Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-06, 20:46   #31
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

si eu am incercat... cu un microfon de "ciocolata" ca sa zic asa creative de calculator, si am fost foarte surprins sa vad ce raspuns bun avea. chiar nu imi venea sa cred. cobora chiar pana la 20-30Hz.
cat despre HU, raman la parerea ca un DIN construit jos si un nou HU adaugat e cea mai buna solutie.
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 20:58   #32
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

hai sa iti zic o chestie....coboara nu am zis k nu......dar dak ii dai si o palma el iti indica valori ...asta nu inseamna k e si sunet ...sau e corect
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 21:05   #33
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

da omu'. de acord. ti-am zis, am ramas poza. ma distram si io cu niste boxe tineret mai vechi si am zis sa vad c zice asta... orisicum, el nu iti va indica niciodata calitatea sunetului, ci doar prezenta si intensitatea lui,nu?
iar ca proiect DIY de pierdut muulte ore pe net e ok .
sigur ca singura solutie adevarata, e un RTA veritabil.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 21:10   #34
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

da...doar un rta specializat e cheia ...dar tre sa recunosc si mie mi a placut sa ma joc pe sistemul meu cu "rta ul" facut d mine
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 21:24   #35
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Audio Seat Ibiza

vpower16v, cu rta-ul si microfonul, vezi raspunsul IN masina. Nu prea ai cum sa verifici cu microfonul ce scoate HU-ul, ci ce se obtine in acea masina.
Pentru a vedea ce scoate HU-ul, trebuie sa ai iesire de pre-out pe HU si intrare de linie in rta.

Ideea e ca folosirea cleansweep e o solutie foarte buna. Noi l-am folosit cu rezultate excelente, marele avantaj fiind corectarea semnalului de catre dsp-ul intern.

83-fbj , in legatura cu distorsiunile la 50% din volum, ai incercat cu corectiile de ton pe "0" ? Incearca si spune-ne si noua cam pina unde poti urca cu volumul fara sa sesizezi distorsiuni. Cred ca vei avea o surpriza...

Time delay se poate rezolva cu un dsp extern gen ALTO sau alte marci. Depinde cit de avansat se doreste sistemul.
__________________
Quality first !

Last edited by saxo; 19-06-06 at 21:26.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 23:39   #36
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

da... asa e...dar stiam ce face rta ul ..... am dat noi in off topic cu rta urile ...ne a luat valu ...iar clean sweep ul nu l am auzit....dvs cunoasteti cel mai bine....eu stiu ca ,cleanswp ul este doar un egalizator automat....eu sincer nu prea am asa mare "incredere" in calitatile lui de corectie a sunetului ...
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 10:37   #37
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by saxo
vpower16v, cu rta-ul si microfonul, vezi raspunsul IN masina. Nu prea ai cum sa verifici cu microfonul ce scoate HU-ul, ci ce se obtine in acea masina.
Pentru a vedea ce scoate HU-ul, trebuie sa ai iesire de pre-out pe HU si intrare de linie in rta.

Ideea e ca folosirea cleansweep e o solutie foarte buna. Noi l-am folosit cu rezultate excelente, marele avantaj fiind corectarea semnalului de catre dsp-ul intern.

83-fbj , in legatura cu distorsiunile la 50% din volum, ai incercat cu corectiile de ton pe "0" ? Incearca si spune-ne si noua cam pina unde poti urca cu volumul fara sa sesizezi distorsiuni. Cred ca vei avea o surpriza...

Time delay se poate rezolva cu un dsp extern gen ALTO sau alte marci. Depinde cit de avansat se doreste sistemul.
Am incercat, e adevarat, urca in volum destul de mult. Oricum saxo o sa trec pe la voi pe la firma, dar nu prea am timp acum, cam asa in 2-3 saptamani.

P.s. Da, o sa sun inainte
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 11:17   #38
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Audio Seat Ibiza

BRAVO !!
Tocmai asta am vrut sa sesizezi, si e bine de stiut ca nu difuzoarele "dau pe nas", ci in primul rind amplificarea HU-ului care nu are suficient curent, adica nu mai poate.
Ideea e ca daca se pune un amplificator, schimbi si difuzoarele, folosind semnalul care e deja OK fara corectii, poti sa creezi un sistem care sa sune chiar bine.
Daca mai adaugi si un cleansweep sau un 3sixty de la RF poti avea un sistem excelent.

Welcome anytime !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 13:22   #39
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

uau !! asta da idee dl relu ...3sixty ...impresionant aparat...cat costa jucaria asta aveti idee? ....si din cate am citit eu pe net....ca sa poti face setarile iti trebuie un palm.....numai asa se poate face?
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 13:26   #40
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by saxo
BRAVO !!
Tocmai asta am vrut sa sesizezi, si e bine de stiut ca nu difuzoarele "dau pe nas", ci in primul rind amplificarea HU-ului care nu are suficient curent, adica nu mai poate.
Ideea e ca daca se pune un amplificator, schimbi si difuzoarele, folosind semnalul care e deja OK fara corectii, poti sa creezi un sistem care sa sune chiar bine.
Daca mai adaugi si un cleansweep sau un 3sixty de la RF poti avea un sistem excelent.

Welcome anytime !
Tocmai asta spuneam. Mi-am luat 2 difuzoare Hertz pe fata dieci parca (60W) si doua ADO pe spate (stiu, proaste ). Dar vedem la fata locului.

P.s. Daca ai putea sa-mi lasi un tel pe privat as fi recunoscator.
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 13:31   #41
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

www.tottal.ro gasesti acolo tot ce vrei
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 13:58   #42
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by vpower16v
uau !! asta da idee dl relu ...3sixty ...impresionant aparat...cat costa jucaria asta aveti idee? ....si din cate am citit eu pe net....ca sa poti face setarile iti trebuie un palm.....numai asa se poate face?
3sixty1 va fi in jur de 350 eur iar 3sixty2 exact dublu.
Setarile din cite stiu si eu se fac numai cu un palm.

83-fbj ai PM
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 14:21   #43
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

3sixty2 e un dsp chiar ff bun....time delay ..si multe altele ...3sixty1 e cam simplut dar merita si el....eu zic k este peste cleansweep ..e doar o opinie
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 14:30   #44
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Sunt cam acelasi lucru facut de firme diferite. 3sixty2 e cel care are functii in plus dar si pretul e pe masura.
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -