Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-06, 12:35   #31
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

E vreo problema daca pun tweetere cu magnet in paralel cu difuzoarele (de 16)?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 10-11-06, 12:41   #32
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

Deloc, filtre sa aibe.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 16:42   #33
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

A incercat cineva sa puna rezistente in serie cu tweeterele in caz ca sunt prea tipatoare, adica nu se armonizeaza cu midwooferul? Daca da, ce valori se folosesc?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 17:30   #34
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

Incepi cu 2-3 ohmi dupa care urci si pina la 10 sau mai mult
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 18:47   #35
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

Sau sa iei tweetere mai mari in diametru care de obicei sunt mai calde .
Acum conteaza de cati ohm sunt tweeterele ca dac-s de 2 ai putea sa incerci si cu R de un ohm.2 ohm le injumatateste puterea.
Dar nu stiu daca e o sol extra pentru ca acesta va afecta si mai rau raspunsul tweeterelor pe frecvente mai joase gen 5-6000.
Banuiesc ca pe tine te deranjeaza ca tzipa la frecvente inalte.
Rezistentele te ajuta putin dar nu rezolva problema total ... de fapt creaza altele.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 21:09   #36
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Deocamdata problema e ipotetica: nu am inca tweetere, dar stiu ca multi se plâng că sunt prea ţipătoare.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 21:26   #37
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

Sa stii ca saracele pot fi de felul lor "calde", dar la fel de bine pot deveni tipatoare din cauza sistemului: HU, amplificare, etc...
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-06, 23:31   #38
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

Asa e... nu stiu de ce dar ce am vazut sistemele cu HU panasonic daca iti pui componente iti rupe urechile.Parca e HU facut pentru coaxiale sau ceva de genu nu stiu c sa zic.Fiecare HU are un sunet specific.
Am mai vazut si statii pe 4 canale care tzipa dar daca le pui in 2 bridge-uri se aud mult mai cald si nu stiu de ce ...
bulu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-06, 13:18   #39
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Mi-am luat tweetere: no name ("Well" - cred ca e brand Vitacom). Nu radeti, e prima data cand gasesc tweetere auto cu magnet, de 20mm, care nu sunt de firma, iar la banii astia (27ron) chiar merita incercati. Ca urmare, maine sper sa-mi fac sistem combo din GZ-urile de 16 cu filtre DLS si aceste tweetere. Daca ma zgarie le scot si apoi am de ales intre dieci si infinity ref, dar costa mai mult si parca n-as lua fara sa le aud inainte.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 00:32   #40
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

Mama da ce e ciorba aia cu filtre DLS comp GZ si tweetere de la vitacom ...
bulu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 04:13   #41
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tweeter Infinity

Ai sanse mari sa te bati de probleme de faza majore cu instalatia asta. Incearca prima data asta si daca nu iti suna ok, lasa kick-bass-ul fara filtru (full range) si incearca pe tweetere un condensator (nepolarizat) de 1 si (sau) 2 microF sau combinatii intre ele, eventual cu o rezistenta (recomandata mai sus) pentru atenuare daca e cazul. Asa o sa ai un filtru (variabil, daca ai rabdare) de 6db/octava (teoretic) si cu siguranta ai sanse mai mari sa "centrezi" sistemul. La volum putin mai mare o sa ai un mic dezavantaj insa. Kick-bass-ul va da semne rapide de oboseala incercand sa reproduca si frecventele de medii-inalte iar tweeterul poate fi usor fortat daca il tai prea jos.

Sfatul meu final ar fi urmatorul...

Daca nu ai pretentii prea mari, ramai cu "salata" asta.
Daca vrei sa scoti ce-i mai bun din ea, incearca cu condimentele enumerate mai sus... poate poate iese ceva.
Daca vrei intreadevar ceva de calitate investeste intr-un set nou de componente si eventual intr-un amplificator pe 4 canale care sa le duca activ.

Nu scapi niciodata de solutiile de compromis dar e bine sa stii ca daca ai rabdare, variantele iti sunt la indemana. Strange de bani!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 15-11-06, 12:11   #42
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Tweeter Infinity

Ultima pereche de Well-uri am ars-o doar cu HU care era Sony in mai putin de o saptamana... sunt f proaste, ai grija cu ele, pentru experimente vezi ca mai merg si nishte magnat in jur de 50 ron sau tweetere de la coaxiale...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 19-11-06, 21:17   #43
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Azi mi-am mutat in sfarsit difuzoarele! Se aud beton, am chiar si inalte pe fata, desi masina e inca "santier in lucru" (am ramas cu 2 gauri in mijlocul portierelor). Inelele le-am facut dintr-un fel de PAL de 11mm. Acum inteleg de ce trebuie MDF de 19-22mm. Nici n-am mai pus tweeterele, n-am mai simtit nevoia. Daca o sa le pun o sa fie doar pt a ridica scena.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-06, 15:26   #44
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Am astupat gaurile din mijlocul usilor cu 2 cartoane, din motive de frig. Am observat ca acele cartoane se indoaie ca si membrana difuzoarelor. De aici o noua intrebare. Ce ati facut cei care v-ati preparat usile cu "gaurile de lucru" (decupajele din tabla portierelor)? Cred ca si mama lui de dynamat nu reuseste sa fie rigid sub forma de bucati de 10/20 cm lipite pe margini.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-06, 16:53   #45
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

e bunicel dar are anumite limite.Daca ai vazut cum e o usa bunicica care are doar cateva gaurele mici si o usa care nu face abuz de material (de ex eu am solenza si sunt gauzi mari prin usa)Dynamatul rigidizeaza tabla si acopera garurile mici dar nu face chiar miracole, nu o sa-ti inlocuiasca butai mari de tabla lipsa de prin usa.
Eu am folosit unde am pus inelul cu difuzorul (pt ca nu era gaura ci o decupare dreptunghiulara de 20X12cm ) placa de parchet si inelul lipit de ea.
E cu mult mai rigid decat dinamat dar locul trebuie sa fie drept ca nu e la fel de flexibil.Eeventual gasesti tu o solutie de nivelare .
bulu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -