Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Timisoara

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-05, 22:57   #1
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default Projekt Mazda 323

Ma pun si eu acu sa-mi prezint viitoarea mea \" bestiutza \"...

Este vb de acea Mazda 323...

De fapt nu este vb de doar o Mazda 323, ci chiar de doua...
Una am adus-o din Germania, cautat destul pana s-o gasesc... este vb de o Mazda 323 4WD, cu motor de 1.6 mai micutz dar fuge bine, din 1991, combi, care v-a desrvi doar ca donator de piese, adica doar pt axele fata/spate + cardan fiind vb ca este doar 4x4... mai sunt si alte piese care vor trebui sa se desparta de aceasta masina... mai multe detalii peste ceva vreme cand o sa incep sa fac transplantul...

A doua masina, este tot o Mazda 323 GT, cu un motor asemanator ca la acea mentionata mai sus, tot de 1.6, dar aceasta este din 1986...
... 323 GTu o sa fie masina de baza pe care v-a fi transplantata tractiunea 4x4 de pe combi, care este permanenta normal... Nu va speriati, distanta dintre axe este identica la cele doua ( multa lume nu credea, pana ce n-a ajuns masina in tara ) dar platforma este identica, doar caroseria difera de la combi la 2/3 usi...
... GTu l-am cumparat de la noi, fiind lovit, am iesit mai ieftin...

Din cele enuntate de mine rezulta ca am inceput un proiect destul de riscant, dar in care am mare in credere si nu in ultimul rand, doresc sa-mi dau toate puterile ce le am ca sa iasa cum vreau eu...

* Dupa cum am eu de gand, dupa ce modificari o sa sufere si dupa cum au iesit unele socoteli, care momentan nu au fost finalizate, masina la sfarsitul intregii \" operatiuni \" ar trebui sa faca fata oricarei masini, din oras...

* Nu vreau sa atac pe nime, dar prin ce zic eu, ma refer ca o sa stea foarte bine intr-o intrecere directa foarte bine pe langa adversar ( ca v-a castiga, ca v-a pierde... asta v-a depinde de cine o sa fie concurentul, sa nu spun adversar, ca nu suntem la lupte si de cum o sa stiu eu sa \" conduc \" in acel moment )...

Proiectul n-are inca un nume, masina la fel ( ma refer asa o denumire ) poate o sa vina si aia, dar nu este asa important...

Modificarile ce doresc sa le fac:

- schimbare modului de tractiune, de la tractiune fata, la tractiune integrala ( de care sincer sunt cel mai mandru )
* atrag atentie, asa de chestie, daca nu mere cumva, ceea ce nu prea cred, acest transplant, anulez tot proiectul
- posibil ca printre primele chestii sa apara un roll-bar, asta poate chiar la inceput, nu stiu exact...
- inlocuirea actualului motor, cu altul, un 2.2 T care ar avea performante destul de mari, sau un 2.5 BiT care la performante n-ar fi prea departe de cel de 2.2 T dar cu un raspuns mult mai violent... dar implica si niste costuri mult mai mari, adica dublu ca sa fiu sincer fata de acel 2.2 T
- schimbarea admisiei si evacuarii ( dubla, garantat ), nici nu este de discutat ca face parte de fel direct la schimbare motorului...
- mentionez ca la aceste trei mari etape prezentate mai sus, se iau in considerare si alte schimbari de piese... care se vor detalia cand le-o veni randul
- mica paranteza, nu-s fan de NOS, nu cred ca as pune asa ceva, candva...
- doresc un body kit, dar la mine nu implica doar bara fata/spate si praguri sau eleron, la mine daca e sa fie... sa fie mai consistent...
- la jenti inca nu-s sigur... aia cand o sa fie si banii de body kit... ca doar asa pot sa-l fac si pe ala, ca sa iasa treaba buna...
- design interior... o sa fie... cat mai urat caroserie pura... ce o sa se vada?... tabla... tava a.k.a. roll-bar ... doua scoici... muzica nu prea cred... o sa fie destula din fata si din spate... volanul cred ca o sa ramana destul de mult ( asa-mi sta momentan in cap )
- folie trebe, neomologata normal, ca n-are rost sa dau banii amoaca... imi permit si eu putin acolo

* asta a fost putin in mare, ca sa fie un pic mai deschis subiectul pt mai multi... momentan GTu are parbriz da are o gara in el mai mare, care e ok asa ca clima dar arunca cateve cioburi in ochi bune, de aceea nu pot sa circul inca cu ea... sincer n-am mers cu decat azi vreo 30 cm in fata si vreo 40 cm in spate... dupa cum am spus a fost lovita si abia acu seara a fost gata... masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc07510_151.jpg
Views:	212
Size:	1.32 MB
ID:	31985   Click image for larger version

Name:	dsc07507_144.jpg
Views:	97
Size:	1.34 MB
ID:	31986   Click image for larger version

Name:	dsc07493_305.jpg
Views:	118
Size:	1.37 MB
ID:	31987  

Click image for larger version

Name:	dsc05645_131.jpg
Views:	113
Size:	298.5 KB
ID:	31988   Click image for larger version

Name:	dsc05641_323.jpg
Views:	162
Size:	201.8 KB
ID:	31989   Click image for larger version

Name:	dsc05639_311.jpg
Views:	189
Size:	269.4 KB
ID:	31990  

Click image for larger version

Name:	dsc05632_172.jpg
Views:	98
Size:	240.1 KB
ID:	31991   Click image for larger version

Name:	dsc06467_846.jpg
Views:	111
Size:	1.25 MB
ID:	31992   Click image for larger version

Name:	dsc06457_255.jpg
Views:	137
Size:	1.16 MB
ID:	31993  

__________________
Service Auto - Comert cu Autovehicule - Piese si accesorii auto
( Tuning ) DTS - www.dtsshop.de
Produse Sparco, OMP, Sandtler, Sabelt, Momo, Wichers, Bosch - Combinezoane/Roll-Bar/Scaune/Hamuri cu omg. FIA, Pompe benzina, Volane, Kit-uri Ambreiaj, etc. http://sandtler.de/inhalt_index.htm

Tel: 0726176548
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 28-06-05, 23:14   #2
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default

Sincer nu asa am vrut sa apara pozele... sorry... ( trebuie vazute coda-cap... )

Mai am doar cateva...

Sper sa va placa... o sa va tin la curent...

Seaus...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc07535_228.jpg
Views:	147
Size:	1.44 MB
ID:	31996   Click image for larger version

Name:	dsc07527_281.jpg
Views:	89
Size:	1.38 MB
ID:	31997   Click image for larger version

Name:	dsc07524_283.jpg
Views:	132
Size:	1.32 MB
ID:	31998  

Click image for larger version

Name:	dsc07515_854.jpg
Views:	103
Size:	1.44 MB
ID:	31999   Click image for larger version

Name:	dsc07512_985.jpg
Views:	96
Size:	1.24 MB
ID:	32000   Click image for larger version

Name:	dsc07511_593.jpg
Views:	103
Size:	1.33 MB
ID:	32001  

Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 00:01   #3
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Mamah ba Dev. cata' postu !
Noroc ca stiu povestea si nu o mai trebuit sa citesc tot ce ai scris
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 00:04   #4
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default

Lasa Ema, ca n-o cunosti toata... povestioara... mai citeste =))
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 00:14   #5
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Prea mult...mi lene...io sa vad fapte ca de vorbe sunt satul.Am auzit multe,am zis si eu multe stiu cum e am fost pe acolo pe unde umbli tu acuma...si am realizat ceva...am vazut cat e de greu si inca nu e finisat...asa ca sunt satul de vorbe !
Daca tre sa stau sa citesc fiecare vis al fiecarui pushtan d p forum ma ia naighba.
Io ti-am zis...sa nu trebuiasca sa scurtezi cardanu ca ala e cotat,nu merge resudat cu una cu doua la loc ca daca ala iti iasa EXCENTRIC poti sa uitzi 4x4 sincron !
__________________
Driving a race car is like sex,all men think they're good at it ! ... Jay Leno
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 01:28   #6
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Quote:
...este vb de o Mazda 323 4WD, cu motor de 1.6 mai micutz dar fuge bine, din 1991, combi, care v-a desrvi doar ca donator de piese, adica doar pt axele fata/spate + cardan fiind vb ca este doar 4x4...
... A doua masina, este tot o Mazda 323 GT, cu un motor asemanator ca la acea mentionata mai sus, tot de 1.6, dar aceasta este din 1986...
... 323 GTu o sa fie masina de baza pe care v-a fi transplantata tractiunea 4x4 de pe combi, care este permanenta normal... Nu va speriati, distanta dintre axe este identica la cele doua ( multa lume nu credea, pana ce n-a ajuns masina in tara ) dar platforma este identica, doar caroseria difera de la combi la 2/3 usi...
Cum poti sa afirmi asa ceva...rade si lupu de tine :
Quote:
distanta dintre axe este identica la cele doua
Tu vorbesti aici de 2 GENERATII diferite de masini,eu acum am vazut ca ai 2 masini de ani lumina distanta intre data lor de nastere.
Tu uiti ca de la o generatie la alta SE RECONSTRUIESTE in prop de 90% masina ? Aici nu vb de un facelift ca sa pastrezi shasiul...se schimba suspensii,sistem de franare ce contribuie la o dinamica diferita si evident mai buna a masinii,altfel ce pas inainte ar face tehnologia daca am pastra \"platforma\" si am schimba caroseria...uitate la dacia,au fabricat pan in 2004 berlina cu suspensii pe bratze si punte fixa...

Ca sa revii cu picioarele p pamant uite niste informatii valoroase (bazate pe datele date de tine):

1989 Mazda 323 Astina 1.6 DOHC - Wheelbase: 2500 mm 98.42 in
1989 Mazda 323 1.8 GT Hatchback - Wheelbase: 2450 mm 96.45 in
1985 Mazda 323 1.5 GLX - Wheelbase: 2400 mm 94.48 in
1986 Mazda 323 Turbo 4X4 - Wheelbase: 2398 mm 94.40 in

Alege-ti masina de aici...pana si in aceeasi generatie de la FWD la 4x4 difera distantza intre puntzi,si nici nu vreau sa ma gandesc cu va fi prins diferentialul spate de caroserie,asta daca e pe sistem cu planetare,iar daca e sistem punte fixa ca la papuc atunci ti-ai mancat zilele,ca prinderile de caroserie sunt cu totul altele (acolo unde tu normal NU aveai tensiunea unei propulsii te trezesti cu minim 25 cai pe roata care trebuie sa se opinteasca in ceva).

Deci atentie mare in ce te bagi...mai intai citeste CU ATENTIE ce scrie mai jos !
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 01:44   #7
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

io ii dau cam .... cam 12 zile pana la abandonarea '' proiectului minune ''
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 01:53   #8
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Logic ar fi sa fie abandonat deja
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 08:08   #9
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default

Ema nu-ti fa griji, ca nu am luat masina ieri, am aruncat-o intr-un service de tinichigii ca era lovita, am scos-o ieri si am trantit-o pe forum...
Apopo de platforma sasiului, e de fel aproape identica... nu ai gasit tu date cate am gasit eu... nici macar 1%... am cautat cu zilele... daca e sa fie pana acolo...

Da Ema ai trecut pe acolo, dar eu acu trec pe unde tu n-ai trecut inca, ai auzit vb de ce ar fi, nu ce o sa fie... tu ai umblat doar la motor ( plus o punte acolo )... asa ca totusi eu o sa fiu la inceput printre chestii in care n-ai fost si nu ai cunostinta de cauza... destula...

Sincer am pus-o pe forum ca sa vada fiecare o chestie, asa masina sa ajunga sa fie modificata nu prea gasesti, adica idea in sine, ca multi mai schimba un motor, dar nu asa...

Inainte de a cumpara si de a incepe a cauta, am \"testat\" o masina asemanatoare care doar prin tractiune fata, stie Ema bine, a papat asfaltu, neavand nici o modificare dar un \"tampit\" la volan...

Am avut multe discutii si multe negative sa zic... dar eu m-am tinut de ea...

Pentru cei curiosi de pe forum, proiectul dupa cum am zis il voi abandona daca e sa nu mearga facut transplantul, ca in rest ma opreste in timp doar lipsa de bani sau asa...

Multi modifica, cand unu dintre ei spune la altu spune sa arate, prin asta cere neoficial... un sfat, o idee, o sustinere... cum fac aici unii poti sa uiti asa ceva... Ema cand a modificat la el... toti erau cam la fel negativi in loc sa-l sustina... dar eu nu i-am zis niciodata ca n-are rost sau ca n-o sa puste, ca daca e sa nu mearga, faci sa mearga...

Daca e sa fie, rog sa se mute atunci tot ce am postat intr-un alt topic!

P.S. Multi vad, putini pricep!
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 08:14   #10
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default

Apropo Speedy5, Golf 5u ala e a lu Luci, B-93612... motor 2.0 TDI ?
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 08:45   #11
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default

Nebun de fel is, taicamiu a zis ca am luat-o razna cand i-am zis ca vreau sa pun 4 turbine pe un VR6... dar n-am inceput proiectu ca mi-am luat gandu de la Golf si tractiune fata...

Pana ce nu incerci ceva sa vezi cum sta treaba nu o sa stii nimic, iar daca nu incerci ramai cu gandu ca poate da, ca poate nu...

Nu s-ar fi ajuns in ziua de azi la multe daca n-ar fi fost alti nebuni sa incerce diferite lucruri...

Aici e farmecu, pe aici e tuning-ul... multi pot sa-si cumpere piese pt modelul exact de prin catalog sau asa, sa le arunce pe toate cu tot cu masina intr-un service si sa zica, monteaza-le...
Dar atunci nu poti sa zici: mi-am facut tuning... ca nu l-ai facut, n-ai stat sa te umpli de jeg, n-ai stat acolo cu burta goala, fara mancare in ea ca sa mai bibilesti ceva... sa mai prinzi un surub, sa mai dai niste ciocane ca sa stea si chestia aia fixa acolo, sa mai slefuiesti putin sa arata mai bine pana dimineata... si cand pleci de la \"garaj\" sa zici: ne vedem maine...

Depinde acuma de fiecare, depinde la fiecare ce inseamna tuning, ce inseamna sa-ti modifici propria masina personal, chiat ca e ceva mic acolo ( si ala cu Dacia, care a pins un final de toba cu 2 surubui, macar de chestie, dar e mandru si zici la toti: auzi cum suna... ... bravo lui...

Despre gusturi nu se discuta, fiecare cu ale lui...
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 08:48   #12
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default

E chiar interesant, mai interesant a fost chiar prima lor masina tot un M3 Turbo dar de 700 Hp... http://www.da-motorsport.com/
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 09:49   #13
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Deevylls\"
Apropo Speedy5, Golf 5u ala e a lu Luci, B-93612... motor 2.0 TDI ?
NU

este viitorul lui R32 de la HGP bi-turbo de 900 de cai
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 15:44   #14
Deevylls

Stage 5
 
Deevylls's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,529
Default

Design interesant... pusca bine culorile...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p1010283_684.jpg
Views:	187
Size:	670.5 KB
ID:	32075  
Deevylls is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 18:48   #15
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Deevylls\"
Nebun de fel is, taicamiu a zis ca am luat-o razna cand i-am zis ca vreau sa pun 4 turbine pe un VR6...
Avea dreptate
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -