Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-06, 10:34   #16
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
JL Audio - Clean Sweep te scoate din "ciocolata" si, pe langa faptul ca iti ofera o intrare pt pod si iesiri preamplificate pentru un amp, mai are si un egalizatoru automat care iti corecteaza curba de iesire nu prea fericita de la sistemul stock.
pretul la www.wizards.com.ro este de 1196RON+TVA.
Merita sa-mi iau asa ceva sau are rost sa-mi schimb rama care integreaza sistemul audio si sa pun alt HU?
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 11:02   #17
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

gandeste-te ce vrei sa faci.. HU tau controleaza nu numai muzica ci si clima. daca nu ai in plan un sistem elaborat si performant in care sa ai nevoie de time delay, atunci mergi pe clean sweep si pune un amp pentru difuri. vei fi uimit de rezultat. nu uita ca, clean sweep este de fapt un DSP automat.
pe de cealalta parte, poti creea un nou suport pt un alt HU care ti-l vei putea pune, in josul consolei centrale. aceasta operatiune necesita ceva munca dar nu exagerata si presupune si vopsirea consolei, ca dupa ce ai pus fibra nu mai poate arata stock. tu alegi. bafta
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 11:13   #18
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Mi-au mai spus niste oameni avizati ca nu prea e de joaca cu echipamentele astea "incorporate". Inca o intrebare as mai avea pt tine: daca pun clean sweep si leg si un ipod, volumul instalatiei de sunet va fi controlat de HU actual sau doar de ipod?
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 11:58   #19
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

pai... gandeste-te. clean sweep are 2 intrari. asta inseamna ca volumele individuale sunt controlate de sursele individuale, astfel ca at cand asc de la HU controlzi vol de la el. analog e cu iPod.
solutii foarte bune de montat ipod gasesti la tottal... cu alimentari si tot ce-ti trebuie.
succes
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 12:01   #20
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
pai... gandeste-te. clean sweep are 2 intrari. asta inseamna ca volumele individuale sunt controlate de sursele individuale, astfel ca at cand asc de la HU controlzi vol de la el. analog e cu iPod.
solutii foarte bune de montat ipod gasesti la tottal... cu alimentari si tot ce-ti trebuie.
succes
Mersi mult de ajutor!
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 13:00   #21
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

bad_boy e bun clean sweep ul.....dar trebuie sa te gandesti ca sunetul corect care sa sune bine nu este compus doar dintr un sunet linear in frecventa .....k jucaria asta scumpa corecteaza un raspuns in frecventa ...si cam atat...nici time delay nu face.........dar dak sunetul vine distorsionat sau cu paraziti ...nu ii face nimica...
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 13:07   #22
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by vpower16v
bad_boy e bun clean sweep ul.....dar trebuie sa te gandesti ca sunetul corect care sa sune bine nu este compus doar dintr un sunet linear in frecventa .....k jucaria asta scumpa corecteaza un raspuns in frecventa ...si cam atat...nici time delay nu face.........dar dak sunetul vine distorsionat sau cu paraziti ...nu ii face nimica...
Tu ce ai sugera sa fac?
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 14:16   #23
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

nimik mai corect. dar din cat am ascultat unitati stock nu cred ca au asa multi paraziti.. distorsionari poate...
dak consideri ca sunetul e distorsionat, atunci mergi si fa-ti un DIN din fibra in josul consolei centrale si iti pui un HU d care iti place. scapi d toate belelele si iesi si mai ieftin.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 14:47   #24
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
nimik mai corect. dar din cat am ascultat unitati stock nu cred ca au asa multi paraziti.. distorsionari poate...
dak consideri ca sunetul e distorsionat, atunci mergi si fa-ti un DIN din fibra in josul consolei centrale si iti pui un HU d care iti place. scapi d toate belelele si iesi si mai ieftin.
Clar e distorsionat sunetul. HU stock scoate cam 20w (din manual) si boxele Hertz au 60W reali si cand ajung la jumatate cu volumul, deja distorsioneaza.
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 15:22   #25
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

aia e din alta cauza... mai exact lipsa sursei amplificatoarelor din HU. clean sweep poate lua semnalul ala si sa faca din el unul preamplificat bun din zona dinainte sa inceapa sa distorsioneze HU stock. deci nu asta ar fi problema aici, ci distorsiunile introduse de HU la procesarea lui (saracacioasa, ce-i drept), a sunetului.
o chestie si mai importanta ar fi sa stii dak HU reproduce toata gama de sunete, pt ca altfel chiar nu ai ce face nici cu un clean sweep.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 15:42   #26
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
aia e din alta cauza... mai exact lipsa sursei amplificatoarelor din HU. clean sweep poate lua semnalul ala si sa faca din el unul preamplificat bun din zona dinainte sa inceapa sa distorsioneze HU stock. deci nu asta ar fi problema aici, ci distorsiunile introduse de HU la procesarea lui (saracacioasa, ce-i drept), a sunetului.
o chestie si mai importanta ar fi sa stii dak HU reproduce toata gama de sunete, pt ca altfel chiar nu ai ce face nici cu un clean sweep.
Nu prea am cum sa-mi dau seama deoarece pe el nu prea scrie nici de cine e facut: adik scrie Seat Sound System .

P.s. Dar, prin toata gama de sunete ce intelegi?
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 15:52   #27
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

20-20... sau 20Hz-20KHz... sau cat mai aproape.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 16:02   #28
83-FBJ
Skoda Driver

Stage 5
 
83-FBJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 397
Member of:
[SKODA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
20-20... sau 20Hz-20KHz... sau cat mai aproape.
Acum am priceput, dar nu cred ca am cum sa-mi dau seama.
83-FBJ is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 16:05   #29
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Audio Seat Ibiza

hmm... dak chiar n-ai ce face cauta un RTA gratis pe net si leaga un microfon la calc si fugi cu el in masina. nu trebuie sa fie bun, doar sa inregistreze ca se aude acolo... pui un bass-test 20-20 si gata. umpic d DIY
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-06-06, 19:27   #30
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio Seat Ibiza

am incercat si eu asta ...cu rta ul home made si nu e nici pe aproape exact.....microfoanele nu au de loc un raspuns linear in frecventa ..si eu am pus microfon profesional shure si gama d rsp e intre 120hz-16khz ....dupa aceasta scade brusc... trebuie un rta adevarat....eu as spune sa mai cauti nitel ,sa te interessezi , mai strangi un leu ...si apoi faci o treaba buna..schimband hu iar la un sunet mai conteaza si dinamica ,transparenta, definita...sunetul este mult mai complex...eu zic sa nu te grabesti..
vpower16v is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -