Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-06, 19:30   #1
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Tweeter Infinity

Am pus in usile din fata 2 difuri GZ de 16 coax si mi se pare ca se irosesc tweeterele asa ca as vrea sa pun componente cu tweeterul pe stalp sau sa adaug tweetere la astea. Am vazut niste tw. Infinity si scrie la ele ca au crossover inclus. Asta e un filtru, are iesire si pentru joase (sa folosesc GZ cu tw deconectat pe post de midwoofer) sau doar de inalte?
Dupa ce am luat GZ am vazut ca exista si compo flat de 44, poate le marit pe astea.
Daca aveti alte sugestii sunt binevenite.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 20:07   #2
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

Oricum daca pui crosoverul de la tweeter pe GZ - iesirea care zici ca e pt midbass nu o sa se mai auda tweeterul de la GZ decat f slab deci nu trebuie sa deconectezi tweeterul.
Ai o idee buna pt ca 2 tweetere puse sus(bord/stalp) fac diferenta... o sa ai mai multa calitate in sunet.
Ideea e ca fiecare firma are un anumit sunet si daca tie iti plac cum suna tweeterele de la infinity e ok -(unele sunt mai tzipatoare mai ascutite, altele ceva mai moi ... aici e numai de gusturi ... daca poti asculta si altceva sa nu-ti para rau - sa iti placa la altu mai mult )
bulu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 20:15   #3
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Am doua difuri coax 2 cai Infinity pe spate si imi place cum se aud, e diferenta fate de GZ. Pe de alta parte nu pot sa pun decat difuri cu adincime 44 in usi (am gasit doar GZ). De aici amestecatura. Am citit ca sistemul compo de 16 GZ ar avea tot silk dome, poate se aud mai bine.
Referitor la intrebarea cu crossoverul, stii ceva?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 20:43   #4
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Tweeter Infinity

Daca poti sa faci rost de compo de la GZ ar fi cel mai bine. Ce gama ai ? Radioactive ? Eu am componente Radioactive si se aud destul de bine. Sau poti sa tii tweeter-ele Infinity pe filtrul de la GZ, adica intrerupi legatura de la tweeter-ele gz si tragi firul la Infinity dar este destul de complicat ca sa faci in asa fel incat sa nu se vada...
adiv is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 21:40   #5
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Combinatiile tweeter-filtru-woofer de la firme diferite nu cred ca se aud bine, difera spl, sunt si ele calculate. Pe compo GZ cred ca o sa merg.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 22:44   #6
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

SPL nu are nici o legatura ... crezi ca daca pui difuri care se aud mai prost si tweetere care se aud mai bine de la alta firma ar trebui sa pui tot tweetere mai proaste.
In ceea ce priveste filtrul gandestete ca ai de la pana la o frecventa tweeterul iar cealalta parte de frecventa ti-o preia un difuzor full range care e capabil sa-ti redea cealalta parte de frecvente.
Crossoverele au bobine si condensatori sa nu crezi ca-s mai aurite la alte firme cand e vorba de comp asemanatoare ca putere clasa si bani.
Bine acum decat sa dai nu stiu cat pe tweetere infinity poate ti-e mai bine sa le mariti pastea si sa iei Gz comp ... dar gandestete ca tot ciorba ai in masina avand infinity in spate
bulu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 07:19   #7
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

La bani tot acolo ajung. Acum senzatia de ciorba e data de diferenta intre tweetere, alea silk dome de la infinity parca urca mai sus si se aud diferit de GZ. D-aia ma gandeam ca tw de la compo GZ ar trebui sa se auda mai aproape de ele.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 09:42   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

Eu sunt convins ca senzatia de "ciorba" e in primul rind de la faptul ca sunt prea multe. Daca vrei sunet limpede, lasa numai 2 tw pe fata. Orice medie ( si mai sus ) care e pusa in afara de difuzoarele fata creeaza ciorba de care ziceai.
Sa nu uitam ca toata muzica e stereo, adica 2 canale. Pe mai multe canale se poate asculta curat numai un dvd cu muzica inregistrat ( codat ) corespunzator numarului de canale, si redat pe un acelasi tip de sistem.
Orice incercare de a avea un sunet limpede pe 4 difuzoare va fi munca in zadar.
Oricum s-a discutat mult pe tema asta, si cu putina rabdare se gaseste topicul respectiv pe forumul de fata.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 12:15   #9
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Dar cu componente pe fata (e musai sa am difuri puternice si clare pe fata) si midwoofere pe spate (sau cum le zice, difurile de medii joase de la compo pe spate) ar trebui sa fie mai bine, nu?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 12:25   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

E un fel de a spune ca e mai bine. De fapt e mai bine pentru cei din spate, pentru cei din fata e mai rau. Imagineaza-ti ca auzi persoana care cinta ( numai una ), sau 1 instrument, si din fata si din spate. Pai daca e numai una, cum se va auzi venind din 2 locuri ?
saxo is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 19:04   #11
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

Am vorbit sa vand toate difuzoarele si imi pun compo pe fata si niste petarde de 16 cu tw deconectate pe spate pe care le las incet din fader.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 21:57   #12
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Tweeter Infinity

Ai putea sa le scoti de tot din fader si sa le dai ceva nivel cand se urca cineva in spate
bulu is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 22:13   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

Mi-ai luat vorba din taste....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 07:13   #14
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Tweeter Infinity

N-ar fi mare diferenta, si acum tin faderul la 8 din 15 front pentru a evita ciorba. De ce n-ati pus un sticky bolduit "Fata e importanta", sa vada tot taranu, sa nu se mai chinuie?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 07:20   #15
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Tweeter Infinity

Ar fi o idee...
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -