Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-06, 23:38   #16
jenel

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 86
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

teroson ajuta la insonorizare ?
jenel is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 07:27   #17
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Exista produse de antifonare la acest brand specifice locului unde se aplica in masina.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 13:26   #18
jenel

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 86
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

adica ? pt usi ma interesa pe tabla si dupa aia sa lipesc o folie iinsonorizanta ceva dynamat ala mi se pare cam scump

nu vreau sa se auda afar din masina tare vreau si eu un sunet de nota 7-8 pe o scara de la 1-10
jenel is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 13:51   #19
Low Rider

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 40
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Vreau sa pun un sub intr-un opel break, care ar fi locurile cele mai importante care trebuie insonorizate (restul sistemului audio ramane stock)? Io ma gandeam ca portbagajul si in special haionul.
Low Rider is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 15:38   #20
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Aceias postie am facuto si eu tot in Opel , am inceput cu subul lasind hU si difuzoarele stock .
E cea mai mare prostie vei auzi doar bubuit si nici ala bun datorita HU-ului prost.
Daca citesti pe forum vei vedea ca toti au aceias parere stiu ca esti tentat sa o ignori la fel am facut si eu dar nu e bine sa incepi cu subul .
Daca vrei sa adaugi ceva sistemului stock insemna nu esti multumit de sunet si vrei un sunet mai bun mai complet credema la fel am facut si eu si am constatat ca pur si simplu subul nu rezolva nimic.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 15:47   #21
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Cu sistemul stoc daca faci si insonorizare la portbagaj si haion si eventual pui si un sub puternic nu vei mai auzi "muzica".
La mine fara insonorizare cu un sub de 300 W rms era prea mult in sensul ca se auzea doar subul.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 16:06   #22
Low Rider

Stage 2
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 40
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Offtopic: HU o sa fie un Premier(Pioneer) deci o unitate buna, doar boxele raman stock.Ai dreptate, stiu si eu acelasi lucru (un sistem cand il gandesti il gandesti unitar) numai ca situatia e un dat si nu se poate schimba.

Ontopic:Motivul pentru care am pus intrebarea e urmatorul: am observat ca in momentul cand dau boxele din spate(care nu sunt in usi) mai tare vibratia usilor din fata se amplifica ( in masina mea Tico). Ma gandesc ca acelasi lucru se poate intampla si cu masina in care vreau sa pun sub-ul. Si culmea pt sunet in general sa fie mai bine sa antifonez usile decat portbagajul.
Low Rider is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 17:02   #23
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Quote:
Originally Posted by Zaheyu View Post
Am uitat ceva. Unde se gaseste burete cu celule inchise (am primit asa ceva cu difurile Infinity)? Alte variante pentru a astupa un spatiu cam de 5 mm - la un capitonaj de usa? Pare burete cu celule inchise chesti de se pune sub parchetul laminat, dar e subtire si are culori tampite.
Am gasit un fel de burete dar nu intra apa in el (cred ca de asta vorbesti cu celule inchise ) la brico - e gri preturi de la 100 mii/m2 cel de vre0 4 mm pana la 380 mii /m2 cel de 1 cm si mai are si folie de aluminiu.
E destul de dens , cu mult peste burete si eu o sa-mi pun in usi - vreau partea de aluminiu ca e mai tare pe tabla si partea cealalta pe usa ca e din plastic fata de usa si cred ca o sa opreasca bazaiturile.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 23:59   #24
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

think again... nu or sa se opreasca, am incercat si cu din-ala subtire si cu d-ala mai gros. PEE ii spune si e un izolator termic foarte bun, spre exempolu la nova daca pui in tavan, nici nu se mai incinge inauntru si AC are un randament mai bun...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pasul_2.JPG
Views:	326
Size:	45.6 KB
ID:	161705  
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 01:51   #25
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

tico-rs ala care il ai tu pe usa din poza ce e?
bulu is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 10:01   #26
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

PEE, dar din acela mai subtire, care de la solventul din prenadez s-a mulat pe usa tot bitumul e de baza, combinat apoi cu burete in spatele difuzoarelor, si/sau vatelina aceea maro/gri inchis de se foloseste si la constructii, de pare facuta din material tocat si se foloseste la multe masini in izolareea podelei, daca nu te-ai prins de ce vorbesc o sa incerc sa fac o poza...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 15:18   #27
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

De unde iau si eu dasta .
Daca ai timp de cateva explicatii YM ID : bulu_x
Ideea e ca astept DLS din service ca s-a ***ut un tranzistor care nu era prins pe radiator si e model CA50 - iesirea de bass o leg de 2 sub 16cm care vin pe usi pana in 120HZ si plec dupa cu sisteme.
Usile trebuie sa fie bine prinse ca daca nu bazaie.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 09:58   #28
santieco

Stage 2
 
santieco's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 36
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

eu lucrez la o firma de constructii si mi-am izolat dacia (doar podeaua momentan) cu vata minerala si cu un bitum tot de constructii super bun ..
vreau sa va spun ca se simte de la cer la pamant diferenta
santieco is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 11:49   #29
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Cum se numeste, cine il face, de unde se ia? Caut si eu, tot pentru o dacie.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 11:56   #30
santieco

Stage 2
 
santieco's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 36
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Quote:
Originally Posted by Zaheyu View Post
Cum se numeste, cine il face, de unde se ia? Caut si eu, tot pentru o dacie.
il face divizia DEKO a Policolorului se numeste Bitum cauciucat cu fibre, te duci la fabrica la Policolor la iesire din Bucuresti spre autostrada soarelui, au acolo magazin de desfacere si il iei si mai ieftin..
vata minerala de la orice depozit de constructii..

edit: acum am vazut ca esti din Rm Valcea , vezi daca e vreun magazin Policolor pe acolo!
santieco is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -