Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-06, 18:31   #1
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default 4 boxe + statie + laptop

Cred ca-s pentru prima ora pe acesta sectiune a forumului si as avea si eu nevoie de niste sfaturi

vreau sa realizez urmatoarea configuratie

- 4 boxe JBL GTO 6426 (le am)
- un amplificator (sau un sistem ceva ca sa le leg la un ..
- un laptop (il am)

ce vreau sa fac vreau sa leg laptopul (pe care il am) la cele 4 boxe (pe care le am)
as avea nevoie de recomandarea vostra asupra pieselor care am nevoie sa le mai cumpar ca sa realizez acest lucru (nu ma refer la cabluri .. mufe)

- ce amplificator imi recomandati pentru boxele astea, ?
- eventual trebuie ceva filtre ceva ?
- trecerea de la impendanta de 4ohm la 8ohm?

nu stiu ce sa mai intreb sper ca ati prins ideea deci pun mp3 pe laptop semnalul iese pe mufa de audio out (casti) a laptopului de acolo tre semnalul sa ajunga amplificat si sa sune bine in cele 4 boxe.
cum fac asta ? si ce piese imi recomandati sa mai cumpar?

buget nu prea mare (10 milioane maxim maxim - 3 milioane ar fi ok) ca nu ma pasioneaza domeniul audio deci nu vreau sa investec prea mult dar in acelasi timp vreau ca cele 4 boxe sa cante cat de cat (nu neprat volum, bass..) mai mult ma intereseaza sa nu fasaie, pacane , macane....
200SX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 18:54   #2
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

iti poti lua un amplif mic...capabil de 2ohmi...si sa legi in paralel dif de pe stanga fata respectiv spate, si, analog in partea dreapta. un alt lucru car ar trebui luat in calcul e sa cauti mufa line out de la laptop si sa te asiguri ca ampul are intrare de 1V (ceea ce nu e o problema). in rest...instalare si reglare.
bafta
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 20:55   #3
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

laptopul il alimentezi din masina sau il lasi pe acumulator ?
calitatea nu va fi grozava, nici realizarea comoda (fire intinse, zgomot etc), dar iti va placea sa faci sistemul. apoi iti vei lua un mp3 player de masina
__________________
A physics truck just turned over outside! There’s physics everywhere!
guest is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 21:14   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

Quote:
Originally Posted by guest
laptopul il alimentezi din masina sau il lasi pe acumulator ?
calitatea nu va fi grozava, nici realizarea comoda (fire intinse, zgomot etc), dar iti va placea sa faci sistemul. apoi iti vei lua un mp3 player de masina

laptopul il alimentez de la masina cu incarcator pt laptop de la bricheta, si cand e motorul oprit o sa merga pe acumulatorul lui

calitatea nu tre sa fie de concurs de SQ dar tre sa se auda bine

nu-mi voi lua un mp3 player

realizarea fire.. e problema mea si o sa iasa forte bine

am nevoie de un sfat asupra unui amplificator (la modul ti-ar mai trebuii un amplificator modelul un ... modelul ...) sau ce piese imi mai trebuie ca sa se auda bine (calitatea tre sa fie buna pt o ureche normala) acesta configuratie
200SX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 21:20   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
iti poti lua un amplif mic...capabil de 2ohmi...si sa legi in paralel dif de pe stanga fata respectiv spate, si, analog in partea dreapta. un alt lucru car ar trebui luat in calcul e sa cauti mufa line out de la laptop si sa te asiguri ca ampul are intrare de 1V (ceea ce nu e o problema). in rest...instalare si reglare.
bafta
- deci o caracteristica importanta ar fi intrarea de 1V

acuma tre luat in calcul ca boxele au 120W (40W RMS) ca ma intereseaza un amplificator 4 canale pt aceste boxe la acesta putere (acuma ce stiu eu - poate vb prostii - ca boxele e bine sa aibe o putere mai mare decat a statiei pt a evita sa le strici si pentru a pastra calitatea sunetului la volum mare)

dar vreau sa am posibilitatea de a avea cele 4 canale independente chiar daca momentan laptopul ecapabil de doar 2 canale (stereo)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 21:38   #6
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

pai....
uite-asa. nu cred sa nu existe amp care sa nu suporte 1V pe intrare. am zis d 1V pt ca asta e nivelul de iesire de la calc (pe masurate).
daca vrei canale independente iti trebuie un amp pe 4 canale de vreo 4x50W cu care sa ai in final un atac de 38-39W pe difuri...asta ca sa ai un semnal cat de cat curat si sa intri in zona dinamicii maxime a difuzoarelor(adica unde redau cel mai bine cea mai larga gama de frecvente).
cat despre cele 4 canale independente... de la amp la amp, s-ar putea sa ai nevoie de un preamplificator care sa ia cele 2 canale d la laptop si sa le transforme in 4, pastrand nivelul de 1V(daca le legi direct ca si cand ai taia firul in 2 vei avea surpriza ca se aude cam incet).
dar inca odata...depinde de amp!!! sunt unlele ampuri care pot lucra linistite cu 500mV pe intrare, caz in care doar o sectionare e necesara.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 21:41   #7
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

si ca sa nu editez....cred k toate ampurile pot lucra pe intrari low-level de pana la 300-500mV pana in 2-4V...inca odata...depinde de la amp la amp.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 21:54   #8
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
si ca sa nu editez....cred k toate ampurile pot lucra pe intrari low-level de pana la 300-500mV pana in 2-4V...inca odata...depinde de la amp la amp.
deci depinde de la amp la amp. dar o recomandare? marca x modelul z, care sa fie potrivit pentru ce vreau eu. chair n uma pricep si sa ma apuc acuma sa caut pe net mi-ar fi foarte greu ca nu stiu la ce sa ma uit exact ma uit al putere la nr canale dar cand vine bv de detalii sunt pierdut
200SX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 22:03   #9
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

pai nu prea stiu sa-ti spun...io imi planific un sistem acuma da e din alta gama de preturi...nu am amp sub 10 mile...asa ca...
poti incerca o vizita la tottal motto si iti va da relu un srx numai bun d tine...si poate si la bani buni.
la o prima privire srx4 ar fi bun...dar nusu la cat merge.. iar d alte firme nu ma intreba ca nu stiu (in afara de JL)
are 4x60 si e o marca foarte apreciata.
vizita aia e de baza... ca omu' e la curs cu piata si iti poate recomanda mai bine ca mine.
bafta
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 28-04-06, 22:11   #10
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

aaasa....si ca intrare intre 0.2-5V intr-o impedanta de 15kohmi...d-asta zic k e mai bine sa mergi undeva ca sunt niste calcule de facut si niste chestii de masurat si nu oricine le stie face...normal...
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 08:31   #11
tudop

Stage 2
 
tudop's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 25
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

Ce placa de sunet ai pe laptop? nu mai bine iei si o placa externa pe USB de calitate superioara?... Si inca ceva, cauta pe net si/sau intreaba un expert despre 'ground loop insulator", sa nu cumva sa ai probleme cu zgomotul dupa ce conectezi amplificatorul direct la comp.
tudop is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 09:18   #12
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

Quote:
Originally Posted by tudop
Ce placa de sunet ai pe laptop? nu mai bine iei si o placa externa pe USB de calitate superioara?... Si inca ceva, cauta pe net si/sau intreaba un expert despre 'ground loop insulator", sa nu cumva sa ai probleme cu zgomotul dupa ce conectezi amplificatorul direct la comp.
m-am uitat in device manager si nu prea apare nici un nume deci e mai mulkt casigur o placa de tota jena, important e sa vad eu ca merge si se aude ok, si daca o sa vreau calitate si mai buna a sunetului o sa iau o placa externa
200SX is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 09:33   #13
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
poti incerca o vizita la tottal motto si iti va da relu .....
un link ceva mai multe detalii, pt ca cum am spus in primul post e prima ora cand intru in contact cu domeniul car audio si habar n-am cei cu tottal motto si cine e relu.
m
200SX is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 15:30   #14
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

ok...
www.tottal.ro
ii gasesti pe langa ateneu... iar relu este saxo de pe forum...unul din putinii profesionalisti din tzara...
p.s.:ai pe site si o harta cum sa ajungi acolo
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 01-05-06, 19:04   #15
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: 4 boxe + statie + laptop

daca o sa ai probleme sa intrebi ...sa pui si poze
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -