu violenta pana la 280+... nu e asa de uimitor cat de repede poate sa mearga, ci cat de repede te accelereaza la viteza aia. dupa mine, are sanse sa devina un classic

daca cautati pe youtube sunt tone de filmuletze... uite doua cu a mea, aia albastra enjoy

http://media.putfile.com/calgary-race-city
http://media.putfile.com/JULY-7TH-2006
https://www.youtube.com/watch?v=3W84QiB3foM

ps: ma cheama george nu charles cum a scris fraieru ala
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 23:53   #11
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Singura problema cu muscle cars e ca in RO lipsesc cu desavarsire.(Sincer nici nu cred ca aveau cum sa apara in plin razboi rece, care s-a terminat aproape cu sfarsitul "gloriei" muscle car-urilor din State) Si ar mai fi o chestie, nu stiu daca sa o trec la probleme sau nu, dar americanii au crescut cu ele de generatii, pe cand romanii,(inceputul anilor '90) au pus ochii pe europene (ca de, le era mai la indemana). Nu spun aici ca e o alegere buna sau rea, sau ca ar fi fost si alte alternative, dar america si-a creat proprile legende in cea mai mare piata de automobile din lume.
Ideea de a fabrica masini de serie tot americanilor apartine, (Adolf Hitler a copiat ideea lui Henry Ford cand ia trasat saricina lui Ferdinand Anton Porsche sa faca un Volks Waggen), iar timpul si diferiti factori socio economici au influentat si intarit deasemenea diferenta dintre Eu si US. Prin '70 italienii faceau celebrele Fiat 500 Giardiniera, iar in Marea Britanie MiniMorris-ul era la moda. Ce se intampla peste ocean? ...

Source: Kelley Blue Book

1. 1971 Plymouth "Hemi" 'Cuda convertible.

2. 1969 Dodge Charger R/T-440 hardtop.

3. 1969 Chevrolet Camaro Z-28/SS coupe.

4. 1970 Chevrolet Chevelle SS-454/LS-6 convertible

5. 1964 Shelby Cobra 289 roadster

6. 1968 Shelby GT-500-KR convertible.

7. 1970 Plymouth Superbird-440 hardtop

8. 1969 Ford Torino-Talladega hardtop

9. 1969 Pontiac GTO "Judge" convertible

10. 1970 Oldsmobile 442/W-30 hardtop

A si sa nu uit... Toate cele enumerate mai sus au fost la indemana clasei de mijloc americane ( vezi Ferarri si Lamborghini din aceeasi perioada!... si nu numai...)

Nu vrea sa fiu inteles gresit, (personal prefer masinile englezesti...desi traiesc in US), americanii au marea calitate de a sari etape (technological leap frog) (primul om in spatiu VS primul om pe luna, SonyEricsson si Nokia VS iPhone etc..) desi poate nu au rafinamentul european, si aparent ramasi in urma in 2007, cred ca viitorul automobilelor se decide tot in birourile GM, Chrysler si Ford.
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 02:26   #12
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Si inca un lucru, originea muscle car-urilor, si ideea de "outpeform some others that includes Police" se afla "sub pedala de acceleratie" a "bootleg-arilor" adica a micilor traficanti de alcool(prohibitia din anii '30 a fost cu totul abolita pe la mijlocul anilor '60 in unele state) care erau fugariti de politie pana la granita statului respectiv...Un fel de "Catch me if you can!",si care au fost "nevoiti" sa recurga la tot felul de modificari "sperchargere" si "nitro" amestecuri de carburant. Si uite asa s-a nascut NASCAR-ul... pe bune...
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 04:29   #13
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Quote:
Originally Posted by Who's yo daddy View Post
Singura problema cu muscle cars e ca in RO lipsesc cu desavarsire.(Sincer nici nu cred ca aveau cum sa apara in plin razboi rece, care s-a terminat aproape cu sfarsitul "gloriei" muscle car-urilor din State)
ai dreptate, noi nu am crescut cu muscle cars, deci ne e foarte greu sa apreciem masinile astea la adevarata valoare... chiar si dupa 10 ani de canada, nu simt mai nici un pic de atractie pentru vechile muscle cars... unele imi plac foarte mult, dar majoritatea nu ma stimuleaza de nici un fel...

le respect insa pentru perfomantele de care sunt capabile, pentru ca mai toata lumea avea o TONA de cai putere pe vrememea aia, si numerele de putere sunt de invidiat chiar si in ziua de azi... Nu stiu daca o sa mai putem spune vreodata ca majoritatea masinilor de pe strada fac in medie 300-400 de cai putere!
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 05:50   #14
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Thumbs up Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Nu-mi amintesc unde am citit (pe undeva pe net) ca s-a facut un clasament al masinilor cu muschi pe tot globul au fost incluse si "conceptele". Ghici cine a castigat la "muschi/bani" adrenalina, si "power feeling" affordable?
__________________________________________________ ______________
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	70charger22.jpg
Views:	486
Size:	89.3 KB
ID:	351544  
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 06:22   #15
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Despre american muscle nu zice nimeni nimic?

Australia?
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -