Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-05, 18:31   #1
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Subwoofer + statie + boxe, dar cum? ajutati-ma va rog!

Am un Opel Manta, in cateva zile o sa primesc un Radio-CD, nu stiu despre el mai nimic inca (o sa revin cu detalii cand aflu, am inteles ca am inca de ales din ce are in stoc...dar nu stiu nici ce au), ca boxe niste Boxe Unitra de 60 W/8 ohm(cele ptr home) desfacute si pus fiecare difuzor in masina cu filtre pe cele trei canale: 2xbass, 2x medii, 2x inalte(din pacate cand am luat masina de la vopsitorie un difuzor de bass nu mai functiona, sper sa poate fi reparat, daca nu il voi inlocui) si vreau sa pun un subwoofer nu foarte mare pe masina si nu stiu cum....ce fel de statie imi trebuie, ce fel de CD(doresc sa-mi da-ti raspunsul repede ca sa pot alege ceva, ca sa nu fie prea tarziu) si cum se fac conexiunile, astfel incat sa am amplificare ptr. boxe si ptr. subwoofer( exista vreo statie stereo + subwoofer sau trebuiesc doua statii? )
__________________
Instalări sisteme audio#Custom #SoundQuality #SPL #OEM+integration #Japan #Deutschland echipa-Zoom.com
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 27-04-05, 21:12   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Iti recomand un amplificator 4+1. Sau un amplificator pe 4 canale si un monoblooc sau un amplif cu 2 canale si legare in punte pe sub. Difuzoarele de Unitra sunt la 8 Ohm deci o sa ai ceva probleme cu obtinerea unei impedant rezonabile pe amplif. Poti sa incerci sa legi un set de spate in paralel cu difuzoarele de fata de pe aceeasi parte, in cazul in care ele exista si sunt de 4 ohm. O sa obtii sub 4 Ohm dar suficient cat sa mearga ampliful. SAL are un amplif de 2 canale + iesire de sub. Ala ti-ar fi suficient. E o solutie foarte ieftina cu randament foarte bun. Dar nu o sa mai ai control fata/spate (fader) ci doar balans (stanga/dreapta). Desi nu cred ca ar fi o problema foarte mare. Sub-ul il legi pe iesirea de sub a amplifului. Pe fiecare set de iesiri ai crossovere reglabile, deci frecventele de taiere nu sa fie o problema. O sa-ti cada repede mediile din setul Unitra (sunt destul de slabute). Daca esti atent cu volumul, s-ar putea sa scape.

In cazul acesta ai nevoie de un player cu cel putin o iesire de linie (LINE OUT, FRONT sau REAR) si una de SUB, cu sau fara control. Cu iesirea de LINE OUT dai semnal pe canalele care-ti duc difuzoarele si cu cea de SUB dai pe iesirea de sub.

Daca vrei sa pui difuzoarele Unitra pe polita din spate, sper sa nu ai probleme cu fluxul de aer produs de subwoofer. Acesta s-ar putea sa-ti impinga membranele difuzoarelor de bas de pe polita si sa-i forteze in distorsiune chiar daca volumul nu este excesiv pe ele. Si aici exista solutii daca intalnesti aceasta problema. La medii foloseste paharele din boxe, sau daca sunt deja inchise in spate poti sa le pui asa cum sunt. Inaltele sunt destul de stridente si nu duc foarte sus (aprox 16 Khz). Daca o sa ai difuzoare bune pe fata o sa mai echilibrezi din sunet. Dar oricum o sa auzi inaltele din spate, cele de pe Unitra avand un randament destul de mare plus palnia care amplifica bine la distanta.

Teoretic se poate face treaba si cu ce ai tu desi eu ti-as recomanda sa mergi pe produse dedicate auto.

Daca mai ai nevoie de lamuriri sau sfaturi....just ask.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-05, 11:04   #3
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

1. \"SAL are un amplif de 2 canale + iesire de sub\" cine sau ce este SAL

2. CD-ul am inteles ca are subwoofer control, deci presupun ca are si iesire de subwoofer

3. Daca inchid spatele difuzoarelor de basi, scap de problema fluxului de aer produs de subwoofer?


Iti multumesc mult.
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 28-04-05, 15:49   #4
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default

Mah exact chestia asta am facut-o si io ... mi-am desfiintzat 2 boxe din alea mari ... cu bass-u de 30 cm ... si le-am pus in spate pe o placa de pal .... am un mp3-player Clarion care scoate 4x27 watts la 4 Ohmni ... si suna genial .... am pus si bashii si mediile si inaltele .....

Dar acum am observat ca atunci cand inchid ushile de la mashina .... uai ce imi bas bashii ... deci e problema cu fluxu ala de aer.. amu nush ce sa fac... eu personal o sa fac cate o gaura mare langa difuri ... ca sa circule pe acolo aerul asta ... daca mere treaba va zic .... ca ashe ... la cat de des se urca cineva la mine in mashina... creca nu o sa tina mult difurile ....
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 28-04-05, 16:38   #5
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

SAL este o marca de componente audio, in rest se pare ca intzelegi ...
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 28-04-05, 20:35   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

La 1 ti-a raspuns ZanDer, la 2 asa ar fi logic si la 3, da.

Daca ai nevoie de mai multe detalii da un MP sau un semn pe YM. Sunt mai des acolo decat aici.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 03-05-05, 20:45   #7
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

Am primit CD-ul, defapt este un Radio-CD-Casetofon mi s-a parut interesanta combinatia, dar o sa-l folosesc ca si CD, in cartea lui tehnica scrie 4x25W, dar pe fata lui scrie 4x35W, si cred ca o sa iau in calcul ce scrie pe el, caci in foi poate s-a gresit, dar pe scula mai greu sa greseasca... ce parere aveti?
O sa repar in curand si difuzorul de bass, dar cum a zis si ReLLaXX mai bine bag bani in masina, sa fie in regula partea tehnica a masinii si dupa aia bag banii in subwoofere si celelalte.....cum am zis, are iesire ptr. subwoofer, deci totul este in regula, mai ramane sa il cumpar doar
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 03-05-05, 21:18   #8
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default

Nu te lua dupa ce scrie pe scula .....

Io am Clarion .... si pe el scrie 5x51 wats ... iar in cartea tehnica scrie 4x27 wats si mere cam de 20 de de wats zic io..... Acuma imi zicea cineva ca ar depinde de catzi ohmi au difuzoarele (deshi ale mele ar trebui sa aibe 4 ohmi. dar nu scrie pe ele).....

Io mi-am tras 2 gauri in placa aia de pal... si nu mai se chinuie ashe tare difurile cand inchid usa ... si nu se mai mishca ashe tare .....

SI oricum... am invatzat pe pielea mea.... sa nu legatzi un dif pe + si celalant pe - ca nu se mai aude nika... io am crezut ca mi-am stricat ceva ca era un dif legat invers si atata m-am tat chinuit sa vad care e baiu ... si cand colo una era pe + si cealanta pe - si se anulau reciproc..... cand dadeam cu balansu intr-un singur canal suna de numa si pe mijloc nu se auzea nika .....

In fine.. io cred ca nu conteaza ashe mult daca difurile din mashina au cutie... adica ale mele suna super fain .....
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 19:57   #9
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

Schimbare de planuri vreau sa mai pun doua boxe pe ea...deci voi avea 4....statia va fi acum de 4 + 1...nu? Am auzit la un baiat Sony X-Plodurile alea de 3 mil si ceva de la Domo si rupeau o dacie...si zic eu ca o sa se simta ceva daca mai pun inca doua...si sub mai incolo cum m-am gadit sa le pun...in spate langa bancheta in stanga si dreapta e un panou pe care sunt scrumierele si m-am gandit sa il scot si sa pun in locul lui altu de pal cu niste boxe pe el caci pe usi nu am cum...sunt usi fara rame si nu se mai deschid geamurile daca pun...eu zic ca o sa se simta boxele daca le pun...mai ales ca multi dintre voi sunteti pe principiu car audio only deci o sa fie 50-50 :P Bye si astept parerea voastra
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 21:08   #10
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Na nene !! NUmai ai grija cu ele sa aiba incinta k-lumea ca daca nu dejeaba !!! Si sony nu is asha de bune mai bine mergi pe altceva !!!
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 20:14   #11
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

boxele alese(pioneer) Cam astea ar fi cele pe care le-am ales....ce parere aveti? Better then Sony? Si cam cum sa fie incinta pls?
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 29-05-05, 10:48   #12
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

Hey pls ce parere aveti? isi merita banii? sunt mai bune decat sony-urile alea ovale de 300W? pls ca as cam vrea sa le cumpar
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 29-05-05, 12:14   #13
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Mai oameni buni, cum reusiti voi sa alegeti cele mai proaste produse de pe piata cand exista atata informatie pe net si se aduc marci de calitate si in Ro ? Sony X-Plod sunt rasnite, nu amplificatoare ! Difuzoarele Sony sunt la fel ! Paradoxal este faptul ca sunt la aceeasi bani cu altele mult mai bune !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 29-05-05, 13:23   #14
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

Bun si...am zis eu ca imi iau sony? vroiam sa fac doar o comparatie...si oricum nu mai lamurit la nimic, doar ca sony sunt proaste ai zis
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 29-05-05, 19:29   #15
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Sony nu are ce cauta in aceeasi propozitie cu Pioneer. Trebuie sa mai manance sa ajunga acolo.

Seria Accelerate (difuzoare) de la Pioneer sunt destul de slabe. Mie nu mi-au placut deloc.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -