Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-04, 10:56   #1
kickbox

Stage 2
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 34
Default Cum pot izola fonic o masina?

Oameni buni ! Cum pot face o izolatie k-lumea la o masina..? Adica vreau in primul rand sa nu vibreze tabla ! Ca mai vezi cate o dacie cu un casetofon \"zgomotec\" si tremura toata masina.Trebuiesc schimbate chedere ca sa nu dardaie geamurile???Cine stie,va rog spune-ti-mi si mie...10x! Respect !
kickbox is offline   Reply With Quote
Old 25-09-04, 16:47   #2
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Cele mai bune produse in domeniu sunt cele de la Dynamat dar si preturile sunt pe masura. Eu am dat 200$ pentru 2 portiere captusite cu Dynamat extrem dar diferenta de sunet e incredibila !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 25-09-04, 19:11   #3
mache_rau

Stage 4
 
mache_rau's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 243
Default

200$ pentru 2 portiere mi se pare cam mult dak stai sa-ti faci toata masina sa te duca 400$ totusi nu e accesibil pentru toata lumea , asta ar insemna k trebuie vreo 1000$ ca sa-ti pui muzica jmekera pe masina ... nu ?
__________________
clubul vagabontilor cu zero venit saluta cu entuziasm fetele care inghit :-h :-h :-h
mache_rau is offline   Reply With Quote
Old 26-09-04, 07:39   #4
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Pentru toata masina sare de 1000$, nu de 400$. Se pune in cele 4 portiere, portbagaj, plafon, pe jos si chiar sub capota motorului. Totusi, din punctul meu de vedere se merita sa faci cel putin portierele inainte de orice altceva. Inainte, basul suna atabla goala si era foarte atenuat iar vocile erau congestionate. Midbass-ul lipsea aproape cu desavarsire. Doar cu boxele nu puteai asculta. Trebuia sa tin fader-ul la jumate ca sa-mi vina sunetul curat din spate si sa aduc bass-ul numnai de la subwoofer. Acum, iti spun sincer ca pot inchide complet subwooferul si boxele pe spate iar sunetul este foarte placut. In plus, se aude de 2 ori mai tare. Cineva s-a urcat zilele trecute la mine in masina si mi-a spus ca nu e nici o diferenta. Eu i-am zis : ba da, acum subwooferul e oprit, ultima oara nu era. Nu-i venea sa creada omului ca putea veni atata bas din 2 portiere. Eu zic ca nu merita pus amplif pe 2 boxe fata fara sa ai o antifonare corespunzatoare. Probabil difuzoarele vor fi distruse in scurt timp din cauza distorsiunilor !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 08:38   #5
bogdnici

Stage 3
 
bogdnici's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 95
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

mai sant si alte produse la fel de bune ca dynamat si sant si mai ieftine.daca vrei ..... un PM )
bogdnici is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 10:26   #6
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

eu am cumparat mai de demult 2 pachete ce contineau 6 placi 20X60cm fiecare(adica12 in total) de la WURTH, si un pachet ma ajuns la 1.100.000
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 11:03   #7
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Intrebarea topicului este "CUM" se face o insonorizare. Asa ca ramineti "on topic".
Pe forum exista multe exemple si fotografii cu masini preparate.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 00:48   #8
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

cred ca este mai important sa ne uitam si de cand este ultimul post.nu cred ca-l mai intereseaza avand in vedere ca dateaza din 2004
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 02:48   #9
dddexplore

Stage 2
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 26
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Oricum cred ca subiectul este inca de actualitate.
Poate cineva a realizat o insonorizare de calitate fara sa-i inbogateasca pe cei de la dynamat.
Trebuie sa existe alternative. Materialul din care e facut dynamatul nu este asemanator cu foliile antifonice care se gaseau pe podea la dacii sub mocheta? Pare a fi un fel de bitum.
dddexplore is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 10:32   #10
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

sunt mai multe tipuri de materiale .dar problema e ca mai sunt 2-3 topicuri unde sa vb in ultima vreme de asta .
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 17:02   #11
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Problema e de actualitate, mai ales pe sectorul sensibil la pret, adica dacii. Mi-am pus ieri niste GZ de 16 in usi si se aude beton. Si in masina si afara.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 18:07   #12
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Am uitat ceva. Unde se gaseste burete cu celule inchise (am primit asa ceva cu difurile Infinity)? Alte variante pentru a astupa un spatiu cam de 5 mm - la un capitonaj de usa? Pare burete cu celule inchise chesti de se pune sub parchetul laminat, dar e subtire si are culori tampite.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 07:32   #13
LooSeR

Stage 4
 
Join Date: May 2005
Posts: 233
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

http://www.tornadotrade.ro/detalii.php?produs=843
Pai de antifonat e usor dar e bine sa ai un garaj ceva daca vrei sa antifonezi ...
E o folie cu adeziv pe o parte .... dupa ce scoti portiere mochete ... scaune .. cureti bine cu o carpa locul unde vei pune folia si vei incepe ... nu e greu ! treb rabdare
LooSeR is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 20:30   #14
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Daca pui mai multe straturi de folie antifonarea e mai buna ?
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 22:16   #15
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum pot izola fonic o masina?

Fii convins ca nu-i face rau !
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -