Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-05, 19:37   #1
TheLex

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 9
Default 2iesiri...4 boxe?????

am un passat din 2000(abia l-am cumparat) cu navigatie + o problema \"spinoasa\":
Oricat de mult m-am jucat prin meniurile de la navigatie , nu reusesc sa gasesc FADER-ul .Desi nu imi vine sa cred ca un sistem de navigatie nu are iesiri decat pentru 2 boxe(adica balans), am ajuns sa accept ideea .Totusi , nu as vrea sa dau jos navigatia pt ca arata destul de bine.
intrebare: cum mai pot pune inca 2 boxe + 2 tweetere pe portierele din spate?
TheLex is offline   Reply With Quote
Old 21-04-05, 17:48   #2
TheLex

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 9
Default

Hai baieti...stiu ca stiti !
numai sa-mi ziceti si mie cum!!!
CUM pot sa pun la un HU care are numai 2 iesiri inca 2 boxe??
TheLex is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 19:40   #3
TheLex

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 9
Default

ala eu , ala eu......hai cineva care stie si are chef sa apese 2-3 taste acolo...mersi anticipat!!1
TheLex is offline   Reply With Quote
Old 26-04-05, 08:56   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

La un Passat din 2000 eu zic k este imposibil k HU-ul sa aiba doar 2 canale, sincer acum... Scoate-l din bord si vezi cate mufe are, ce zice pe el, cum sunt legate firele. Ori sunt boxele din spate nemufate, scoase din papuci, ori sunt belite, ceva. Ar trebui sa ai un sistem de cel putin 4 boxe si 2 tweetere pe acel passat. Da-ne mai multe detalii ca sa mor daca pricep ce masina e aia cu 2 canale.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 26-04-05, 12:19   #5
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

La orice model de vw mai tanar de 98 chiar daca nu are full option el are 4 canale ! 2 canale sunt ocupate de boxele din portiere + aleea de pe bord twetere + 2 canale pentru boxele din spate ! Dar mai este o problema este posibil sa aiba mufa numai petru aleea doua iesiri din fata si in acest caz trebuie sa cauti mufa cu 4 canale pe 4 iesiri asa cum ai tu cred ca este 4 canale pe 2 iesiri ! dute la un dealer vw din orasul tau si ai sa vezi ce o sa iti zica sa ti-l dea ei jos ca este foarte dilacar la clipuri !
__________________
Audi S3 400+ ---------
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 27-04-05, 00:06   #6
TheLex

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 9
Default

multumesc mult amigos.
Maine ma duc la VW sa imi dau jos navigatia sa vad \"cu ce se mananca\".
Ps: heparu, ai dreptate cu datul navigatiei jos: am fost la reprezentanta seat(care e cat de cat aceeasi mancare de peste) si s-au chinuit baietii acolo vreo 2 minute , dupa care m-au trimis si ei la VW.
TheLex is offline   Reply With Quote
Old 11-05-05, 19:49   #7
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

este posibil sa aiba doar doua canale, cu toate ca la navigatie mai greu de crezut dar totusi poti sa legi si 4 difuzoare pe 2 canale. inaltele din usile din fata sunt legate in paralel cu basii. poti sa faci acelasi lucru si pe spate dupa care inseriezi cu cele de pe fata bine inteles stanga fata cu stanga spate si pe dreapta la fel. necazul este ca o sa-ti scada randamentul. oricum asta e o solutie simpla si nu foarte costisitoare.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 11-05-05, 20:32   #8
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Dar tweeterele ...sunt puse in paralel.... dar au intre bass..si un condesator de 3,3 micro farazi.... (varianta cea mai ieftina )pt filtrare... si scade puterea la casetofon in modul asta de legare 25% din putere .....Dar sigur ai 4 iesiri la casetofon..mai ales ca ai si navigatie...
blak is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 00:00   #9
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

poate baiatu se refera la 2 perechi de iesiri..ceea ce-i perfect normal..
2 iesiri stereo fata..2 stereo spate..asta-n cazul in care are preout
altfel mi-e greu sa cred ca un cas stock are altfel de iesiri decat niste mufe standard....
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 10:32   #10
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

cea mai sigura varianta e sa dea aparatul jos si sa se uite la mufe sa vada daca are 4 sau 2 anale amplificate. ideea era ca poate sa le monteze si pe 2 canale.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 11:10   #11
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

dap..dar nu va mai avea fader
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 11:32   #12
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

lexus: pretentios esti si tu acum. schimba navigatia si o sa aiba si fader dar cu ce costuri?
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 13-05-05, 07:59   #13
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

este mai mult decat posibil sa fie cum spune proprietarul si navigatia sa aiba doar 2 iesiri...e o problema serioasa la VW...am intalnit si la Bora aceeasi treaba...treaba e ca finalul sculei suporta 2 ohmi si se pot lega in paralel si pentru spate...atata tot ca nu va exista controlul pe fader...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -