Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-06, 08:24   #16
taz21

Stage 5
 
taz21's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 351
Default Re: Problema alimentare

Nu cred ca o sa-ti masoare acolo. O sa-ti spuna sa te duci in termen de x zile la un service care acorda garantia la acel acumulator.
taz21 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 16:34   #17
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Problema alimentare

Acum am venit de la service. Alternatorul este perfect, am masurat tot ce se putea, la relanti de exemplu am 14.28 V la bornele bateriei.

Mi-am luat acum 2 sapt o baterie Varta D21 60Ah 640A High performance. Ma duc maine la IMPAR la garantie sper sa ma mai primeasca. Trebuia sa ma duc in termen de 5 zile

Concluzia : problema vine de la carburator, cica regulatorul de relanti, care habar n-am daca exista si unde e ca cei de acolo nu prea se pricepeau la masin japoneze. O sa ma interesez daca exista acea piesa si cat costa. Daca stiti ca exista un asemenea regulator de relanti sa-mi spuneti, cica e un electromagnet. Mi l-au aratat p-acolo dar nu cred ca ala e pt ca ce mi-au aratat ei, isi face treaba, adica atunci cand e turata si iau brusc piciorul de pe acceleratie revine foarte incet la relanti.

Partea buna : masina merge perfect

Aaa, si cu tot cu piesa aia tot nu scap de condensator, si nu mai am niciun ban
adiv is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 16:50   #18
taz21

Stage 5
 
taz21's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 351
Default Re: Problema alimentare

Nu cred ca ai nevoie de condensator pt. un sub de 100w.
Acum ca ai acumulator nou si alternatorul baga bine, nu cred ca o sa mai ai probleme.
Bafta
__________________
Golf III Variant 1.8 ADZ
Dezmembrez Golf3 Variant
taz21 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 16:55   #19
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Problema alimentare

Nu cred ca ai inteles. Am acumulator nou, alternator care la relanti nu baga 13.8 (cum da DLS puterile la amp ) ci 14.28 si daca aprind farurile s-au dus 100 de turatii (de la 900 la 800), si alea au 20W. Daca dau drumul si la dezaburire luneta ajung la 600. Stiti cat baga alternatorul la 600 ? 13.5 V Momentan nu am sub Astept de vreo sapt sa ajunga.... Desi incep sa ma gandesc sa-mi iau un sub mai varza + condensator.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 17:22   #20
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Problema alimentare

din cate stiu io, un bec are 55W... iar tensiunea de 14,28V suna ok la relanti... circuitul de autoreglare e o problema... in momentul in care apar consumatori, turatia ar trebui sa revina la nivelul normal. iar la puterea aia, n-ai treaba cu condensatori sau alte balarii. dai banii aiurea
repet, parerea mea
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 18:32   #21
jenel

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 86
Default Re: Problema alimentare

pe garantie ai o listacu service autorizate care iti da garantia pe acumulator dupa ce il montezi
jenel is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 19:01   #22
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Problema alimentare

Problema ta vine cel mai probabil de la carburator. In plus de asta nici bateria nu e in toate mintile ei. Sa-ti explic :

-Daca regulatorul de tensiune lucreaza, cind creste consumul si tensiunea scade, mareste excitatia. Corect ?
-Daca mareste excitatia, pune motorul in genunchi. Corect ?

Alternatorul trebuie sa consume energie mecanica sa produca curentul necesar. Corect ?

De ce scade turatia ?
- Pentru ca regulatorul de mers la ralanti nu functioneaza !!
- Pentru ca bateria e VARZA si nu poate suplini consumul ( dealtfel mic ) cind motorul e la ralanti, si tre sa produca curent mare.

Parerea mea "personala" e ca tu ai 2 probleme: bateria si regulatorul de ralanti.

Fa o proba: ia alta baterie si fa o proba cu ea. Sunt convins ca vei avea scadere de turatie dar mult mai mica.

p.s.
nu ai fost inspirat cind ai luat acel brand de baterie....
p.s.2
daca vrei, iti dau imprumut o baterie normala japoneza sa faci teste cu ea
__________________
Quality first !

Last edited by saxo; 09-11-06 at 21:06.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 21:01   #23
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Problema alimentare

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k View Post
iar la puterea aia, n-ai treaba cu condensatori sau alte balarii. dai banii aiurea
repet, parerea mea
Eu am aceasta problema de vre-un an dar pana acum nu m-a deranjat ca se intampla rar sa folosesc atat de multe electrice cat sa scada mult turatia. Nasol e acum cu amplif-ul ca il tin pe bas si cand dau mai tare turometrul se transforma in VU metru Cu un condensator ar scadea turatia dar ar scadea constant si as putea sa tin relanti-ul din acceleratie, de asta ma gandeam la cond. + ca oricum ar lucra mai bine regulatorul de relanti daca n-ar primi socuri cum sunt pe o melodie house sa zicem (bum - bum- bum).

Multumesc mult saxo, ar fi super sa incercam si cu alta baterie sa vedem ce se intampla. Si eu am avut inainte o baterie japoneza si era altceva, n-au moarte Eu am schimbat-o in speranta ca una mai mare si mai puternica ma ajuta la chestia cu relanti-ul.

Nu sunt bune Varta ? In afara de cele japoneze, exista ceva mai bun decat varta ? Aveam o parere f buna despre acest brand. eu n-am vazut decat Bosch, Rombat si alte marci necunoscute. Nu vb aici de deep-cycle ca sunt prea scumpe pt mine


Multumesc !
adiv is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 21:12   #24
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Problema alimentare

Nu-i frumos sa vorbesc de rau niciun brand in public. Insa pot spune ca cele mai multe caderi si rezultate proaste am vazut la marcile "consacrate" de baterii auto.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 23:56   #25
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Problema alimentare

Hai ca am patit-o si eu si cred ca e alimentarea la HU.Poate face si HU bucla la masa? ... ca mi se aude motorul prin tweeterele de pe bord si putin pe medii- sau o fi altceva.Am cabluri dietz rca si am avut si alte cabluri si la fel facea.
Ideea e cand ii dau o palma in bord se opreste de multe ori tiuitu si cred ca atinge ceva pe acolo.
Mai are un tiuit si cand dau drumu la faruri.
Toto zgomotu e de fond si nu creste o data cu cresterea in volum ...
Astept parerile voastre. Ms anticipat
bulu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 23:58   #26
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Problema alimentare

Cat despre HU l-as da jos dar nu am cheile de pioneer . Are cineva chei de pioneer in plus sau de vanzare.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 00:00   #27
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Problema alimentare

Iti aduc eu miine chei.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 02:10   #28
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Problema alimentare

Hai ca trec pe la voi maine dupamiaza.Ms.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 08:50   #29
taz21

Stage 5
 
taz21's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 351
Default Re: Problema alimentare

Eu am o Caranda de 80Ah, statia de 200w si cu farurile aprinse nu-mi palpaie nimic. Asa ca la tine e problema din carburator, sau unde ai regulatorul de ralanti.Eu nu am asa ceva la diesel.
Bafta
taz21 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 11:05   #30
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Problema alimentare

@adiv
Ia niste chei de borna la tine diseara. Eu am pus deja bateria la incarcat sa fie full. Oricum ti-o las peste week-end sa poti trage niste concluzii clare.
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -